Po to, kai rašėme Radvilonių kaimo geriamojo vandens problema – ir vėl Taryboje

Tai, kad geriamojo vandens problema Radvilonių kaime skaičiuoja jau 10-15 metų, Tarybos posėdyje pripažino ir Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis. Kaime esantis gręžinys (vandens bokštas) yra pasenęs, neatitinka higienos normų, be to, vanduo tiekiamas nelegaliai. Šio kaimo gyventojai, nesulaukę iš mero bei savivaldybės administracijos pagalbos, kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį Gediminą Lipnevičių, prašydami padėti išspręsti sudėtingą situaciją.

Siūlė kompensuoti šulinių ir gręžinių įsirengimą

Radviliškio rajono savivaldybės vadovai šio kaimo gyventojams neva bandė padėti, siūlydami įsirengusiems šulinius ir vandens gręžinius Radvilonių kaimo gyventojams kompensuoti ne daugiau, kaip po 1000 eurų. Tokią sumą kaimo gyventojai galėjo gauti po to, kai darbai jau būtų atlikti, sutvarkyti visi reikalingi formalumai. Be to, siūlyta kompensuoti tik tiems, kurie turėjo vandentiekį ir po to neteko galimybės juo naudotis. Pritarus Tarybai, toks sprendimas buvo priimtas 2021 m. lapkričio 25 d. posėdyje.

Gyventojams savivaldybės sprendimas nepatiko

Tokiu savivaldybės Tarybos sprendimu Radvilonių kaimo gyventojai nebuvo patenkinti. Pakalbinus šio kaimo žmones, šie išsakė daugybę abejonių. Moteris, nenorėjusi nurodyti savo vardo ir pavardės, siūlė pamąstyti apie tai, kad seni žmonės pinigų vandens tiekimo įrenginių statyboms neturi, o pagal dabartinį sprendimą, jie turėtų pirma sumokėti už darbus ir tik tada jiems būtų kompensuotos išlaidos. Be to, pagyvenusius kaimo žmones vargina dokumentų tvarkymas, darbininkų ieškojimas bei kita. Šio kaimo gyventojai svarstė, kad geresnis sprendimas būtų įrengti naują vandens gręžinį visiems kaimo gyventojams, o tai kainuotų iš viso 12 tūkst. eurų. Kalbėta ir apie tai, kad savivaldybė galėtų padėti sutvarkyti esamą vandens gręžinį, šiek tiek į jį investuoti, kad gyventojams iš čiaupų bėgtų nebe rudas vanduo, kaip yra dabar. Tokią Radvilonių kaimo gyventojų nuomonę Tarybos posėdyje išsakė ir Tarybos narys G. Lipnevičius.

Aprūpinti geriamuoju vandeniu įpareigoja įstatymas

Praėjo daugiau nei keturi mėnesiai nuo Tarybos sprendimo ir Radvilonių kaimo gyventojai dar kartą surašė prašymą dėl geriamojo vandens tiekimo. Šį kartą žmonės pasirūpino pateikti informaciją, kad Radvilonių kaime yra 30 namų ūkių, kuriuose gyvena 97 gyventojai. Lietuvos Respublikos geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo įstatymo 12 straipsnio 5 dalis numato, kad savivaldybė geriamuoju vandeniu aprūpina, jeigu toje vietovėje gyvenamąją vietą yra deklaravę ne mažiau kaip 50 gyventojų. Esamu atveju Radvilonių kaimo gyventojams ši įstatymo nuostata tinka.

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius pasipiktino

Šio kaimo gyventojų prašymą 2022 m. balandžio 21 d. Tarybos posėdyje savivaldybės vadovams perdavė Tarybos narys G. Lipnevičius. Jis išreiškė pasipiktinimą, kad UAB „Radviliškio vanduo“ atstovai klaidino tiek Tarybą, tiek Radvilonių kaimo gyventojus ir nepasirūpino suteikti jiems priklausančios pagalbos. Paprašius atsakyti į klausimą apie galimybes minėto kaimo gyventojams gauti kokybišką geriamąjį vandenį, UAB „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys apie tai nieko konkretaus atsakyti negalėjo, nors bandė galimas išlaidas įvardinti skaičiais.

Sukruto raginti ieškoti sprendimų

Rodos, daugelis Tarybos narių tik dabar suprato, kad Radvilonių kaimo gyventojai geriamojo vandens reikalauja teisėtai ir taip paprastai nepasiduos, reikalaudami to, kas jiems priklauso. „Kodėl tai niekam nerūpi?“ – piktinosi vienas Tarybos narys. Kita politikė priminė, kad panaši situacija – ne tik šiame kaime, bet ir kitose Radviliškio rajono vietovėse. Kad Tarybos nario G. Lipnevičiaus iškelta Radvilonių kaimo problema rimta ir ją reikia spręsti, pritarė ir Radviliškio rajono savivaldybės meras V. Simelis, ragindamas UAB „Radviliškio vanduo“ atstovą iki kito Tarybos posėdžio pateikti galimus sprendimo būdus bei sąmatą, kiek tai kainuotų savivaldybės biudžetui.

Ar iki kito Tarybos posėdžio geriamojo vandens problemos Radvilonių kaime galimi sprendimai bus įvardinti, ar ledai pajudės, o gal vėl gyventojų prašymai atguls į administracijos direktorės J. Margaitienės ir mero V. Simelio stalčius, sužinosime jau kitą mėnesį. Apie priimtus savivaldybės sprendimus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

Rita Grigalienė

Total
28
Dalinasi
Related Posts