Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Baseino rezultatai nedžiugina

Avatar

Paskelbta

data

Su didžiausia pompastika Radviliškio baseinas buvo pristatytas kaip vienas didžiausių mero A.Čepononio ir jo komandos laimėjimų. Jau daugiau nei pusmetį dirbantis baseinas kaip atskira rajono įstaiga dažnai parodomas kaip vienas sėkmingiausių rajono valdžios pavyzdžių.

Reikia pažymėti, kad geros valdžios požymis – tai neapsimestinis noras dirbti savo gyventojams. Baseinas tikrai suteikia neabejotiną naudą tiek miesto gyventojams, tiek jo svečiams. Bet velnias slypi smulkmenose. Todėl įdomu, ar įpusėjus metams prognozės išsipildė.
Trys pirmi mėnesiai – įspūdingi
Iš karto po atidarymo, baseino personalas buvo pasiruošęs gausiam klientų atplūdžiui. Nenuostabu – naujas objektas, nereikia toli važiuoti, o ir paslaugų vartotojas nori įvairovės. Tad lankytojų ne tik iš aplinkinių miestų, neturinčių savų baseinų, bet ir iš Šiaulių, Pasvalio ar net Vilniaus plūstelėjo. Sausio mėnesį baseine pasitaškyti, pirtimis pasinaudoti nusprendė 6037 lankytojai. Nors vasarį jų šiek tiek sumažėjo ir buvo 230 mažiau, kovą pasiekė piką ir tikslus apsilankiusiųjų skaičius pasiekė 6282. Nuo tada lankytojų pradėjo mažėti, ir net ne procentais, o kartais. Nieko nenustebinsi, jog ir įplaukos buvo didžiausios. Sausį surinkta beveik 37 tūkstančiai eurų. Pagal preliminarius paskaičiavimus, tokių pajamų užtektų baseinui išsilaikyti pačiam. Ir jis netaptų po kaklu pakabintu akmeniu rajono biudžetui. Vasario mėnuo gerokai trumpesnis, tad ir įplaukos sumažėjo 6 tūkstančiais. Bet kovą atsigriebė ir surinko 34,6 tūkstančius, bet sausio nebeaplenkė.

Skaičių kreivė smenga žemyn
Kad ir kaip būtų gaila, bet euforija ir susižavėjimas išsisklaidė kaip rytinis rūkas. Keisčiausia, jog patyrę politikai ta korta žarstėsi pakankamai ilgai. O gal tokiu būdu bandė paslėpti tikrąją priežastį, kodėl neslėpdami suinteresuotumo lankėsi kone kas antrą dieną statybose. Apie tai, kaip buvo sudaromos papildomų darbų sutartys ir bylinėjimasi, kieno interesai slypėjo, kas bandė pasipelnyti ir panašiai, rašyta daug kartų. Direktoriaus J. Onaičio pateiktų skaičių lentelėje matosi, jog balandį paplaukioti nusprendė kone dviem tūkstančiais mažiau lankytojų nei mėnesiu anksčiau, tai yra 4332. Bet kodėl nebuvo imtasi jokių priemonių, kai gegužę atėjo vos 2522, o birželį – 2475 lankytojai, galima tik spėlioti. Gal nesinori opozicijai atskleisti duomenų, jog balandį buvo surinkta 22,2 tūkstančiai, gegužę – vos 10,7 tūkstančių, o birželį neviršijo net 10 tūkstančių ribos ir 9,5 tūkstančio eurų pajamų iš lankytojų, kurie susimokėjo patys!? Juk opozicija ne kartą ir ne du tai akcentavo.
Baseino išlaikymas tampa nuostolingu

Nereikia būti genijumi, kad suprastum, jog net ir mažo lankomumo baseiną reikia išlaikyti. Apsilankys 6 tūkstančiai ar vos 2 tūkstančiai lankytojai, darbo užmokestis ir įmokos sodrai, komunaliniai mokesčiai už šildymą ir elektrą bei nuotekas, lėšos išlaikymui sumažės nežymiai. Tai atsispindi ir pateiktuose skaičiuose. Jei sausį darbo užmokesčiui su Sodros įmokomis baseinas išleido 11,7 tūkstančių, tai gegužę ir birželį atitinkamai po 16,7 tūkstančių ir 15,8 tūkstančių. Kaltę suversti tik vasarai gali tik pats didžiausias kvailys. Per mėnesį be darbo užmokesčio baseino išlaikymas kainuoja apie 10 tūkstančių eurų, jeigu nereikia papildomų pirkimų ūkinei ir organizacinei veiklai. Akivaizdu, jog net balandį, viršijus 4 tūkstančių lankytojų ribą, baseino balansas buvo raudonas. Iš lankytojų, kavinės nuomos, NVŠ lėšų ir kitų šaltinių nepakako padengti bendros 28,6 tūkstančių eurų išlaidų. Balandis tapo atskaitos tašku ir ne tik baseino, bet ir rajono valdžiai imtis priemonių. Deja, komisijai pristatyta tuo metu kandidatavusio J. Onaičio strategija užrakinta po devyniais užraktais, tad negalima įvertinti, ar tokiu keliu eiti ir planavo įstaigos vadovasar, tik vykdo kažkurio rajono vadovo užgaidą.
Etatai saviems?
Bet kuris bent šiek tiek suprantantis politinę atmosferą rajone supras, jog etatų pasidalinimas tarp partijų nėra iš piršto laužtas teiginys. Kalbama, kad iš 18 etatų net 15 buvo skirti konservatorių partijos nariams ar bent jau prijaučiantiems rajono konservatoriams. Bet pelenės vietoje likę koalicijos partneriai socdemai ir čia buvo apmauti. Nuslūgus trijų mėnesių euforijai bei baseinui pradėjus dirbti nuostolingai, daugiau nei keistas pasirodė mero A.Čepononio siūlymas įtraukti į Tarybos darbotvarkę sprendimo projektą dėl baseino darbuotojų etatų didinimo. Niekas net nepatikės, kad būtini du papildomi etatai darbininkui ir antrai buhalterei bei trečiai kasininkei, jei direktorius J. Onaitis pilnai neišnaudoja visų etatų. Pagal viešai prieinamą informaciją, iš 18 patvirtintų etatų dirba 16. Administracijos direktorės J. Margaitienės pasakymas, jog bus tvirtinama tik maksimalus etatinės struktūros skaičius, tėra opozijos mulkinimas. Dar daugiau, už tokius keistus mero, vicemero ir administracijos direktorės „troikos“ piruetus mokėti turės rajono gyventojai per rajono biudžetą. Kam būtinas skubėjimas tvirtinti etatus prieš baseinui „išeinant“ atostogauti rugpjūtį, racionalus paaiškinimas tik vienas: artėjantys rinkimai. Akivaizdu, kad meras nesugeba kitu būdu atsidėkoti arba užsitikrinti paramą kaip tik per paternalistinius patrono-kliento santykius. Galima tik garantuoti, kad grįžusių iš atostogų baseino personalo ir rajono valdžios lauks tikras galvos skausmas, ką daryti su giliau į finansinę duobę krentančiu baseinu…
Jau dabar iš rajono biudžeto baseino išlaikymui jau skirta  daugiau nei 200 tūkst. eurų, už kuriuos galėjo būti išasfaltuota ne viena gatvė Radviliškio mieste.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi