Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismas įpareigojo svarstyti mero A. Čepononio elgesį

Avatar

Paskelbta

data


Praeitą savaitę trijų teisėjų kolegija panaikino Radviliškio rajono savivaldybės Etikos komisijos sprendimą ir įpareigojo iš naujo išnagrinėti gyventojo prašymą. Jono Povilaičio vadovaujamai komisijai meras Antanas Čepononis yra neliečiamas, todėl tik teismo įpareigota nagrinės jo elgesį. Negana to, Etikos komisijos nariams gali tekti susimokėti už neteisėtą ir nepagrįstą sprendimą. Teismo verdiktu, Radviliškio rajono savivaldybė turi pilnai padengti bylinėjimosi išlaidas. Sprendimas dar negalutinis ir galima skųsti per 30 dienų.
Apšaukė komitete
Birželio mėnesį vykusiame viename komitetų posėdžių meras nesusivaldęs ant gyventojo išrėkė: „išsispauk pūlius iš galvos“. Pasielgė ūmiai tik todėl, kad jam buvo priminta apie teisės viršenybės principą. Penktą kadenciją apglėbusiam mero postą nebesuvokiama, kad ne jo noras yra įstatymas. Tiesiogiai rinkėjų išrinktas A.Čepononis nebesupranta, kad gali būti kita nuomonė bei kitoks požiūris į tam tikrus savivaldos sprendimus. Todėl bet kokią kritiką, net ir pačią švelniausią, jis priima kaip asmeninį įžeidimą ir nevaldydamas savo emocijų, iškoneveikdamas nejaučia ribų. Pilietis mero viešus pasisakymus apskundė Etikos komisijai.
Etikos komisija išsigando
Po skundo dėl mero veiksmų įvertinimo, kilo eilinis bruzdesys. Ar konsultavosi su teisininkais, nežinia, bet nusprendė, jog tai asmeniškumai, į kuriuos Etikos sargai nesikiš. O kad rimčiau atrodytų, posėdžiui vadovavęs pirmininko pavaduotojas Pranas Sluckus mestelėjo frazę. „Išspausti pūlius“ – perkeltine prasme reiškia išspręsti aktualią visuomenės problemą. Būtų nesuprantama visuomenės atstovų pozicija, tačiau viską paaiškina tai, kad daugelis narių tiesiogiai priklauso nuo mero malonės. Kam bendruomenės veiklai finansuoti reikia lėšų, kam prisidėjimo prie stogo remonto trūksta, kas yra Savivaldybės įmonės direktoriaus žmona, kas dirba Savivaldybės įmonėje ar įstaigoje ir taip toliau. Tačiau tokie Etikos sargų motyvai demonstruoja tikrąsias vertybes. Bet kuris pilietis Radviliškio valdžios vyrų akyse potenciali grėsmė ir ją reikia „išspausti“.
Temidė palaikė pilietį
Gyventojas Etikos komisijos sprendimą apskundė ir laimėjo. Teisėjai Jarūnė Sedūlienė, Laisvutė Kartanaitė ir Žanas Kubeckas iš Regiono apygardos administracinio teismo nusprendė, kad Etikos sprendimas negali būti teisėtas ir pagrįstas. Jie taip pat atmetė Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus atstovo Arnoldo Matuzevičiaus argumentą, kad Etikos komisija turi teisę nagrinėti arba nenagrinėti bet kokio gyventojo skundą. Teismo sprendime ne tik jam, bet ir komisijai buvo išaiškinta, kad reikia laikytis įstatymų ir siekti juose nurodytų tikslų. Jei politikas elgiasi neetiškai, jo elgesys privalo būti nagrinėjamas. Teisėje negalioja „myliu-nemyliu“ principas. Maža to, teismas nurodė, jog etikos sargai nesivadovavo teisės aktais, reglamentuojančiais jų veiklą.

Teisėjai atkreipė dėmesį į tai, jog Etikos komisija privalėjo laikytis Politikų elgesio kodekse numatytų principų įgyvendinimo užtikrinimo. Teismo nuomone, pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, skaidrumas ir viešumas, padorumas, pavyzdingumas, nesavanaudiškumas, atsakomybė), kuriais valstybės politikas viešajame gyvenime turi vadovautis. Deja, ar savo noru, ar kieno nors paprašyti etiką saugantys sargai gerokai „nuslydo“ ne tik nuo etikos, bet ir nuo teisės.
Kas dengs bylinėjimosi išlaidas
Teismas sprendimu ne tik įpareigojo Etikos komisiją svarstyti iš naujo prašymą. Taip pat buvo įpareigota padengti visas bylinėjimosi išlaidas. Pagal sprendimą tai darys Radviliškio rajono savivaldybė iš rajono biudžeto, o kitais žodžiais tariant, rajono gyventojai. Tiesa, sprendimas dar negalutinis ir gali būti skundžiamas. Ar atlygins žalą solidariai su kolegomis iš komisijos, posėdžiui vadovavęs Pranas Sluckus teigė: „mes ne teisininkai. Žiūrėsime, ką daryti toliau. Dėl žalos atlyginimo aš nesutinku, kad kažkas ne taip padaryta. Stengėmės laikytis nuostatų. Kodėl, teismo manymu, mes viršijome kompetenciją, komentuoti negaliu. Grįžo pirmininkas (Jonas Povilaitis – red.), tegul jis viską dabar organizuoja ir tvarko.“
Kaip Etikos komisijos pirmininkas pasielgs šį kartą, informuosime vėliau. Etikos komisija jau yra vieną kartą pripažinusi merą Antaną Čepononį pažeidus etiką, kai jis gyventojus išvadino „apsišikėliais“. Beje, teismas dėl procedūrinių pažeidimų Etikos komisijos sprendimą panaikino.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar G. Lipnevičiaus projektas „Muziejaus gatvė“ taps realybe?

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 27 d. Radviliškio rajono savivaldybėje  vyko projekto  „Muziejaus gatvė Radviliškyje“, kurį pristatė šios idėjos autorius, Radviliškio rajono tarybos narys bei „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas, Gediminas Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų mažai analogų Europoje ir visame pasaulyje turintis  projektas.
Projektui –  žalia šviesa?
„Man  patiko Gedimino pristatyta idėja apie muziejaus gatvę Radviliškyje, tad šiandien jo paprašysiu, kad ją pristatytų Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariams“,- sakė Radviliškio rajono meras A. Čepononis.
„Ši idėja yra tik projektinė, kurią, manau, bendromis jėgomis derinsime, šlifuosime ir įgyvendinsime. Prie šio projekto daug prisidėjo bendruomenės nariai, taip pat bendruomenės gidas A. Vitartas. Manau, kad šioje gatvėje įsikurtų apie 20 muziejinių eksponatų ir ekspozicijų“,-  prieš pristatymą sakė G. Lipnevičius.
Ši idėja „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui kilo daug keliaujant su bendruomene. „Kodėl geležinkelininkų sostinės gyventojai turi važiuoti į Anykščius pasižiūrėti Geležinkelio muziejaus?“- retoriškai klausė G. Lipnevičius.
Muziejaus gatvėje – per 10  lankytinų objektų
Pasak G. Lipnevičiaus, automobilių stovėjimo aikštelėje, esančioje  prie geležinkelio stoties, turėtų įsikurti vagonas – restoranas, kuriame galėtų pailsėti bei užkąsti atvykę turistai. Autobusai atvyktų į Muziejaus gatvę pro Dariaus ir Girėno gatvę, o išvyktų pro Sakalausko gatvę.

Prie geležinkelio stoties jau yra puikus eksponatas – garvežys, prie kurio mėgsta fotografuotis vestuvininkai. „Ši vieta bus dar patrauklesnė, kai bus pastatytas „Radviliškio krašto bendruomenės“ laimės suolelis. Šiam projektui pritarė meras, jau kalbėjau su menininku E. Titu, kad jis padėtų  idėją įgyvendinti. Šis suolelis būtų masyvus, kaip sostas, manau, kad  ant jo pamėgtų fotografuotis miesto svečiai, vestuvininkai“,- sakė G. Lipnevičius.
Kitas objektas būtų ąžuolas, pasodintas apie 1928 metus. Kokia proga jis buvo pasodintas (yra keletas versijų), šiuo metu dar tikslinama.
Geležinkelio stotis, kaip ir namelis prie jos, jau yra  paveldo objektai. Į paveldo objektų sąrašą yra įtrauktas vagonų depas bei vandens bokštas šalia jo.
Pasak G. Lipnevičiaus, geležinkelio stoties laukiamojoje salėje turėtų įsikurti Geležinkelio muziejus, nes Radviliškis – geležinkeliečių sostinė. Rašytojo Jono Marcinkevičiaus name turėtų įsikurti jo memorialinis muziejus. „Šiame name dar gyvena gyventojai, kuriuos reikėtų iškelti, o patį namelį suremontuoti“,- sakė pranešėjas.
Kitas Muziejaus gatvės eksponatas būtų tremtinių vagonas, kuriame jau yra ekspozicija, susijusi su tremtimi. Šalia tremtinių vagono esančiame tuščiame plote turėtų įsikurti su geležinkelio istorija susiję eksponatai: vagonai, drezinos su bėgiais. „Anykščiuose yra ratukai ant bėgių, kuriais smagu pavažinėti ir vaikams, ir suaugusiems, tad, kad muziejus būtų patrauklus, reikia ne tik eksponatų, bet ir atrakcijų. Kitoje pievoje, šalia Ramovės, galėtų įsikurti senoviniai automobiliai. Beje, kalbėjau su  klubo  „Retromobile“  atstovu J. Juču, kuris mielai palaikė šią idėją ir sutiko, kad klubo turimi senoviniai automobiliai galėtų būti eksponuojami šioje vietoje. O taip pat šioje pievoje galėtų įsikurti ir karinė technika bei pabūklai, tikimės, kad prie ekspozicijos įrengimo prisidės Oro gynybos batalionas bei kiti entuziastai“,- sakė idėjos autorius.

Buvusiame Karininkų ramovės pastate turėtų įsikurti muziejus, susijęs su mūšiu su bermontininkais, kuris vyko Radviliškio rajone, partizanine kova bei smulki karinės tematikos ekspozicija. Taip pat muziejau lankytojai galės išbandyti savo taiklumą bei karinius gebėjimus interaktyviose salėse.
Kitoje Laisvės alėjos gatvės pusėje yra pirmosios Gelžkelio gimnazijos pastatas, kuriame turėtų įsikurti Radviliškio krašto muziejus.
Šiuo metu esančiuose Gedulo namuose buvo įsikūrusi pirmoji Radviliškio mergaičių mokykla, ir ant pastato reikėtų pakabinti tai liudijančią lentelę.
Kitas įdomus objektas – Vydūno gatvė, likusi vienintelė bruko, akmenimis grįsta, gatvė, kuri galėtų būti įtraukta į Muziejaus gatvės objektus.
Buvusio žydų viešbučio, kuris vadinosi „Ramybė“, yra autentiški rūsiai, bei jį perstačius čia galėtų įsikurti V. Karmono įkurtas Kosminio modeliavimo muziejus, kuris kol kas yra vienintelis Europoje. Taip pat šioje vietoje turėtų įsikurti edukacinės erdvės, kuriose būtų lipdoma iš molio, audžiama, kepama duona, vykdomos  kitokios veiklos.
Muziejaus gatvės idėja bus „šlifuojama“
„Kai savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ buvo paviešinta ši idėja, paskambinę verslininkai pasiūlė, kad pastatų stogai būtų suvienodinti, pavyzdžiui, padengti klasikine skarda“,- sakė G. Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų išskirtinis objektas, kurio pažiūrėti atvyktų žmonės ir iš Lietuvos, ir iš viso pasaulio, kuris atneštų didelę finansinę naudą rajonui, būtų įdarbinta nemažai žmonių, o miesto kavines, parduotuves užplūstų turistai. Šiuo metu Radviliškyje nėra  muziejaus.
G. Lipnevičiui paantrino Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis: „Šaunu, kad Gediminas iškėlė šią idėją, kaip išnaudoti paveldą. Mes jau dabar vedame miesto svečių ekskursijas nuo geležinkelio tilto, nuo kurio atsiveria geležinkelio ir miesto vaizdas. Yra  vandens bokštas, statytas 1933 metais, apie kurį galima pasakoti, yra per plenerą išdrožtų batų pora, apie kuriuos sakome: „Traukinys išvažiavo, o batai liko“. Vadinamas J. Marcinkevičiaus namelis yra tipiškas geležinkelininko namas, kuriame gyveno ir stoties viršininkas – ten gali būti  Radviliškio istorijos muziejus“.
„Mes turėtume „uždėti ranką“ ant viso kvartalo, esančio prie geležinkelio, kad namų savininkai žinotų, kokias statybas galėtų vykdyti nusipirkę sklypą Muziejaus gatvėje. Pėsčiųjų gatvė jau beveik prarasta, reikėtų suvaldyti šią situaciją“, – sakė V. Simelis.
Dar vienas šios idėjos privalumas, kad turistai galės aplankyti muziejų kompleksą atvykdami traukiniu. Toks keliavimo būdas, manome, sudomins daugelį mokyklų.
Atsirastų naujų darbo vietų
Tarybos narys G. Lipnevičius pasiūlė pasikviesti visus radviliškiečius, neabejingus savo krašto ateičiai bei atminčiai, prisidėti įgyvendinant Muziejaus gatvės idėją.
Pasak patyrusio bendruomenės gido A. Vitarto, Muziejaus gatvė būtų labai naudinga Radviliškio krašto žmonėms ir turistams. „Kuriant tokią gatvę, reikia, kad būtų žmonių. Jeigu nebus žmonių, šio projekto neišplėtosime į tai, ko norime. Taip pat jau reikia ruošti muziejininkus, kurie kauptų medžiagą, turėtų būti nemažai etatų – apie 20. Šiuolaikiniai turistai nori kažko naujo, atrakcijų, tad reikia stengtis, kad muziejus būtų interaktyvus“,- sakė A. Vitartas.
Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai, kartu su vicemeru M. Pauliuku, vienbalsiai patvirtino G. Lipnevičiaus pasiūlytą Muziejaus gatvės projektą ir susitarė dar kartą susitikti liepos 17 d., 15 val. Į šį susitikimą, kuris vyks Radviliškio rajono savivaldybės mažojoje salėje, kviečiami visi, neabejingi savo krašto ateičiai bei istorijai, pateikti pasiūlymus Muziejaus gatvės projekto tobulinimui.
Ar taps Radviliškis vienu lankomiausių miestų Lietuvoje, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Puipiečiai savo jėgomis sutvarkė aplinką prie paminklo

Avatar

Paskelbta

data

Puipių gyventojai kiek galėdami puoselėja ir tvarko savo  kaimo aplinką: Edmundas Diržinskas, Renata Gutauskaitė, Lina ir Gintarė Ivinskienės savo jėgomis sutvarkė aplinką prie 1928 metais statyto paminklo. Šis paminklas skirtas už Lietuvos laisvę žuvusiems kariams bei Lietuvos nepriklausomybės 10 – mečiui.
„Šiuo paminklu nesirūpino nei seniūnija, nei paveldosaugininkai, tad kaimo gyventojai patys sutvarkė aplinką prie jo, nes per žoles paminklo nebesimatė“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“  Puipių skyriaus vadovė Gintarė Ivinskienė.
„Šaunu, kad Puipių bendruomenė, nelaukdama pagalbos iš seniūnijos, pati  rūpinasi savo kaimo aplinka.Tokie darbštūs bei iniciatyvūs žmonės – pavyzdys  ir kitoms bendruomenėms“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius.
Bendruomenės, nesulaukdamos pagalbos iš seniūnijų, vis dažniau imasi iniciatyvos ir gražina savo gyvenvietes. Tad lieka klausimas, ką veikia seniūnas ir seniūnijos darbuotojai,  kuriems už seniūnijos viešųjų erdvių  priežiūrą mokamas atlyginimas?!

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019