Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismas įpareigojo svarstyti mero A. Čepononio elgesį

Avatar

Paskelbta

data


Praeitą savaitę trijų teisėjų kolegija panaikino Radviliškio rajono savivaldybės Etikos komisijos sprendimą ir įpareigojo iš naujo išnagrinėti gyventojo prašymą. Jono Povilaičio vadovaujamai komisijai meras Antanas Čepononis yra neliečiamas, todėl tik teismo įpareigota nagrinės jo elgesį. Negana to, Etikos komisijos nariams gali tekti susimokėti už neteisėtą ir nepagrįstą sprendimą. Teismo verdiktu, Radviliškio rajono savivaldybė turi pilnai padengti bylinėjimosi išlaidas. Sprendimas dar negalutinis ir galima skųsti per 30 dienų.
Apšaukė komitete
Birželio mėnesį vykusiame viename komitetų posėdžių meras nesusivaldęs ant gyventojo išrėkė: „išsispauk pūlius iš galvos“. Pasielgė ūmiai tik todėl, kad jam buvo priminta apie teisės viršenybės principą. Penktą kadenciją apglėbusiam mero postą nebesuvokiama, kad ne jo noras yra įstatymas. Tiesiogiai rinkėjų išrinktas A.Čepononis nebesupranta, kad gali būti kita nuomonė bei kitoks požiūris į tam tikrus savivaldos sprendimus. Todėl bet kokią kritiką, net ir pačią švelniausią, jis priima kaip asmeninį įžeidimą ir nevaldydamas savo emocijų, iškoneveikdamas nejaučia ribų. Pilietis mero viešus pasisakymus apskundė Etikos komisijai.
Etikos komisija išsigando
Po skundo dėl mero veiksmų įvertinimo, kilo eilinis bruzdesys. Ar konsultavosi su teisininkais, nežinia, bet nusprendė, jog tai asmeniškumai, į kuriuos Etikos sargai nesikiš. O kad rimčiau atrodytų, posėdžiui vadovavęs pirmininko pavaduotojas Pranas Sluckus mestelėjo frazę. „Išspausti pūlius“ – perkeltine prasme reiškia išspręsti aktualią visuomenės problemą. Būtų nesuprantama visuomenės atstovų pozicija, tačiau viską paaiškina tai, kad daugelis narių tiesiogiai priklauso nuo mero malonės. Kam bendruomenės veiklai finansuoti reikia lėšų, kam prisidėjimo prie stogo remonto trūksta, kas yra Savivaldybės įmonės direktoriaus žmona, kas dirba Savivaldybės įmonėje ar įstaigoje ir taip toliau. Tačiau tokie Etikos sargų motyvai demonstruoja tikrąsias vertybes. Bet kuris pilietis Radviliškio valdžios vyrų akyse potenciali grėsmė ir ją reikia „išspausti“.
Temidė palaikė pilietį
Gyventojas Etikos komisijos sprendimą apskundė ir laimėjo. Teisėjai Jarūnė Sedūlienė, Laisvutė Kartanaitė ir Žanas Kubeckas iš Regiono apygardos administracinio teismo nusprendė, kad Etikos sprendimas negali būti teisėtas ir pagrįstas. Jie taip pat atmetė Savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus atstovo Arnoldo Matuzevičiaus argumentą, kad Etikos komisija turi teisę nagrinėti arba nenagrinėti bet kokio gyventojo skundą. Teismo sprendime ne tik jam, bet ir komisijai buvo išaiškinta, kad reikia laikytis įstatymų ir siekti juose nurodytų tikslų. Jei politikas elgiasi neetiškai, jo elgesys privalo būti nagrinėjamas. Teisėje negalioja „myliu-nemyliu“ principas. Maža to, teismas nurodė, jog etikos sargai nesivadovavo teisės aktais, reglamentuojančiais jų veiklą.

Teisėjai atkreipė dėmesį į tai, jog Etikos komisija privalėjo laikytis Politikų elgesio kodekse numatytų principų įgyvendinimo užtikrinimo. Teismo nuomone, pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, sąžiningumas, skaidrumas ir viešumas, padorumas, pavyzdingumas, nesavanaudiškumas, atsakomybė), kuriais valstybės politikas viešajame gyvenime turi vadovautis. Deja, ar savo noru, ar kieno nors paprašyti etiką saugantys sargai gerokai „nuslydo“ ne tik nuo etikos, bet ir nuo teisės.
Kas dengs bylinėjimosi išlaidas
Teismas sprendimu ne tik įpareigojo Etikos komisiją svarstyti iš naujo prašymą. Taip pat buvo įpareigota padengti visas bylinėjimosi išlaidas. Pagal sprendimą tai darys Radviliškio rajono savivaldybė iš rajono biudžeto, o kitais žodžiais tariant, rajono gyventojai. Tiesa, sprendimas dar negalutinis ir gali būti skundžiamas. Ar atlygins žalą solidariai su kolegomis iš komisijos, posėdžiui vadovavęs Pranas Sluckus teigė: „mes ne teisininkai. Žiūrėsime, ką daryti toliau. Dėl žalos atlyginimo aš nesutinku, kad kažkas ne taip padaryta. Stengėmės laikytis nuostatų. Kodėl, teismo manymu, mes viršijome kompetenciją, komentuoti negaliu. Grįžo pirmininkas (Jonas Povilaitis – red.), tegul jis viską dabar organizuoja ir tvarko.“
Kaip Etikos komisijos pirmininkas pasielgs šį kartą, informuosime vėliau. Etikos komisija jau yra vieną kartą pripažinusi merą Antaną Čepononį pažeidus etiką, kai jis gyventojus išvadino „apsišikėliais“. Beje, teismas dėl procedūrinių pažeidimų Etikos komisijos sprendimą panaikino.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Radviliškyje sulaikytas vairuotojas, galimai disponavęs narkotinėmis medžiagomis

Avatar

Paskelbta

data

2020-03-20 apie 17:30 val. Radviliškyje Maironio g., policijos pareigūnams sustabdžius ir patikrinus automobilio BMW 530 dokumentus, vairuotojo gim. 1991 m. buvo paprašyta išlipti iš automobilio. Vyras išlipdamas iš automobilio, iš striukės kišenės išmetė permatomą, plastikinį paketėlį su galimai narkotine medžiaga. Įtariamasis sulaikytas ir uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę.

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Pedagogų mokymo vizitas Kretoje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro mokytojos dalyvavo mokymuose Kretoje, Graikijoje, kuriuose susipažino su specialiųjų poreikių turinčių asmenų ugdymo ypatumais.

Mokymai vyko pajūrio mieste Retimne, kuris yra išsidėstęs Graikijos Kretos salos centrinėje dalyje prie Viduržemio jūros pakrantės. Juose dalyvavo vyresnioji socialinė pedagogė Silva Bosienė, Vaiko gerovės komisijos narė mokytoja Vitalija Rutkauskienė ir projektų vadovė profesijos mokytoja Jolanta Krivickienė.

Mokymai vyko penkias darbo dienas. Pradžioje pristatyta partnerių organizacija ECTE, kurios atstovas skaitė paskaitą apie Graikijos švietimo ir ugdymo sistemą. Organizuotas trumpas pažintinis turas po Retimno miestą.

Aplankyta Retimno mieste esanti valstybinė ugdymo įstaiga, kurioje mokosi apie 30 ugdytinių, turinčių specialiuosius poreikius. Ugdytinių amžius yra nuo 16 iki 21 metų. Čia jie mokosi 6- 8 metus, priklausomai nuo jų gebėjimų. Dalyvauta virimo ir dailės užsiėmimuose.

Susipažinta su privačia ugdymo įstaiga AGAPI, kurioje taip pat ugdomi specialių poreikių turintys asmenys. Ugdytinių amžius siekia nuo 21 iki 60 metų. Ugdymo trukmė neribojama. Paskaitą apie specialiųjų poreikių mokinių ugdymo procesą ir jų integraciją į visuomenę skaitė psichologijos ir specialiojo ugdymo profesorius Elias Korkutas.

Pabuvota valstybiniame specialiųjų poreikių turinčių asmenų ugdymo centre EEEEK Chanijoje. Centras yra prie vidurinio ugdymo mokyklos, kurioje mokosi apie 800 mokinių. Specialių poreikių mokinių yra 34. Čia ugdytiniai mokomi 6-8 metus. Jų amžius 16-21 metai.

Vizitui baigiantis dalyvėms įteikti sertifikatai ir Europasai. Graikijoje didelis dėmesys skiriamas specialiųjų ugdymosi poreikių (SUP) turintiems asmenims: priežiūra, skatinimas mokytis. Mokytojas dirba su 1-2 SUP turinčiais asmenimis, dažnai mokymas vyksta individualiai.

Projektų vadovė Jolanta Krivickienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019