Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Šiaulėniškiai išsigando klastingos ligos – tuberkuliozės

Avatar

Paskelbta

data

Tuberkuliozė, dar liaudiškai vadinama „džiova“, buvo vadinama skurstančių poetų liga. Tuberkuliozės ligos sukėlėją 1882 metais nustatė vokietis R. Kochas, už ką gavo Nobelio premiją. Praėjus 135 metams nuo jos atradimo, tuberkuliozė atgimė iš naujo ir nustatoma vis daugiau susirgimų tuberkulioze atvejų.

Gimnazistų tėvai puolė į paniką

Į „Radviliškio krašto“ redakciją kreipėsi Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos mokinių tėvai: „Iš gimnazijos dešimt vaikų paguldyta į Šiaulių ligoninę dėl tuberkuliozės, tačiau niekas kitų vaikų netikrina – gal ir jie užsikrėtę? Mes negauname jokios informacijos, bijome vaikus leisti į mokyklą. Taip pat nesuteikiama informacija, ar reikia vaikams tikrintis dėl tuberkuliozės“,- sakė susirūpinę tėvai.

Redakcija kreipėsi į Šiaulėnų gimnazijos direktorių, prašydama paaiškinti situaciją dėl galimo tuberkuliozės protrūkio Šiaulėnų gimnazijoje. „Jau buvo televizija aiškintis šio fakto, tačiau galiu patikinti, kad jokio tuberkuliozės protrūkio gimnazijoje nėra, tad pedagogai, mokiniai ir jų tėvai gali būti ramūs. Į Šiaulių ligoninę buvo paguldyta dešimt mokinių, tačiau du jau išleisti, o kiti neserga, tačiau stebimi profilaktiškai. Medikai sakė, kad mokykloje nereikia imtis jokių priemonių, jeigu reikės – praneš ir atvyks medikai iš Šiaulių“,- sakė gimnazijos direktorius.

Panika Šiaulėnų miestelyje kilo, kai atvira tuberkuliozės forma susirgo gausios šeimos mama. Šešių vaikų mama kartu su atžalomis paguldyta į Šiaulių Tuberkuliozės ir plaučių ligų kliniką, taip pat paguldyti giminaičių vaikai, bendravę su šios šeimos vaikais.

Šiuo metu du vaikai, nenustačius susirgimo tuberkulioze, jau išleisti į namus, kiti paguldyti į Vaikų tuberkuliozės skyrių profilaktiniam gydymui. Profilaktinis gydymas gali tęstis iki dviejų – trijų mėnesių.

Panikai pagrindo nėra

Medikai paaiškino, kad miestelio gyventojams nėra pagrindo panikuoti, nes užsikrėsti tuberkulioze nėra jokios grėsmės. Šiaulėnų miestelyje buvo patikrinti 72 žmonės, kontaktavę su atvira tuberkulioze sergančia daugiavaike mama.

Radviliškio rajone yra sergančiųjų atvira tuberkulioze

2016 m. atvira tuberkuliozės forma Radviliškio rajone sirgo 17 žmonių. Šis skaičius kur kas mažesnis, nei buvo ankstesniais metais (sirgo per 30 gyventojų).

Pasitaikė atvejų, kai susirgimai atvira tuberkulioze buvo užregistruoti  švietimo įstaigose.

2016 m. atvira tuberkuliozės forma sirgo Pociūnėlių pagrindinės mokyklos darbininkas. Dėl šio susirgimo profilaktiškai pasitikrino visi bendruomenės nariai.

2015 m. atvira tuberkuliozės forma sirgo Lizdeikos gimnazijos mokinė. Profilaktiškai pasitikrinti dėl šio susirgimo buvo rekomenduota  pedagogams ir mokiniams, tarp jų užsikrėtusių tuberkulioze nebuvo.
Didžiausia panika dėl susirgimo tuberkulioze buvo kilusi Šeduvos gimnazijoje, kai atvira tuberkuliozės formą sirgęs mokinys mirė.

Praėjusiais metais Tyrulių kaimo daugiabučio namo gyventojai skundėsi kaimynu, kuris, sirgdamas atvira tuberkulioze pabėgo iš ligoninės ir kelia grėsmę šia liga užsikrėsti aplinkiniams.

Kai užsikrečiama tuberkulioze?

Pagrindinis šios pavojingos užkrečiamos ligos šaltinis yra asmuo, sergantis atvira kvėpavimo organų tuberkulioze. Toks ligonis skiria tuberkuliozės mikobakterijas kosint, skrepliuojant, garsiai kalbant, čiaudint, dažniausiai 0,5 – 1,5 m atstumu aplink save paskleisdamas sukėlėjus. Aktualu nepamiršti, kad vienas žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, gali per metus užkrėsti iki 20 sveikų žmonių. Todėl labai svarbu tuberkulioze sergančius žmones kuo anksčiau išaiškinti ir skirti kokybišką gydymą. Taip pat ne mažiau svarbi ir pačių žmonių atsakomybė už savo ir artimųjų sveikatą.

Susirgimo tuberkulioze požymiai  

Tuberkuliozė – klastinga liga, nes pradžioje nesukelia jokių negalavimų. Ligai progresuojant atsiranda neaukšta temperatūra (37,2-37,5’C), greičiau pavargstama, dingsta apetitas, krenta svoris, rytais sausai pakosti, blogai miega, prakaituoja, pasidaro jautrus, nervingas. Kartais ligonis pajunta skausmus nugaroje, tarp menčių, kurie savaime praeina. Jei bakterijos suardo kraujagysles, skrepliuose pasirodo kraujas, galimas gausus kraujavimas iš plaučių. Kartais liga prasideda audringai. Būna aukšta temperatūra, stiprus kosulys, skrepliavimas, gausiai prakaituoja naktimis. Neretai liga išaiškinama tikrinant rentgenu profilaktiškai, nors žmogus jaučiasi „sveikas”.
Belieka pridurti, kad vieno ligonio, sergančio atvira tuberkulioze, gydymas kainuoja apie 2 tūkstančius eurų ir trunka apie 8 mėnesius.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi