Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rezonansas, arba kam atstovauja seniūnas: mamai, miestui ar partijai?

Avatar

Paskelbta

data

Praėjusį penktadienį sodų bendrijos „Bitutė“ gyventojai rinkosi į susirinkimą. Pats svarbiausias darbotvarkės klausimas – vandens ir kanalizacijos tinklų įvedimas bei apmokėjimas už juos. Tiesa, šalia bendrijos griovius vamzdžiams iškasė ne Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ darbininkai, o Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas. Valdininkas nuo visko bando atsiriboti ir teigia, kad namą šalia bendrijos „Bitutė“ statosi jo motina, tad gyventojams duotų pažadų nebesilaiko.

Susirinkimas
Į susirinkimą susirinko apie dvi dešimtys narių. Pirmininkas Vytautas Kačinskas informavo, kad yra keliolikos bendrijos narių prašymas bendrijos lėšomis iš dalies padengti vandentiekio ir nuotekų trasų įvedimo kaštus. Kaip ir daugumoje miesto sodų bendrijų, taip ir šioje, nėra centralizuotai tiekiamo vandens ir kanalizacijos tinklų. Norintiems įsivesti vandenį atstovavo policijos pareigūne dirbanti Rasa Zviagina. Ji informavo, kad seniūnas po publikacijos spaudoje staiga pakeitė nuomonę ir niekam nebeleis prisijungti prie jo (ar artimųjų) asmeninėmis lėšomis tiesiamų trasų.

Po žiniasklaidos dėmesio apsisprendė kitaip

Radviliškio policijos komisariato pareigūnė R.Zviagina teigė, kad su E. Mončausku jau buvo aptartos smulkmenos ir daugiau nei dvidešimt šeimų iš „Bitutės“ būtų galėjusios prisijungti prie naujai įrengtos vandentiekio ir kanalizacijos trasos. Deja, žiniasklaidos dėmesys nepatiko seniūnui, todėl valstybės tarnautojas atsisakė suteikti galimybę sodų bendrijos „Bitutė“ nariams kooperuotis kartu įsivesti vandens ir nuotekų trasas. Suprantama, tai gerokai supykdė R.Zviaginą ir kitas moteris, nes tokia proga esą nuėjo „šuniui ant uodegos“. Jos reikalavo pirmininko V.Kačinsko įdėti daugiau pastangų, kad būtų įvestas vanduo ir nuotekų tinklai į bendrijos teritoriją. Beje, pirmininko pateiktas susirašinėjimas su Savivaldybe ir jos įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovais nei R.Zviaginos, nei kitų norinčiųjų įsivesti vandenį nedomino.

Skaičiavimai skiriasi dešimtimis kartų
Bendrijos narių susirinkimui, kuris neturėjo kvorumo ką nors nuspręsti, buvo pateiktas 2018 metų spalio mėnesio raštas susipažinimui. Jame „Radviliškio vanduo“ direktorius Egidijus Barčkus rašo, kad sodų bendrijoms „Bitutė“ ir „Vyturėlis“ reikia nutiesti 14 552 metrus trasų, o tai gali kainuoti 1 mln. 848 tūkst. 104 eurus, arba 127 eurus vienam metrui. Išgirdę tokius skaičius, sodininkai pakraupo, o iš bendrijos narių įnašų tokią sumą surinkti būtų misija neįmanoma. Ko gero, suprantamas R.Zviaginos ir kitų pasipiktinimas, nes, jų teigimu, Radviliškio miesto seniūnas pateikė kitokius skaičiavimus. Anot jų, būtų užtekę vos po 160 eurų prisidėti iš kiekvieno norinčio įsivesti vandenį. Preliminariais paskaičiavimais, nuo „Radviliškio vanduo“ artimiausio vandens taško iki seniūno artimiesiems priklausančio sklypo darbai su medžiagomis atsietų  vos 4 tūkst. 400 eurų. Ir taip išsvajotu vandeniu būtų galėjusios džiaugtis bent dvi dešimtys šeimų. Bet, matyt, seniūnui nesvetimas savanaudiškumas ir kaimynams valdininko pagalbos tikėtis nuo pat pradžių nereikėjo. Tiesa, susirinkime dalyvavę kai kurie bendrijos nariai stebėjosi tokiu valdininko elgesiu, nes, jei nieko neteisėto nedarai, tai ir bijoti nėra ko.

Vyksta į Vilnių dėl vandentvarkos projektų
Įdomiausia tai, kad „Radviliškio vanduo“ direktorius E. Barčkus ir vyr. inžinierius Mindaugas Gabšys pas Aplinkos apsaugos ministrą Kęstutį Mažeiką vežasi seniūną E. Mončauską. Tą patį, kuriam uždavus klausimą, kodėl taip skiriasi skaičiai, jis teigia net nesuprantantis, apie ką kalbama. Prie trijulės turėjo prisidėti ir rajono meras Antanas Čepononis – jo darbotvarkėje rugsėjo 9 dieną buvo pažymėtas susitikimas Aplinkos apsaugos ministerijoje. Visi trys „Radviliškio vanduo“ atstovai, tarnybiniu automobiliu vykę į Vilnių, teigia, kad meras taip pat važiavo, tiesa, kitu, merui priskirtu automobiliu. Taip teigia ir pats rajono vadovas. Bet kaip atsitiko, kad pas ministrą į susitikimą jis neatvyko, lieka paslaptis. Ministro patarėjas Justas Jaskonis patvirtino, kad susitikime buvo E. Barčkus ir E. Mončauskas, kurie atvyko aptarti rajono vandentvarkos projektų, bet nebuvo mero. Įdomu, kuri pusė sako netiesą – ar ministerijos atstovai, ar visiškai lojalūs savivaldybės merui jo bendrapartiečiai.
Beje, tai nebe pirmas kartas, kai A. Čepononis, nuvažiavęs į Vilnių, jame pasiklysta –  liepą meras Prezidento G. Nausėdos inauguraciją pražiopsojo, kai dvi valandas reikalus su J. Margaitiene tvarkė. Tvarkė taip, kad net pamiršo, ką tvarkė bei sutvarkė. Nenuostabu, kad tokiais atvejais B variantu pasirūpinta ir žemesnio lygmens nekompetentingi valdininkai jį pavaduoja.

Susitikimui nepasiruošta
Kiekvienas, artimiau susipažinęs su savivaldos struktūra, sutiks, kad ne seniūnas, o rajono vadovas ar vicemeras kartu ministrui tokius projektus pristatyti turėtų bei finansavimu rūpintis. Tačiau dar keisčiau atrodo, kad Radviliškio miesto seniūnas vyksta dėl Šeduvos nuotekų valyklos problemos! Paklaustas, ar fizrūkas, dirbantis vos pusantrų metų seniūno pareigose, turi pakankamai kompetencijos vandentvarkos srityje, E. Mončauskas vienareikšmiškai sako, kad taip. Ministerijos šaltiniai praneša, kad susitikimui nebuvo tinkamai pasiruošta, nors ministrui K. Mažeikai galėjo nepatikti ir delegacijos sudėtis – vietoj mero atsiųstas seniūnas. Tad mandagiai buvo parodytos durys ir delegacija liko it musę kandusi.

Atstovauju miesto projektams
Aplinkos ministerijoje, į kurią taip ir nesugebėjo kelio surasti vienas pats tarnybiniu automobiliu važiavęs meras A. Čepononis, buvo aptariamas Basanavičiaus gatvės projektas bei galimybės plėstis į Daujočių gatvę. Esą dėl to važiavo ir Radviliškio miesto seniūnas. Tačiau vandentvarkos įmonės specialistai retoriškai klausia: „Nuo kada iškasus porą šimtų metrų griovio tampama tokiu geru vandentvarkos žinovu, kad net į delegacijos sudėtį įtraukiamas?“ 49 metų inžinerinio darbo patirtį turintis „Radviliškio vanduo“ inžinierius projektams „valstietis“Jonas Povilaitis paklaustas, kodėl ne jis, o seniūnas važiavo, trumpai drūtai atsakė: „Aš į tuos žaidimus nesikišu.“ Ką konkrečiai jis turėjo omenyje, neatskleidė, tačiau  faktas, kad seniūnas E. Mončauskas nieko nežino apie Šeduvos nuotekų valymo įrenginių reikalavimus ir atsilaisvinusias sumas nuo kitų projektų. Per pusmetį Tarybos nario ir administracijos direktoriaus pavaduotojo kėdėse ilgiau neužsibuvęs iš naujo vėl iškeptas valdininkas to pernelyg nesureikšmino ir kaip užsikirtusi plokštelė kartojo, kad „aš atstovauju miesto žmonėms.“

Užprogramuotas konfliktas
Grįžtant atgal į sodų bendrijos „Bitutė“ reikalus, pasirodo, kad seniūno E. Mončausko ar jo mamos vardu įsivesta trasa gali tapti rimtu galvos skausmu ateityje. Arba nebloga proga pasipelnyti. Pasirodo, kad norint tiesti kitą trasą pagal iš anksto patvirtintą konversijos planą, gali tekti perimti tinklus, kurie priklausys privačiam asmeniui, šiuo atveju seniūnui ar su juo susijusiems artimiems žmonėms. O jau tada prasidės įvairūs žaidimai. Privatus savininkas gali užkelti kainą iki debesų ir kas jam tai draus padaryti!? O gal to ir siekiama – dabar vienos trasos metras, anot gyventojų, seniūnui kainuos vos keliolika eurų, o įmonė skaičiuoja beveik 130 eurų. Susidaro apvali sumelė, kurią galima ir pasidalinti. Tad nenustebkite, kad visų šios istorijos dalyvių bendras vardiklis – rajoną valdanti partija, kuriai būdingas dirbtinis apsimestinumas dėl žmonių gerovės, nes svarbiau pirmiausia pasirūpinti savimi.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019