Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rezonansas, arba kam atstovauja seniūnas: mamai, miestui ar partijai?

Avatar

Paskelbta

data

Praėjusį penktadienį sodų bendrijos „Bitutė“ gyventojai rinkosi į susirinkimą. Pats svarbiausias darbotvarkės klausimas – vandens ir kanalizacijos tinklų įvedimas bei apmokėjimas už juos. Tiesa, šalia bendrijos griovius vamzdžiams iškasė ne Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ darbininkai, o Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas. Valdininkas nuo visko bando atsiriboti ir teigia, kad namą šalia bendrijos „Bitutė“ statosi jo motina, tad gyventojams duotų pažadų nebesilaiko.

Susirinkimas
Į susirinkimą susirinko apie dvi dešimtys narių. Pirmininkas Vytautas Kačinskas informavo, kad yra keliolikos bendrijos narių prašymas bendrijos lėšomis iš dalies padengti vandentiekio ir nuotekų trasų įvedimo kaštus. Kaip ir daugumoje miesto sodų bendrijų, taip ir šioje, nėra centralizuotai tiekiamo vandens ir kanalizacijos tinklų. Norintiems įsivesti vandenį atstovavo policijos pareigūne dirbanti Rasa Zviagina. Ji informavo, kad seniūnas po publikacijos spaudoje staiga pakeitė nuomonę ir niekam nebeleis prisijungti prie jo (ar artimųjų) asmeninėmis lėšomis tiesiamų trasų.

Po žiniasklaidos dėmesio apsisprendė kitaip

Radviliškio policijos komisariato pareigūnė R.Zviagina teigė, kad su E. Mončausku jau buvo aptartos smulkmenos ir daugiau nei dvidešimt šeimų iš „Bitutės“ būtų galėjusios prisijungti prie naujai įrengtos vandentiekio ir kanalizacijos trasos. Deja, žiniasklaidos dėmesys nepatiko seniūnui, todėl valstybės tarnautojas atsisakė suteikti galimybę sodų bendrijos „Bitutė“ nariams kooperuotis kartu įsivesti vandens ir nuotekų trasas. Suprantama, tai gerokai supykdė R.Zviaginą ir kitas moteris, nes tokia proga esą nuėjo „šuniui ant uodegos“. Jos reikalavo pirmininko V.Kačinsko įdėti daugiau pastangų, kad būtų įvestas vanduo ir nuotekų tinklai į bendrijos teritoriją. Beje, pirmininko pateiktas susirašinėjimas su Savivaldybe ir jos įmonės „Radviliškio vanduo“ vadovais nei R.Zviaginos, nei kitų norinčiųjų įsivesti vandenį nedomino.

Skaičiavimai skiriasi dešimtimis kartų
Bendrijos narių susirinkimui, kuris neturėjo kvorumo ką nors nuspręsti, buvo pateiktas 2018 metų spalio mėnesio raštas susipažinimui. Jame „Radviliškio vanduo“ direktorius Egidijus Barčkus rašo, kad sodų bendrijoms „Bitutė“ ir „Vyturėlis“ reikia nutiesti 14 552 metrus trasų, o tai gali kainuoti 1 mln. 848 tūkst. 104 eurus, arba 127 eurus vienam metrui. Išgirdę tokius skaičius, sodininkai pakraupo, o iš bendrijos narių įnašų tokią sumą surinkti būtų misija neįmanoma. Ko gero, suprantamas R.Zviaginos ir kitų pasipiktinimas, nes, jų teigimu, Radviliškio miesto seniūnas pateikė kitokius skaičiavimus. Anot jų, būtų užtekę vos po 160 eurų prisidėti iš kiekvieno norinčio įsivesti vandenį. Preliminariais paskaičiavimais, nuo „Radviliškio vanduo“ artimiausio vandens taško iki seniūno artimiesiems priklausančio sklypo darbai su medžiagomis atsietų  vos 4 tūkst. 400 eurų. Ir taip išsvajotu vandeniu būtų galėjusios džiaugtis bent dvi dešimtys šeimų. Bet, matyt, seniūnui nesvetimas savanaudiškumas ir kaimynams valdininko pagalbos tikėtis nuo pat pradžių nereikėjo. Tiesa, susirinkime dalyvavę kai kurie bendrijos nariai stebėjosi tokiu valdininko elgesiu, nes, jei nieko neteisėto nedarai, tai ir bijoti nėra ko.

Vyksta į Vilnių dėl vandentvarkos projektų
Įdomiausia tai, kad „Radviliškio vanduo“ direktorius E. Barčkus ir vyr. inžinierius Mindaugas Gabšys pas Aplinkos apsaugos ministrą Kęstutį Mažeiką vežasi seniūną E. Mončauską. Tą patį, kuriam uždavus klausimą, kodėl taip skiriasi skaičiai, jis teigia net nesuprantantis, apie ką kalbama. Prie trijulės turėjo prisidėti ir rajono meras Antanas Čepononis – jo darbotvarkėje rugsėjo 9 dieną buvo pažymėtas susitikimas Aplinkos apsaugos ministerijoje. Visi trys „Radviliškio vanduo“ atstovai, tarnybiniu automobiliu vykę į Vilnių, teigia, kad meras taip pat važiavo, tiesa, kitu, merui priskirtu automobiliu. Taip teigia ir pats rajono vadovas. Bet kaip atsitiko, kad pas ministrą į susitikimą jis neatvyko, lieka paslaptis. Ministro patarėjas Justas Jaskonis patvirtino, kad susitikime buvo E. Barčkus ir E. Mončauskas, kurie atvyko aptarti rajono vandentvarkos projektų, bet nebuvo mero. Įdomu, kuri pusė sako netiesą – ar ministerijos atstovai, ar visiškai lojalūs savivaldybės merui jo bendrapartiečiai.
Beje, tai nebe pirmas kartas, kai A. Čepononis, nuvažiavęs į Vilnių, jame pasiklysta –  liepą meras Prezidento G. Nausėdos inauguraciją pražiopsojo, kai dvi valandas reikalus su J. Margaitiene tvarkė. Tvarkė taip, kad net pamiršo, ką tvarkė bei sutvarkė. Nenuostabu, kad tokiais atvejais B variantu pasirūpinta ir žemesnio lygmens nekompetentingi valdininkai jį pavaduoja.

Susitikimui nepasiruošta
Kiekvienas, artimiau susipažinęs su savivaldos struktūra, sutiks, kad ne seniūnas, o rajono vadovas ar vicemeras kartu ministrui tokius projektus pristatyti turėtų bei finansavimu rūpintis. Tačiau dar keisčiau atrodo, kad Radviliškio miesto seniūnas vyksta dėl Šeduvos nuotekų valyklos problemos! Paklaustas, ar fizrūkas, dirbantis vos pusantrų metų seniūno pareigose, turi pakankamai kompetencijos vandentvarkos srityje, E. Mončauskas vienareikšmiškai sako, kad taip. Ministerijos šaltiniai praneša, kad susitikimui nebuvo tinkamai pasiruošta, nors ministrui K. Mažeikai galėjo nepatikti ir delegacijos sudėtis – vietoj mero atsiųstas seniūnas. Tad mandagiai buvo parodytos durys ir delegacija liko it musę kandusi.

Atstovauju miesto projektams
Aplinkos ministerijoje, į kurią taip ir nesugebėjo kelio surasti vienas pats tarnybiniu automobiliu važiavęs meras A. Čepononis, buvo aptariamas Basanavičiaus gatvės projektas bei galimybės plėstis į Daujočių gatvę. Esą dėl to važiavo ir Radviliškio miesto seniūnas. Tačiau vandentvarkos įmonės specialistai retoriškai klausia: „Nuo kada iškasus porą šimtų metrų griovio tampama tokiu geru vandentvarkos žinovu, kad net į delegacijos sudėtį įtraukiamas?“ 49 metų inžinerinio darbo patirtį turintis „Radviliškio vanduo“ inžinierius projektams „valstietis“Jonas Povilaitis paklaustas, kodėl ne jis, o seniūnas važiavo, trumpai drūtai atsakė: „Aš į tuos žaidimus nesikišu.“ Ką konkrečiai jis turėjo omenyje, neatskleidė, tačiau  faktas, kad seniūnas E. Mončauskas nieko nežino apie Šeduvos nuotekų valymo įrenginių reikalavimus ir atsilaisvinusias sumas nuo kitų projektų. Per pusmetį Tarybos nario ir administracijos direktoriaus pavaduotojo kėdėse ilgiau neužsibuvęs iš naujo vėl iškeptas valdininkas to pernelyg nesureikšmino ir kaip užsikirtusi plokštelė kartojo, kad „aš atstovauju miesto žmonėms.“

Užprogramuotas konfliktas
Grįžtant atgal į sodų bendrijos „Bitutė“ reikalus, pasirodo, kad seniūno E. Mončausko ar jo mamos vardu įsivesta trasa gali tapti rimtu galvos skausmu ateityje. Arba nebloga proga pasipelnyti. Pasirodo, kad norint tiesti kitą trasą pagal iš anksto patvirtintą konversijos planą, gali tekti perimti tinklus, kurie priklausys privačiam asmeniui, šiuo atveju seniūnui ar su juo susijusiems artimiems žmonėms. O jau tada prasidės įvairūs žaidimai. Privatus savininkas gali užkelti kainą iki debesų ir kas jam tai draus padaryti!? O gal to ir siekiama – dabar vienos trasos metras, anot gyventojų, seniūnui kainuos vos keliolika eurų, o įmonė skaičiuoja beveik 130 eurų. Susidaro apvali sumelė, kurią galima ir pasidalinti. Tad nenustebkite, kad visų šios istorijos dalyvių bendras vardiklis – rajoną valdanti partija, kuriai būdingas dirbtinis apsimestinumas dėl žmonių gerovės, nes svarbiau pirmiausia pasirūpinti savimi.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi