Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rajono politikai prisidirbo – ligoninei gresia uždarymas

Avatar

Paskelbta

data


Per pastaruosius dešimtmečius rajono tarybą sudarančios partijos tiek prisivadovavo, kad Radviliškio miesto ligoninė nyksta tiesiog akyse. Vienas po kito uždarinėjami ligoninės skyriai, medikai netenka darbo, o pačios ligoninės likimas pakibo „ant plauko“. Vis dažniau gyventojai medicinos paslaugų turės ieškoti Šiauliuose, tačiau dėl to rajono tarybai vadovaujantis meras A.Čepononis kratosi atsakomybės ir bando ieškoti kaltų „iešmininkų“.

Radviliškio ligoninė – „mirtininkių sąraše“

Sujudimas dėl „ligoninių mirtininkių“ kilo dėl naujų Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, pagal kuriuos, kad įstaiga galėtų toliau dirbti, turi išpildyti du reikalavimus – ligoninėje visą parą turi būti teikiama skubi pagalba ir teikiamos bent trys iš penkių stacionarinės aktyviojo gydymo asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Minėtos penkios paslaugos:chirurgija, terapija, pediatrija, akušerija ir psichiatrija. Radviliškio ligoninėje nebeliko chirurgijos, pediatrijos, akušerijos ir psichiatrijos.Vadinasi, liko tik dvi iš penkių paslaugų – Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimai neišpildyti.
Perspektyva – prarastos darbo vietos ir gydymasis Šiauliuose?
Rajono gyventojai taip pat nuogąstauja, kad nebelikus ligoninės, teks vykti į Šiaulių ligoninę. Tačiau ne visi pacientai  ir iš miesto, ir iš atokesnių kaimų turės lėšų nuvykti į apskrities ligoninę. Tad  nedideles pajamas gaunantiems rajono gyventojams ligoninės uždarymas reikštų sumažėjusias galimybes gauti prieinamas sveikatos paslaugas. Beje,uždarius ligoninę darbo netektų nemažai žmonių. Ir dar klausimas – ar Šiaulių ligoninė būtų pajėgi priimti didelį srautą pacientų? Rajono gyventojai nuogąstauja, kad ateityje jie gali pasijusti kaip serialo „Ligoninės priimamasis“ veikėjai: medikų dėmesio tektų laukti po keletą valandų, o ligonių lovos stovėtų ir koridoriuose…
Meras kratosi atsakomybės
Kas atsakingas už tai, kad Radviliškio ligoninė pateko į Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtus „juoduosius sąrašus“, pasiteiravome Radviliškio rajono savivaldybės mero A. Čepononio – mat VŠĮ „Radviliškio  ligoninė“ steigėja yra savivaldybė. Meras kratosi atsakomybės, kad savivaldybė per mažai dėmesio ar lėšų skyrė šiai įstaigai  ir lengva ranka atsakomybę permeta buvusiai ligoninės direktorei D. Povelauskienei: Atsakomybę už dabartinę Radviliškio ligoninės būklę turi prisiimti buvusi ligoninės direktorė, kuri  puikiai valdė visą informaciją apie ligoninės veiklą ir teikė siūlymus dėl Radviliškio ligoninės veiklos rajono Savivaldybės tarybai“. Štai taip – lengviausia apkaltinti jau nebedirbantį asmenį arba žemesnį pareigose.

Ligoninėje nebeliko trijų skyrių
Radviliškio ligoninėje nebeliko trijų skyrių: akušerijos (per mažai gimdymų), pediatrijos (pediatrai pagyvenę ir nenori naktimis budėti) bei Nervų ligų (trūksta specialistų). Šių skyrių  panaikinimas ir „patalpino“ ligoninę į „juoduosius sąrašus“ – ji neatitinka ministerijos keliamų reikalavimų.
Rajono vadovas vėl kaltina buvusią direktorę – ji nesugebėjusi įrodyti nei tarybai, nei bendruomenei, kad šie skyriai  padės ateityje ligoninei išlikti konkurencingai. Tačiau nepamirškime, kad tarybai vadovauja meras, ir ji galimai jo iniciatyva nebuvo labai suinteresuotas, kad šie skyriai išliktų. Kitu atveju galimai būtų dėtos visos pastangos (net finansinės „injekcijos“) jiems išlaikyti.
Tiesa, meras teigė, kad  Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gruodžio 13 d. posėdyje bus teikiamas sprendimo projektas dėl VšĮ Radviliškio ligoninės valdymo struktūros tvirtinimo –   atsižvelgiant į gyventojų pageidavimus ir LR Seimui pateiktą svarstyti sveikatos sistemos įstatymo projektą, kuriame svarbus vaidmuo numatytas ligoninių daugiaprofiliškumui, siūloma įsteigti Vaikų ligų skyrių, taip užtikrinant profilių įvairovę.
Vietoje rajono ligoninės –  Slaugos ligoninė?
Rajonų ligoninės, virš kurių pakibo ministerijos damoklo kardas, nuogąstauja, kad jos bus perorganizuojamos į slaugos ligonines. Mero pasiteiravome, ar Radviliškio ligoninėje bus plečiamas Slaugos ir palaikomoje gydymo skyrius.  Pasirodo, šis skyrius  bus plečiamas, nes rajono gyventojai sensta ir tokių paslaugų poreikis didėja. Sutinkame, kad slaugos skyriaus poreikis didėja, tačiau ar tai nebus pirmasis žingsnis rajono ligoninės reorganizavimo į slaugos ligoninę, parodys ateitis. 
Meras „suka uodegą“

Tiesiai šviesiai paklausus mero, ar Radviliškio ligoninei gresia uždarymas, sulaukta  aptakaus ir nekonkretaus atsakymo: „ Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2018 m. gruodžio 13 d. posėdyje bus teikiamas sprendimo projektas dėl Radviliškio ligoninės valdymo struktūros tvirtinimo. Tikimasi, kad šis sprendimas leis Radviliškio ligoninei išlikti stipriai regiono ligoninei ir ateityje’“ Vadinasi, ligoninės likimas – Tarybos rankose, kuriai, kaip buvo minėta, vadovauja meras.

Taigi situacija dviprasmiška – kai ligoninei vadovavo socialdemokratė, skyriai vienas po kito buvo uždarinėjami, direktorė nuolat kaltinama neūkiškumu ir dėl įstaigos skolų. Prie ligoninės vairo stojus konservatoriams lojaliam vadovui, lyg burtų lazdele mostelėjus  tarybai liepiama ligoninę „reanimuoti“. Beje, atgaivinti įstaigą gali būti sunkoka – nemažai medikų išvyko dirbti į kitus miestus. Meras čia nemato jokios problemos ir atsainiai tarsteli – „ Dėl išvykimo į kitus miestus turi teisę spręsti patys gydytojai“.
Taip ir lieka neaišku, ar toks karštligiškas noras suformuoti tris stacionarias aktyviojo gydymo paslaugas ir taip išlaikant ligoninę susijęs su įstaigos vadovų pasikeitimu, ar su artėjančiais rinkimais. 
Buvusi ligoninės direktorė įvardijo kaltininkus
Susidariusią situaciją, kai Radviliškio ligoninė galimai balansuoja ar uždarymo ar virsmo slaugos ligonine ribos, paprašėme pakomentuoti buvusią šios įstaigos direktorę Danutę Povelauskienę.
Danutes Povelauskienės komentaras:  „Meras A. Čepononis ir tuometinis Ekonomikos ir biudžeto pirmininkas, dabartinis VšĮ „Radviliškio ligoninė“ direktorius V. Smalinskas, nuolat reikalavo įstaigos veiklos taupymo programos. Buvom priversti pateikti įvairius variantus: skyrių uždarymus, struktūros keitimus, ir kt. Visus finansinius rezultatus puikiai žinojo steigėjas. Niekas nebuvo nuslėpta. Steigėjas nuolat tikrino įstaigos veiklą savo pajėgomis, buvo pasamdęs nepriklausomą auditą, kuris nerado jokių pažeidimų. Ligoninė vykdė Vyriausybės nutarimą dėl IV restruktūrizavimo etapo, kuriame buvo numatyti reikalavimai ligoninei. Ligonių kasos nesudarė sutarties su ligonine dėl finansavimo paslaugų, kurios neatitiko reikalavimų. Ligoninėje išliko Vaikų dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugos, nervų ligomis sergantys pacientai gydomi vidaus ligų skyriuje. Džiaugiuosi gydytojų ortopedų – traumatologų pasiektais rezultatais, jų viso ligoninės personalo profesionalumu ir atsidavimu darbui. Meras A. Čepononis ne viename interviu net respublikinėje spaudoje džiaugėsi ligoninėje vykdomais pertvarkymais, sutvarkyta ligonine. Manau, negarbinga merui ieškoti kaltų, o reikėtų prisiimti atsakomybę už teiktus nepriimtus racionalius pasiūlymus iš ligoninės, kurie net nepasiekdavo rajono tarybos narių“.
 Galima suprasti, kad meras slėpė nuo tarybos pateiktus ligoninės reikalavimus, kaip sutaupyti lėšų ir kitus racionalius pasiūlymus. Na, kaip žinoma „Slepi informaciją – valdai situacija“. Ir situacija  valdančiųjų konservatorių taip buvo „suvaldyta“, kad rajono gyventojams iškilo grėsmė likti be Radviliškio ligoninės paslaugų.

O skaitytojams norim priminti, jog daugelį metų sprendimus taryboje priiminėja konservatoriai, socialdemokratai, liberalai, „valstiečiai“, „darbiečiai“ ir t.t. Su ilgamečiu meru A. Čepononiu priešakyje.

„Radviliškio krašto“ informacija

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Viva

    2018 gruodžio 4 at 12:27

    Senai reike uždariti žmones bėga iš ten

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019