Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„Idėjų varikliukas“ užstrigęs ar neveikia?

Avatar

Paskelbta

data

Užpernai itin pompastiškai Radviliškio miesto bendruomenei buvo pristatytas vienas projektas. Naujai įkurta Radviliškio miesto vietos veiklos grupė turėjo atnešti galimybę įsisavinti ES  tūkstančius  dešimtimis, o gal net šimtais eurų. 2014 – 2020 metų laikotarpiui regionines politikos finansavimui vyriausybė numatė beveik 16 mln. eurų finansavimą. Dalies šio nemažo pyrago atriekimo ir turėjo užtikrinti ši grupė. Nesupainiojama su kita Radviliškio rajono vietos veiklos grupe „Lyderis“, nauja grupė turėjo dirbti tik Radviliškio miestiečių gerovei. Ir naujos darbo vietos, ir ekonominė gerovė, ir socialinis teisingumas, ir visos kitos įmanomos gėrybės turėjo pasipilti kaip iš gausybės rago. Arba remiantis J. Petrovo „Dvylikos kėdžių“ herojaus O. Benderio žodžiais, Radviliškis taptų „Naujaisiais Vasiukais“…

Kad taip atsitiktų, reikėjo tik idėjų „generatoriaus“, idėjų „varikliuko“… Tapti šiuo „varikliuku“ Radviliškio bendruomenei rajono meras A. Čepononis pasirinko L. Skriptienę. Ją daugelis tikriausiai pažįsta kaip Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkę. Jos atsakingos pareigos yra atstovauti darbo žmogui ir darbo žmonių interesus ginančioms įvairioms profsąjungoms. Nesvarbu, kokios profesijos dirbantieji, svarbu pats atstovavimas. Be to, L. Skriptienė dar išrinkta atstovauti bendriems darbuotojų interesams ir Radviliškio rajono Trišalėje taryboje. Ar tinkamai atstovaujama dirbantiesiems, turėtų atsakyti jie patys, bet ties ja tikriausiai ir užkliuvo rajono vadovo skvarbi akis. Jam reikalingi galimai iniciatyvūs, atkaklūs, orientuoti į tikslą ir apčiuopiamą rezultatą savo profesijos asai.

Nenuostabu, kad rajono vadovas turėjo apsidžiaugti radęs tokį darbštumo „deimantą“ tarp pilkos miestelėnų masės. Kam patikėsi galimų tūkstančių ES eurų paskirstymą, jei ne nuolat įvairiausių minčių, idėjų, pasiūlymų kupinai L. Skriptienei. Meras A. Čepononis skambiais lozungais dėstė , kad jo šis pasirinkimas teisingiausias ta prasme, jog tik L. Skriptienė gali tinkamiausiai atstovauti miesto interesams. Tokiam pasirinkimui vienbalsiai pritarė ir visi grupės valdybos nariai. Ar jie balsavo įsitikinę dėl pasirinkto asmens kompetencijos, ar dėl iš viršaus nuleistos komandos, ne taip jau ir svarbu. Sprendimas tikriausiai buvo priimtas vienasmeniškai, o visa kita – tik teatro inscenizacija minios kvailinimui.

Bet viena smulkmenėlė, kurios nei pagrindinis „režisierius“, nei idėjų „generatoriumi“ pristatyta pagrindinė veikėja, nei scenos statistais apsimetantys valdybos nariai neapgalvojo. Vidaus reikalų ministerija net nemanė lengva ranka atiduoti ES tūkstančių eurų paramos, kaip tai atsitikdavo kitose srityse.  Tam reikėjo paruošti strategiją. Ir ne šiaip sau strategijos. Bet labai gerą, kad įtikintum sostinės klerkus, kad Radviliškiui būtina ta papildoma finansinė pagalba.

Ar dėl per didelio krūvio,  ar idėjų „varikliukas“ dar nebuvo užkurtas, bet grupės vadovė L. Skriptienė pati nesugeneravo strategijos, todėl buvo pasikviesta pagalba iš šalies. Atsitiktinumas ar ne, bet įmantriai skambančiu pavadinimu „Bizantia group“ įmonės iš Vilniaus specialistai paruošė strategiją. Ne veltui, o už kelis tūkstančius eurų. Juos mokėjo taipogi pati savivaldybė. Ir ko tik nepadarysi, kad tik ateitų naujos investicijos, viskas juk daroma  miesto žmonėms.  Net miestiečiams leista atsakyti į paruoštos anketos klausimus. Įdomumo dėlei reikia pažymėti, kad ta pati įmonė vėliau laimėjo beveik 50 tūkstančių eurų vertės viešąjį pirkimą iš Radviliškio rajono savivaldybės administracijos projektinių darbų rengimo, galimybių studijų ir kitų dokumentų ruošimui ir, atkreipkite dėmesį, konsultavimui. Sutarties vertė daugiau kaip du kartus viršija visos įmonės metines pajamas, bet tai nėra valdininkams svarbu. Idėjų generavimas ir konsultavimas – prioritetai.

Pirmiausia pristatytas miestelėnams, svarbus strateginis dokumentas buvo išsiųstas įvertinimui irgi į sostinę. Visi ženklai rodė, kad jos kūrimui išleistos lėšos galiausiai neatsipirks, nes Radviliškis pateko tarp tų rajonų, kurie net negalėjo gauti maksimalaus įvertinimo balų skaičiaus. Visada energinga, visada kupina naujų idėjų ir minčių, L. Skriptienė nepateikė nieko apčiuopiamo ar konkretaus, kad paties ministro įsakymu šis dokumentas neatsidurtų „šiukšlių dėžėje“. Kartu su dar kitomis 13 strategijų iš kitų Lietuvos savivaldybių. Nors sprendimas buvo priimtas dar 2016 m. gegužės mėnesį ir buvo informuotos nepatekusios tarp laimingųjų vietos veiklos grupės, įskaitant ir Radviliškio, tačiau L. Skriptienė ir toliau liko „arčiau valdžios“. Su nuosavu kabinetu. Trečiame aukšte. Bet už kokius nuopelnus, už kokius pasiektus konkrečius rezultatus būtent šios grupės veikloje, lieka neaišku…

Savivaldybės administracijos specialistai klausinėjami, kokiu pagrindu yra suteiktas atskiras kabinetas Radviliškio vietos veiklos grupės vadovei L. Skriptienei, negalėjo pakomentuoti. Ar kažkam patogu, kad savas žmogus sėdi viršutiniame savivaldybės pastato aukšte ir budria akimi pro kabineto langą stebi Aušros aikštę ir jos prieigas? Ar būtinai reikia mokėti idėjų „varikliukui“, kurio vienintelis visų metų pastebimas darbas pabandžiusiam tuo pasidomėti, tebuvo tik elektroninio adreso iš ruta.lena@gmail.com į radviliskiomiestovvg@gmail.com pakeitimas? Kad akylas radviliškietis nebūtų apkaltintas melavimu ir šmeižimu, kompiuterio klaviatūroje esantis „Printscreen“ mygtukas leidžia išsisaugoti tokią informaciją.

Paprašyta dar prieš mėnesį atsakyti į pateiktus miesto gyventojo klausimus, vadovė L. Skriptienė tesugebėjo juose įžvelgti ketinimus grasinti ir įžeisti. Bet nepasibodėta ir pasišaipyti, kad klausinėtojas nesugebėjo „pastebėti“ per kelias minutes pakeisto el. pašto adreso. Nors praėjusi tebuvo nepilna para. Tačiau net mėnuo buvo per trumpas laiko tarpas, kad valdininkė atsakytų, iš kokių lėšų mokamas jai atlyginimas, kiek sumokama už nuomą ir komunalines paslaugas, kaip suderinamas darbo laikas su grupės finansininke D. Vedrickiene, kuri dirba savivaldybės administracijoje valstybės tarnautoja Investicijų skyriuje L. Skriptienės pagrindiniu darbo laiku? Į tuos ir kitus aktualius klausimus tikriausiai jau teks atsakyti Kontrolės ir audito Tarnybos kontrolieriui su Tarybos Kontrolės komiteto nariais.

Dar daugiau. Pradėjus visu tuo domėtis, netgi  Radviliškio rajono savivaldybės tinklalapyje anksčiau veikusi Vietos veiklos grupės nuoroda  dabar nebeveikia. Nebeliko nei kontaktų, nei kitų duomenų. Tarsi niekada grupė ir neegzistavo. Dingo visas iniciatyvumas. Nebeliko poreikio valdžios, verslo ir nevyriausybinių organizacijų bendravimui sprendžiant socialines problemas, o gal jos jau išsisprendė savaime? Nėra net jokios paruoštos ataskaitos. Susisiekus su valdybos pirmininku M. Poškumi, jis taip pat nesugebėjo atsakyti į pateiktus klausimus. Prižadėjęs perskambinti suradęs atsakymus, taip ir nebeperskambino. Gal vis dar ieško. Kaip jaunos merginos paparčio žiedo Joninių naktį. Naiviai tikėdamos, kad egzistuoja, todėl ieško to, ko net nėra.

Turėdama tiek laisvo laiko ir gaudama atlyginimą už realiai neapčiuopiamą veiklą, L. Skriptienė akylu žvilgsniu iš aukšto, kaip gerai dresiruotas sakalas, stebi savivaldybės pastato prieigas.  Visas neįtinkančias smulkmenas raportuoja tik per Trišalės tarybos susirinkimus. Kai susirenka rajono „elitas“. Pikti liežuviai gal sakys, kad „atidirbinėjanti“ už šiltą vietą, už išrūpintą atlyginimą, tačiau man atrodo, kad ne visos idėjos yra geros, ne visas jas reikia įgyvendinti. Ir ne visos idėjos, kurios gimsta save sugebančių pigiai parduoti valdininkų galvose, duos kokią nors konkrečią naudą visam miestui. Todėl visai nesinorėtų, kad toks „idėjų generatorius“ užimtų „netikėtai“ atsilaisvinusią jaunimo reikalų koordinatoriaus vietą. Tą pačią, ant kurios jau sėdi valdininkas, dirbantis kitoje pozicijoje pilnu darbo krūviu.

Marius Aleksiūnas

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi