Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Daugiabučių gyventojai šąla, o politikams – DZIN

Avatar

Paskelbta

data

Gyventojai skundžiasi


Nuo spalio 5 dienos netilo telefonas savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijoje – radviliškiečiai piktinosi, kad daugiabučiuose vis dar netiekiama šiluma. Savaitraščio darbuotojai atliko tyrimą, kodėl šąla radviliškiečiai.


Prieš kiekvieną šildymo sezono pradžią daugiabučių namų gyventojai pasidalina į dvi dalis. Viena dalis nori centralizuotu būdu tiekiamo šildymo kuo greičiau, kita – kuo vėliau. Šildymo sezono pradžia taip pat tampa ir valdžios vyrų galvos skausmu. Kaip ir daugiabučių namų atveju, politikai ir valdininkai turi pasverti pliusus ir minusus dėl šildymo sezono pradžios. Dažnai politikai renkasi biudžeto lėšų taupymą prieš visuomenės narių sveikatą ir gerbūvį.

Didžiųjų Lietuvos miestų savivaldybėms, išskyrus Klaipėdos, pradėjus skelbti šildymo sezono pradžią, Radviliškis neskubėjo. Spalio mėnesio pirmą darbo dieną susirinkę gamybiniame susirinkime administracijos direktorės J. Margaitienės valdininkai nedrįso paprieštarauti rajono mero A. Čepononio valiai dėl sezono šildymo pradžios. Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, jau rugsėjo mėn. paskutinę dieną paros temperatūra buvo vos 6,5, spalio 1 -ąją dieną – 7, o 2 – ąją dieną – 7,9 Celsijaus. Šildymo sezonas skelbiamas, jei trijų iš eilės parų vidutinė temperatūra yra žemesnė nei 10 laipsnių.
Suprantama, vien tik trijų parų temperatūra, nors ir reikšmingas, tačiau ne vienintelis kriterijus. Todėl reikia atsižvelgti ir į oro prognozes. Bet ar valdininkams, ruošiantiems administracijos direktorės įsakymą dėl šildymo sezono pradžios Radviliškyje nuo spalio 9 d., buvo sunku pakelti telefono ragelį ar internetinėje Hidrometeorologijos tarnybos svetainėje pasidomėti artimiausios kelių parų orų prognozės, nėra žinoma. Kaip ir didžiajai daliai savivaldybei priklausančiose įstaigose dirbančiųjų, jų smegenų veiklas tikriausiai sulėtėjo dėl komforto nebesuteikiančios žemesnės patalpų temperatūros, kuri gal ir nepažeidžia nustatytų higienos normų, vis tik yra arti minimalios leistinos ribos. Galbūt klerkų manymu, jei žmonės savo spinduliuojančia kūno šilumos energija bent vieną iš pastato patalpų prišildo iki minimalios reikalaujamos temperatūros, centralizuotu būdu tiekiamos šilumos sezono pradėti nereikia skubėti. Tai kainuoja pinigus, o jų nesinori taip lengvai paleisti per kaminą. Juk betono monolitas ir jame iškaltos pavardės ilgiau išlieka nei rūkstantys kamino dūmai.

Šią nemalonią situaciją buvo bandoma išsiaiškinti tiesiogiai pas rajono merą A. Čepononį. Vis tik jis „susiorganizavo“ ilgąjį savaitgalį, tai yra ketvirtadienį ir penktadienį atostogavo. Mero pavaduotojui K. Auguliui išvykus į Ukrainos miestą Umanę, juos pagal jau pakeistą Tarybos reglamentą pavadavo konservatoriams atstovaujantis V. Smalinskas. Tačiau šis politikas net nesiruošė vykdyti jam patikėtų Tarybos pirmininkaujančiojo pareigų. Jo net nebuvo savivaldybėje!!! Paklaustas, ar jis neturėtų padėti rajono gyventojams spręsti šią probleminę situaciją, Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komiteto pirmininko pareigas einantis Tarybos narys atsakė: „Nėra poreikio ten fiziškai būti. Juk ir privačiose įmonėse nebūtina vadovams būti vietoje. O jei reikės kokio parašo, aš būsiu informuotas ir telefonu“. Ar nuo tokio politiko mąstymo rajono gyventojams bus šilčiau daugiabučiuose, tikrai nėra aišku, bet nemažai daliai rinkėjų toks atsainus požiūris ne tik į Tarybai pirmininkaujančiojo priskirtų pareigų (ne)vykdymą bei nesirūpinimą visuomenės narių sveikata gali užvirinti kraują kaip kokiam karštakošiui italui.
Beje, kaip ir daugelio valdininkų  Radviliškio rajone, šio Tarybos nario sutuoktinė Vilma Smalinskienė dirba savivaldybei priklausančioje įmonėje, „šiltoje vietoje“, –  UAB „Radviliškio šiluma“ vyr. finansininke.
Paprašytas išsiaiškinti, kodėl taip vėluojama su šildymo sezono pradžia, kai didieji miestai jau šildo darželius, mokyklas ir ligonines, merą pavaduojantis V. Smalinskas galėjo tik pakartoti šilumininkų standartinį frazę, jog kiekvienas daugiabutis gali pats inicijuoti centralizuotą šildymą namo gyventojų balsų dauguma. Vis tik jis pamiršo, kad esant trijų parų vidutinei žemesnei temperatūrai nei 10 laipsnių ir esant kitoms sąlygoms, privalo būti įjungtas šildymas.

Daugelis privačių namų savininkų šildosi savo namus jau nuo rugsėjo vidurio, bet ir tai jų neapsaugo nuo peršalimo ir kitų susirgimų, jei tenka nemažai laiko praleisti savivaldybei priklausančiose įstaigose.
Spalio 6 d. administracijos direktorę J. Margaitienę pavaduojanti jos pavaduotoja J. Venckutė pakomentuoti situacijos negalėjo, nes, anot jos, ji nerengė šio įsakymo. Paklausta, ar asmeniškai jai  darbo vietoje nešalta, tirtančiomis nuo šalčio lūpomis ji kaip sugebanti priimti bet kokius iššūkius „tarybinė moteris“ atsakė, jog nesiskundžianti. Tačiau jau pirmadienį J.Venckutė atvykti į darbą nebegalėjo, nes … susirgo.

Ar tai tik vėlesnio šildymo sezono pradžios rezultatas ir kiek rajono žmonių nuo to nukentėjo nėra aišku, tačiau akivaizdžiai akis bado rajono politikų nenoras vadovautis įstatymais bei  rūpintis gyventojais.

Radviliškio poliklinikos laikinojo vadovo A. Juodžio komentaras


Radviliškio poliklinikos laikinojo direktoriaus Aloyzo Juodžio nuomone, šildymo sezonas Radviliškio rajone pradėtas tikrai per vėlai. „Šildymas turėjo būti pajungtas spalio 4-6 dienomis. Kai įstaigoje ar namuose šalta, yra pagrindo atsirasti peršalimo ligoms. Šalta ir nemalonu jau buvo namuose, kadangi lauke buvo drėgna, žmogaus jutiminė temperatūra buvo dar žemesnė – juk vanduo sugeria šilumą. Kad labai padaugėtų poliklinikoje ligonių su peršalimo ligomis nepastebėjau, tačiau negaluojantys žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, rimtomis  peršalimo  ligomis, kai namuose šalta, susirgti gali labai greitai“,- sakė A.Juodis.

Beje, Radviliškio poliklinikoje šildymo sezonas pradėtas anksčiau. „Į polikliniką pas gydytoją ateina negaluojantys žmonės, kartais ligonis turi nusirengti, ateina žmonių į procedūrinį kabinetą susilašinti lašelinių, tad kad ligoniai dar labiau nesusirgtų, šildyti pradėjome anksčiau“,- sakė A. Juodis.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi