Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

A. Čepononio byla Aukščiausiame Teisme

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 8 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atvertė Radviliškio rajono savivaldybės mero A. Čepononio ir kitų asmenų baudžiamąją bylą. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos prokuroras Gintaras Jasaitis kasaciniu skundu prašo grąžinti bylą į Apeliacinį teismą. Į posėdį atvyko buvę rajono Tarybos nariai konservatoriai Aloyzas Juodis ir Gintaras Žilėnas, taip pat vis dar Savivaldybės administracijoje dirbantis Robertas Eigminas. Teisme nepasirodė A. Čepononis, apie kurio liga buvo paviešinta tik posėdžiui pasibaigus. Nors A.Čepononis visą gyvenimą dirbo savivaldybės klerku, jam ir toliau atstovavo vienas brangiausiai apmokamų advokatų Lietuvoje Adomas Liutvinskas.
Iš pirmininkaujančiojo teisėjo Artūro Ridiko, pranešėjo teisėjo Prano Kuconio ir teisėjo Tomo Šeškausko sudaryta baudžiamųjų bylų kolegija pirmiausiai išklausė prokuroro. Jam suteikta teisė kalbėti, kadangi valstybinis kaltintojas pateikė skundą kasacine tvarka. Prokuroras G. Jasaitis kasacinį teismą įtikinėjo, kad apygardos ir apeliacinis teismas neteisingai vertino bylos aplinkybes. Jo nuomone, valstybei buvo padaryta didžiulė neturtinė žala. Vykdant viešuosius pirkimus tokiu būdu, kaip tai darė A. Čepononis ir kiti 2011 metais rajoną valdę konservatorių partijai priklausantys asmenys, pakertamas visuomenės pasitikėjimas institucija, įskaitant ir mero, krenta šešėlis ne tik ant įtariamųjų, bet ir visų kitų, sąžiningai dirbančiųjų valstybės tarnyboje. Taip pat G.Jasaitis nesutiko su teiginiu, kad atsakingi asmenys, patvirtindami savo parašais dėl atliktų statybos darbų, nors faktiškai jie nėra padaryti, padarė tik mažareikšmį pažeidimą.
Prokuroras rėmėsi Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktika, suformuota buvusio Alytaus miesto mero Česlovo Daugėlos ir kitų kaltinamųjų atžvilgiu. Dar 2010 m. STT sulaikė Alytaus miesto merą ir kitus daugiau nei 10 asmenų, susijusių organizuojant fiktyvius viešuosius pirkimus rekonstruojant miesto stadioną ir atliekant kitus statybos darbus. 2017 m. kasacinėje nutartyje teismas konstatavo, kad valstybės prestižas yra diskredituojamas, kai aukštas pareigas einantys asmenys veikia pažeisdami LR įstatymus.
A. Juodžio advokatas Stasys Karvelis prašė netenkinti prokuroro prašymo. Nors jo atstovaujamas buvęs rajono Tarybos narys buvo gerokai kuklesnis, teisininkas kalbėdamas apie sumą, jos nelaikė kažkokia itin svarbia. „Kas tie 200 000 litų, juk šiais laikais tai mažiau nei 60 tūkstančių eurų. Kokia čia žala, apie ką mes kalbame“, – savo kalboje minėjo S. Karvelis. Be to, advokatas metė akmenį į prokuroro pusę, apkaltinęs STT reikalavus pinigų užstatui. Neva nepaklusus pareigūnams sumokėti užstatą, A. Juodį užgriuvo prokurorų rūstybė – vos per du mėnesius pradėti net keturi ikiteisminiai tyrimai. Tad Lietuvos valstybė kaip ir turėtų primokėti A. Juodžiui už patirtus nepatogumus ne tik ant kieto belangės gulto. Į posėdį atvykęs R. Eigminas prašė to paties: palikti apeliacinės instancijos teismų sprendimą dėl jo padarytų veiksmų mažareikšmiškumo. Jam atstovavusi advokatė S. Balčiūnienė kone pusvalandį įtikinėjo teismą, kad jos atstovaujamas valstybės tarnautojas pasirašinėjo dokumentus visai negalvodamas, kad jie bus panaudoti buhalterijoje ir vėliau pervedami pinigai. Nekviestas, bet savo noru atvykęs, G.Žilėnas morališkai palaikė savus. Už nesiteikusį atvykti į teismo posėdį A. Čepononį kalbėjo jo advokatas A.Liutvinskas.
Merą ginantis teisininkas Temidės tarnus įtikinėjo vieninteliu argumentu: prieš merą surinkti įrodymai yra neteisėti. O jei neteisėtai surinkti, teisme jais remtis negalima. Nebuvo ginamasi dėl fakto, kad 2011 metais mero darbo kabinete statybos darbų vadovas buvo įtikinėjamas pasirašyti dokumentus dėl statybos darbų už daugiau nei 200 000 litų, kurie dar nebuvo padaryti. Skirtingai nuo didžiulius pinigus gaunančio advokato, prokuroras G. Jasaitis gynė teisėsaugos pareigūnų darbą. Jis prašė kolegijos laikytis jau sukurto precedento dėl Alytaus miesto mero nuteisimo. Po posėdžio G. Jasaitis spaudai sakė: „Teisės pirmakursiai yra mokomi, kad Aukščiausiasis ir Apeliacinis teismai formuoja praktikas, kurių privalo laikytis žemesnės instancijos teismai ir jų teisėjai. Laikas parodys, ar jie patys tai darys.“ Mero A. Čepononio komentaro nepavyko gauti. Iš karto po posėdžio jo darbotvarkėje atsirado įrašas, kad jis serga. Ar tai sutapimas, ar kitos priežastys, paaiškinti niekas negalėjo.
Lietuvos Aukščiausiasis teismas savo verdiktą skelbs vasario 12 dieną, 13.30 valandą.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Merui direktorė svarbiau už LR Prezidentą?

Avatar

Paskelbta

data

Praėjusį penktadienį Lietuvoje vyko valstybinio masto renginys – naujai išrinkto LR Prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. Seimo nariai, Vyriausybės ministrai, buvę parlamentarai ir signatarai dalyvavo iškilmėse. Ne išimtis ir merai, kuriems tai puiki proga atstovauti juos tiesiogiai rinkusiems gyventojams.

Nesilaiko darbotvarkės

Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis iš anksto darbotvarkėje pasižymėjo, kad dalyvaus prezidento inauguracijoje. Tačiau Radviliškio krašto žmonės jo ten nepamatė – nei per tiesioginę transliaciją, nei tūkstančiuose padarytų nuotraukų. Šalia keliasdešimt savivaldybių merų nebuvo Radviliškio mero. Tarnybinis automobilis išblizgintas ir paruoštas, tiesa, vairuotojas nereikalingas, nes papildomų akių nereikia. Keista, bet meras apsigalvojo.

Atsirado neatidėliotinų reikalų

Pagautas už rankos, savivaldybės vadovas pradėjo rangytis kaip ungurys. Į skambučius telefonu neatsakė, o raštu nurodė, kad nedalyvavo, nes esą atsirado neatidėliotinų reikalų. Įdomu, kas svarbiau už LR Prezidento inauguraciją – juk tai vienas pagrindinių įvykių valstybės mastu. Ekologinė nelaimė, geležinkelio sąstato nuvirtimas nuo bėgių, masinė avarija, epidemijos protrūkis – nieko panašaus penktadienį neįvyko.

Pasikeitė versija

Kaip nustebo redakcijos žurnalistai, kai prieš dieną neatidėliotini darbai staiga pasidarė … kasdieniniais. Dar daugiau. Paprašius pasakyti, kur buvo penktadienį, savivaldybės vadovas teigė dirbęs Radviliškyje. Nemažai kalbintų administracijos darbuotojų ir net skyrių vedėjų teigė jo nematę darbo vietoje. Matyt, meras kaip „Nematomas žmogus“ filmo personažas niekieno nepastebimas darbavosi savivaldybėje. Paklaustas, kokius konkrečiai darbinius klausimus sprendė, A. Čepononis gerokai supykęs atrėžė: „Dvi valandas kalbėjau su Jolanta (administracijos direktore – red.) ir derinome Tarybos sprendimo projektus.“ Tikslinantis, kuriuos projektusderino ir kodėl to nedaro su Tarybos nariais, meras greitakalbe išbėrė: „Norite mane persekioti ar bučiuoti, tai prašau, bet kada galite“ ir numetė ragelį. Taigi, gal ne veltui administracijoje kalbama, kad graži moteris ne veltui mero pašonėje įtaisyta. Be to, dvi valandas diskutuoti ir net neatsiminti, apie ką kalbėta, sukelia visokių minčių. Įdomu tai, kad artimiausias Tarybos posėdis numatytas tik kito mėnesio pabaigoje.

Taryba – šiukšlių vietoje

Kalbintas opozicijos narys, nenorėjęs būti įvardintas, tokį mero akibrokštą įvardino labai trumpai: „Jis visai suįžūlėjo – jam Taryba ir jos nariai yra šiukšlių vietoje. Rašyti viena, o daryti visai ką kita  – tai žema. Nenuostabu, kad valdininkai sau daug leidžia.“
Jo bendrapartiečiai ar koalicijos partneriai atsisakė komentuoti. Kalbintas Antikorupcijos komisijos pirmininkas Saulius Luščikas, socialdemokratų ir Darbo partijos frakcijos narys, pritarė, kad reikėtų GPS prietaisų įdiegimo Savivaldybei priklausančiuose tarnybiniuose automobiliuose: „Geležinkelio įmonėje visi automobiliai turi GPS, tad ir atsakomybė didesnė. Savivaldybėje taip pat turėtų būti tas padaryta – juk tai visų turtas ir juo politikai bei valdininkai privalo naudotis tik pagal paskirtį ir tik funkcijų atlikimui.“
Ar naujai iškeptas Antikorupcijos komisijos pirmininkas tik politikuos, ar iš tiesų imsis veiksmų politikų piktnaudžiavimo užkardymui – parodys laikas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

S. Dišlės skundas nepagrįstas

Avatar

Paskelbta

data

Visuomenės informavimo etikos komisija išnagrinėjo S. Dišlės skundą. Politikė buvo nepatenkinta, kad savaitraštis „Radviliškio kraštas“ išspausdino publikaciją „Kam naudingas šilumos brangimas?“ Valdančiajai konservatorių partijai priklausanti S. Dišlė įsižeidė, kad, esą, jos nuomonė nebuvo išklausyta. Kelių lapų skunde etikos sargams ji reiškė nepasitenkinimą savaitraščiu „Radviliškio kraštas“ bei žurnalistu Mariumi Aleksiūnu, kuris neatsiklausė jos. Konservatorė davė suprasti, kad būtų pakomentavusi, jei tik kas nors būtų su ja susisiekęs.

Komisijos nariams buvo pateikta informacija apie bandymą susisiekti su politike, pateiktas savaitraščio „Radviliškio kraštas“ paklausimas elektroniniu paštu. Keista, bet skundą etikos komisijai pateikusi „Radviliškio šilumos“ abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti S. Dišlė dar nėra atsakiusi į redakcijos pateiktus klausimus, išsiųstus sausio mėnesį.

Komisija vienbalsiai konstatavo, kad publikacijoje nenustatyta jokių etikos pažeidimų. Paprašyta pakomentuoti dar neįsigaliojusį sprendimą, politikė vengė tiesaus atsakymo: „Aš dar nieko negavau ir nežinau.“ Kodėl neatvyko į komisijos posėdžius, kai buvo nagrinėjamas jos skundas, S. Dišlė pakomentuoti taip pat atsisakė. Galima tik priminti, kad 2016 metais „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis ją nubaudė už darbo drausmės pažeidimą.

Tai nepirmas konservatorių pralaimėjimas Etikos komisijoje, o taip pat ir Vyriausiasis administracinis teismas pasisakė, kad konservatorių valdoma savivaldybė nėra teisi dėl redakcijai nepateiktos informacijos.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019