„Valstiečiai“ ir konservatoriai smogė žemdirbiams – žemės mokestis tris kartus didesnis nei pas kaimynus


Gegužės 30 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės posėdyje buvo svarstomas rajono ūkininkams bei visiems rajono gyventojams, turintiems žemės, aktualus klausimas – žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas.

Savivaldybės administracija išsigando savo sprendimo?
Iki birželio 1 dienos Radviliškio rajono savivaldybėje privaloma patvirtinti žemės mokesčio tarifą, tad gegužės 30 dienos Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo paskutinė proga šį sprendimą priimti. Dėl žemės ūkio paskirties žemės komitetuose virė aštrios diskusijos. Komitetų posėdžiuose dalyvavę ūkininkai prašė 2020 m. mokestį žemės ūkio paskirties žemei nuo buvusio 1,7 proc. tarifo pamažinti iki 0,9 proc., savivaldybės administracija siūlė 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1,5 proc., tarifą, visuomeninis rinkimų komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlė žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1 proc. tarifą. Komitetų posėdžiuose nei „valstiečiai“, nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų dėl žemės mokesčio mažinimo nepateikė. O visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlymo mažinti žemės ūkio paskirties žemės mokesčio nepalaikė.
Pavėluotas prabudimas?
Pasibaigus komitetų posėdžiams ir prieš pat Tarybos posėdį buvo gautas dar vienas raštas, panašus į G.Lipnevičiaus vadovaujamo nepartinio komiteto, kuris tik kosmetiškai skyrėsi nuo teikto nepartinių socialdemokratai ir „darbiečiai“  siūlė  1,1 proc. tarifą.
Beje, nuo socialdemokratų bei „darbiečių“ kliuvo ir konservatorių koalicijos partneriams „valstiečiams“, kurie nesirūpino, kad  už žemės ūkio paskirties žemę mažėtų mokestis ir neteikė savo pasiūlymų mažinti šį mokestį.
Meras norėjo vieną pasiūlymą „numuilinti“
Tarybos posėdžio metu paaiškėjo, kad savivaldybės administracija siūlo žemės ūkio paskirties žemei 2020 metais  taikyti  1,3 proc. tarifą. Šis pasiūlymas nustebino Tarybos narius, nes  jis buvo pateiktas tik posėdžio metu, komitetuose svarstytas nebuvo. „Tarybos nariai negavo jokio rašto su šiuo pasiūlymu, jis pateiktas tik posėdžio metu ir kodėl nesilaikoma pateiktų pasiūlymų eiliškumo – administracijos pasiūlymas pateiktas paskutinis, tai  kodėl balsavimui jis teikiamas pirmas?“- klausė Tarybos narė Z. Žvikienė. Meras neatsakė į šį klausimą ir dar, negana to, A. Čepononis  norėjo „numuilinti“ visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ pasiūlymą žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifą mažinti iki 1 proc. ir jo balsavimui nepateikė. Tik įsikišus šio komiteto seniūnui G. Lipnevičiui, pasiūlymas buvo pateiktas balsavimui, tačiau pažeidžiant reglamentą, pagal kurį nepartinių pasiūlymas turėjo būti pateiktas pirmas. Iš viso balsavimui buvo pateikti trys pasiūlymai dėl žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  kartu su ūkininkų pritarimu – 1 proc., socialdemokratų ir „darbiečių“ siūlomas 1,1 proc. tarifas bei savivaldybės administracijos ženkliai didesnis – 1,3 proc. tarifas.
„Valstiečiai“  ir konservatoriai – už didesnį  žemės mokestį ūkininkams
Daugelį nustebino konservatorių koalicijos partnerių „valstiečių“ pozicija – jie palaikė administracijos siūloma žemės ūkio paskirties žemės tarifą – 1,3 proc. „Mes diskutavome su ūkininkais ir jie sutinka, kad žemės ūkio paskirties žemės tarifas būtų 1,3 proc., o gautos lėšos būtų panaudotos rajono kelių remontui“,- sakė „valstiečių“ frakcijos seniūnas J. Povilaitis.
Įdomu, kurie ūkininkai nori mokėti didesnius mokesčius – juk Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas komitetuose aiškiai išsakė  ūkininkų pageidavimą – žemės mokestį mažinti iki 0,9 proc. tarifo.
Beje, tik dideli naivuoliai gali patikėti, kad į biudžetą surinkti mokesčiai už žemę bus panaudoti rajono kelių remontui – iki šiol  mokestis už žemės ūkio paskirties žemę buvo 1,7 proc. o rajono keliai – tragiškos būklės, pavasarį ir rudenį kai kur net nepravažiuojami. Kas galėtų paneigti, kad šie mokesčiai, žemdirbių sumokėti į biudžetą, nevirto „auksinėmis“ trinkelėmis  ar dar vienu brangiu projektu?
Balsavimo rezultatai
Nors komitetuose ir Tarybos posėdyje vyko aršios diskusijos dėl  žemės ūkio paskirties žemės mokesčio mažinimo, buvo priimtas administracijos pasiūlytas projektas – žemės ūkio paskirties žemę apmokestinti 1,3 proc. tarifu, kuris yra tris kartus didesnis nei kaimyniniame Šiaulių rajone – šiame rajone 2019 m. šis mokestis siekė tik apie 0,5 proc. Už šį pasiūlymą balsavo: konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,3 proc. tarifo žemės ūkio paskirties žemės mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.
Taigi žemės ūkio paskirties žemės mokestis patvirtintas – už žemės ūkio paskirties žemę ūkininkai turės mokėti 1,3 proc. tarifą. Įdomi detalė – kol Taryboje nebuvo nepartinių G. Lipnevičiaus ir V. Aleknienės, praėjusiais metais konservatorių, socialdemokratų, liberalų balsais 2019 m. rajone buvo nustatytas net 1,7 proc. tarifas žemės ūkio paskirties žemei.  Ūkininkams lieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ ir laukti kitų metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts