Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„Valstiečiai“ ir konservatoriai smogė žemdirbiams – žemės mokestis tris kartus didesnis nei pas kaimynus

Avatar

Paskelbta

data


Gegužės 30 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės posėdyje buvo svarstomas rajono ūkininkams bei visiems rajono gyventojams, turintiems žemės, aktualus klausimas – žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas.

Savivaldybės administracija išsigando savo sprendimo?
Iki birželio 1 dienos Radviliškio rajono savivaldybėje privaloma patvirtinti žemės mokesčio tarifą, tad gegužės 30 dienos Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo paskutinė proga šį sprendimą priimti. Dėl žemės ūkio paskirties žemės komitetuose virė aštrios diskusijos. Komitetų posėdžiuose dalyvavę ūkininkai prašė 2020 m. mokestį žemės ūkio paskirties žemei nuo buvusio 1,7 proc. tarifo pamažinti iki 0,9 proc., savivaldybės administracija siūlė 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1,5 proc., tarifą, visuomeninis rinkimų komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlė žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1 proc. tarifą. Komitetų posėdžiuose nei „valstiečiai“, nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų dėl žemės mokesčio mažinimo nepateikė. O visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlymo mažinti žemės ūkio paskirties žemės mokesčio nepalaikė.
Pavėluotas prabudimas?
Pasibaigus komitetų posėdžiams ir prieš pat Tarybos posėdį buvo gautas dar vienas raštas, panašus į G.Lipnevičiaus vadovaujamo nepartinio komiteto, kuris tik kosmetiškai skyrėsi nuo teikto nepartinių socialdemokratai ir „darbiečiai“  siūlė  1,1 proc. tarifą.
Beje, nuo socialdemokratų bei „darbiečių“ kliuvo ir konservatorių koalicijos partneriams „valstiečiams“, kurie nesirūpino, kad  už žemės ūkio paskirties žemę mažėtų mokestis ir neteikė savo pasiūlymų mažinti šį mokestį.
Meras norėjo vieną pasiūlymą „numuilinti“
Tarybos posėdžio metu paaiškėjo, kad savivaldybės administracija siūlo žemės ūkio paskirties žemei 2020 metais  taikyti  1,3 proc. tarifą. Šis pasiūlymas nustebino Tarybos narius, nes  jis buvo pateiktas tik posėdžio metu, komitetuose svarstytas nebuvo. „Tarybos nariai negavo jokio rašto su šiuo pasiūlymu, jis pateiktas tik posėdžio metu ir kodėl nesilaikoma pateiktų pasiūlymų eiliškumo – administracijos pasiūlymas pateiktas paskutinis, tai  kodėl balsavimui jis teikiamas pirmas?“- klausė Tarybos narė Z. Žvikienė. Meras neatsakė į šį klausimą ir dar, negana to, A. Čepononis  norėjo „numuilinti“ visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ pasiūlymą žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifą mažinti iki 1 proc. ir jo balsavimui nepateikė. Tik įsikišus šio komiteto seniūnui G. Lipnevičiui, pasiūlymas buvo pateiktas balsavimui, tačiau pažeidžiant reglamentą, pagal kurį nepartinių pasiūlymas turėjo būti pateiktas pirmas. Iš viso balsavimui buvo pateikti trys pasiūlymai dėl žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  kartu su ūkininkų pritarimu – 1 proc., socialdemokratų ir „darbiečių“ siūlomas 1,1 proc. tarifas bei savivaldybės administracijos ženkliai didesnis – 1,3 proc. tarifas.
„Valstiečiai“  ir konservatoriai – už didesnį  žemės mokestį ūkininkams
Daugelį nustebino konservatorių koalicijos partnerių „valstiečių“ pozicija – jie palaikė administracijos siūloma žemės ūkio paskirties žemės tarifą – 1,3 proc. „Mes diskutavome su ūkininkais ir jie sutinka, kad žemės ūkio paskirties žemės tarifas būtų 1,3 proc., o gautos lėšos būtų panaudotos rajono kelių remontui“,- sakė „valstiečių“ frakcijos seniūnas J. Povilaitis.
Įdomu, kurie ūkininkai nori mokėti didesnius mokesčius – juk Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas komitetuose aiškiai išsakė  ūkininkų pageidavimą – žemės mokestį mažinti iki 0,9 proc. tarifo.
Beje, tik dideli naivuoliai gali patikėti, kad į biudžetą surinkti mokesčiai už žemę bus panaudoti rajono kelių remontui – iki šiol  mokestis už žemės ūkio paskirties žemę buvo 1,7 proc. o rajono keliai – tragiškos būklės, pavasarį ir rudenį kai kur net nepravažiuojami. Kas galėtų paneigti, kad šie mokesčiai, žemdirbių sumokėti į biudžetą, nevirto „auksinėmis“ trinkelėmis  ar dar vienu brangiu projektu?
Balsavimo rezultatai
Nors komitetuose ir Tarybos posėdyje vyko aršios diskusijos dėl  žemės ūkio paskirties žemės mokesčio mažinimo, buvo priimtas administracijos pasiūlytas projektas – žemės ūkio paskirties žemę apmokestinti 1,3 proc. tarifu, kuris yra tris kartus didesnis nei kaimyniniame Šiaulių rajone – šiame rajone 2019 m. šis mokestis siekė tik apie 0,5 proc. Už šį pasiūlymą balsavo: konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,3 proc. tarifo žemės ūkio paskirties žemės mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.
Taigi žemės ūkio paskirties žemės mokestis patvirtintas – už žemės ūkio paskirties žemę ūkininkai turės mokėti 1,3 proc. tarifą. Įdomi detalė – kol Taryboje nebuvo nepartinių G. Lipnevičiaus ir V. Aleknienės, praėjusiais metais konservatorių, socialdemokratų, liberalų balsais 2019 m. rajone buvo nustatytas net 1,7 proc. tarifas žemės ūkio paskirties žemei.  Ūkininkams lieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ ir laukti kitų metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

„Valstiečių“ ir konservatorių „dovana“ sodininkams – už žemę mokės daugiausiai

Avatar

Paskelbta

data


Radviliškio rajone vis nerimsta aistros dėl žemės mokesčių. Ūkininkai bei visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai įnirtingai kovojo už mažesnį žemės ūkio paskirties žemės mokestį komitetuose bei rašydami  motyvuotus  raštus rajono vadovams.  

Didelių pastangų dėka  žemdirbiams pavyko išsikovoti, kad žemės ūkio paskirties žemei nuo 2020 m. būtų  taikomas ne 1,7 proc., o 1,3 proc. žemės mokestis. Nors, kaip minėjo Tarybos narys G. Lipnevičius, kova dar nebaigta, šį mokestį dar siūlys mažinti, nes kaimyniniame Šiaulių rajone šio mokesčio dydis – tik apie 0,5 proc.

Rajono valdantieji sodininkų taip pat nemyli
Radviliškio rajono savivaldybės Investicijų ir kaimo reikalų komitete bei Taryboje sodininkų reikalais rūpinosi  visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  atstovai, Tarybos nariai Gediminas Lipnevičius bei Vilma Aleknienė, siūlydami mėgėjų sodų žemės  sklypų  mokestį mažinti iki 1 proc., Beje, prieš pat Tarybos posėdį, socialdemokratai ir „darbiečiai“ pateikė „kosmetiškai“ pataisytą  pasiūlymą – vietoje G. Lipnevičiaus siūlomo 1 proc.- 1,1proc.
Deja, šių siūlymų rajoną valdantys konservatoriai ir valstiečiai nepalaikė ir šis siūlymas  Tarybos posėdyje nebuvo priimtas. Sodininkai liko prie „suskilusios geldos“ – jie už turimus žemės sklypus mokės daugiau nei žemdirbiai, gyventojai ar verslininkai – net 1,5 proc.
Kokia padėtis kituose rajonuose?
Radviliškio rajone, palyginus su kitais rajonais, mėgėjiškų sodų žemė turbūt „auksinė“ – beveik brangiausia Šiaulių apskrityje. Štai Kelmės rajono sodininkai už žemę mokės 0,6 proc.,  Akmenės rajono – 0,7 proc., o kaimyninio  Šiaulių rajono – 0,26 proc., kuris net 5 kartus mažesnis nei valdančiųjų „dovanotas“ radviliškiečiams. 
Balsavimo rezultatai
Už tai, kad sodininkams būtų nustatytas net 1,5 proc. žemės  mokestis, kuris yra vienas didžiausių Lietuvoje, balsavo  konservatoriai ir „valstiečiai“. Konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,5 proc. tarifą mėgėjų sodų  žemės sklypams mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.

Sodininkams belieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ – 1,5 proc. žemės mokesčio tarifu – ir laukti kitų  metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

E. Mončausko baudžiamojoje byloje – naujas posūkis

Avatar

Paskelbta

data

Antradienį į teismo posėdį rinkosi baudžiamosios bylos dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo dalyviai. Šioje byloje kaltinimai pateikti Ernestui Mončauskui, kuriam atstovauja advokatas Mindaugas Vagonis. Prokuroras Žydrūnas Kungys teismui pateikė prašymą sustabdyti bylos nagrinėjimą trims mėnesiams. Jis argumentavo naujai pateiktų dokumentų gausa ir jam kilo pagrįstų abejonių dėl NVŠ lėšų panaudojimo.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras posėdžio metu paprašė bylą nagrinėjančios teisėjos Vilmos Šiukštienės išreikalauti papildomų dokumentų. Ž.Kungys nurodė, kad dienynų, kuriuose žymimi vaikų lankymas treniruotėse, ir sutarčių pagalba galėtų pavykti pagrįsti kaltinimus arba pašalinti tam tikras abejones. Tokiam prašymui neprieštaravo E. Mončauskas, bet labai pasipriešino jo advokatas. Teisėja taip pat informavo kaltinamąjį, kad jam neprivalu teikti tokios informacijos. Nenuostabu, kad dešimtis tūkstančių eurų gavęs sporto klubo „Rytų Kovotojas“ prezidentas apsigalvojo.
Advokatas įtikinėjo teismą, kad prokuroras bando išplėsti kaltinimo ribas neturėdamas tvirtų įrodymų. Teismui taip pat kilo abejonių dėl Ž. Kungio pasirinktos taktikos. „Ar Jums neatrodo, kad tai nauja tyrimo šaka, jei taip galiu vaizdingai išsireikšti? Jei bus nustatyta tam tikrų duomenų, liudijančių apie naujas galimai padarytas nusikalstamas veikas, galėsite pradėti atlikti kitą nepriklausomą tyrimą?“, – svarstė teisėja V. Šiukštienė. Bet prokuroras, laikydamasis LR Baudžiamojo proceso kodekso 288 straipsnio, ginė savo poziciją: „Dabar išnagrinėjus bylą dėl laikotarpio nuo 2015 sausio pirmos iki 2018 m. birželio pirmos dienos, nebebus galima daryti jokių kitų tyrimų, nes teismas bus pasisakęs šiuo klausimu.“
Spaudžiamas teismo ir advokato, Ž. Kungys nesiėmė spręsti ikiteisminį tyrimą atlikusios FNTT pareigūnės veiksmus. Tačiau jis atmetė E. Mončausko atstovo M. Vagonio gražbyliavimus, jog esą būtina grąžinti bylą ikiteisminiam tyrimui. Beje, prokuroras nebuvo įsitikinęs, ar vėl neprireiks specialiųjų žinių dėl duomenų įvertinimo. Laikydamasis savo pasirinktos taktikos, prokuroras advokatui replikavo: „Jei gaunami pinigai be dokumentų, tai ir yra apgaulingas apskaitos tvarkymas.“
Teismas nutartį dėl bylos pertraukos paskelbimo priims birželio 17 dieną, 14 val. 30 min.

„Radviliškio krašto“informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019