Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„Valstiečiai“ ir konservatoriai smogė žemdirbiams – žemės mokestis tris kartus didesnis nei pas kaimynus

Avatar

Paskelbta

data


Gegužės 30 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės posėdyje buvo svarstomas rajono ūkininkams bei visiems rajono gyventojams, turintiems žemės, aktualus klausimas – žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifas.

Savivaldybės administracija išsigando savo sprendimo?
Iki birželio 1 dienos Radviliškio rajono savivaldybėje privaloma patvirtinti žemės mokesčio tarifą, tad gegužės 30 dienos Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo paskutinė proga šį sprendimą priimti. Dėl žemės ūkio paskirties žemės komitetuose virė aštrios diskusijos. Komitetų posėdžiuose dalyvavę ūkininkai prašė 2020 m. mokestį žemės ūkio paskirties žemei nuo buvusio 1,7 proc. tarifo pamažinti iki 0,9 proc., savivaldybės administracija siūlė 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1,5 proc., tarifą, visuomeninis rinkimų komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlė žemės ūkio paskirties žemei taikyti 1 proc. tarifą. Komitetų posėdžiuose nei „valstiečiai“, nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų dėl žemės mokesčio mažinimo nepateikė. O visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlymo mažinti žemės ūkio paskirties žemės mokesčio nepalaikė.
Pavėluotas prabudimas?
Pasibaigus komitetų posėdžiams ir prieš pat Tarybos posėdį buvo gautas dar vienas raštas, panašus į G.Lipnevičiaus vadovaujamo nepartinio komiteto, kuris tik kosmetiškai skyrėsi nuo teikto nepartinių socialdemokratai ir „darbiečiai“  siūlė  1,1 proc. tarifą.
Beje, nuo socialdemokratų bei „darbiečių“ kliuvo ir konservatorių koalicijos partneriams „valstiečiams“, kurie nesirūpino, kad  už žemės ūkio paskirties žemę mažėtų mokestis ir neteikė savo pasiūlymų mažinti šį mokestį.
Meras norėjo vieną pasiūlymą „numuilinti“
Tarybos posėdžio metu paaiškėjo, kad savivaldybės administracija siūlo žemės ūkio paskirties žemei 2020 metais  taikyti  1,3 proc. tarifą. Šis pasiūlymas nustebino Tarybos narius, nes  jis buvo pateiktas tik posėdžio metu, komitetuose svarstytas nebuvo. „Tarybos nariai negavo jokio rašto su šiuo pasiūlymu, jis pateiktas tik posėdžio metu ir kodėl nesilaikoma pateiktų pasiūlymų eiliškumo – administracijos pasiūlymas pateiktas paskutinis, tai  kodėl balsavimui jis teikiamas pirmas?“- klausė Tarybos narė Z. Žvikienė. Meras neatsakė į šį klausimą ir dar, negana to, A. Čepononis  norėjo „numuilinti“ visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ pasiūlymą žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifą mažinti iki 1 proc. ir jo balsavimui nepateikė. Tik įsikišus šio komiteto seniūnui G. Lipnevičiui, pasiūlymas buvo pateiktas balsavimui, tačiau pažeidžiant reglamentą, pagal kurį nepartinių pasiūlymas turėjo būti pateiktas pirmas. Iš viso balsavimui buvo pateikti trys pasiūlymai dėl žemės ūkio paskirties žemės mokesčio tarifo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  kartu su ūkininkų pritarimu – 1 proc., socialdemokratų ir „darbiečių“ siūlomas 1,1 proc. tarifas bei savivaldybės administracijos ženkliai didesnis – 1,3 proc. tarifas.
„Valstiečiai“  ir konservatoriai – už didesnį  žemės mokestį ūkininkams
Daugelį nustebino konservatorių koalicijos partnerių „valstiečių“ pozicija – jie palaikė administracijos siūloma žemės ūkio paskirties žemės tarifą – 1,3 proc. „Mes diskutavome su ūkininkais ir jie sutinka, kad žemės ūkio paskirties žemės tarifas būtų 1,3 proc., o gautos lėšos būtų panaudotos rajono kelių remontui“,- sakė „valstiečių“ frakcijos seniūnas J. Povilaitis.
Įdomu, kurie ūkininkai nori mokėti didesnius mokesčius – juk Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas komitetuose aiškiai išsakė  ūkininkų pageidavimą – žemės mokestį mažinti iki 0,9 proc. tarifo.
Beje, tik dideli naivuoliai gali patikėti, kad į biudžetą surinkti mokesčiai už žemę bus panaudoti rajono kelių remontui – iki šiol  mokestis už žemės ūkio paskirties žemę buvo 1,7 proc. o rajono keliai – tragiškos būklės, pavasarį ir rudenį kai kur net nepravažiuojami. Kas galėtų paneigti, kad šie mokesčiai, žemdirbių sumokėti į biudžetą, nevirto „auksinėmis“ trinkelėmis  ar dar vienu brangiu projektu?
Balsavimo rezultatai
Nors komitetuose ir Tarybos posėdyje vyko aršios diskusijos dėl  žemės ūkio paskirties žemės mokesčio mažinimo, buvo priimtas administracijos pasiūlytas projektas – žemės ūkio paskirties žemę apmokestinti 1,3 proc. tarifu, kuris yra tris kartus didesnis nei kaimyniniame Šiaulių rajone – šiame rajone 2019 m. šis mokestis siekė tik apie 0,5 proc. Už šį pasiūlymą balsavo: konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,3 proc. tarifo žemės ūkio paskirties žemės mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.
Taigi žemės ūkio paskirties žemės mokestis patvirtintas – už žemės ūkio paskirties žemę ūkininkai turės mokėti 1,3 proc. tarifą. Įdomi detalė – kol Taryboje nebuvo nepartinių G. Lipnevičiaus ir V. Aleknienės, praėjusiais metais konservatorių, socialdemokratų, liberalų balsais 2019 m. rajone buvo nustatytas net 1,7 proc. tarifas žemės ūkio paskirties žemei.  Ūkininkams lieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ ir laukti kitų metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar Smalinskams turtus neša aitvarai?

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvių mitologijoje aitvaras siejamas su turtais ir gerove. Panašu, kad asmeninį kontaktą su aitvarais turi Vaidas ir Vilma Smalinskai. Tiesa, po jų deklaracijas teko pasiknaisioti, nes išryškėjo tam tikros neigiamos tendencijos.

Bendrapartiečių proteguotas  V. Smalinskas neteisėtai dirbo didžiausioje rajono įstaigoje „Radviliškio ligoninė“, o jo žmona – Savivaldybės įmonėje UAB„Radviliškio šiluma“ atsakinga už finansus. Sutuoktinė „nežymių“ klaidelių padaro, kurios vėliau šimtais tūkstančių eurų pavirsta. Sutuoktinio vadovaujama ligoninė, galimai panaudotą (ekspozicinį) kinų gamybos operacinį stalą dvidešimt tūkstančių eurų brangiau stengiasi nupirkti negu naujas vokiškas kainuoja.

Neužtenka argumentų
Susitikime su „Radviliškio šilumos“ vyr. finansininke Vilma Smalinskiene dėl neteisingai apskaičiuotų šilumos kainų dedamųjų ji kaltina visus, bet ne save. „Kalta komisija, kalta metodika, ten viskas taip sudėtinga“, – įrodinėja ji. Be to, šilumininkai nori pasikelti darbo užmokestį, tad reikia apmokestinti tūkstančius šilumos vartotojus. Maža to, ji net atvirauja, kad jei ne Kainų komisija, Savivaldybės įmonės niekas nekontroliuotų ir nesužiūrėtų. Ar tada šilumą gaminantys ir kainą monopoliškai nustatantys Prano Mickaičio vadovaujami darbuotojai be jokio saiko apiplėšinėtų gyventojus aukštomis kainomis, liko taip ir neatsakytas. Tikriausiai, per sudėtingi klausimai. Suprantama, kad V. Smalinskienė tam kaip ir laiko neturi,nes užsiima visuomenine veikla ir vadovauja daugiabučio namo Vasario 16 -ios gatvės bendrijai. Daugiabutis, kuriame Smalinskai  du butus turi, o „Godlija“ visą apatinį aukštą iš Savivaldybės nusipirko, pateko į renovuojamų namų sąrašą. Gavusi ES ir valstybės paramą, bendrija atliko remontus.

Turtai dygsta kaip grybai po lietaus
Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ tinklalapyje vidutinis atlyginimas vadovaujantiems administracijos darbuotojams nurodomas 1534 eurai iki mokesčių. Tai nėra įspūdingas darbo užmokestis, kad rastųsi turtai. Tačiau 2014 metais tiek Vilma, tiek „Sodroje“ dirbęs Vaidas nusiperka po butą. Taip, šeima turi namą, bet perka du butus. Tam dabartinis „Radviliškio ligoninės“ direktorius išleidžia 32 000 litus. Finansininkė išnuomoja žemės sklypą ir gauna  19368 litų pajamų. 2017 metai dar kartą apsilanko aitvaras. Gerokai didesnis. V. Smalinskienė 2017 metų sausio trečią dieną išnuomoja žemę už 33 tūkst. 831 eurą, o vasarį papildomai gauna 16 tūkst. 359 eurus. Iš viso ji praturtėjo net 50 tūkst. 190 eurų. Taip pat 2017 metais jos disponuojama žemės vertė padidėjo iki 47 tūkst. 935 eurų – 2016 metais žemės vertė buvo 14 tūkst. 186 eurų. Palikimas?  Vargu. Be to, apie tai nė žodžiu nėra paminėta. Gal tai tik pigus triukas apgauti valstybę ir nemokėti mokesčių!? Maža to, tais metais V. Smalinskienės vadovaujama daugiabučio namų savininkų bendrija, kuriai priklauso ir V. Smalinskas, sutinka apmokėti skolą. Svetimą skolą. Svetimai įmonei. Redakcijos šaltinių duomenimis, bendrija apmokėjo net 40 tūkst. 890 eurų UAB „Godlija“, kuri yra pati didžiausia tos bendrijos narė! Samarietiškas dosnumas ar tiesiog akių dūmimas? Nesvarbu, tačiau keistai tai, kad „Godlija“ 2017 metais turėjo daugiau nei pusė milijono eurų nepaskirstyto pelno!

Antikorupcijos posėdyje aiškinasi sutuoktinis
Gavusi skundą dėl V. Smalinsko kišimosi į viešuosius pirkimus už korupcijos prevenciją atsakinga komisija pasikvietė ligoninės direktorių pasiaiškinti. Melas ir suktybės – tikriausiai nuolatiniai pakankamai sukto V. Smalinsko palydovai. Jo nuomone, kištis į pirkimus jis privalo. Jam antrino ir komisijos pirmininko pavaduotojas Arnoldas Matuzevičius. Romas Kalvaitis, buvęs Baisogalos seniūnas, VVG „Radviliškio lyderis“ pirmininkas, apskritai nemato jokios problemos, kad vadovas pirkimams vadovauja, nors nėra komisijos narys. Dar vienas keistų pirkimų liudininkas, baseino direktorius Jolitas Onaitis turi nuomonę, kad viskas čia tvarkoje yra. Keista, bet Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė teigia priešingai. Tačiau jiems tai ne autoritetas. Jei yra žodinis nurodymas iš aukščiau, tai ir privaloma padaryti. Klausimas, kieno kišenėje galimai atsidurtų 20 tūkstančių eurų skirtumas, liko neatsakytas. Dalis narių iš nežinojimo ar visiškos nekompetencijos nesuvokė, kokią galimai žalą tokie sprendimai daro Radviliškio ligoninei. Didesnė dalis komisijos narių neabejotinai dangstė ir gynė  V.Smalinską, tad tas iš balos sausas išlipo. Tik problemų, kaip jis sako, su nekontroliuojamu piliečiu apturėjo, net policija privalėjo išsikviesti. Bendrauja jis tik su žiniasklaida, kuriai pinigus iš anksto sumoka. Atsitiktinumas, bet viešinimo paslaugą nusipirko iš Lino Gerbenio redaguojamų „Radviliškio naujienų“. Taigi, informaciją apie nupirktą operacinį stalą neteisingai paviešino oficialus Savivaldybės laikraštis, taip įtikinėjo V. Smalinskas. Tad A. Matuzevičius galutinai reziumavo, kad visa nedėkinga operacinio stalo pirkimo istorija prasidėjo nuo nusipirkto žurnalisto nesusipratimo.

„Nupirkto“ straipsnio autoriaus komentaras
Telefonu susisiekus su „Radviliškio naujienų“ vienu iš steigėjų ir redaktoriumi Linu Gerbeniu, paprašėme paaiškinti, ar teisingai jis kaltinamas visuomenės klaidinimu. Tačiau jis nebuvo linkęs bendrauti žodžiu: „Aš nesu viešas asmuo, o darbo laikas pasibaigęs (buvo apie 17.30 val. – red.). Atsiųskite klausimus raštu, tai žiūrėsiu, ar verta bus atsakyti.“. Iki straipsnio atidavimo redakcijai, L. Gerbenis į klausimus raštu neatsakė.

Pabaigai galime pridurti, kad nevyriausybinės organizacijos „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus surinkti duomenys rodo, kad 2015-2018 metais Radviliškio rajono savivaldybė viešinimui skyrė 191 tūkst. 636 eurai. Iš jų liūto dalis – 135 tūkst. 295,67 eurai – atiteko „Radviliškio naujienas“ leidžiančioms L. Gerbenio VšĮ „ML Pilietinės iniciatyvos“. Politikų pėdomis greitai seka ir susikompromitavę įstaigų vadovai, manantys, kad už mokesčių mokėtojų lėšas perkamas įvaizdis bus priimtinesnis.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Radviliškio centre – „balanos gadynė“

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio miesto centre yra atnaujintas medinis namas. Jame gimė ir užaugo Lietuvos šviesuolis – tėvas Stanislovas. Deja, graži forma slepia ne kokį turinį – name nėra vandens ir kanalizacijos. Savivaldybės sąskaitose dulka milijonai, kai socialinio būsto, kuris priklauso savivaldybei, gyventojai daro gamtinį reikalą į naktipuodžius. Pajutę, kad yra palikti likimo valiai, šio  namo gyventojai  pagalbos kreipėsi į naujai išrinktą Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Į susitikimą su gyventojais atvyko žurnalistai bei vicemeras Mindaugas Pauliukas.
Patogumų nėra
Vidurdienį kieme šurmuliavo žmonės – jie atvykusiems išsakė bėdas. Vienas per kitą rodė, kur pilamas naktipuodžių turinys, kokiu nedideliu atstumu nuo fekalijų duobės yra geriamojo vandens šulinys, kur tenka eiti naktimis į tualetą ir taip toliau. Mero pavaduotojas nejučia ištarė: „Kaip Kazachstane.“ Suprantama, buvęs diplomatas nemažai matė ir regėjo. Tačiau lyginti Radviliškį su Vidurinės Azijos respublika…

Galimybių yra
Vos už poros šimtų metrų įsikūrusi rajono savivaldybė, už keliasdešimties metrų – Viešosios bibliotekos pastatas. Be to, per kiemą praeina vandens ir kanalizacijos trasos. Dar daugiau. Šalia stovintys du namai turi vandentiekį ir kanalizaciją. Pasirodo, kad Savivaldybės būstuose gyvenantys žmonės neturėjo lėšų papildomai prisidėti, todėl jų gerbūviu net nesirūpinta, bet kodėl jie turėtų prisidėti, juk būstų savininkas – savivaldybė. Kaip žinia, Radviliškio valdininkai milijonų eurų nepanaudoja būtent socialinės paramos srityje. Tiesa, žmonės dar turėtų džiaugtis, kad jų neapmokestina. P. Mickaičio vadovaujami šilumininkai socialinio būsto kai kuriuos abonentus priverčia mokėti tik už galimybę turėti „gyvatuką“.

Blogas planavimas
M. Pauliukas pažadėjo gyventojams kito susitikimo metu pateikti atsakymus. Ar tikrai savivaldybė nepajėgi pasirūpinti savo turtu ir jame padaryti deramas investicijas – tik retorinis klausimas. Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė nustatė, kad socialinės apsaugos srityje liko nepanaudota 910 tūkst. eurų, 2017 metais – 1 mln. 663 tūkst. eurų, 2016 metais – 374 tūkst. eurų, 2015 metais – 1 mln. 981 tūkst. eurų. Paklausta, ar tai susiję su netinkamu planavimu, kontrolierė nesiryžo vertinti ir pasiūlė paklausti pačios Tarybos, kodėl suplanuotos lėšos nepanaudojamos.

 Tarybos narių komentarai
Nepartinis tarybos narys G. Lipnevičus žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Radviliškio centre esančiuose namuose Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 15 ir 26 gyventojai neturi nei kanalizacijos, nei vandens, gamtinius reikalus atlieka į „kibiriuką“ – ar tai normalu? Radviliškio centre, netoli fontano? Mere A. Čepononi,  tai kur skirti Europos Sąjungos pinigai vandens ir nuotėkų tinklams, jei pačiame Radviliškio centre „balanos gadynė“? Dar negana to, iš šių namų 7 butų net 5 priklauso savivaldybei, kuri juos išnuomavo gyventojams ir lig šiol nepasirūpino komunikacijų tinklais. O kolegos, Tarybos nario J. Povilaičio, dirbančio UAB „Radviliškio vanduo“, norisi paklausti, kodėl  tiek metų būdamas Tarybos nariu  nesugebėjo išspręsti radviliškiečiams aktualios problemos. Tikiuosi, savivaldybės vadovai neatidėlios šios problemos sprendimo, teiks siūlymus Tarybai, o aš ir kiti tarybos nariai juos patvirtinsime, nes lėšų padėti žmonėms tikrai turime“.  Dvi kadencijas mero pavaduotoju išdirbęs „valstietis“ Jonas Povilaitis, „Radviliškio vanduo“ projektų administratorius, net nenustebo, kad Radviliškio miesto centre yra namų be vandentiekio ir kanalizacijos: „Aš galėčiau dar daugiau parodyti, kur baisiau yra. Nežinau, ar tikrai reikia skubėti ir vertinti neigiamai, tačiau negaliu tiksliai pasakyti, kodėl taip atsitiko. Gal nėra arti vandens linijos, gal kitos priežastys, reikia gilintis ir aiškintis.“ Kas trukdo panaudoti socialinei paramai skirtas lėšas, kad socialiai remtiniems asmenims būtų įvestas vanduo ir kanalizacija, politikas taip pat išsisukinėjo: „Milijonai gal ir nepanaudoti, bet reikia žiūrėti, ar iš tų lėšų galima tai padaryti. Radviliškis buvo pilotinė savivaldybė, gavo fiksuotą sumą, tad ir susiklostė, kad daug pinigų susitaupė. Poreikis mažesnis yra.“
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019