Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Valdininkai taupys kaimo ligonių sąskaita

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajono vadovai, taryba šiuo metu intensyviai optimizuoja dvi sritis: švietimo ir medicinos. Švietimo darbuotojai jau pajuto optimizavimo „džiaugsmus“: uždarytos mokyklos, be darbo likę mokytojai, vaikai kelias valandas autobusuose kratosi iki mokyklų.

 
Šiuo metu optimizavimo proceso „kirtis“ nusitaikė į mediciną – ambulatorijas bei kaimų medicinos punktus. Optimizuoti šį tinklą pavesta Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetui, kuriam vadovauja konservatorių ir socialdemokratų koalicijos partneris liberalas Algimantas Ruseckas. Sunerimusios bendruomenės slaugytojos, dirbančios medicinos punktuose, šnabždasi, kad ši  reforma įvyks labai greitai, per mėnesį. Tačiau procesas žada užtrukti ilgiau – galbūt net iki gegužės mėnesio.

 

„Stengsimės, kad žmonės nenukentėtų“

 

Medicinos tinklo pertvarkos rajone projektą ruošia savivaldybės administracija, projektą padeda ruošti Tarybos Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetas, kurio pirmininkas Algimantas Ruseckas.
Medicinos punktų neskubėsime uždarinėti, jokios skubos šiai pertvarkai nėra. Kalbėsimės su žmonėmis, seniūnais, bendruomenėmis. Jeigu kaime medicinos punktas nuostolingas, tai vieną kambarėlį jam galima skirti bendruomenės namuose, kad nereikėtų išlaikyti atskiro pastato. Štai Šniūraičiuose viskas telpa po vienu stogu, viskas yra įmanoma. Mums svarbiausia, kad nenukentėtų žmonės. Visus skaičiavimus atlieka Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitetas, prisijungs nauja savivaldybės gydytoja, kuri ateina dirbti nuo pirmadienio. Miestelių ambulatorijas siūloma jungti prie Radviliškio, Šeduvos, Baisogalos pirminių sveikatos priežiūros centrų, o miestelių ambulatorijų direktorių etatus skirti gydytojų etatams“,- sakė vienas iš reformos organizatorių vicemeras K. Augulis.

„Lauksime finansinių ataskaitų“

Pakalbinome Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininką liberalą A. Rusecką. „Jokia pertvarka negalima, kol nėra finansinių duomenų už 2016 m. Kai medicinos įstaigų finansinė ataskaita bus pateikta vasario pradžioje, tada situaciją analizuosime, teiksime pasiūlymus. Iš kaimų ambulatorijų išeina nemažai žmonių, pavyzdžiui, Alksniupių ambulatorijoje liko 600 žmonių, kiti persirašė į Šeduvą,Pakruojo rajoną. Mažai žmonių Šiaulėnų ambulatorijoje, ten net gydytojo nėra.
Galutinio sprendimų dėl ambulatorijų direktorių etatų panaikinimo dar nėra, tačiau jei 30 proc. ambulatorijos išlaikymo lėšų skiriama administracijai, tai direktorių ir buhalterių etatus reikia naikinti“,- sakė Tarybos narys A. Ruseckas.
Biurokratinis aparatas kainuoja brangiai, bet ar jį panaikinus kaimo ambulatorijai nekils grėsmė netekti gydytojo ir gyventojai liks be jokios medicininės pagalbos?
Miestelių ir kaimų ambulatorijose direktoriais paprastai dirba tie patys gydytojai – direktoriaus atlyginimas sudaro ženklią dalį gydytojo gaunamo užmokesčio. Jau anksčiau, kalbant apie Alksniupių ambulatorijos lėšų taupymą, buvo siūlymas panaikinti direktoriaus etatą -šios ambulatorijos gydytoja kartu dirba ir direktore. Tada laikinai savivaldybės vyriausiojo gydytojo pareigas einanti Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Aušra Čiūdarienė tokiu sprendimu labai abejojo. „Jeigu panaikinsime ambulatorijos  direktoriaus etatą, gydytojai nesutiks dirbti tik už „pliką“ gydytojo atlyginimą, kaimą palinksime be jokios medicininės pagalbos“,- sakė A. Čiūdarienė. Ji sutiko, kad ambulatorijos direktoriaus etatas – jaukas į kaimą privilioti gydytoją. Rajono ambulatorijose dirba penki direktoriai ir tiek pat buhalterių, o jų atlyginimams išleidžiama per 60 tūkst. eurų. Panaikinus šiuos etatus, be abejo, lėšų būtų sutaupoma. Sprendimą dėl ambulatorijų direktorių etatų panaikinimo ar jų palikimo priims savivaldybės administracija ir taryba, galbūt pelningai dirbančių ambulatorijų  vadovų etatai ir bus išsaugoti.
Tačiau, jeigu būtų „pjaunami“ visų kaimų bei miestelių ambulatorijų direktorių etatai, kai kurie miesteliai liktų be gydytojų. Pavyzdžiui, Sidabravo ambulatorijos vadovas A. Toleikis „Radviliškio kraštui“  sakė nesutiksiantis dirbti vien tik už gydytojo atlyginimą. Belieka tikėtis, kad Sidabravo miestelio ši pertvarka nepasieks.

Ar mobilus sveikatos punktas – tikrai gera išeitis?

 


Š
iuo metu kaimuose ligoniai priimami stacionariuose sveikatos punktuose, kurių išlaikymas brangiai kainuoja savivaldybės biudžetui. „Šiuo metu rajone yra medicinos punktų, kurie aptarnauja po tūkstantį žmonių, tačiau yra ir tokių, kurie aptarnauja tik po 180 ir mažiau žmonių. Tokius, mažai žmonių aptarnaujančius punktus, galima padaryti mobiliais – felčerės važinėtų pas ligonius į namus ir ten suteiktų pagalbą. Taip būtų net patogiau: ir kraujospūdį pamatuotų, ir lašelinę pastatytų“,- sakė A. Ruseckas.
Šiai minčiai pritarė ir laikinai savivaldybės vyriausiojo gydytojo pareigas einanti Šeduvos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Aušra Čiūdarienė: „Kaimuose daug senų, sunkiai vaikštančių žmonių, tad jiems pagalba namuose būtų patogesnė. Jau ir dabar yra keletas darbuotojų, aptarnaujančių kelis medicinos punktus. Po šios pertvarkos medicinos punktai uždaryti nebus, tačiau bus sutrumpintas jų darbo laikas ir  medikai daugiau važinės pas ligonius į namus“.
Beje, dėl transportų priemonių kol kas neaišku – bendruomenės slaugytojos pas pacientus važinės nuosavais automobiliais, o galbūt savivaldybė nupirks naujus. Bet, kaip matome, savivaldybės darbuotojai paskutiniu metu automobilius perka tik sau.

Medicinos punktų darbuotojų nuomonė

 


S
umaniusi vykdyti pertvarkas, valdžia dažniausiai kalba tik su vadovais, ir šiuo atveju medicinos punktų darbuotojai liko „už borto“, jų nuomonės apie pertvarką medicinos punktų srityje kol kas niekas neklausė. „Radviliškio krašto“ redakcija ištaisė šią klaidą.
Pociūnėlių medicinos punkte kasdien pilna žmonių. „Punkte yra prisirašę apie 700 žmonių, kas dieną apsilanko po 14-18. Štai ir dabar lašinu lašelinę, per tą laiką kitam žmogui suleidžiu vaistų, parduodu vaistų. Po savo darbo valandų punkte dar važiuoju į namus pas gulinčius, neįgalius žmones. Niekada nesu gavusi priedų už kurą, atlygis – tik alga“,- sakė Pociūnėlių medicinos punkto bendruomenės slaugytoja. Pasak medikės, sutrumpinus punkto darbo valandas, ji aptarnautų mažiau ligonių. „Per 8 darbo valandas spėčiau apvažiuoti tik kokius 8 ligonius. Jeigu reikėtų statyti lašelinę, kol pasiruoščiau, kol ji sulašėtų ir praeitų daugiau nei valanda“,- sakė D. Garuckienė.
Paklausėme ir kitos medikės, R. Juškienės, dirbančios Palonų ir Vainiūnų medicinos punktuose, nuomonės apie šią pertvarką. „Palonų medicinos punkte apsilanko tikrai mažai žmonių, gal jis ir nuostolingas, tačiau Vainiūnų medicinos punkte žmonių būna tiek pat, kiek Baisogalos ambulatorijoje – per dieną po 25 žmones. Transporto nėra žmonėms nuvažiuoti į ambulatoriją, žmonės seni. Mes imame ir kraujus, ir perrišam žaizdas, o ligonio namuose gali būti antisanitarinės sąlygos, kur negali net lašelinės sulašinti“,- sakė medikė.
Labai tikimės, kad daug žmonių aptarnaujančiuose medicinos punktuose darbo valandos nesutrumpės ir šių gyvenviečių ligoniai neliks be medicinos pagalbos.

Mobili bendruomenės slaugytoja rajone jau yra!

 


K
ol  kai kurių medicinos punktų darbuotojos dar tik svarsto, koks bus tas mobilios bendruomenės slaugytojos darbas, E. Šveckienė jau jį dirba. Moteris aptarnauja Vėriškių ir Pociūnų ligonius. „Vėriškiuose medicinos punktas įrengtas mano namuose, žmonės gali mane pasiekti visą parą, o Pociūnuose tokio medicinos punkto nėra. Pociūnuose važiuoju pas žmones, kurie mane kviečia, viską vežiojuosi savo automobilyje: ir lašelinių stovus, ir vaistus, ir net svarstykles vaikui pasverti. Man tokia tvarka nelabai patinka. Daug laiko sugaištu kelyje. Jeigu žmogui pasidaro bloga, o aš už  60 kilometrų ir atvažiuoju tik po valandos, kokia čia operatyvi pagalba? Mano nuomone, mes taip žmogų atitoliname nuo mediko“,- sakė medikė.
Pasak E. Šveckienės, bendruomenės slaugytojai, kai nėra medicinos punkto, negali namuose skiepyti vaikų, tėvai turi juos vežti į Šeduvos ambulatoriją. Vadinasi, žmonėms suteikiama tik pusė paslaugų.

Lauksime medicinos tinklo pertvarkos rezultatų

 


Š
iuo metu reikia laukti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos bei politikų sprendimų: ar sutrumpindami medicinos punktų darbo valandas ir  bendruomenė slaugytojas  paversdami „mobiliais medicinos punktais“, jie neatitolins medikų nuo žmonių. Kalbintos bendruomenės slaugytojos buvo vieningos nuomonės: jos važinėdamos po namus suteiks paslaugas mažesniam ligonių skaičiui nei dirbdamos stacionariose ambulatorijose.
Radviliškio rajono vadovai, kaip visada, reformas pradeda ne nuo to galo: miesto aikštei milijonų yra, Moteriai Saulei naujas automobilis yra, baseinui pinigų netrūksta, o kaimo gyventojui gauti gyvybiškai svarbią medicinos pagalbą lėšų trūksta.

 

Bus daugiau.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

 

 

 

 

 

Aktualijos

Vitas TOMKUS: Jeigu protesto organizatorius būčiau aš…

Avatar

Paskelbta

data

Visų pirma visus protestuotojus kviesčiau kaukes užsidėti, o ne nusimesti: vien dėl saugumo. Kad VSD ir spec. tarnyboms būtų sunkiau mitingo dalyvius identifikuoti.

Be to, su kaukėmis ar net dujokaukėmis protestuotojai siaubingiau atrodytų ir seimūnus labiau išgąsdintų. Kartu lai jie savo akimis, o ne iš nuogirdų per LRT, pamato, kaip atrodo sukurtos Gerovės valstybės kaukėti ir be darbo likę „laimingi“ piliečiai.

2009 kovo 11 dieną prie LRS susirinkę žmonės Nepriklausomybę pagerbė tylos minute. Tylos minute pagerbtos ir prarastos viltys, tikėjimai bei siekiai išsaugoti Lietuvos valstybę nepriklausomą. Tylos minutės iniciatoriai – K.Smoriginas, V.Tomkus bei R.Paulauskas.

Bet tam, kad Seimo nariai viską pamatytų, organizuočiau mitingą prie Seimo rūmų ne savaitgalį, o paprastą darbo dieną, kuomet tautos labui darbuojasi visas valdžios aparatas. Nes kaip rodo praktika, dar niekam pasaulyje nėra pavykusi akcija prieš tuščią pastatą – nė vienas namas nėra iš gėdos žemėn prasmegęs arba nuo įsiutusios darbo liaudies pabėgęs. Juolab kad šiuo metu karantinas ir darbo laikas jau seniai susimaišęs su nedarbu…

O svarbiausia, jokiu būdu nekviesčiau į kovą už savo teises ir laisves piliečių, apsimetęs anonimu, ką jau esu su Kostu Smoriginu per „Tylos minutės” akciją kažkada įrodęs. Tą kartą irgi visus agitavau geriau likti vieną kartą be pietų pertraukos, nei visą likusį gyvenimą neprivalgius… Deja, dauguma nutarė tąkart mieliau papietauti. Užtat šiandien ir gyvename iš ES paskolų ir valdininkų išmaldos, nes didžiąją dalį biudžeto pinigų suryja mūsų NEPRIKLAUSOMYBĖ, kuri šiuolaikinio jaunimo kalba išdidžiai vadinasi  „INDEPENDENCE“.

Ta proga visus įspėju: labai rizikinga eiti į žūtbūtinę kovą prieš korumpuotą valdžią, kuomet nėra tikro lyderio, kuris savo Tautą vienytų, o ne skaldytų arba dar blogiau – už svetimų nugarų slapstytųsi. Bailys – ne pats geriausias pasirinkimas. Juk kai į namus įsiveržia plėšikai, vagia ir grobia mūsų turtą bei santaupas, prievartauja dukras ar seseris, normalus šeimos galva nesėdi už galvos susiėmęs ir graudžiai nerypuoja į šalis: „Ak, ką man daryti? Kas man patars, ką man dabar daryti?” O ką tokiais atvejais reikia daryti, atsakau labai paprastai: pradžiai apsispręsti, ar Lietuva dar yra mūsų namai? O jau tada sąžiningai bent sau prisipažinti, ar mes dar esame vyrai mūrai, ar tik žmonių masė, kurią valdžia kaip nori, taip ir minko.
Pabaigai noriu padėkoti visiems komentatoriams, ypač piktiems ir tulžingiems, nes jie mane labai paguodė ir nuramino. Įsitikinau, kad Lietuvoje dar ne viskas prarasta, ir žmonės nėra jos likimui visai abejingi. Nes labiausiai nemėgstu abejingų ištižėlių, kvailių bei vagių, kaip konservai, ir bailių, kurie lemtingais istoriniais momentais nei patys drįsta, nei kitiems leidžia ką nors daryti. Tokiems linkiu dar stipriau ant manęs išsikeikti, o kai pasitreniruos iki valios ir po truputį įsidrąsins, galės eiti drąsiai ir su valdžia koliotis. Tik svarbu, kad žinotų ko nori ir aiškiai savo reikalavimus suformuluotų. Negana patiems nusimesti kaukes, svarbiau jas nuplėšti nuo veidmainių valdžioje. O tam būtina ištirti jų visas aferas, kad žinotų, jog niekas niekada nepabėgs nuo atsakomybės ir neliks už padarytus nusikaltimus nenubaustas. O tam reikia sąžiningų teisėjų, kuriems nebūtų tarnybinės kėdės prie sėdynių prilipusios, ir garantijos, kad jais nebus tik pasinaudota, o po to, kaip pas mus dažnai būna… viskas užmiršta. Gana steigti ir kurti jėgos spec. tarnybas, kurios dažniausiai tik valdžiai tarnauja, persekiojant jai neįtikusius asmenis. Reikalingas autoritetingas teismas su garbingais teisėjais, kuriais visuomenė pasitikėtų. Ir aukščiausioji instancija. Pavyzdžiui – Liaudies Tribunolas, kuris sugebėtų realizuoti Seimo komisijų surinktą medžiagą dėl „Mažeikių naftos” išvogtos gamyklos, užgrobtų ir apiplėštų bankų bei neteisėtai nuversto žmonių išrinkto Prezidento. O jau tada bus galima ir apie „INDEPENDENCE“ pakalbėti…
Ačiū už parodytą dėmesį ir kantrybę, bendraujant su manimi per spaudą. Patikėkit, kad man su savimi gyventi irgi nelengva: Tamstos pasirodote akiratyje tik retsykiais ir, kai pabostu su savo rašliavomis, pradingstate, o aš su savimi kankinuosi visą gyvenimą. Ir nieko sau negaliu padaryti. Matyt, koks gimiau – toks ir mirsiu. Bet gal duos Dievas ir valdžia, ilgai mes nebesikankinsim – ką nepribaigs „koronovirusas”, pribaigs idiotiški valdžios ir globalistų sprendimai. Iki naujų susitikimų!

Vito Tomkaus retoriniai klausimai:

Brangūs Tautiečiai! Kad žinotumėte, kaip aš Tamstas puikiai suprantu, kai savo gausiais, piktais ir, tikiu, itin nuoširdžiais komentarais drąsiai puolėte ginti artimuosius, tuo pačiu išreikšdami širdgėlą ir žmogišką susirūpinimą dėl mirtino viruso, kuris gali dar labiau išplisti tarp piketuotojų. Žemai lenkiu prieš Tamstas savo ryžą galvą… Bet nesuprantu kitko: kodėl Tamstos taip nekenčiate Vytauto Landsbergio ir Dalios Grybauskaitės? Kodėl nebemylite Širdžių prezidento Valdo Adamkaus ir neseniai pasirinktos Gitanos? Pagaliau – kodėl anksčiau laiko norite nusiųsti į pragarą visus iki vieno konservatorius ir liberalus? O kuo Tamstoms prasikalto Andrius Tapinas su pajacais? Kur Tamstos visi buvote, kai per pirmosios „koronoviruso“ bangos įkarštį kažkoks asilas ar provokatorius privertė juos visus ne tik krūvoj susirinkti, bet dar ir rankomis su baltarusiais susikabinti – kad greičiau virusas paplistų? Kodėl tada jiems komentarų nerašėte? Štai ko aš nesuprantu. O šiaip viskas man aišku!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Radviliškio daugiabutyje- susimušė du kaimynai

Avatar

Paskelbta

data

Lapkričio 29 d. 19.00 val. Radviliškyje, Stiklo g., daugiabučio namo
bendro naudojimo koridoriuje, vyras, gimęs 1988 m., sumušė kaimyną,
gimusį 1993 m. Nukentėjusysis į gydymo įstaigas nesikreipė.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019