Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Turizmas rajone – podukros vietoje?

Avatar

Paskelbta

data

Liepos 16 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl  Radviliškio rajono savivaldybės turizmo plėtros strategijos kūrimo. Pasitarime dalyvavo Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai,vicemeras M. Pauliukas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, gidas Albertas Vitartas, Paveldosaugos ir turizmo poskyrio specialistai.
Siekiamybė – sukurti viso rajono turizmo strategiją
„Radviliškio rajonas tikrai lankytinas, tad buvo nutarta nesiblaškyti ir pradėti nuo turizmo strategijos kūrimo – tai  3 metų programa. Konkursą šiai strategijai kurti laimėjo UAB „Eurointegracijos projektai“. Reikia žengti pirmą stiprų žingsnį šios strategijos kūrimo kryptimi, o metų pabaigoje jau turėtume produktą“,- pasitarimo pradžioje sakė savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis.
Susitikime dalyvavusi UAB „Eurointegracijos projektai“atstovė I. Levinskienė  paklausė susirinkusiųjų, kaip jie šiuo metu vertina turizmo sektoriaus situaciją rajone.
„Mes neturime normalaus muziejaus, kurį galėtų aplankyti pro šalį važiuojantys žmonės. Gediminas Lipnevičius yra išsakęs idėją Laisvės alėjoje įkurti Muziejų gatvę, šis muziejų kompleksas būtų pasiekiamas ne tik autobusais, bet ir traukiniais“,- sakė  Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas J. Kvėglys.
G. Lipnevičius trumpai pristatė bei papildė savo idėją – Muziejų gatvę. „Į šią Muziejų gatvę galima įtraukti  geležinkelio tiltą, nuo kurio matosi visas geležinkelio mazgo didingumas; namelyje, esančiame prie geležinkelio stoties, galima būtų įrengti „Gelžkeliečio muziejų“, taip pat prie šio projekto būtų galima prijungti žydų kvartalą – Jankaus gatvę, kurioje yra išlikusių įdomios architektūros namų. Paskaičiavus, šioje gatvėje būtų apie 18 objektų. Susidėliotų labai gražus kompleksas – traukos objektas būtų Muziejų gatvė, po to turi įsikurti Šeduvos kraštotyros muziejus, bus pastatytas žydų muziejus – Štetlas, turime Šiaulėnuose apžvalgos bokštą“,-  išvardino keletą turistinių objektų G. Lipnevičius.
Pasak V. Simelio, reikėtų, kad Radviliškis įgytų savo veidą, prisirištų prie kokio nors simbolio. Kadangi Radviliškis nuo seno vadinamas „Geležinkelininkų sostine“, reikėtų „prisirišti“ prie geležinkelio, miesto prieigose pastatyti geležinkelininko skulptūrą, kuri sutiktų miesto svečius, įvairiose miesto vietose pastatyti su geležinkeliu susijusius meninius akcentus. „Turizmo plėtros programa apima ne tik miestą, bet ir rajoną. Vakarinėje rajono dalyje, durpyne, būtų galima padaryti takų, apžvalgos aikštelių. Tai būtų lankytinas gamtos kampas. Pietinė rajono dalis – Šiaulėnai su apžvalgos bokštu, Šaukotas. Šioje dalyje būtų galima įkurti Šiaulės krašto muziejų, analogišką Daugyvenės muziejui. Į Šiaulės krašto muziejų įeitų 17 objektų: mitologiniai akmenys, senosios kapinaitės ir kt. Turizmo plėtros strategija turėtų apimti ir kaimo turizmą, įvairias edukacines programas“,- sakė V. Simelis.
„Kaip gidas, turiu pasakyti, kad jau šiandien reikėtų pradėti ruošti jaunus gidus – jeigu atvykus turistams neturėsime žmonių, kas juos palydi, papasakoja apie eksponatus, turizmas nesivystys. Reikėtų, kad  ir Turizmo informaciniame centre dirbtų licencijuoti gidai. Kalbant apie Geležinkelio  muziejų, jau reikėtų pradėti ieškoti eksponatų, nes juos surinkti sudėtinga, reikia numatyti, kad dalį eksponatų reikės pirkti“,- sakė gidas A.Vitartas. 
Pasak G. Lipnevičiaus, reikėtų paskatinti rajono gyventojus, kad paskolintų ar padovanotų būsimiems muziejams turimus vertingus senovinius daiktus: „Aš asmeniškai turiu keletą kolekcijų, kurias padovanočiau muziejui. Kam laikyti daiktus dėžėse ar spintose, kai jais galėtų pasigrožėti daugelis žmonių“.
Priekaištai turizmo specialistams
Pasak  UAB „Eurointegracijos projektai“ atstovės, Radviliškio rajonas neturi savo veido, rajono lankytinos vietos bei turizmo objektai nėra pakankamai viešinami.
Nemažai kritikos rajono turizmo specialistams pažėrė ir  Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktorė E. Karaliūtė: „Reikia matyti ne tik Radviliškį, bet ir visą rajoną, kuris dabar, kaip sako Turizmo  centras, yra balta dėmė. Pirmiausia atstovai, dirbantys turizmo sferoje Radviliškio rajone, turėtų apvažiuoti visus lankytinus objektus, kad apie juos galėtų papasakoti rajono svečiams. „Adventures“ parodoje Vilniuje Radviliškio turizmo centro atstovo paklausė, kur rajone būtų galima pavalgyti, šis atsakė: „Pas mus pavalgyti nėra kur“. Tokie atsakymai išmuša iš vėžių. Paaiškini tokiam specialistui, kad yra „Skėmių traktierius“, kuriame vyksta edukacinės programos, galima ten ir pavalgyti“.
Pasak E. Karaliūtės, reikėtų sukviesti visus  turizmo sričių atstovus ir paklausti, ką gali pasiūlyti dėl turizmo plėtros: kur turistai galėtų pavalgyti, pernakvoti, kokias edukacines programas pamatyti.
Taip pat rajone nėra vieno bendro žemėlapio su visais lankytinais objektais: su dvarais, bažnyčiomis, akmenimis, piliakalniais, pavalgymo vietomis. Dar reikėtų surinkti tinkamą informaciją apie rajono lankytinas vietas: bilietų kaina, darbo laikas, ar gali atvažiuoti autobusas, ar yra gidas  užsienio kalba, ar objektas pritaikytas neįgaliesiems.
„Paruošti jaunus gidus, kalbančius užsienio kalbomis, manau, yra įmanoma – juos jau prieš metus pradėjo ruošti Pakruojis pagal „Lyderio“ programą. Burbiškėse reikėtų, kad gidai kalbėtų latvių kalba – per Tulpių žydėjimo šventę atvyksta daug latvių, taip pat reikėtų turėti lankstinukų užsienio kalbomis. Turizmo centro neveiksnumą rodo ir tai, kad šį pavasarį Šiaulių bei Pakruojo turizmų centrų internetiniuose puslapiuose dar buvo patalpinta informaciją apie užsidariusį „Rimošės“ dvarą kaip lankytiną objektą – Radviliškio turizmo centras jų neinformavo, kad šio objekto nebėra. Taigi, tarp Turizmo centrų nėra bendravimo. Taip pat rajono lankytinuose objektuose nėra lankstinukų apie Radviliškio rajoną,  rajone trūksta rudų informacinių lentų apie lankytinus objektus“,- sakė Etninės kultūros ir amatų centro direktorė. 
Visos problemos dėl informacijos apie rajono lankytinas vietas bei edukacines programas stygiaus susijusios su tuo, kad  Radviliškyje nėra  savarankiško Turizmo informacinio centro – jis prijungtas prie Viešosios bibliotekos, o jo darbuotojai apkraunami bibliotekos darbais.
Pasitarimo dalyviai sutarė, kad  Burbiškio dvare turėtų dažniau vykti įvairūs renginiai, būtų kuriamos edukacinės programos, o neapsiriboti viena Tulpių žydėjimo švente per metus: kuo daugiau bus renginių, tuo daugiau  apsilankys žmonių, o muziejus gaus pajamų.
Yra ir gerų naujienų
Nors Radviliškio rajone turizmo sritis ir labai apleista, pasitarime buvo paminėta ir keletas gerų naujienų, galbūt padėsiančių  į rajoną pritraukti turistų.
Radviliškio rajone turi atsirasti 15 stendų su lankytinomis rajono vietomis, numatyti 6 regioniniai informaciniai stendai. Taip pat greitai bus paleistas internetinis portalas  „info radviliškis“, skirtas turizmui.
Vicemeras M. Pauliukas sakė kalbėjęs su Baisogalos dvare įsikūrusio LSMU gyvulininkystės instituto vadovybe, kuri dvaro oranžerijoje mielai vykdytų edukacinius užsiėmimus, suteiktų galimybę turistams pajodinėti žemaitukais – dėl šių atrakcijų pats dvaras būtų dar didesnis turistų traukos objektas.
Be abejo, visoms šioms idėjoms įgyvendinti reikės nemažų investicijų, tačiau kadangi šiuolaikinis turizmas – verslas, investuotos lėšos į biudžetą sugrįžtų pajamų iš turizmo pavidalu.
Tarybos narys G. Lipnevičius pasidžiaugė, kad jo pasiūlytas Muziejų gatvės projektas ne tik sulaukė pritarimo, bet ir išjudino visą Radviliškio rajono turizmo sferą. Ar Radviliškio miestas ir rajonas taps turistų lankoma vieta – parodys laikas, belieka palaukti.
Kitas posėdis, kuris vyks istoriniame Radviliškio malūno pastate, numatytas rugpjūčio pradžioje.

„Radviliškio krašto“ informacija
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Skandalingas pirkimas ligoninėje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninės traumatologai – ortopedai garsūs visoje šalyje. Jiems ir įranga turi būti pačios aukščiausios kokybės, nes operacijų mastas kaip didžiųjų miestų respublikinėse ligoninėse. Vienas gydytojų – Tomas Januševičius – teigia, kad senasis operacinis stalas toks blogas, kad operacijos metu reikia ne tik žmogų operuoti, bet ir stalą taisyti.

Rajono valdžia ir ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas stengiasi, kad operacinę pasiektų naujas operacinis stalas. Nebūtinai geriausias, svarbu brangiausias. Kinijoje pagaminta vokiškos gaminio kopija gali atsieiti 20 tūkstančių eurų brangiau negu vokiškas originalas.

Pirkinys būtinas
Ortopedijos – traumatologijos skyriuje dirbantis T. Januševičius teigia, kad naujo operacinio stalo reikėtų jau rugsėjo mėnesį. Tada vėl padaugės atliekamų operacijų. Jis neslepia, kad yra išbandęs Vokietijos ir kitų gamintojų operacinius stalus. Taip pat išbandė ir kinų gamybos HyBase operacinį stalą. Puikiai vertinamas už pasiektus aukštus rezultatus operavimo srityje ortopedas traumatologas neslepia, kad jam tai labiausiai patikęs įrenginys. Kaip ir jo kolegoms. Gydytojus reikia suprasti, kadangi ligoninė orientuojasi į specializuotų operacijų teikimo spektrą, tad įranga jiems būtina. Jaunas gydytojas neslepia, kad nesigilina į jokius viešuosius pirkimus, nes jo darbas – gydyti pacientus.

Vykdomas pirkimas
Reikia konkrečiai kinų gamybos operacinio stalo, nėra problemų, tokį ir gausite“. Taip iš šalies atrodo visas operacinio stalo viešasis pirkimas. Balandžio 25 dieną ligoninė pateikė medicininės įrangos tiekėjams paklausimą dėl operacinio stalo techninės specifikacijos. Paprastai tariant, apklausė rinką. Vos keturias dienas laukė pastabų. Gegužės 29 dieną paskelbiamas viešasis pirkimas operacinio stalo traumatologinėms operacijoms atlikti įsigyjant finansinio lizingo būdu. Išsimokėtinai. Techninė specifikacija tokia, kad rinkos dalyviai suprato, ką konkrečiai ligoninė siekia nusipirkti.

Įmonės nesivargina
Neatsitiktinai konkurse dalyvauja tik vienas tiekėjas. Redakcijos turimais duomenimis, tai „Graina“ iš Panevėžio. Suprantama, konkurentai griežia dantų dėl pasirinktos agresyvios rinkodaros taktikos. Paprašyti pakomentuoti, kodėl nedalyvavo konkurse, įmonių atstovai neslėpdami teigė, kad neapsimokėjo gaišti laiko. „Ilsanta“, „Medicinos projektai“, „Sormedica“ ir kitų įmonių atsakingi asmenys teigė supratę iš parengtų viešojo pirkimo dokumentų, kad ligoninė nusimatė konkretų pirkinį iš konkretaus pardavėjo. Bet ar ligoninės Viešųjų pirkimų komisija yra pageidavimų koncertas? Gal yra kitų priežasčių, kodėl į pirkimo procedūras kišasi direktorius Vaidas Smalinskas? Panaši praktika buvo taikoma, kai Savivaldybės administracija „pirkosi“ VW Passat automobilius.

Dangstosi apsaugos duomenų įstatymu
Priremtas įrodymų dėl neteisėto kišimosi į pirkimą, rajono valdžios proteguotas V. Smalinskas dangstosi asmens duomenų apsauga, tačiau nesiteikia atsakyti, kaip jam pavyko sužinoti pasiūlymo kainą. Viešai prieinamuose VTEK deklaracijose nėra nurodyta tokia informacija. Turi ekstrasenso galių? Vargu . Maža to, jis kišasi į komisijos darbą, raštu atsakydamas į pretenzijas. Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės Dianos Vilytės nuomone, įstaigos vadovas, jei nedalyvauja komisijoje ir dar nėra sudaryta pasiūlymų eilė, kainos neturi teisės žinoti Kyla klausimas, kodėl Tarybos nariams per posėdžius direktorius neteikia atsakymų apie viešuosius pirkimus? Dar daugiau. Gal verčia pavaldinius pažeisti konfidencialumo reikalavimus ir nesilaikyti įstatymo raidės?

Kinų gamybos brangiau nei vokiškas
Neįtikėtina, kad vokiška kokybė būtų pigiau vertinama negu kinų. O gal ne kokybėje atsakymas, o galimybėse ir viešojo pirkimo sąlygų nustatyme? 2019 metų vasario mėnesį Šiaulių Respublikinė ligoninė už 27 tūks. 830 eurų nusipirko Schimdt markės Diamond modelio traumatologinėms operacijoms skirtą stalą. Kalbama, kad su visomis pagalbinėmis detalėmis buvo išleista apie 50 tūkstančių eurų. O „Radviliškio ligoninės“ direktorius V. Smalinskas kone prieš mėnesį konstatavo, kad operacinis stalas kainavo 70 tūkst. eurų. Kaip bebūtų keista, už straipsnį buvo sumokėta iš ligoninės biudžeto. Už operacinių ir sterilizacinių įrangų pardavimą atsakingas „Grainos“ vadybininkas Saulius Raudeliūnas tvirtino, kad HyBase operaciniai stalai yra 30 procentų pigesni negu Vokietijos gamintojų originalai. Tiesa, jis nedrįso lyginti atskirų markių gaminių, nes teigė neturintis informacijos, ką Šiaulių ligoninė įsigijo.

Viskas teisėta
Įspraustas į kampą, V. Smalinskas į pagalbą kviečiasi policijos pareigūnus. Su pareigūnų pagalba paaiškėjo, kad ne tik stalo nėra, bet ir pirkimo procedūros neužbaigtos. Ligoninės direktorius žadėjo, kad į pateiktus klausimus jis atsakys įstatymų numatytais terminais. Deja, teisinį išsilavinimą turintis vadovas neatsakė, kodėl neturėdamas tam teisės kišasi į viešuosius pirkimus. Dar viena įdomi aplinkybė yra ta, kad V.Smalinskas uždraudė ligoninėje be jo atskiro leidimo filmuoti, fotografuoti ar net daryti garso įrašų. Todėl negalima pateikti nusidėvėjusio operacinio stalo nuotraukos.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Meras „susirūpino“ šilumos kainomis

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 7 d. rajono vadovas Antanas Čepononis sušaukė skubų pasitarimą. Valstybinė energetikos  kontrolės Taryba (buvusi kainų komisija – red. p.) pripažino, kad rajono politikai šilumos vartotojams nustatė kainą su pažeidimais.

Kol meras su žmona „atostogavo“ Portugalijoje, „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis su vyr. finansininke Vilma Smalinskiene prisidarė dar daugiau bėdų. Jie nesugebėjo vartotojui paaiškinti, kodėl apskaičiavo 5,35 cnt už kilovatvalandę, kai juos kontroliuojantys specialistai tvirtina 5,05 cento. Savivaldybės įmonė per 2018 metus pardavė 52 tūkstančius megavatvalandžių, tad prie kainos pridėtas trečdalis cento galėjo pavirsti į daugiau nei 150 tūkstančių eurų, kurią papildomai būtų sumokėję gyventojai ir įmonės.
Sveikintina A. Čepononio iniciatyva – privalu tiesiogiai rajono žmonių rinktam merui atstovauti jų interesams ir sutramdyti šilumininkų godumą. Į pasitarimą sukviesti atsakingi Administracijos specialistai – Agnė Grabauskienė ir Justė Kriuklienė su direktore Jolanta Margaitiene priešaky. Mero darbotvarkėje nurodytas aiškus tikslas – pasitarimas dėl šilumos kainų. Prasidėjus posėdžiui, atsiskleidė tikrasis tikslas. Meras ne gyventojų interesais rūpinasi, o savo prestižu. Dar daugiau. Jis puolė gelbėti bendrapartiečio, savo pavaduotojo partijos skyriuje Prano Mickaičio. Šis žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis valdininkas vadovauja strateginei Savivaldybės įmonei ir, matyt, apie šilumos gamybą tiek pats supratimo turi, kiek paprastas žmogus apie juodąsias skyles kosmose.  Vyr. finansininkė V. Smalinskienė rypavo, kad skaičiavimo metodika labai sunki ir nepatogi. Jai pritarė ir P. Mickaitis. Jie bandė gintis argumentais, kad peržvelgus Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) tinklalapį, esą, ir kitos šilumos gamybos įmonės darančios pažeidimų. Bet tylėjo, kad politiniu nepotizmu garsėja ne tik Radviliškis. Tai Lietuvos regionų rykštė, kai į darbą priimami ne pagal kompetencijas, o pagal atsidavimą vadovaujančios partijos skyriaus pirmininkui. Tada ir metodikos neįkandamos, ir skaičiai nesuprantami pasidaro, net du ar trys aukštieji negelbėja.
Vos penkiolika minučių trukusio pasitarimo metu buvo nuspręsta, kad prieš žmones Savivaldybė atrodys geriau, jei ne VERT vienašališkai patvirtins šilumos kainas. Reikia sutikti su mero A. Čepononio pastebėjimu, kad iš esmės tai nieko nekeičia – ar rajono politikai patvirtins 5,05 cnt/k Wh kainą, ar vadovaudamasi Šilumos ūkio įstatymo suteikta teise tai vienašališkai padarys VERT. Bet kodėl nesiimama realių priemonių išsiaiškinti, kam naudingas toks „apsiskaičiavimas“? Juk po pusę cento prie kiekvienos parduodamos kilovatvalandės padauginant iš tūkstančių gyventojų ir per sezoną sumos bus pakankamai įspūdingos. Deja, valdžios vyrų noras dėti milžiniškas pastangas atrodyti gražiai užgožia tūkstančių vartotojų teisę gauti sąžiningą informaciją.

Valdžia įžvelgia sąmokslą
Baigiantis pokalbiui, mero A. Čepononio išmonė ir nusimanymas ypatingai gerai atsiskleidė šiame baigiamajame pasisakyme  (kalba netaisyta): „Dėl visų pliotkų, dėl visų šnektų, kurių būna, paleiskime į viešumą, tegul girdi, tegul klauso, nepadarykime uždaro rato, kad nebūtų tik uždaras ratas, kad netaptų valstybine paslaptimi, valstybės saugumo departamento susidomėjimu, tai nueikime į tai, kad tai būtų visiškai paprastai … hmm.. todėl, kad visi skaičiavimai yra. Visi terminai yra išlaikyti Tarybos posėdžiui, tas, kas yra reikalinga. Išsiunčiame medžiagą, išsiųsime sprendimą, ir tada tik vieną prašymą turiu, kad padarykime, kad tai būtų tos trys dienos, kad sutiktų (VERT – red. past.). Manau, kad sutiks. Blogiausiu atveju spręsime, ką daryti. Susirinkti dėl vieno klausimo anksčiau yra įmanomi ir tokie dalykai, bet pabandykime pasidėstyti.“ Jam antrino ir P. Mickaitis: „Jo, čia geras sprendimas. Dėl praeito bazinio čia gavosi … kada neišsidiskutuojam yra terpė ir eskalavimui. Nors kainą padidinam, tą pamirštam, bet parašom, kad su pažeidimais. Kas yra patogu – parašom, kas yra nepatogu – nerašom.“ Tiesa, galima pastebėti, kad Savivaldybės įmonė ir ypač jos vadovybė stengiasi su žiniasklaida nebendrauti. Į pateiktus klausimus raštu neatsakoma jau daugiau nei dvi savaites, nors įstatymas numato vienos dienos terminą. Užtruko atsakymų derinimas, nes klausimai nepatogūs?

Direktorė J. Margaitienė nieko nežino
Savivaldybės įmonės turtinės ir neturtines teises vienasmeniškai įgyvendina Administracijos direktorė. Po pasitarimo paklausta, kodėl būtent šis VERT sprendimas tapo tokiu svarbiu, ji neslėpdama atsakė nežinanti. Galime priminti, kad buvusi Kainų komisija 2018 metų sausį vienašališkai nustatė šilumos kainas. Tačiau kodėl tuomet nei pati J.Margaitienė ar jai pavaldūs specialistai, nei meras nekėlė tokio ažiotažo, mero patikėtinė negalėjo atsakyti. Atsakomybės klausimas paprasčiausiai nebuvo keliamas, nes visi susiję tarpusavio partiniais ryšiais.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019