Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismas iš ligoninės direktoriaus kėdės spiria mero bičiulį

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 29 d.  Šiaulių apylinkės teismas nusprendė, jog Vaidas Smalinskas neteisėtai tapo Radviliškio ligoninės direktoriumi. Šio teismo Radviliškio rūmų teisėja G. Kairienė išnagrinėjo bylą pagal buvusios direktorės ieškinį Radviliškio rajono savivaldybei ir jos administracijai. Patenkindamas ieškinį pilna apimtimi, teismas taip pat priteisė bylinėjimosi išlaidas. Buvęs politikas V. Smalinskas nenorėjo komentuoti teismo sprendimo. Radviliškio rajono meras A. Čepononis taip pat nekomentavo situacijos. Tiesa, sprendimas neįsiteisėjęs ir jį per 30 dienų galima apskųsti Šiaulių apygardos teismui.

Teismas palaikė ieškovės pusę
Teismas sprendimu nutarė panaikinti konkurso rezultatus dėl to, kad vienas kandidatų neatitiko numatytų kvalifikacinių reikalavimų. O „kompetentingą“ komisiją,  kuri vykdė ligoninės vadovo atranką, sudarė: administracijos direktoriaus pavaduotoja J. Venckutė, Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Ž. Buniuvienė, Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotojas A.Matuzevičius, Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja A.Grabauskienė, laikinai einanti savivaldybės gydytojos  pareigybes A.Čiūdarienė.
Danutė Povelauskienė nesutiko su tuo, kad konkurse kaip lygūs su lygiais galėjo dalyvauti „Sodroje“ dirbęs V.Smalinskas, kuris laimėjo konkursą ligoninės direktoriaus vietai užimti. Teisėja G.Kairienė palaikė argumentą, kad darbas „Sodros“ sistemoje gal ir yra reikšmingas bei reikalaujantis žinių, tačiau tai nėra tapatu socialinio darbo patirčiai. Aklos Temidės aiškinimas sudaužė V.Smalinsko samarietiškas viltis, jog jo konsultacijos dėl pigių malkų bus prilygintos socialinei patirčiai. Sprendime buvo nurodyti teisės aktai, kuriais remiantis buvo konstatuota, kad buvęs Biudžeto komiteto pirmininkas neturėjo tinkamos kvalifikacijos iš viso dalyvauti konkurse.

Kiti argumentai nereikšmingi
Teismas atkreipė dėmesį ir į kitus argumentus. Jo manymu, nepriekaištingos reputacijos reikalavimo nebuvo, todėl V.Smalinsko viešųjų ir privačių interesų supainiojimo istorijos net nenagrinėjo. Taip pat nesigilino ir į mero A.Čepononio bei buvusios direktorės D. Povelauskienės konflikto priežastis, nes tai nesusiję su nagrinėtos bylos esme. Dar daugiau. Teismas akcentavo, jog

ieškovė nepateikė jokių objektyvių duomenų, o subjektyviais situacijos vertinimais negalima remtis.  Dėl komisijos narių kompetencijos vertinti kandidatus, teisėja atkreipė dėmesį, jog direktoriaus pareigybė daugiau vadybinė ir nebūtinai turi visi komisijos nariai turėti medicininį išsilavinimą. Be to, visiems konkurso dalyviams buvo užduoti tie patys klausimai iš teisės aktų, kurie buvo nurodyti pretendentams.

Kas apmokės bylinėjimosi išlaidas
Teismas taip pat paskirstė bylinėjimosi išlaidas. Kadangi ieškinys patenkintas pilnai, teisėja G. Kairienė sprendimu nurodė, jog Radviliškio rajono savivaldybė ir Radviliškio rajono savivaldybės administracija kiekviena turės „atseikėti“ po 525 eurus D. Povelauskienės advokato išlaidoms padengti. Tačiau įdomu tai, kad trečiomis šalimis byloje dalyvavusiems K.Vyšniauskienei ir V.Smalinskui Savivaldybė ir jos administracija turės taipogi atlyginti išlaidas. Tiesa, V.Smalinskas nepasidrovėjo ir išsirinko tikrai ne patį pigiausią advokatą. Jei K.Vyšniauskienės atveju bus atlyginta 1300 eurų advokato išlaidoms, tai V.Smalinskui bus atseikėti 2698 eurai. Kaip tai vertins buvę politiniai kolegos A.Čepononis ir J.Margaitienė, klausimas retorinis. Kol kas bylinėjimosi išlaidos bus dengiamos iš Savivaldybės biudžeto.

V.Smalinskas ir meras A.Čepononis atsitvėrė tylos siena
Paklaustas, ką mano apie tokį teismo sprendimą, V.Smalinskas teigė nesusipažinęs su sprendimu. Jis manė, jog dėl tolesnių veiksmų tarsis su savo advokatu. Ar tokiu būdu ir toliau didins skylę Savivaldybės biudžete, nes valandinis advokato įkainis gali siekti net ir šimtą eurų per valandą, buvęs politikas nenorėjo atsakyti. Rajono meras A.Čepononis, išgirdęs apie Savivaldybei nepalankų teismo sprendimą, lakoniškai paklausė: „ar tai galutinis sprendimas?“ Klausimas, ar jis, kaip rajono vadovas, imsis priemonių dėl daugiau nei 5 tūkstančių eurų bylinėjimosi išlaidų išieškojimo iš neteisėtus veiksmus padariusių tarnautojų, jei įsigalios toks sprendimas, jį trumpam išmušė iš vėžių. Bet sugebėjo aptakiai išsisukti atsakydamas, jog pirma palauksime, ir, jei kas nors įrodys, kad jie padarė žalą rajono biudžetui, tada žiūrės, ko imtis. Tad susidarė tokia dviprasmiška situacija, kai merą konsultuos juristas A.Matuzevičius, kurio asmeniniai veiksmai turėjo įtakos, jog buvo leista dalyvauti asmeniui, neatitinkančiam kvalifikacijos reikalavimų.
Atsiranda dar daugiau klausimų: kodėl meras, nesulaukęs teismo sprendimo, priėmė vieną  savo artimiausių bendražygių į ligoninės vadovo postą? Jei aukštesnės instancijos teismas paliks galioti apylinkės teismo sprendimą, iš kieno kišenės bus kompensuotas neteisėtai ligoninės vadovui išmokėtas atlyginimas? 
Kas dėl tokio teismo sprendimo pasekmių prisiims atsakomybę bei apmokės bylinėjimosi išlaidas – skaitykite kituose savaitraščio numeriuose.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar Smalinskams turtus neša aitvarai?

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvių mitologijoje aitvaras siejamas su turtais ir gerove. Panašu, kad asmeninį kontaktą su aitvarais turi Vaidas ir Vilma Smalinskai. Tiesa, po jų deklaracijas teko pasiknaisioti, nes išryškėjo tam tikros neigiamos tendencijos.

Bendrapartiečių proteguotas  V. Smalinskas neteisėtai dirbo didžiausioje rajono įstaigoje „Radviliškio ligoninė“, o jo žmona – Savivaldybės įmonėje UAB„Radviliškio šiluma“ atsakinga už finansus. Sutuoktinė „nežymių“ klaidelių padaro, kurios vėliau šimtais tūkstančių eurų pavirsta. Sutuoktinio vadovaujama ligoninė, galimai panaudotą (ekspozicinį) kinų gamybos operacinį stalą dvidešimt tūkstančių eurų brangiau stengiasi nupirkti negu naujas vokiškas kainuoja.

Neužtenka argumentų
Susitikime su „Radviliškio šilumos“ vyr. finansininke Vilma Smalinskiene dėl neteisingai apskaičiuotų šilumos kainų dedamųjų ji kaltina visus, bet ne save. „Kalta komisija, kalta metodika, ten viskas taip sudėtinga“, – įrodinėja ji. Be to, šilumininkai nori pasikelti darbo užmokestį, tad reikia apmokestinti tūkstančius šilumos vartotojus. Maža to, ji net atvirauja, kad jei ne Kainų komisija, Savivaldybės įmonės niekas nekontroliuotų ir nesužiūrėtų. Ar tada šilumą gaminantys ir kainą monopoliškai nustatantys Prano Mickaičio vadovaujami darbuotojai be jokio saiko apiplėšinėtų gyventojus aukštomis kainomis, liko taip ir neatsakytas. Tikriausiai, per sudėtingi klausimai. Suprantama, kad V. Smalinskienė tam kaip ir laiko neturi,nes užsiima visuomenine veikla ir vadovauja daugiabučio namo Vasario 16 -ios gatvės bendrijai. Daugiabutis, kuriame Smalinskai  du butus turi, o „Godlija“ visą apatinį aukštą iš Savivaldybės nusipirko, pateko į renovuojamų namų sąrašą. Gavusi ES ir valstybės paramą, bendrija atliko remontus.

Turtai dygsta kaip grybai po lietaus
Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ tinklalapyje vidutinis atlyginimas vadovaujantiems administracijos darbuotojams nurodomas 1534 eurai iki mokesčių. Tai nėra įspūdingas darbo užmokestis, kad rastųsi turtai. Tačiau 2014 metais tiek Vilma, tiek „Sodroje“ dirbęs Vaidas nusiperka po butą. Taip, šeima turi namą, bet perka du butus. Tam dabartinis „Radviliškio ligoninės“ direktorius išleidžia 32 000 litus. Finansininkė išnuomoja žemės sklypą ir gauna  19368 litų pajamų. 2017 metai dar kartą apsilanko aitvaras. Gerokai didesnis. V. Smalinskienė 2017 metų sausio trečią dieną išnuomoja žemę už 33 tūkst. 831 eurą, o vasarį papildomai gauna 16 tūkst. 359 eurus. Iš viso ji praturtėjo net 50 tūkst. 190 eurų. Taip pat 2017 metais jos disponuojama žemės vertė padidėjo iki 47 tūkst. 935 eurų – 2016 metais žemės vertė buvo 14 tūkst. 186 eurų. Palikimas?  Vargu. Be to, apie tai nė žodžiu nėra paminėta. Gal tai tik pigus triukas apgauti valstybę ir nemokėti mokesčių!? Maža to, tais metais V. Smalinskienės vadovaujama daugiabučio namų savininkų bendrija, kuriai priklauso ir V. Smalinskas, sutinka apmokėti skolą. Svetimą skolą. Svetimai įmonei. Redakcijos šaltinių duomenimis, bendrija apmokėjo net 40 tūkst. 890 eurų UAB „Godlija“, kuri yra pati didžiausia tos bendrijos narė! Samarietiškas dosnumas ar tiesiog akių dūmimas? Nesvarbu, tačiau keistai tai, kad „Godlija“ 2017 metais turėjo daugiau nei pusė milijono eurų nepaskirstyto pelno!

Antikorupcijos posėdyje aiškinasi sutuoktinis
Gavusi skundą dėl V. Smalinsko kišimosi į viešuosius pirkimus už korupcijos prevenciją atsakinga komisija pasikvietė ligoninės direktorių pasiaiškinti. Melas ir suktybės – tikriausiai nuolatiniai pakankamai sukto V. Smalinsko palydovai. Jo nuomone, kištis į pirkimus jis privalo. Jam antrino ir komisijos pirmininko pavaduotojas Arnoldas Matuzevičius. Romas Kalvaitis, buvęs Baisogalos seniūnas, VVG „Radviliškio lyderis“ pirmininkas, apskritai nemato jokios problemos, kad vadovas pirkimams vadovauja, nors nėra komisijos narys. Dar vienas keistų pirkimų liudininkas, baseino direktorius Jolitas Onaitis turi nuomonę, kad viskas čia tvarkoje yra. Keista, bet Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė teigia priešingai. Tačiau jiems tai ne autoritetas. Jei yra žodinis nurodymas iš aukščiau, tai ir privaloma padaryti. Klausimas, kieno kišenėje galimai atsidurtų 20 tūkstančių eurų skirtumas, liko neatsakytas. Dalis narių iš nežinojimo ar visiškos nekompetencijos nesuvokė, kokią galimai žalą tokie sprendimai daro Radviliškio ligoninei. Didesnė dalis komisijos narių neabejotinai dangstė ir gynė  V.Smalinską, tad tas iš balos sausas išlipo. Tik problemų, kaip jis sako, su nekontroliuojamu piliečiu apturėjo, net policija privalėjo išsikviesti. Bendrauja jis tik su žiniasklaida, kuriai pinigus iš anksto sumoka. Atsitiktinumas, bet viešinimo paslaugą nusipirko iš Lino Gerbenio redaguojamų „Radviliškio naujienų“. Taigi, informaciją apie nupirktą operacinį stalą neteisingai paviešino oficialus Savivaldybės laikraštis, taip įtikinėjo V. Smalinskas. Tad A. Matuzevičius galutinai reziumavo, kad visa nedėkinga operacinio stalo pirkimo istorija prasidėjo nuo nusipirkto žurnalisto nesusipratimo.

„Nupirkto“ straipsnio autoriaus komentaras
Telefonu susisiekus su „Radviliškio naujienų“ vienu iš steigėjų ir redaktoriumi Linu Gerbeniu, paprašėme paaiškinti, ar teisingai jis kaltinamas visuomenės klaidinimu. Tačiau jis nebuvo linkęs bendrauti žodžiu: „Aš nesu viešas asmuo, o darbo laikas pasibaigęs (buvo apie 17.30 val. – red.). Atsiųskite klausimus raštu, tai žiūrėsiu, ar verta bus atsakyti.“. Iki straipsnio atidavimo redakcijai, L. Gerbenis į klausimus raštu neatsakė.

Pabaigai galime pridurti, kad nevyriausybinės organizacijos „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus surinkti duomenys rodo, kad 2015-2018 metais Radviliškio rajono savivaldybė viešinimui skyrė 191 tūkst. 636 eurai. Iš jų liūto dalis – 135 tūkst. 295,67 eurai – atiteko „Radviliškio naujienas“ leidžiančioms L. Gerbenio VšĮ „ML Pilietinės iniciatyvos“. Politikų pėdomis greitai seka ir susikompromitavę įstaigų vadovai, manantys, kad už mokesčių mokėtojų lėšas perkamas įvaizdis bus priimtinesnis.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Radviliškio centre – „balanos gadynė“

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio miesto centre yra atnaujintas medinis namas. Jame gimė ir užaugo Lietuvos šviesuolis – tėvas Stanislovas. Deja, graži forma slepia ne kokį turinį – name nėra vandens ir kanalizacijos. Savivaldybės sąskaitose dulka milijonai, kai socialinio būsto, kuris priklauso savivaldybei, gyventojai daro gamtinį reikalą į naktipuodžius. Pajutę, kad yra palikti likimo valiai, šio  namo gyventojai  pagalbos kreipėsi į naujai išrinktą Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Į susitikimą su gyventojais atvyko žurnalistai bei vicemeras Mindaugas Pauliukas.
Patogumų nėra
Vidurdienį kieme šurmuliavo žmonės – jie atvykusiems išsakė bėdas. Vienas per kitą rodė, kur pilamas naktipuodžių turinys, kokiu nedideliu atstumu nuo fekalijų duobės yra geriamojo vandens šulinys, kur tenka eiti naktimis į tualetą ir taip toliau. Mero pavaduotojas nejučia ištarė: „Kaip Kazachstane.“ Suprantama, buvęs diplomatas nemažai matė ir regėjo. Tačiau lyginti Radviliškį su Vidurinės Azijos respublika…

Galimybių yra
Vos už poros šimtų metrų įsikūrusi rajono savivaldybė, už keliasdešimties metrų – Viešosios bibliotekos pastatas. Be to, per kiemą praeina vandens ir kanalizacijos trasos. Dar daugiau. Šalia stovintys du namai turi vandentiekį ir kanalizaciją. Pasirodo, kad Savivaldybės būstuose gyvenantys žmonės neturėjo lėšų papildomai prisidėti, todėl jų gerbūviu net nesirūpinta, bet kodėl jie turėtų prisidėti, juk būstų savininkas – savivaldybė. Kaip žinia, Radviliškio valdininkai milijonų eurų nepanaudoja būtent socialinės paramos srityje. Tiesa, žmonės dar turėtų džiaugtis, kad jų neapmokestina. P. Mickaičio vadovaujami šilumininkai socialinio būsto kai kuriuos abonentus priverčia mokėti tik už galimybę turėti „gyvatuką“.

Blogas planavimas
M. Pauliukas pažadėjo gyventojams kito susitikimo metu pateikti atsakymus. Ar tikrai savivaldybė nepajėgi pasirūpinti savo turtu ir jame padaryti deramas investicijas – tik retorinis klausimas. Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė nustatė, kad socialinės apsaugos srityje liko nepanaudota 910 tūkst. eurų, 2017 metais – 1 mln. 663 tūkst. eurų, 2016 metais – 374 tūkst. eurų, 2015 metais – 1 mln. 981 tūkst. eurų. Paklausta, ar tai susiję su netinkamu planavimu, kontrolierė nesiryžo vertinti ir pasiūlė paklausti pačios Tarybos, kodėl suplanuotos lėšos nepanaudojamos.

 Tarybos narių komentarai
Nepartinis tarybos narys G. Lipnevičus žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Radviliškio centre esančiuose namuose Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 15 ir 26 gyventojai neturi nei kanalizacijos, nei vandens, gamtinius reikalus atlieka į „kibiriuką“ – ar tai normalu? Radviliškio centre, netoli fontano? Mere A. Čepononi,  tai kur skirti Europos Sąjungos pinigai vandens ir nuotėkų tinklams, jei pačiame Radviliškio centre „balanos gadynė“? Dar negana to, iš šių namų 7 butų net 5 priklauso savivaldybei, kuri juos išnuomavo gyventojams ir lig šiol nepasirūpino komunikacijų tinklais. O kolegos, Tarybos nario J. Povilaičio, dirbančio UAB „Radviliškio vanduo“, norisi paklausti, kodėl  tiek metų būdamas Tarybos nariu  nesugebėjo išspręsti radviliškiečiams aktualios problemos. Tikiuosi, savivaldybės vadovai neatidėlios šios problemos sprendimo, teiks siūlymus Tarybai, o aš ir kiti tarybos nariai juos patvirtinsime, nes lėšų padėti žmonėms tikrai turime“.  Dvi kadencijas mero pavaduotoju išdirbęs „valstietis“ Jonas Povilaitis, „Radviliškio vanduo“ projektų administratorius, net nenustebo, kad Radviliškio miesto centre yra namų be vandentiekio ir kanalizacijos: „Aš galėčiau dar daugiau parodyti, kur baisiau yra. Nežinau, ar tikrai reikia skubėti ir vertinti neigiamai, tačiau negaliu tiksliai pasakyti, kodėl taip atsitiko. Gal nėra arti vandens linijos, gal kitos priežastys, reikia gilintis ir aiškintis.“ Kas trukdo panaudoti socialinei paramai skirtas lėšas, kad socialiai remtiniems asmenims būtų įvestas vanduo ir kanalizacija, politikas taip pat išsisukinėjo: „Milijonai gal ir nepanaudoti, bet reikia žiūrėti, ar iš tų lėšų galima tai padaryti. Radviliškis buvo pilotinė savivaldybė, gavo fiksuotą sumą, tad ir susiklostė, kad daug pinigų susitaupė. Poreikis mažesnis yra.“
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019