Socialiniai tinklai

Aktualijos

Sveikai ir linksmai

Avatar

Paskelbta

data

Pastaraisiais metais yra daug kalbama apie sveiką gyvenimo būdą, fizinę ir emocinę žmogaus sveikatą. Viena iš sveikatinimo veiklų yra sveika mityba. O kad tiek gaminti, tiek valgyti būtų ne tik skanu ir sveika, bet ir smagu, Lizdeikos gimnazijos mokinės per technologijų pamokas įgyvendino keletą idėjų, skirtų Europos sveikos mitybos dienai paminėti. Lapkričio 8-ąją dieną įvairiose Europos šalyse organizuojami renginiai, konferencijos, publikuojami straipsniai, pasakojama apie tinkamos mitybos principus, siekiant paskatinti visuomenę sveikai maitintis.

Sveika mityba yra svarbus veiksnys, turintis įtakos žmogaus sveikatai. Vienas iš gyvenimo malonumų yra valgymas. Deja, dažnai prarandamas saikas. Tai ypač aktualu dabar, kai dėl Covid-19 grėsmės žmonių kasdieniai įpročiai kinta, daugiau laiko praleidžiama namuose, sėdint prie kompiuterio ekrano. Kinta ir mityba, žmonės daugiau gamina namuose, dažniau užkandžiauja. Apie tai Lizdeikos gimnazijos 2-ų klasių mokinės diskutavo technologijų pamokose, kalbėta ir apie mitybos įpročius, sveikos gyvensenos įtaką sveikatai. Juk sveika mityba priklauso nuo to, ar žmogus suvartoja tinkamą kiekį jam būtinų maisto medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, skaidulinių, mineralinių ir kt.). Mityba turi įtakos fiziniam bei protiniam darbui, nes maisto medžiagos teikia organizmui ne tik pakankamą kiekį energijos, bet ir kitus esminius veikliuosius komponentus, be kurių neįmanoma normali organizmo veikla. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – viršsvoris, nutukimas (nutukusių žmonių pasaulyje vis daugėja) arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija. Norėdami išvengti minėtų padarinių, turime vadovautis trimis pagrindiniais racionalios mitybos principais:

1. Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, yra kenksminga sveikatai.

2. Įvairumas. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą, nes su maistu organizmas gauna apie 40% maistinių medžiagų.

3. Subalansavimas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

Baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis maisto racione turi būti 1:1:4.
Sveikos mitybos dieną antrokės gimnazistės minėjo gamindamos sveikus ir nuotaikingus patiekalus: linksmieji sumuštiniai pakelia nuotaiką kaip ir skaisti saulė danguje, todėl pasirinkta tema „Saulės nušviesti“; o rudens gėrybių krepšius taip pat pririnkome žaismingai, sukurdami netikėtus daržovių, vaisių ir gėlių derinius tema „Rudens gėrybės linksmai“. Toks maisto ruošimo ir gamybos procesas ne tik informatyvus, bet ir skatina mokinių kūrybiškumą, juk kalbėti apie svarbius dalykus galime ir linksmai. Ši Europos sveikos mitybos diena – tai galimybė prisiminti ir dar kartą atkreipti dėmesį į savo mitybą. Sveika mityba – tinkamos kiekybės, kokybės ir režimo laikymasis. Tai gali mus apsaugoti nuo daugelio ligų atsiradimo ir svarbiausia – gali padėti gerai jaustis kiekvieną dieną.

Sandra Karenauskienė, Lionė Semeniukienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kas Radviliškio rajone atsakingas už nepravažiuojamus kelius?

Avatar

Paskelbta

data

Visoje Lietuvoje prasidėjus gausiam snygiui, Radviliškio rajone prasidėjo bėdos dėl nevalomų kelių. „Rajono gyvenvietėse keliai nevalomi, sudėtinga išvažiuoti į darbą ir grįžti į namus. Su seniūne sunku susisiekti – ji paprasčiausiai nekelia telefono ragelio“,- savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijai skundėsi Grinkiškio seniūnijos gyventojai. Panašių skundų sulaukta iš Šeduvos, Aukštelkų, Baisogalos ir kitų seniūnijų.

Radviliškio rajono kelius prižiūrinčios įmonės atstovas socialiniuose tinkluose  paviešino, kas kaltas dėl nepravažiuojamų kelių. Pasirodo, jog dėl nevalytų rajono kelių kalta vietinė valdžia –  seniūnai, kurie atsakingi už vietinių kelių priežiūrą, kelių valymo darbus atliekančių įmonių koordinavimą. „Technikos turime pakankamai, o dar ir rezerve yra. Aptarnaujame Baisogalos, Šeduvos, Pakalniškių ir Sidabravo seniūnijas. Jei keliai nevalyti, kalti ne rangovai, o vietinė valdžia. Pasiruošę dirbti nors ir visą parą pamainomis“,- sakė kelių priežiūros konkursą laimėjusios įmonės atstovas. Tai kaip čia yra – žmonės skundžiasi, technika stovi, o valdžiai – dzin?

Įdomiausia tai, jog seniūnai, blogai atliekantys savo darbą,  yra atsakingi administracijos direktorei, moteriai – Saulei, Jolantai Margaitienei. Kuri privalo juos kontroliuoti, kad seniūnai tinkamai vykdytų savo darbus, o keliai, gatvės, šaligatviai būtų tvarkomi, pravažiuojami, valomi bei greideriuojami. Kodėl  seniūnams bei juos kontroliuojančiai direktorei vis nepavyksta susitvarkyti miesto gatvėse bei rajono keliuose, lieka mįslė. Gal čia kaltas  nesugebėjimas kokybiškai dirbti, o gal koją kiša ir partiškumas – beveik visi seniūnai, kaip ir direktorė, priklauso tai pačiai konservatorių partijai. Tai negi bausi savus?  

Taip ir sukasi karuselė metai iš metų – gyventojai skundžiasi prastai greideriuojamais, valomais keliais, o rajoną valdantiesiems konservatoriams ir valstiečiams tai tampa norma.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Radviliškyje namuose rastas moters lavonas

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 27 d. 14.55 val. Radviliškyje, Maironio g., namuose  rastas
moters, gim. 1971 m., lavonas be išorinių sužalojimų.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi