Rajono valdžia naikina mokyklas, gydymo įstaigas. Kiti – ugniagesiai?

Radviliškio rajonas nori visur pirmauti bei kai kuriose srityse būti pilotiniu. Tik po tokio „pilotažo“ laiku nesuteikiamos paslaugos, žmonės neteko darbo vietų. Štai rajonas buvo „pilotiniu“ vykdant pašto reformą. Rezultatas – kaimuose uždaryti pašto skyriai, darbo neteko pašto darbuotojai, naikinamos geležinkelio darbuotojų darbo vietos, uždaromos ambulatorijos ir mokyklos. Šiuo metu rajono savivaldybė siekia dalyvauti dar viename pilotiniame projekte dėl Savivaldybės Priešgaisrinės saugos tarnybos perdavimo į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą, tai yra, seniūnijose esančios ugniagesių komandos nebebus savivaldybės žinioje, bet bus pavaldžios Vilniuje esančiame departamentui, kuris su jomis galės elgtis kaip panorėjęs.

Tarybos nariai aplankė Savivaldybės Priešgaisrinės saugos tarnybos komandas

Liepos 13–14 dienomis Savivaldybės mero potvarkiu sudarytos darbo grupės nariai susitiko su Savivaldybės Priešgaisrinės saugos tarnybos komandomis Šeduvoje, Sidabrave, Baisogaloje, Šiaulėnuose, Šaukote ir Grinkiškyje. Šių susitikimų tikslas – išklausyti pačių ugniagesių nuomonę apie galimą optimizavimą, realiai įvertinti komandų darbo sąlygas, materialinę bazę, galimybes laiku ir profesionaliai suteikti pagalbą.
Vizitų metu apžiūrėtos ugniagesių komandų darbo ir poilsio patalpos, turimos darbo priemonės ir technika.

Ugniagesių vadas A. Vaičiūnas darbo grupę informavo, kad labiausiai ugniagesiams trūksta kvėpavimo aparatų, kai kur trūksta vandentiekio ar kanalizacijos. Be abejo, nepakenktų ir naujesni automobiliai, nes turimi jau siekia 34 metus. Kai kurių komandų ugniagesiai į gaisrus važiuoja tikrai antikvariniais automobiliais. Šiaulėnų ugniagesiai pajuokaudami sakė, kad vieną automobilį jau žada atiduoti Juozo Jučo įkurtam „Retromobile“ muziejui ir jis taptų vertingu eksponatu.

Nei viena reforma žmogui nebuvo naudinga

Darbo grupės nariai išklausė ir ugniagesių nuomonės apie būsimą pilotinį projektą. Ugniagesiai visose komandose vienbalsiai pasisakė, kad nenori jokios pertvarkos, nors po jos buvo žadami didesni atlyginimai. Bet žinant valdžios norą apgauti žmones ugniagesiai pinigais nesusiviliojo. Į ugniagesių pusę stojo Radviliškio savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius: „Pabendravęs su ugniagesiais išgirdau vyrų nuogąstavimus, kad jie gali netekti darbo. Ir tikrai, nei viena reforma žmonėms nebuvo naudinga. Pažiūrėkime, kas atsitiko su pašto reforma – kaimuose buvo uždaryti  paštų skyriai, pradėjus švietimo tinklo reformą uždarinėjamos mokyklos, o dabar, ko gero, po šio pilotinio projekto darbo neteks ir seniūnijose dirbantys ugniagesiai. Netekę darbo, kaimuose vyrai jo tikrai neras, o kai kurie jų yra vieninteliai šeimos maitintojai. O kur dar mūsų rajono gyventojų turto ir gyvybių saugumas?“

Kas „palaimino“  pilotinį projektą?

Susitikimo su ugniagesiais metu vyrai klausė atvykusių darbo grupės narių, kas nusprendė, kad Radviliškio rajonas turi dalyvauti  Savivaldybės Priešgaisrinės saugos tarnybos perdavimo į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą pilotiniame projekte. Netyčia buvo prasitarta, kad tai rajono mero Vytauto Simelio idėja daryti pertvarką, po kurios po kurios dalis ugniagesių dėl vienokių ar kitokių priežasčių gali netekti darbo. Išgirdus tokį faktą daugelis negalėjo patikėti savo ausimis – meras deda pastangas, kad rajono seniūnijose dirbančios ugniagesių komandos po kelerių metų  gali būti uždarytos, o gyventojų turtą ir gyvybes saugotų kiti – už daugelio kilometrų esantys ugniagesiai!

Mero komentaras

Pasiteiravome rajono mero V. Simelio, kodėl rajonas vėl sutiko tapti pilotiniu, vykdant Savivaldybės Priešgaisrinės saugos tarnybos perdavimo į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą.

„Apie šią reformą kalbama jau 25 metus. Sudariau Tarybos narių darbo grupę, kad išklausytų ugniagesių nuomones, susipažintų su jų darbo ir poilsio sąlygomis. Taip pat dirba Vidaus reikalų ministerijos darbo grupė, skaičiuoja, kuo reforma būtų naudinga. Iki rugsėjo 15 dienos turime Tarybai pateikti sprendimą, ar sutinkame dalyvauti pilotiniame projekte, o Tarybos nariai spręs, ar rajonas taps pilotiniu vykdant šį projektą. Jeigu rajonas taptų pilotiniu, yra galimybė gauti daugiau paramos technikos atnaujinimui, o kai visi rajonai pradės sujunginėti šias dvi ugniagesių tarnybas, tada jau nieko negausime.

Ir dar – mano nuomone, gaisras ne smėlio dėžė. Jeigu gesinti gaisro  pirmi atvažiuoja savivaldybės ugniagesiai, tai atvykę Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ugniagesiai perima vadovavimą. Manau, kad gesinti gaisrus turi gerai pasirengę ugniagesiai – juk jie gelbsti mūsų gyvybes, taip pat turi saugoti ir save. O apie kokį gerą pasiruošimą galima kalbėti, jeigu, Pavyzdžiui, Šaukoto ugniagesiai tik 30 kartų per metus buvo išvažiavę į gaisrą, o tik 2 kartus gesino rimtą gaisrą. Beje, nereikia žmonių gąsdinti, kad po reformos ugniagesiai neteks darbo –  kalbėdamas su Vidaus reikalų ministerijos atstovais pabrėžiau, kad Savivaldybė sutiktų dalyvauti projekte, jei bent 3 metus būtų išlaikytos šiuo metu rajone dirbančios ugniagesių komandos“,- žurnalistams sakė meras.

Kaip matote, informacija pasitvirtino. Meras net neneigė, kad vis dėlto ugniagesiai po kelerių metų gali likti gatvėje, o gyventojai turės laukti pagalbos ženkliai ilgiau nei dabar. Be abejo, visiems suprantama, kad gaisro gesinime ar žmonių gelbėjime net ir sekundės yra svarbios.
Pažadas kurį laiką išsaugoti ugniagesiams darbo vietas  menka paguoda – o kur vyrams reikės ieškoti darbo po 3 metų – gal kitame rajone?

Vienintelis aiškiai ir nedviprasmiškai už ugniagesių komandų išsaugojimą pasisakė Tarybos narys G. Lipnevičius, kuris pažadėjo savo balsą už darbo vietų išsaugojimą bei žmonių turto saugumo užtikrinimą. Kiti likę komisijos nariai: „valstietis“ V. Krikščiūnas,  socialdemokratas J. Pravilonis,  konservatoriai J. Pranys bei  D. Dargužas, „darbietė“ Z. Žvikienė ir savivaldybės atstovas V. Benevičius, nors ir prašomi ugniagesių, savo pažado dėl darbo vietų išsaugojimo nesugebėjo duoti, turbūt lauks nurodymų „iš aukščiau“.

„Radviliškio krašto“ redakcija pasižada stebėti komisijos bei Tarybos balsavimą, kuriuo užsimota pertvarkyti ugniagesių komandas, nes tai gali skaudžiai atsiliepti gyventojų saugumui.

Jonas Petrikas

Total
0
Dalinasi
Related Posts