Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rajono politikai padėti skurstantiems nežada

Avatar

Paskelbta

data

Į „Radviliškio krašto“ redakciją kreipėsi radviliškietė J.K, auginanti  reta liga sergančią dukrą. „Mano dukra, serganti tokia širdies liga – vienintelė Lietuvoje. Kol mergaitei buvo nustatyta liga, praėjo šešeri metai. Ligos buvo ieškoma antrinio ir tretinio lygio ligoninėse atmetimo principu, kol ji buvo diagnozuota,  patekau į vadinamuosius „skurdo  spąstus“- panašiai, kai niekur nedirbantys žmonės patiria insultą ar infarktą ir lieka be pajamų. Lieka vienintelis kelias – kreiptis į savivaldybę paramos.
Parama ne visiems prieinama
Radviliškio rajono savivaldybėje yra patvirtintas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“, kuriame numatomas esant sunkiai materialinei padėčiai tikslinės pašalpos skyrimas ligoniams,  sergantiems onkologine liga (6 mėn.),  gydantis nuo priklausomybių ligų (3 mėn.), taip pat gydantis nuo tuberkuliozės stacionare (3 mėn.). Tačiau apie  širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius ligonius neužsimenama. „Bet juk statistikoje užfiksuoti faktai, kad daugiausiai Lietuvoje ir Radviliškio rajone yra sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, tačiau kažkodėl apie tikslinės pašalpos skyrimą Apraše neužsimenama“,- stebėjosi radviliškietė.
Moteriai su dukra dažnai tenka gultis į ligoninės stacionaro skyrių, tačiau ir šiuo atvejų  pašalpos ji negauna. „Man Socialinės paramos skyriaus vedėjas D. Brazys aiškina, kad gulėjimas ligoninės stacionare yra gėris – gaunama visokeriopa pagalba, už nieką mokėti nereikia, suteikiamas maitinimas, todėl pašalpa nepriklauso. Tačiau kaip suprasti, kad gulėjimas Tuberkuliozės stacionare nebėra gėris, kur ligoniai maitinami geru vitaminizuotu maistu – jiems, gulintiems stacionare, 3 mėn. skiriama  pašalpa“,- stebisi moteris. Socialinės paramos skyriaus vedėjo argumentas – 3 mėn. mokama pašalpa skatina ligonius gydytis tuberkuliozę.
Apsilankymas pas ministrą
Rugsėjo mėnesį, lankydamasi su dukra pas gydytojus Vilniuje, radviliškietė užsiregistravo ir  apsilankė  pas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį. „Mes su ministru kalbėjome apie valandą, daug ką aptarėme. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikrai deda nemažai pastangų, norėdama padėti žmonėms, praplėtė paramos teikimo nepasiturintiems gyventojams aprašą, skiria tai pagalbai  milijonus eurų, tačiau viskas baigiasi savivaldybėse, pinigai virsta auksinėmis trinkelėmis bei butais“,- sakė moteris.
Radviliškietės nuomone, ministrai, sėdintys Vilniuje, labai nutolę nuo periferijos problemų ir neįsivaizduoja realios situacijos savivaldybėse. „Papasakojau savo situaciją ministrui L.Kukuraičiui, jis pasakė, kad  valdininkai turėtų vadovautis ir žmogiškumo faktoriumi. „Ministre,- tariau,- kurdami kokį nors įstatymą įrašykite ir „žmogiškumo faktorių“ , kuriuo būtų galima pasiremti“,- ironizavo radviliškietė.
Pastebėjimai iš komitetų posėdžių
Po konstruktyvaus pokalbio su ministru L.Kukuraičiu, radviliškietė J.K. Apsilankė visuose rajono savivaldybės komitetų posėdžiuose, norėdama įtikinti politikus, jog Radviliškio rajono savivaldybėje patvirtintas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“ neatitinka LR Socialinės ir darbo ministerijos priimto įstatymo nuostatos.
„Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komitete iš manęs labiausiai šaipėsi socialdemokratės V.Janulaitienė ir E.Ivanauskytė, sakydamos, kad pašalpa man visai nereikalinga. Tačiau juk socdemai sako, kad jiems svarbiausia – žmogus. Vadinasi, ta jų meilė žmogui ir rūpestis juo –  tik rinkiminis šūkis. Beje, V.Janulaitienė sakė, kad retos ligos diagnozuojamos gana lengvai, tačiau mums kažkodėl prireikė šešerių metų. Tačiau labiausiai pritrenkė konservatorės S.Dišlės „kompetencija“ – ji paklausė, kodėl aš dukros į Vilniaus ar į Kauno ligonines nevežu su greitąja pagalba. Įdomu, nuo kada greitoji pagalba  ligonius į kitus miestus veža ambulatorinėms konsultacijos? Na, konservatoriai yra konservatoriai, ko iš jų ir norėti, tačiau dar labiau pribloškė  Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininko A.Rusecko frazė „Skurdo mes nesumažinsime“. Tai kam tada reikalingas toks komitetas, dėl kokio tikslo posėdžiauja jame politikai, jeigu nesistengia sumažinti rajono gyventojų skurdo, padėti jiems?“- įspūdžius iš komitetų posėdžių pasakojo radviliškietė J.K. 
Pasak radviliškietės, ji komitetų nariams aiškino, kad Radviliškio rajono savivaldybės priimtas „Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas“ neatitinka  LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo, tačiau jie to nesuprato. Vadinasi, politikai nesupranta, už ką balsuoja?!

Ministras stoja vargšų pusėn

Vilniaus politikos institutas atliko savivaldybių analizę, kurioje apžvelgiami įvairūs gyvenimo

aspektai. Vienas svarbiausių – socialinis saugumas. Rezultatai parodė paradoksalų dalyką – Radviliškio rajoną valdantys demokratiškieji krikščionys mieliau vargšams skirtus pinigus investuoja į trinkeles. Radviliškio savivaldybė, nepanaudodama socialinei paramai skirtų milijonų eurų, nukrito net į 54 vietą iš 60 Lietuvos savivaldybių. Vienišos moters su dviem nepilnamečiais vaikais, iš kurių vienas su itin reta liga, istorija tik patvirtina valdančiosios koalicijos nusistatymą vargingesniųjų atžvilgiu. Net prireikia ministro L. Kukuraičio pagalbos prieš savivaldybės tarnautojų ir politikų savivalę.

Aprašas patvirtintas pavėluotai ir nesilaikant įstatymo

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad Savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas D. Brazys Tarybai svarstymui sprendimo projektą. Juo turėjo būti patvirtintas aprašas, kuriuo remiantis būtų suteikiama piniginė ir kita pagalba rajono gyventojams. Deja, rajono valdančioji dauguma „buldozeriu“ prastūmė įstatymo nuostatoms prieštaraujantį tvarkos aprašą. Panašu, kad ieškoma bet kokių būdų pinigėlius pataupyti … trinkelėms. Tokia  „investicija“ kažkodėl tiek rajono valdantiesiems, tiek valdininkams priimtiniausia.

„Buldozeris“ nustūmė argumentus į šoną

Už sprendimo projektą pats pirmutinis balsavo meras A. Čepononis, juo pasekė ir kiti Tarybos nariai: „darbietis“ J. Baublys, konservatorė S. Dišlė, „nepriklausomas“ A. Fergelis, konservatorius A. Grabauskas, socdemės E. Ivanauskytė ir V. Janulaitienė, konservatoriai A.Januševičienė ir D.Jurėnas, socdemas J.Pravilonis, liberalas A.Ruseckas, konservatoriai V.S.Skarelienė, K.Dainius, pagal konservatorių sąrašą išrinkta J.Staškūnienė, „darbietė“ R.Tarbūnienė, liberalas R.Vaičiurgis, konservatorius K.Dočkus ir socdemas A.Venckus. Nors komitetuose buvo gražbyliaujama, kad reikia rūpintis paprastu rajono žmogumi, bet Tarybos balsavimas parodė, jog trinkelės yra svarbiau nei socialinė vargingiausiai gyvenančiųjų padėtis. Valdančioji dauguma tame pačiame Tarybos posėdyje balsavo ir kitu sprendimu, kad būtų suteikta iki 500 000 eurų iš savivaldybės biudžeto vieno pastato dalinei renovacijai. Nesuprantamas socdemų požiūris į paprastą žmogų, nors deklaruojama, kad „svarbiausiai žmogus“. Su nauju veidu einantys į rinkimus, jie nieko daugiau negali pasiūlyti, kaip tik trypčiojimą vietoje.

Ministerija kreipiasi į LR Vyriausybės atstovą

J.K. kreipėsi atskiru raštu į ministeriją, kad ši paaiškintų, ar Savivaldybės valdančiosios daugumos priimtas tvarkos aprašas atitinka įstatymo nuostatas. Ministras L. Kukuraitis sutinka, kad Savivaldybė turi teisę pati skirstyti socialinę paramą ir jos būdus, tačiau tai turi daryti neprieštaraudama įstatymo nuostatoms. Bet rajono valdininkai to nepaiso, net ir kritikuojami komitetų posėdžiuose. Jiems tai nenaudinga. Ministerija cituoja LR Vyriausiojo administracinio teismo praktiką, tačiau nejaugi būtina įsikišti teisminei valdžiai, kad atvertų valdančiosios daugumos akis ir atkimštų ausis gyventojo skausmui ir bėdai? Juk ir teigiamas biudžeto saldo – vienintelis Lietuvoje – tik „sutaupytų“ socialinės paramos lėšų dėka.

LR Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje komentaras

Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, patvirtino, kad gautas raštas iš ministerijos. Ji teigė, jog jos specialistė jau peržiūri tvarkos aprašą ir lygins atitiktį socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nuostatoms. Jeigu bus rasta neatitikimų, bus teikiami reikalavimai Tarybai bei administracijai. Tarybai nesutikus su reikalavimuose išdėstytais argumentais, kitas žingsnis – teisminės procedūros. Vyriausybės atstovė palaikė radviliškietės pastangas ir apgailestavo, jog gyventojams tenka tapti visų sričių specialistais, kad apgintų savo teises ir pareikalautų pareigos vykdymo iš Savivaldybės politikų bei valdininkų.
Bus daugiau

Marius Aleksiūnas, Auksė Jasilionienė

1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    Šis bei tas

    2018 lapkričio 22 at 5:46

    Čia tai straipsnis, Mariau Aleksiūnai! Vertas Respublikinio apdovanojimo! Pirmas straipsnis, kuriame nesijaučia kandi pašaipa rajono valdininkams, o taikli situacijos apžvalga.

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Raštingiausias pradinukas Vinco Kudirkos progimnazijoje

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 22 dieną Vinco Kudirkos progimnazijoje vyko 2-4 klasių geriausiai rašančio pradinuko konkursas ,,Branginkime gimtąją kalbą“, kuriame savo lietuvių kalbos žinias rašydami diktantą išbandė 33 mokiniai.

Savo klasių grupėse nugalėtojais tapo: Urtė Kucevičiūtė (2c kl. mokinė), Vestina Veseliauskaitė (3b kl. mokinė), Brigita Žiškytė (4a kl. mokinė).
Mes džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų šauniausiais!

Pagalbos mokiniui specialistė Jurgita Lukšienė

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Beždžionės testas, arba kai politikai blaškosi tarp grožio ir proto

Avatar

Paskelbta

data

Nuomonė
Kai Dievas gyvūnams dalijo grožį ir protą, vienintelė beždžionė negalėjo apsispręsti, į kurią eilę stoti. Į gražių ar protingų. Kartais tokioje kryžkelėje atsiduria ir politikai, negalėdami apsispręsti – gražūs jie ar protingi. Todėl tai, kaip tokią dilemą jie sprendžia, pavadinkime beždžionės testu.

Apie gražų politiko poelgį

Rajono socialdemokratų lyderis ir Tarybos narys Kazimieras Račkauskis man asmeniškai gražus. Grožis – skonio reikalas, todėl prašom nesiginčyti. Kas kita – proto reikalai.
Politikų protą įprastai vertiname ne iš reklaminių bukletų (ten – dažniausiai tik grožis), o atsiremdami į faktus, tai yra, kaip jie elgiasi vienoje ar kitoje situacijoje. Į tokią keblią situaciją ponas Kazimieras pateko prieš porą savaičių, kai buvo balsuojama dėl gatvių asfaltavimo.

Politikas pasielgė gražiai – nusišalino nuo balsavimo vengdamas interesų konflikto, o jo partiečiai – protingai. Nubalsavo už miškan vedančios gatvės, kuri driekiasi pro jų partijos vado sklypą Šeduvoje, asfaltavimą. Ir partijos vadui gerai, ir konservatorių merui Antanui pasimalonino. Tas nelabai gražus, bet protingas, skoloje neliks. Čia būtų galima padėti tašką, bet K. Račkauskis lygioje vietoje nusprendė užmaišyti tikrą audrą stiklinėje.

Ką gražus politikas pridarė negražaus

Reikia pripažinti, kad ir gražūs politikai kartais negražiai pridaro. Negražių darymų vieta yra facebook’ as – ten visi daro ko tik netingi, ir tai, ko padorioje vietoje įprastai nedarytų.

Po to, kai „Radviliškio krašto“ redakcija paviešino balsavimo rezultatus, K. Račkauskis savo facebook’o paskyroje padarė riebų pareiškimą, kad jokių interesų neturėjo ir neturi. „Apdarė“ kolegą nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Už tai, kad susirgo ir, jam bevelijus, negali atvykti. Iki jo sraigių ūkelio kelio pažiūrėti. Kad pažiūrėtų ir lieptų žurnalistams apie poną Kazimierą tik gražiai rašyti. Dar išvadino visokiais pavadinimais, susuko keletą sąmokslo teorijų ir pasiūlė toliau tą patį daryti komentatoriams.

Partijos kareivėliai (tie – irgi nori būti gražūs vado akyse) puolė aklai daryti.
Bet padėkime emocijas į šoną ir pamėginkime pasvarstyti, kaip viskas klostėsi ir kokios reikšmės šioje negražioje istorijoje galėjo turėti grožio ir proto reikalai.

Kuo protingas politikas skiriasi nuo gražaus

Protingas politikas, viešai apsidirbęs, pažiūrėtų į veidrodį ir nusijuoktų. Iš savo kvailumo. Arklys nėra nei gražus, nei protingas, bet ir jam turėtų būti aišku, kad asfaltuota gatvė, nepriklausomai nuo to, iš kurios pusės prieina, padidina sklypo vertę ir pagerina verslo reikalus. Pripažinęs, kad turi interesų bėris irgi nepultų aiškinti priešingai. Eitų sau kluonan ramiai šiaudų rupšnoti. Ir daryti tai, ką įprastai daro pavalgęs.

Ponas Kazimieras, nors ir labai gražus, bet Tarybos posėdyje, iš pirmo žvilgsnio, pasielgė protingai – nusišalino. Pagaliau ir po švenčių išsivadėjęs, nors ir pavėluotai, redakcijai atsiųstuose paaiškinimuose pripažino – taip, jo sklypas ribojasi su asfaltuojama Žvejų gatve. Be to, kaip dabar aiškėja, pagal
savivaldybės sumanymą, ir jau išasfaltuota gatvės dalis (dėl kurio Kazimieras tai turi interesų, tai neturi) bus geresnė padaryta. Nuties šaligatvį.

Čia ir vėl istorija galėtų baigtis, visi paplotume protingajam Kazimierui ir eitume rimtesnių darbų dirbti. Bet, kuklia mano nuomone, koją pakišo gražusis Kazimieras. Pastarajam kažkaip „susišvietė“, kad šioje vietoje nelabai gražiai atrodo.

Kaip ten „susišviečia“ smegenyse, kad politikai nei šį nei tą ima daryti, net rimti mokslo daktarai neturi šviesių atsakymų, todėl į šią temą nebesigilinkime

Kaip pasidaryti gražesniu

Ką daro gražūs politikai, kai apsidaro nelabai gražiai? Gražinimosi procedūra paprasta kaip du centai: negražiais reikia padaryti kitus. Kuo kiti negražesni, tai yra, apdaryti, tuo pats sau gražesnis. O kai pasidarai labai gražus – tai ir labai protingas, o visi kiti – labai kvaili. Tapęs gražiu ir protingu tampi dar ir labai galingas, todėl reikalauji, kad ir laikraščiai patį dar labiau išgražintų. Ir jau nebesvarbu, kokius vėjus rašinėji facebook’ uose, nes grožis nereikalauja intelektualinių aukų.

Taigi, čia ir slypi visa beždžionės testo, kaip mes jį pavadinome, paslaptis. Negali būti vienu metu ir gražus, ir protingas, nes, kaip sako lietuvių liaudis, ir gudri višta kartais uodegą įsidilgina.(Atsiprašau gyvūnų mylėtojų – nenorėjau įžeisti vištų).

Kaip tampama gražiais ir protingais?

Mokslas aiškaus atsakymo neturi. Vieni sako, kad viskuo dėti genai, kiti prideda – aplinka kalta. Dar tretisako, kad grožis – apskritai mados reikalas. Bet ilgamečiai stebėjimai rodo, kad politikų grožis ir protas pirmiausiai pasirodo rinkimuose. Pavyzdžiui, ponas Kazimieras ir jo bendražygiai žadėjo, kad po rinkimų pridarys gražių pokyčių. Nepamelavo. Pridarė. Visi – labai gražūs ir labai gražiai balsuoja taip, kaip reikia antaniniams konservatoriams (nepainioti su obuoliais) ir mažažemiams bei bežemiams valstiečiams, kurie truputį dar ir žali.

Grožio mada labai užkrečiantis dalykas. O daktarai sako, kad didžiausia grėsmė užsikrėsti – visokiuose susibūrimuose. Ypač intymiai santykiaujant su užsikrėtusiais. Todėl partijas ir tarybas galima laikyti padidintos rizikos zonomis. Ten visi įvairiais būdais intymiai bendrauja. Viešai ir paslapčia, todėl dažnai sunku atskirti, kurie priklauso pozicijai, o kurie opozicijai. Ir sprendimai po tokių santykių gimsta, jų akimis žiūrint, labai gražūs ir protingi.

O kuo čia dėta vargšė beždžionė, kuri ir graži, ir protinga? Jeigu tikėtume seneliu Darvinu, tai nulipusi nuo medžio ši gražuolė perdavė mums savo genus. Ir, čia jau mano subjektyvia nuomone, daugiausiai jų atiteko politikams.

Pagarbiai, Bežemis Valstietis
P.S. Tai buvo subjektyvi nuomonė, o subjektyvia nuomone – K. Račkauskis man labai gražus. Kiti ne tokie gražūs, todėl apie juos – kitą kartą.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019