Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Kam naudingas šilumos brangimas?

Avatar

Paskelbta

data

Rajono valdančioji koalicija nesikuklindama padidino kainą už šildymą. Kone dešimtadaliu. Po to, kai dar spalį biokuro kainos smarkiai šoktelėjo ir gyventojus pasiekusios sąskaitos už šildymą   gruodžio mėnesį kai kam sukėlė nemažą šoką. Rajonas pirmauja pagal socialiai remtinų asmenų skaičių Lietuvoje, bet vadovai ir toliau itin atsainiai žiūri į mažesnes pajamas turinčius žmones. Pasirodo, kad jų ir Savivaldybės įmonės vadovų godumą gali sustabdyti tik ekspertai iš Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Didėja kainos ar apetitas?
Dar prieš šildymo sezoną UAB „Radviliškio šiluma“ paskelbė žinią, jog dėl brangstančio biokuro sąskaitos už šildymą bus gerokai didesnės. Ir tikrai jos buvo tokios, kad nemažai daliai žmonių daugiabučiuose pakilo ne tik kraujospūdis. Socialiniuose tinkluose gyventojai pradėjo dalintis savo nemaloniais įspūdžiais. Vienas rašo, kad už dviejų kambarių butą sumokėjo 88 eurus vietoje 49 eurų. Kitas guodžiasi, kad nei vandens tiek suvartojo, nei lauke taip šalta buvo, bet negalėjo atsistebėti, kodėl reikia mokėti gerokai daugiau. Bet paaiškinimų nei rajono vadovai, nei šilumininkai net nesiruošė teikti. Jie buvo pernelyg užsiėmę.

Siurprizas paruoštas
Prieš Kalėdas administracijos direktorės Jolantos Margaitienės vadovaujami valdininkai paruošė sprendimo projektą, kuriuo remiantis siūlyta padidinti mokestį už šildymą. Nei daug, nei taip ir mažai – beveik 9 procentais. Neabejotinai, valdančioji koalicija jį būtų tvirtinusi be jokių klausimų. Kam vargintis, jei reikia didinti atlyginimus – bent jau taip argumentavo šilumininkų atstovai. Kad ši Savivaldybės įmonė yra tapusi rajono konservatorių „auksinius kiaušinius dedančia žąsimi“, jau niekas nebekelia klausimų. Tačiau kyla kitų minčių – kaip Antanas Čepononis, kuris dėl teismo nušalinimo nuo mero posto kone trejus metus dirbo šioje įmonėje, nestoja į gyventojų pusę? Kodėl Taryboje dirbanti konservatorė Skaidra Dišlė, užėmusi A.Čepononio vietą, nesupranta paprastų žmonių? O gal rūpinasi „klientų“ skaičiumi, kad būtų galima pas juos lankytis su šakočiais, pirktais už rajono biudžeto lėšas? Gaila, bet nei vieno iš jų pakalbinti nepavyko, kad būtų pakomentuota situacija.

Domėtis negalima
Rajono politikai ir valdininkai per šią kadenciją jau įprato, kad kažkas intensyviai domisi jų veiksmais ir motyvais, juos analizuoja ir ieško paaiškinimų, kodėl priimami konkretūs sprendimai. Nesunku buvo suprasti, kad valdininkų ir šilumininkų pateikti paaiškinimai dėl noro didinti kainą už šilumą buvo tiesiog iš oro paimti. Arba iš piršto laužti. Šilumos kainą sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji. Iš kintamosios trečdalis sudaro biokuro kaina. Taip teigia patys šilumininkai pranešime. Tad jei biokuro kaina didėtų dvigubai, šilumos kainoje pokytis atsispindėtų tik dešimčia procentų. Prispausti įrodymų, politikai komitetų posėdžiuose net neleido užduoti klausimų. Vardan to, kad tikrieji motyvai liktų kuo toliau nuo pašalinių akių.

Kaina neturėtų didėti?
Sprendimo projekto aiškinamajame rašte valdininkai pateikė šilumos kainos padidėjimo priežastis. Tai dėl infliacijos, pagaminto ir realizuoto šilumos kiekio neatitikties, investicijų grąžos pokyčio, darbo užmokesčio ir mokesčių sąnaudų pokyčio, kuro ir šilumos įsigijimo sąnaudų neatitikties ataskaitiniu laikotarpiu ir kitų priežasčių. Gilinantis į lentelėje pateiktus skaičius, akivaizdu, kad kaina neturėjo didėti. Ten ir pirmokėlis gali suprasti, kad vieni veiksniai didina, o kiti sumažina kainą. Matematika tiesiog paprasta, kai sudedi visus pliusus ir minusus, gautas rezultatas parodo, ar didės, ar mažės kaina. Tad darbo užmokesčio ir kitų mokesčio sąnaudų padidėjimą 0,09 euro centais už kilovatvalandę, investicijų grąžos pokyčio ir sąnaudų 0,07 cento už kilovatvalandę bei infliacijos įtakos 0,04 cento už kilovatvalandę visiškai atsveria nuo direktoriaus Prano Mickaičio vadovaujamos įmonės nepriklausantys veiksniai. Pagaminto ir nerealizuoto šilumos kiekio neatitikties įtaka kainą sumažina net 0,22 cento už kilovatvalandę. Dar 0,08 cento mažėja dėl nuo įmonės nepriklausančių veiksnių. Sudėjus ir atėmus visas eilutes, matosi, kad kaina turėjo mažėti 0,01 euro centu už kiekvieną pagamintą kilovatvalandę.

Trečios klasės matematika
Netikėtai prigauti už rankos, tiek šilumininkai, tiek rajono valdantieji iš karto pradėjo rangytis kaip sugautas žaltys. Neva, kas kelia tokius klausimus, nesugeba suskaičiuoti. Savivaldybės įmonės direktorius P.Mickaitis ne tik komitetuose nesiteikė aiškintis,„kodėl mes turime pasakoti bet kam? Kas nori, tas supranta. Mes paskaičiavome ir klaidų nedarome.“ Taip vadinamas gamybininkas iš rajoną valdančiosios partijos leido sau dar daugiau. Viešame Tarybos posėdyje puolė įžeidinėti Tarybos narį, kuris išdrįso  paklausti, kodėl viename stulpelyje yra minusinis skaičius, o kitame – jau pliusinis? „Viskas čia gerai. Bet jei nemokate trečios klasės matematikos, tai niekas ir nepadės.“, – maždaug taip drėbtelėjo P. Mickaitis. Jo bendrapartietis meras A. Čepononis gesino diskusijas, kad esą „viskas buvo išdiskutuota komitetuose“, nors juose net neleido gilintis ir uždavinėti klausimus.
Godumą stabdo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisija
Remiantis šilumos įstatymu, rajono Tarybai tenka pareiga patvirtinti šilumos kainas. Bet galutinę kontrolę atlieka ekspertai iš Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK ). Mažai kam rajone žinoma, kad būtent šios įstaigos patvirtintomis kainomis 2018 metais buvo apskaičiuojamos sąskaitos šilumos vartotojams, besinaudojantiems UAB „Radviliškio šiluma“ paslaugomis. Dar 2016 metų pabaigoje savo pranešime VKEKK rašė, kad rajono šilumininkai „gavo 324,8 tūkstančius eurų už apyvartinius taršos leidimus, ko pasėkoje sumažinama šilumos kaina 8 procentais.“ Po metų laikotarpio, Komisija vėl turėjo įsikišti. 2017 metų gruodžio pabaigoje ekspertai tvirtino, jog „Radviliškio rajono savivaldybės taryba, priimdama sprendimą dėl UAB „Radviliškio šiluma“ perskaičiuotų šilumos kainos dedamųjų antriesiems bazinės kainos galiojimo metams, neteisingai įvertino kainos pokytį dėl realizuojamo šilumos kiekio pasikeitimo, investicijų grąžos pokytį bei įskaičiavo daugiau sąnaudų kurui nei faktiškai patyrė. Šie pažeidimai turi būti pašalinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų. Radviliškio rajono savivaldybės tarybai per nustatytą terminą nepašalinus Komisijos nustatytų pažeidimų, šilumos kaina gali būti nustatyta vienašališkai.“ Tarybos valdančioji dauguma net nesitaisė, o gal net nežinojo ekspertų nuomonės. Matyt, merui buvo nepatogu pristatyti tokį darbotvarkės klausimą.

2018 metais Radviliškiui kainos nustatytos pirmiesiems Lietuvoje

Rajono politikams nevykdant ekspertų raginimų, VKEKK vienašališkai patvirtino kainas. Jos 2018 metų pradžios pranešime rašoma: „Radviliškio rajono savivaldybei per 30 kalendorinių dienų neištaisius Komisijos konstatuotų UAB „Radviliškio šiluma“ perskaičiuotų šilumos kainos dedamųjų skaičiavimo pažeidimų, Komisija kainas nustatė vienašališkai – sprendimas įsigalios 2018 m. vasario 1 d.  Komisija 2017 m. gruodžio 22 d. konstatavo, kad Radviliškio rajono savivaldybės taryba, priimdama sprendimą dėl UAB „Radviliškio šiluma“ perskaičiuotų šilumos kainos dedamųjų antriesiems bazinės kainos galiojimo metams, neteisingai įvertino kainos pokytį dėl realizuojamo šilumos kiekio pasikeitimo, investicijų grąžos pokytį bei įskaičiavo daugiau sąnaudų kurui nei faktiškai patyrė bendrovė. Komisijos vienašališkai nustatytos šilumos kainos dedamosios galioja ne ilgiau nei 12 mėnesių, arba tol, kol savivaldybės taryba ištaiso Komisijos konstatuotus pažeidimus. Šiais metais tai pirma šilumos tiekimo įmonė, kuriai Komisija šilumos kainos dedamąsias nustatė vienašališkai, pernai tokių sprendimų buvo 11.“
Ekspertas: „Panašu, kad padaryta klaida“
Telefonu susisiekus su VKEKK Šilumos kainų ir investicijų skyriaus atstovais, paprašyta pakomentuoti, kiek šilumos kainą gali įtakoti įmonės parduodami aplinkos taršos leidimai ir kam lėšos turi būti skiriamos. Skyriaus vedėjas patikino, kad tai neturi atsispindėti kainoje ir vartotojai tikrai turi būti ramūs. Patikslinus, kad aiškinamajame rašte viename stulpelyje yra įrašytas minusinis skaičius, kuris vėliau pasidaro pliusinis taip įtakodamas kainą, ekspertas atsakė: „Iš to, ką girdžiu, panašu, kad kažkas suklydo. Jei gerai atsimenu, tai Radviliškyje dirba gal tik du žmonės, nenuostabu, kad galėjo ir suklysti. Bet nereikėtų nusiminti, jei politikai priėmė blogą sprendimą. Mūsų praktikoje tenka naikinti juos ir įvesti vienašališkai kainas.“ Galbūt ne politikai nesugebėjo suskaičiuoti trečios klasės matematikos, o kažkam labai parūpo kišti rankeles į visų pinigines. Paskutinis skaičius, parodantis, kad valdančiajai koalicijai pritarus 0,43 cento už kilovatvalandę pabrangimui, į įmonės sąskaitą papildomai įkristų daugiau nei ketvirtis milijono eurų.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar Smalinskams turtus neša aitvarai?

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvių mitologijoje aitvaras siejamas su turtais ir gerove. Panašu, kad asmeninį kontaktą su aitvarais turi Vaidas ir Vilma Smalinskai. Tiesa, po jų deklaracijas teko pasiknaisioti, nes išryškėjo tam tikros neigiamos tendencijos.

Bendrapartiečių proteguotas  V. Smalinskas neteisėtai dirbo didžiausioje rajono įstaigoje „Radviliškio ligoninė“, o jo žmona – Savivaldybės įmonėje UAB„Radviliškio šiluma“ atsakinga už finansus. Sutuoktinė „nežymių“ klaidelių padaro, kurios vėliau šimtais tūkstančių eurų pavirsta. Sutuoktinio vadovaujama ligoninė, galimai panaudotą (ekspozicinį) kinų gamybos operacinį stalą dvidešimt tūkstančių eurų brangiau stengiasi nupirkti negu naujas vokiškas kainuoja.

Neužtenka argumentų
Susitikime su „Radviliškio šilumos“ vyr. finansininke Vilma Smalinskiene dėl neteisingai apskaičiuotų šilumos kainų dedamųjų ji kaltina visus, bet ne save. „Kalta komisija, kalta metodika, ten viskas taip sudėtinga“, – įrodinėja ji. Be to, šilumininkai nori pasikelti darbo užmokestį, tad reikia apmokestinti tūkstančius šilumos vartotojus. Maža to, ji net atvirauja, kad jei ne Kainų komisija, Savivaldybės įmonės niekas nekontroliuotų ir nesužiūrėtų. Ar tada šilumą gaminantys ir kainą monopoliškai nustatantys Prano Mickaičio vadovaujami darbuotojai be jokio saiko apiplėšinėtų gyventojus aukštomis kainomis, liko taip ir neatsakytas. Tikriausiai, per sudėtingi klausimai. Suprantama, kad V. Smalinskienė tam kaip ir laiko neturi,nes užsiima visuomenine veikla ir vadovauja daugiabučio namo Vasario 16 -ios gatvės bendrijai. Daugiabutis, kuriame Smalinskai  du butus turi, o „Godlija“ visą apatinį aukštą iš Savivaldybės nusipirko, pateko į renovuojamų namų sąrašą. Gavusi ES ir valstybės paramą, bendrija atliko remontus.

Turtai dygsta kaip grybai po lietaus
Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ tinklalapyje vidutinis atlyginimas vadovaujantiems administracijos darbuotojams nurodomas 1534 eurai iki mokesčių. Tai nėra įspūdingas darbo užmokestis, kad rastųsi turtai. Tačiau 2014 metais tiek Vilma, tiek „Sodroje“ dirbęs Vaidas nusiperka po butą. Taip, šeima turi namą, bet perka du butus. Tam dabartinis „Radviliškio ligoninės“ direktorius išleidžia 32 000 litus. Finansininkė išnuomoja žemės sklypą ir gauna  19368 litų pajamų. 2017 metai dar kartą apsilanko aitvaras. Gerokai didesnis. V. Smalinskienė 2017 metų sausio trečią dieną išnuomoja žemę už 33 tūkst. 831 eurą, o vasarį papildomai gauna 16 tūkst. 359 eurus. Iš viso ji praturtėjo net 50 tūkst. 190 eurų. Taip pat 2017 metais jos disponuojama žemės vertė padidėjo iki 47 tūkst. 935 eurų – 2016 metais žemės vertė buvo 14 tūkst. 186 eurų. Palikimas?  Vargu. Be to, apie tai nė žodžiu nėra paminėta. Gal tai tik pigus triukas apgauti valstybę ir nemokėti mokesčių!? Maža to, tais metais V. Smalinskienės vadovaujama daugiabučio namų savininkų bendrija, kuriai priklauso ir V. Smalinskas, sutinka apmokėti skolą. Svetimą skolą. Svetimai įmonei. Redakcijos šaltinių duomenimis, bendrija apmokėjo net 40 tūkst. 890 eurų UAB „Godlija“, kuri yra pati didžiausia tos bendrijos narė! Samarietiškas dosnumas ar tiesiog akių dūmimas? Nesvarbu, tačiau keistai tai, kad „Godlija“ 2017 metais turėjo daugiau nei pusė milijono eurų nepaskirstyto pelno!

Antikorupcijos posėdyje aiškinasi sutuoktinis
Gavusi skundą dėl V. Smalinsko kišimosi į viešuosius pirkimus už korupcijos prevenciją atsakinga komisija pasikvietė ligoninės direktorių pasiaiškinti. Melas ir suktybės – tikriausiai nuolatiniai pakankamai sukto V. Smalinsko palydovai. Jo nuomone, kištis į pirkimus jis privalo. Jam antrino ir komisijos pirmininko pavaduotojas Arnoldas Matuzevičius. Romas Kalvaitis, buvęs Baisogalos seniūnas, VVG „Radviliškio lyderis“ pirmininkas, apskritai nemato jokios problemos, kad vadovas pirkimams vadovauja, nors nėra komisijos narys. Dar vienas keistų pirkimų liudininkas, baseino direktorius Jolitas Onaitis turi nuomonę, kad viskas čia tvarkoje yra. Keista, bet Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė teigia priešingai. Tačiau jiems tai ne autoritetas. Jei yra žodinis nurodymas iš aukščiau, tai ir privaloma padaryti. Klausimas, kieno kišenėje galimai atsidurtų 20 tūkstančių eurų skirtumas, liko neatsakytas. Dalis narių iš nežinojimo ar visiškos nekompetencijos nesuvokė, kokią galimai žalą tokie sprendimai daro Radviliškio ligoninei. Didesnė dalis komisijos narių neabejotinai dangstė ir gynė  V.Smalinską, tad tas iš balos sausas išlipo. Tik problemų, kaip jis sako, su nekontroliuojamu piliečiu apturėjo, net policija privalėjo išsikviesti. Bendrauja jis tik su žiniasklaida, kuriai pinigus iš anksto sumoka. Atsitiktinumas, bet viešinimo paslaugą nusipirko iš Lino Gerbenio redaguojamų „Radviliškio naujienų“. Taigi, informaciją apie nupirktą operacinį stalą neteisingai paviešino oficialus Savivaldybės laikraštis, taip įtikinėjo V. Smalinskas. Tad A. Matuzevičius galutinai reziumavo, kad visa nedėkinga operacinio stalo pirkimo istorija prasidėjo nuo nusipirkto žurnalisto nesusipratimo.

„Nupirkto“ straipsnio autoriaus komentaras
Telefonu susisiekus su „Radviliškio naujienų“ vienu iš steigėjų ir redaktoriumi Linu Gerbeniu, paprašėme paaiškinti, ar teisingai jis kaltinamas visuomenės klaidinimu. Tačiau jis nebuvo linkęs bendrauti žodžiu: „Aš nesu viešas asmuo, o darbo laikas pasibaigęs (buvo apie 17.30 val. – red.). Atsiųskite klausimus raštu, tai žiūrėsiu, ar verta bus atsakyti.“. Iki straipsnio atidavimo redakcijai, L. Gerbenis į klausimus raštu neatsakė.

Pabaigai galime pridurti, kad nevyriausybinės organizacijos „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus surinkti duomenys rodo, kad 2015-2018 metais Radviliškio rajono savivaldybė viešinimui skyrė 191 tūkst. 636 eurai. Iš jų liūto dalis – 135 tūkst. 295,67 eurai – atiteko „Radviliškio naujienas“ leidžiančioms L. Gerbenio VšĮ „ML Pilietinės iniciatyvos“. Politikų pėdomis greitai seka ir susikompromitavę įstaigų vadovai, manantys, kad už mokesčių mokėtojų lėšas perkamas įvaizdis bus priimtinesnis.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Radviliškio centre – „balanos gadynė“

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio miesto centre yra atnaujintas medinis namas. Jame gimė ir užaugo Lietuvos šviesuolis – tėvas Stanislovas. Deja, graži forma slepia ne kokį turinį – name nėra vandens ir kanalizacijos. Savivaldybės sąskaitose dulka milijonai, kai socialinio būsto, kuris priklauso savivaldybei, gyventojai daro gamtinį reikalą į naktipuodžius. Pajutę, kad yra palikti likimo valiai, šio  namo gyventojai  pagalbos kreipėsi į naujai išrinktą Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Į susitikimą su gyventojais atvyko žurnalistai bei vicemeras Mindaugas Pauliukas.
Patogumų nėra
Vidurdienį kieme šurmuliavo žmonės – jie atvykusiems išsakė bėdas. Vienas per kitą rodė, kur pilamas naktipuodžių turinys, kokiu nedideliu atstumu nuo fekalijų duobės yra geriamojo vandens šulinys, kur tenka eiti naktimis į tualetą ir taip toliau. Mero pavaduotojas nejučia ištarė: „Kaip Kazachstane.“ Suprantama, buvęs diplomatas nemažai matė ir regėjo. Tačiau lyginti Radviliškį su Vidurinės Azijos respublika…

Galimybių yra
Vos už poros šimtų metrų įsikūrusi rajono savivaldybė, už keliasdešimties metrų – Viešosios bibliotekos pastatas. Be to, per kiemą praeina vandens ir kanalizacijos trasos. Dar daugiau. Šalia stovintys du namai turi vandentiekį ir kanalizaciją. Pasirodo, kad Savivaldybės būstuose gyvenantys žmonės neturėjo lėšų papildomai prisidėti, todėl jų gerbūviu net nesirūpinta, bet kodėl jie turėtų prisidėti, juk būstų savininkas – savivaldybė. Kaip žinia, Radviliškio valdininkai milijonų eurų nepanaudoja būtent socialinės paramos srityje. Tiesa, žmonės dar turėtų džiaugtis, kad jų neapmokestina. P. Mickaičio vadovaujami šilumininkai socialinio būsto kai kuriuos abonentus priverčia mokėti tik už galimybę turėti „gyvatuką“.

Blogas planavimas
M. Pauliukas pažadėjo gyventojams kito susitikimo metu pateikti atsakymus. Ar tikrai savivaldybė nepajėgi pasirūpinti savo turtu ir jame padaryti deramas investicijas – tik retorinis klausimas. Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė nustatė, kad socialinės apsaugos srityje liko nepanaudota 910 tūkst. eurų, 2017 metais – 1 mln. 663 tūkst. eurų, 2016 metais – 374 tūkst. eurų, 2015 metais – 1 mln. 981 tūkst. eurų. Paklausta, ar tai susiję su netinkamu planavimu, kontrolierė nesiryžo vertinti ir pasiūlė paklausti pačios Tarybos, kodėl suplanuotos lėšos nepanaudojamos.

 Tarybos narių komentarai
Nepartinis tarybos narys G. Lipnevičus žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Radviliškio centre esančiuose namuose Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 15 ir 26 gyventojai neturi nei kanalizacijos, nei vandens, gamtinius reikalus atlieka į „kibiriuką“ – ar tai normalu? Radviliškio centre, netoli fontano? Mere A. Čepononi,  tai kur skirti Europos Sąjungos pinigai vandens ir nuotėkų tinklams, jei pačiame Radviliškio centre „balanos gadynė“? Dar negana to, iš šių namų 7 butų net 5 priklauso savivaldybei, kuri juos išnuomavo gyventojams ir lig šiol nepasirūpino komunikacijų tinklais. O kolegos, Tarybos nario J. Povilaičio, dirbančio UAB „Radviliškio vanduo“, norisi paklausti, kodėl  tiek metų būdamas Tarybos nariu  nesugebėjo išspręsti radviliškiečiams aktualios problemos. Tikiuosi, savivaldybės vadovai neatidėlios šios problemos sprendimo, teiks siūlymus Tarybai, o aš ir kiti tarybos nariai juos patvirtinsime, nes lėšų padėti žmonėms tikrai turime“.  Dvi kadencijas mero pavaduotoju išdirbęs „valstietis“ Jonas Povilaitis, „Radviliškio vanduo“ projektų administratorius, net nenustebo, kad Radviliškio miesto centre yra namų be vandentiekio ir kanalizacijos: „Aš galėčiau dar daugiau parodyti, kur baisiau yra. Nežinau, ar tikrai reikia skubėti ir vertinti neigiamai, tačiau negaliu tiksliai pasakyti, kodėl taip atsitiko. Gal nėra arti vandens linijos, gal kitos priežastys, reikia gilintis ir aiškintis.“ Kas trukdo panaudoti socialinei paramai skirtas lėšas, kad socialiai remtiniems asmenims būtų įvestas vanduo ir kanalizacija, politikas taip pat išsisukinėjo: „Milijonai gal ir nepanaudoti, bet reikia žiūrėti, ar iš tų lėšų galima tai padaryti. Radviliškis buvo pilotinė savivaldybė, gavo fiksuotą sumą, tad ir susiklostė, kad daug pinigų susitaupė. Poreikis mažesnis yra.“
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019