Radviliškiečiai „nurašė“ konservatorių kandidatę

Išvarginusi rinkėjus ir gerokai nukamavusi politikus, ilgai trūkusi rinkimų karštinė pasibaigė. Rinkėjų sprendimu už Lietuvos vairo stos Gitanas Nausėda. Už jį balsavo 65,86 proc. rinkėjų, dalyvavusių II Prezidento rinkimų ture. Be to, dar buvo išrinkti 11 Europos parlamento narių, iš kurių penki perrinkti dar vienai kadencijai.

Svari G. Nausėdos pergalė
Taip politologai ir kiti rinkimų ekspertai apibūdina G.Nausėdos laimėjimą prieš Ingridą Šimonytę, kuriai atiteko 32,86 proc. Išrinktas naujasis Lietuvos Prezidentas pergalę pasiekė visose 60 rinkimų apygardose. Didžiausią palaikymą G. Nausėda gavo Šalčininkų rajone, kur už jį balsavo net 91,91 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių. Mažiausiai – Vilniaus miesto, vos 53,14 proc.
Nenuostabu, kad būtent Vilniaus miesto rinkėjų tarpe konservatorių partijos remiama kandidatė I.Šimonytė surinko 45,71 proc.  Per visą Lietuvą už ją balsavo 446 tūkst. 719 rinkėjų, kai už jos konkurentą balsavusiųjų buvo dvigubai daugiau – 876 tūkstančiai 749 rinkėjai apsisprendė už buvusį SEB banko ekonomistą. Tiesa, laimėtoju pasitikėjo daugiau rinkėjų nei pirmajame ture, o I.Šimonytė surinko mažiau balsų nei prieš dvi savaites vykusiame I ture.
Politikos mokslų ekspertai tai aiškina, kad didesnei daliai žmonių G.Nausėda buvo priimtinesnis kandidatas kaip antras pasirinkimas. Beje, šį ženklų pralaimėjimą Radviliškio rajone galimai lėmė vienos didžiausių Lietuvoje  „Radviliškio krašto bendruomenės“ apsisprendimas palaikyti nepartinį G. Nausėdą, o ne konservatorių proteguotą I. Šimonytę.

Radviliškyje konservatorių kandidatė patyrė sutriuškinimą
Radviliškio rinkimų apygardoje rinkėjai buvo pasyvesni nei visoje Lietuvoje – respublikos vidurkis 53,43 proc. nuo visų registruotų rinkėjų, Radviliškio nesiekė net pusės, tai yra 47,12 proc. Iš 31 tūkst. 485 registruotų rinkėjų balsavo 14 tūkst. 644.
Jei Lietuvoje du trečdaliai balsų atiteko išrinktam Prezidentui, Radviliškyje persvara buvo dar didesnė. Net trys ketvirtadaliai radviliškiečių norėjo Daukanto aikštės šeimininku matyti G.Nausėdą, kuriam atiteko 11 tūkst. 29 balsai. Už rajono mero agituotą I. Šimonytę suskaičiuoti tik 3 tūkst. 635 biuleteniai – 40 balsų mažiau negu per I turą.
Išrinktasis Prezidentas laimėjo visose 28 Radviliškio rajono rinkimų apylinkėse, o labiausiai jį palaikė Pakiršinio ir Palonų apylinkėje. Ten jis atitinkamai surinko 83,84 ir 83,82 proc. balsų. Baisogalos apylinkės 69,44 proc. rinkėjų G.Nausėda buvo geriausias pasirinkimas.
Radviliškiečiai labai stebėjosi tokiais rinkimų rezultatais ir diskutavo, ar  jau konservatoriams Radviliškio rajone ateina galas, nes rinkimų rezultatai rodo, jog šios partijos proteguotos kandidatės  surinkti balsai yra itin menki, lyginant su visos Lietuvos rezultatu.

Lietuva išsirinko atstovus Europos parlamente
Kartu su II Prezidento rinkimų turu vyko ir kova dėl 11 mandatų į Europos parlamentą. 10 partijų, viena koalicija ir 5 visuomeniniai rinkimų komitetai pasiūlė 301 kandidatą.
Beveik ketvirtį milijono (245 tūkst. 918) balsų surinko konservatoriai, kurie padidino turimų mandatų skaičių nuo dviejų iki trijų. Jie atiteks Andriui Kubiliui, Liudui Mažyliui ir Rasai Juknevičienei. Antri liko socialdemokratai su beveik penktadaliu milijono balsų (199 tūkst. 220) ir išlaikė tiek pat – du – atstovus. Jais tapo Europos parlamento senbuvė Vilija Blinkevičiūtė ir pirmą kartą patekęs Juozas Olekas. LŽVS padvigubino mandatų skaičių nuo vieno iki dviejų, kadangi surinko 157 tūkst. 603 balsus. Bronius Ropė liks dar vienai kadencijai, o mandatą iškovojęs Šarūnas Marčiulionis iš karto pareiškė jo atsisakantis. Beje, B.Ropė gavo daugiausiai pirmumo balsų.
Radviliškio rinkimų apygardoje –  jam asmeniškai pasitikėjimą išreiškė net 1 tūkst. 65 rinkėjai. Darbo partija, Liberalų sąjūdis ir Valdemaro Tomaševskio vedama koalicija pelnė po vieną mandatą. Tad Lietuvos rinkėjų sprendimu, Viktoras Uspaskichas, Petras Auštrevičius ir Valdemaras Tomaševskis kol kas liks Europos parlamente. Paskutinį mandatą iškovojo visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“ ir jis atiteko Aušrai Maldeikienei. Nedaug trūko Naglio Puteikio vadovaujamai Centro partijai, surinkusiai 4,85 proc. – būtina buvo peržengti 5 proc. ribą norint dalyvauti dėl mandatų paskirstymo.

Radviliškiečių pasirinkimas kitoks
Skirtingai nuo Lietuvos rezultatų, Radviliškio rajono gyventojai daugiausiai pasitikėjo socialdemokratais. Jie surinko 2 tūkst. 846 balsus. Antri liko valstiečiai su 2 tūkst. 764 balsais, o rajono Taryboje didžiausią mandatų skaičių turinti konservatorių partija gavo 2 tūkst. 49 balsus ir liko tik trečia. Reikia pastebėti, kad prieš tris mėnesius vykusiuose Savivaldos rinkimuose konservatoriais pasitikėjo net 5 tūkst. 859 rinkėjai. Ženklus konservatorius palaikančiųjų mažėjimas rajone – signalas merui ir jo bendrapartiečiams, kurie dažnai linksniuojami korupcijos skandaluose. Šiuo metu iš 12 į  Radviliškio rajono savivaldybės tarybą išrinktų konservatorių, E. Mončauskas ir K. Dainius yra  teisiami, E. Pranevičius yra nuteistas už korupciją, o meras A. Čepononis net 8 – erius metus mynė teismų slenkstį dėl korupcijos.
Europos Parlamento rinkimuose dalyvavo 47,12 proc. rinkimo teisę turinčių apygardoje registruotų rinkėjų. Aktyviausiai balsavo didžiausioje Kudirkos apylinkėje, kur balsą atidavė 55,04 proc. Pasyviausi rinkėjai buvo Palonų ir Daugėlaičių apylinkėse – prie urnų ten rinkosi vos 36,75 ir 36,83 proc. Įdomus faktas – Beinoravos apylinkėje net 9 procentai biuletenių buvo sugadinti. Iš 166 balsavusiųjų penkiolika rinkėjai tyčia arba netyčia netinkamai žymėjo balsavimo biuletenius. Mažiausiai sugadintų rasta Pavartyčių apylinkėje  – vos 2,46 proc., kai rajono vidurkis 6,11 proc. (Lietuvos – 5,42 proc.).

Marius Aleksiūnas

Total
0
Dalinasi
Related Posts