Popietėje medicinos įstaigų vadovai papasakojo apie mokamas ir nemokamas paslaugas


Rugsėjo 23 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, bendruomenės pirmininko ir Tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus kvietimu, atvyko Šiaulių teritorinės ligonių kasos laikinoji direktorė Dalia Miniauskienė bei Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė; VšĮ Radviliškio ligoninė direktorius Vaidas Smalinskas bei jo pavaduotoja medicinai Kristina Vyšniauskienė; Radviliškio poliklinikos (PSPC) direktorės pavaduotojas Aloyzas Juodis bei vyr. slaugytoja Žydrūnė Motiejūnienė; „MediCA klinika“ padalinio vadovė Vilma Lapinskienė, vėliau prisijungė Tarybos narė Vilma Aleknienė.
Popietėje buvo aptarti gyventojams aktualūs klausimai, susiję su medicinos sritimi: mokamos ir nemokamos medicinos paslaugos, gydytojų trūkumas ir kt.
Klausimai  Šiaulių teritorinės ligonių kasos atstovėms
Už kurias medicinos paslaugas  nereikia mokėti ?
Šiaulių teritorinės ligonių kasos laikinoji direktorė Dalia Miniauskienė informavo popietės dalyvius, už kokias suteiktas medicinos paslaugas nereikia mokėti: „Kasdien susiduriame su įvairiais klausimai ir tie klausimai dažnai susiję su nežinojimu. Ligonių kasa vykdo Privalomojo sveikatos fondo draudimą.  Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) biudžetas surenkamas iš mokesčių mokėtojo pinigų. Ligonių kasos kasmet pinigus paskirsto Teritorinėms ligonių kasoms pagal gyventojų skaičių, pagal įstaigų skaičių ir kitus teisės aktais nustatytus kriterijus. Ligonių kasos sudaro sutartis su gydymo įstaigomis dėl sveikatos paslaugų apmokėjimo. Vienos jų – tai šeimos gydytojo paslaugos, tyrimai, kuriuos nemokamai gali atlikti šeimos gydytojas. Prie šeimos gydytojo prisirašiusiems žmonėms nemokai teikiamos odontologo paslaugos, reikia sumokėti tik už plombines medžiagas ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Visi gydytojai specialistai konsultuoja pacientus dviem metodais: yra paprastoji konsultacija ir konsultacija su manipuliacijomis – Ligonių kasa apmoka už šias konsultacijas. Jeigu eisite pas gydytoją specialistą konsultuotis be siuntimo arba nenorėsite laukti eilėje, teks susimokėti pačiam. Nereikia siuntimo pas gydytoją  dermatovenerologą, jeigu yra būtina pirmoji pagalba ir jeigu pacientas yra stebimas specialisto. Siuntimas – jūsų gydančio gydytojo komunikacija su kitu gydytoju – konsultantu“.
Dėl vaistų ir slaugos priemonių pirkimo

Pasak D. Miniauskienės, žmonės skundžiasi, kad gulint ligoninėje reikia pirkti sauskelnes, vaistus. Iš Ligonių kasų biudžeto apmokamas stacionarinis gydymas – vaistų bei sauskelnių pirkti nereikia. Teisės aktais nėra nustatyta, kokios slaugos priemonės turi būti naudojamos, tik nurodoma, kad  ligoninė turi užtikrinti slaugą. Ligoninė gali naudoti vienkartines paklodėles, daugkartines – tai ligoninės pasirinkimas. Kartais pacientams pasiūloma nusipirkti sauskelnių kaip alternatyvią slaugos priemonę.

Jeigu žmogus iki atsigulimo į ligoninę vartojo savo kompensuojamus vaistus, ligoninėje  receptas gali būti pratęsiamas, jeigu ligonis tuos vaistus vartojo mėnesį iki atsigulimo į stacionarą.
Dėl medicininės reabilitacijos
Medicininė reabilitacija nėra skiriama žmogaus pageidavimu – ji griežtai skiriama pagal nustatytas medicinines indikacijas. Gydantis gydytojas tariasi su reabilitacijos gydytoju ir tik jų  abiejų sprendimu reabilitacija skiriama. PSD fondo biudžetas planuojamas ir valdomas, gydymo įstaigoms reabilitacijai skiriama nustatyta suma. Jeigu gydymo įstaigoje nebėra pinigų, tačiau žmogui reabilitacija būtina, visada reabilitacijai skiriami papildomi pinigai. Gydytojas, kuris siunčia ligonį, rašo Ligonių kasoms prašymą išimties tvarka skirti reabilitaciją, Ligonių kasų ekspertai per vieną parą nustato, ar reabilitacija būtina, jeigu būtina – pinigai skiriami.
Ar gavus siuntimą už gydymo paslaugas reikia mokėti?
Jeigu pacientas registruojasi pas gydytoją eilės tvarka, mokėti nereikia. Gydymo įstaiga turi registruoti ligonį su siuntimu. Siuntimas galioja mėnesį, per šį laiką reikėtų užsiregistruoti pas gydytoją, o pats vizitas gali įvykti ir vėliau. Jeigu pas konsultantą didelė eilė, turi būti pasiūlyta kita vieta, kur mažesnė eilė. Su siuntimu nesate apriboti – galite pasirinkti gydytoją bet kurioje, turinčioje sutartį su ligonių kasa, gydymo įstaigoje. Jeigu situacija grėsminga gyvybei, konsultanto pagalba teikiama be eilės. Tačiau konsultacija nėra įvardinta kaip paslauga dėl grėsmės gyvybei. Jeigu nenorite laukti eilėje, galite kreiptis mokamos konsultacijos. Mokama paslauga suteikiama be eilės, tačiau ji nėra apmokama iš PSD. Jeigu situacija grėsminga gyvybei, būtinoji pagalba teikiama be eilės.
Už brangesnius vaistus turite sumokėti tik kainos skirtumą
Jeigu žmogui, gulinčiam ligoninėje, gydytojas pasiūlo naujus vaistus, kurių nekompensuoja Ligonių kasos, ligonis turi sumokėti skirtumą tarp to, ką apmoka Ligonių kasos ir tarp naujo vaisto kainos. Šis skirtumas sumokamas į ligoninės kasą. Pavyzdžiui, gydymas paprastu antibiotiku kainuotų 30 eurų, su naujais vaistais – 80eurų, tad  50 eurų skirtumą turite sumokėti  ligoninės kasoje. Ligoninėje taip pat  galite pasirinkti paslaugą, kurios gydytojas nepaskyrė, pavyzdžiui, nugaros masažą. Tokias paslaugas galite nusipirkti. Gydytojas gali pasiūlyti ir kitas mokamas paslaugas – jūsų teisė sutikti, arba ne. Jeigu sutinkate apsimokėti, privalote viską žinoti apie tai: kiek sumokės Ligonių kasos, kiek reikės prisidėti, būtina savo parašu patvirtinti sutikimą.
Klausimai dėl dantų protezavimo

Jeigu žmogus nelaukdamas eilėje protezuojasi dantis už savo lėšas, Ligonių kasoms pateikia sąskaitas ir jam, sulaukus eilės, grąžinama nustatyta suma. Radviliškyje norint protezuotis dantis eilėje reikia laukti apie 3 metus. Stoti į eilę dantų protezavimui  gali pensininkai, neįgalieji, socialiai remtini, vaikai bei ligoniai, gydyti nuo onkologinių burnos ligų, Antrą kartą stoti į eilę galima, kol po kompensavimo nepraeina treji metai.  Jeigu asmuo, stovintis eilėje, miršta, pinigai kompensuojami paveldėjimo teisę turintiems artimiesiems. Priešlaikinėje pensijoje esantys asmenys negali stoti į eilę dantų protezavimui.
Jeigu dantys netinkamai suprotezuoti, reikia kreiptis į gydymo įstaigą, prašyti, kad pakoreguotų. Už nekokybišką protezavimą Ligonių  kasos pinigų negrąžina, tiesiogiai už gydymo kokybę atsako gydantis gydytojas. Beje, eilės dantų protezavimui niekam negalima užleisti – nei giminaičiui, nei sutuoktiniui.
Ar seneliai gali pasiimti ligonlapį?
Dėl anūko slaugos seneliai gali pasiimti ligonlapį 14 dienų.
Kodėl reikia mokėti už švirkštus?

Draustiems pacientams visos gydymo paslaugos nemokamos. Mokestis už švirkštus – neteisėtas dalykas. Jeigu jaučiate, kad esate neteisingai apmokestinami ar kilo konfliktai su gydytoju, reikia eiti pas gydymo įstaigos administraciją ir aiškintis situaciją. Jeigu jų atsakymas  netenkina, reikia kreiptis į Ligonių kasų vadovus, pateikiant gydymo įstaigos atsakymą į jūsų pretenziją ir mokėjimą įrodančius dokumentus.
Ar reikia mokėti už rentgeno nuotraukas ir kitas medicinos priemones?

Jei gydytojo siuntime nurodoma, kad jam bus reikalingi tyrimo vaizdai, tuomet mokėti nereikia, tačiau jei pacientas pats pageidauja nuotraukos, už ją reikės susimokėti. Atliekant magnetinį rezonansą, nereikia mokėti nei už  vienkartinius rūbus, nei už nuotrauką. Beje, vienkartinis rūbas šioje procedūroje nėra būtinas. Atliekant kraujo tyrimą papildomų priemonių pirkti taip pat nereikia.

Klausimai VšĮ Radviliškio ligoninė atstovams
Prieš atsakydamas į popietės dalyvių klausimus, Radviliškio ligoninės direktorius V. Smalinskas trumpai apibūdino Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus darbą, atsiradusias naujoves: „Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius – tai pats emocine prasme sudėtingiausias skyrius ligoninėje, per metus jame guli apie 300 ligonių, kiekvieną savaitę miršta po ligonį, o kartais ir daugiau. Skyriuje dirba 3 gydytojai, yra 61 lova. Vasarą guli apie 35-40 ligonių. Rudenį, žiemą ir pavasarį skyriuje visos lovos užimtos, atsiranda eilės. Dar Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje dirba kineziterapeutas, masažuotojas, medicinos psichologas, vyr. socialinis darbuotojas, 16 slaugos specialistų, 15 slaugytojų padėjėjų. Pamainoje budi 2 slaugytojos, 4 slaugytojų padėjėjos – šis personalas rūpinasi ligonių gydymu, maitinimu. Per metus Slaugos skyriui nupirktos 23 elektrinės daugiafunkcinės lovos, patenkintas antipragulinių čiužinių poreikis. Palatose ruošiamasi pastatyti televizorius, nes toks poreikis yra. Koridoriuose pastatytos kameros, dėl pacientų būklės stebėjimo bei pacientų ir darbuotojų saugumo – jos pasiteisino. Ligoninė ruošia registruoti savanorių priėmimo statusą. Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje ligoniams svarbus bendravimas su artimaisiais, tačiau kai kurių nėra kam lankyti. Rengiami dokumentai ir bus kviečiami savanoriai, kurie bus oficialiai apmokomi, parengiami šiam darbui. Jaunimui, kuris atliks ne mažiau kaip 3 mėnesių praktiką, stojant į universitetus bus pridedami papildomi balai. Tad kviesime bendruomenę ir visuomenę būti savanoriais“.

Pasak K. Vyšniaukienės, Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje gulintys pacientai gauna bazinį gydymą. Būtinus vaistus jie gauna iš ligoninės, už papildus ir vitaminus reikia mokėti papildomai. Jeigu kyla neaiškumų, jeigu nesutinkate su gydytojų sprendimu, reikėtų kreiptis į įstaigos direktorių ar pavaduotoją.

Ydinga praktika išgyvendinta

Gyventojai skundėsi, kad Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje randa ant spintelės padėtą lapelį su rekomenduojamais nupirkti ligoniui vaistais.

Pasak V. Smalinsko, tokia situacija buvo, dabar ji panaikinta, visiems vaistams parašomi receptai – buvo susiklosčiusi negera praktika.

Dėl pabrangusių mokamų paslaugų

Teirautasi, kodėl pabrango Slaugos skyriuje mokamos paslaugos.

Pasak K. Vyšniauskienės, SAM pakėlus Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus 1 lovadienio įkainį, buvo peržiūrėtos mokamų paslaugų kainos. Tiek valstybės finansuojamo lovadienio, tiek mokamos paslaugos lovadienio įkainis vienodas.

Kas ligoniui turi karpyti nagus, skųsti barzdą?

Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje gulintiems ligoniams, kurie neturi artimųjų, nagai nukerpami, barzdos nuskutamos. Kitais atvejais rekomenduojama savo artimu žmogumi, jo išvaizda pasirūpinti patiems namiškiams. Ligoninės socialinė darbuotoja gali padėti ir organizuoti mokamas kirpėjo paslaugas skyriuje. Taip pat ligoninėje teikiama ir mokama gydomojo pedikiūro paslauga.

Kokius dokumentus reikia sutvarkyti, kad artimieji gautų informaciją apie ligoninėje gulinčio paciento būklę telefonu?

Dėl asmens duomenų apsaugos jokia informacija telefonu nėra teikiama. Ligoninėje paciento apsilankymas – jau yra slapti asmens duomenys, todėl ligoninėje filmuoti, daryti garso įrašus draudžiama. Yra ir išlygų – su direktoriaus leidimu, nurodžius filmavimo tikslą ir kur bus viešinami duomenys, filmuoti galima. Filmuotojui bus skirtas lydintis asmuo. Be paciento sutikimo nieko gydymo įstaigos atstovai  negali komentuoti: nei kokia liga žmogus sirgo, nei pas kokį gydytoją lankėsi.

Kada pradės veikti Vaikų ligų skyrius?

Dėl Vaikų ligų skyriaus atidarymo ligoninė padarė viską: išimtas higienos pasas, gautas Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos pritarimas, surinktas personalas. Šiuo metu laukiama leidimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

Kodėl ligonių, vykstančių į reabilitaciją, nelydi medikas?

Pasak K. Vyšniauskienės, ligoninė nėra atsakinga už paciento vežiojimą į reabilitacijos įstaigas ir tos paslaugas nei koordinuoja, nei organizuoja.

Kodėl slaugos palatose nenaudojamos širmos nuo neadekvačių ligonių?

Pasak ligoninės atstovų, šiame skyriuje ligoniai skirstomi pagal sveikatos būklės sunkumą. Labai sunkios būklės pacientams, kuriems reikalinga intensyvi slauga ar skleidžia nemalonų kvapą, skiriamos vienvietės palatos, stipresni guldomi į palatas, kuriose daugiau lovų.

Kada pagerės darbas stebėjimo palatoje?

„Stebėjimų palatoje darbas prastas. Ligoniui nukrito kraujospūdis, jį išprašė, po poros valandų savijauta  dar pablogėjo ir vėl tas pats: lašelinė stebėjimo palatoje ir išrašymas į namus. Specialistai neateina per naktį  patikrinti ligonių būklės, išleidžia į namus net nepamatavę kraujospūdžio“,- skundėsi popietės dalyvė.

Ligoninės atstovai pažadėjo atkreipti dėmesį į pastabas.

Kokia lankymo tvarka Slaugos skyriuje?

„Slaugos palatoje gulėjo kolegė, mūsų neįleido, kai atėjome jos aplankyti“,- sakė popietės dalyvė.

Pasak K. Vyšniauskienės, Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje yra lankymo valandos, o ir pacientai ne visada nori lankytojų.

Kokią naudą gali duoti tik trys masažai?

Tai yra pirminio lygio reabilitacija, po kurios sprendžiama apie tolimesnį gydymą pagal indikacijas ir poreikį.

Klausimai poliklinikos atstovams

Nemažai klausimų sulaukė ir Radviliškio poliklinikos atstovai.
Kada normaliai pradės veikti procedūrinis kabinetas?
Pasak popietės dalyvių, poliklinikos procedūriniam kabinete nuo 15 val. dirba viena slaugytoja, yra tik trys lovos, reikia ilgai laukti procedūrų.

„Procedūrinis kabinetas dirba  nuo 7 ryto iki 19 val.  vakaro, nuo 7 val.  iki 12 val. dirba viena slaugytoja, vėliau stengiamės, kad būtų 2 slaugytojos. Ruošiamės daryti remontą, įsirengsime didesnę patalpą, bus daugiau lovų“,- atsakė Ž. Motiejūnienė.

Kodėl žmonėms, per 70 metų, nėra prevencinių programų?

Pasak A. Juodžio, dauguma problemų iškyla dėl nežinojimo.  82 metų pacientas skundžiasi, kad prostatos tyrimus jam  liepiama darytis už pinigus, o ne pagal prevencinę programą.  Lietuvoje prevencinės programos veikia nuo 40 iki 75 metų. Prevencinės programos vykdomos nustatytoje amžiaus grupėje, kurioje nustatytas didžiausias sergamumas. Kai nebėra prevencinės programos, gydantis gydytojas pagal poreikį gali atlikti tyrimą, tik apmokėjimas bus iš konsultacijos, ne iš programos lėšų. Jeigu nėra indikacijų, o ligonis pats prašo atlikti tyrimą, teks susimokėti pačiam.

Kada už gydytojo paslaugas reikia mokėti?
Už gydymo paslaugas reikia mokėti neapdraustiems piliečiams – net už apsilankymą pas šeimos gydytoją. Jeigu žmogus draustas, gydytojai būna gana geranoriški, neskiria mokamų procedūrų, jeigu gali paskirti nemokamą. „Gydytojai dirba, kad padėtų,o ne kad kenktų, reikia tik su jais  kalbėtis“,- sakė A. Juodis.
Kada poliklinikoje bus įrengtas liftas?

Radviliškio poliklinikoje numatomas didelis remontas, kuris gali užsitęsti, tad liftas gal atsiras tik po pusmečio.

Dėl kaimų medicinos punktų
Pasak A. Juodžio, kaimų felčerinių punktų darbą reikėtų optimizuoti, o lėšas panaudoti efektyviau: „Štai Gražionių ir Aukštelkų punktai šalia ir jų išlaikymas – pinigų mėtymas į balą. Reikėtų optimizuoti tą tinklą, o  lėšas panaudoti efektyviau. Tyruliuose per metus sumažėjo 25 žmonėmis, greitai neliks gyventojų, tad ir punkto gali nebelikti. Medicinos punktų slaugytojoms važinėti pas ligonius nemokamai duodami automobiliai, sumokama už kurą“.
Kada sumažės eilės pas šeimos gydytoją?„Pas šeimos gydytoją tikrai nebereikia laukti talono 2 savaites, galima gauti po 2 dienų. Yra gydytojų, kurie turi didelius krūvius, pas juo pakliūti sunkiau, tačiau galima persirašyti pas kitus gydytojus, kurie mažiau apkrauti“,- sakė poliklinikos atstovai.
Klausimai UAB „MediCA klinika“ atstovėms

UAB „MediCA klinika“ atstovės sulaukė mažiausiai klausimų – gal dėl to, kad šioje įstaigoje dar nedaug pacientų.
Pasak šios klinikos atstovių, stengiamasi, kad pacientams nereikėtų ilgai laukti eilėje procedūrų:  iki 12 val. atliekami kraujo tyrimai, o laukiantieji kitų procedūrų, pavyzdžiui, susilašinti lašelinę, yra registruojami pagal laiką. 
Tapti šios klinikos pacientu labai paprasta – reikia turėti asmens dokumentą ir parašyti prašymą.

„MediCA klinika“ dar neturi mobilios komandos, važinėjančius pas pacientus į gyvenvietes, tačiau ateityje ji turėtų atsirasti.
Nesusipratimai dėl siuntimo

„MediCA klinika“ išrašė siuntimą pas  dantų chirurgą į konsultacinę polikliniką, tačiau ten  paaiškino, kad „MediCA klinika“ nėra sudariusi sutarties su TLK ir  neregistravo“,- skundėsi šios klinikos pacientė.
Pasak Ligonių kasų atstovių, su odontologo siuntimu galima eiti į visas poliklinikas, kur yra odontologas chirurgas ir sudaryta sutartis su TLK, o ligoninės atstovai pažadėjo išsiaiškinti šį incidentą.
Bendrieji klausimai
Susitikimo pabaigoje buvo užduoti klausimai, bendri visų gydymo įstaigų vadovams.
Kiek ir kokių gydytojų trūksta Radviliškio rajone?

Pasak ligoninės vadovo V. Smalinsko,šiuo metu trūksta kardiologo, tačiau spalio pradžioje atvyks naujas, problema yra ir su neurologais. Taip pat papildomo gydytojo reikėtų Slaugos skyriuje. Šiuo metu  sprendžiama, ar Radviliškio ligoninei bus suteiktas rezidentūros bazės statusas – tada atvyktų gydytojai rezidentai. Jauniems gydytojams skiriamos kompensacijos, patvirtintos Tarybos. Problema, kad Radviliškis yra  toli nuo mokymo įstaigų -Vilniaus ir Kauno, jauni gydytojai nenori važiuoti į rajonus, renkasi darbą didžiuosiuose miestuose arba  užsienyje.
„Poliklinikoje problemos su gydytojais nėra. Perspektyvoje bus, nes yra pensinio amžiaus gydytojų. Problemos atsiranda, kai gydytojai suserga ar išeina iš darbo. Ieškome jaunų gydytojų ir jų po truputį atsiranda. Šaukote buvo problema surasti gydytoją – nuolatinio iki šiol nėra, tas pats ir Šiaulėnuose – gydytojai atvyksta padirbėti tik porą dienų per savaitę“,- atsakė Radviliškio poliklinikos (PSPC) direktorės pavaduotojas Aloyzas Juodis.
Už suteiktą išsamią bei naudingą informaciją „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai padėkojo svečiams gausiais aplodismentais, o bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius Radviliškio medikams padovanojo savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumeratą.
„Kavos popietes“ organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, o jam padėjo bendruomenės nariai S. Skorkaitė, G. Chodosovskaja, V. Girštautienė, V. Goštautienė, O . Kazlovskaja, A. Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Aplikasi Bambu4d
Aplikasi RTP Slot
Aplikasi RTP Booster
Aplikasi Slot Demo
Aplikasi Prediksi Togel
RTP Bambu4d
RTP IDN Slot
RTP PG Soft
RTP Habanero
RTP Microgaming
RTP TopTrend Gaming
RTP GMW
RTP Nolimit City
RTP Booster
Slot Demo Bambu4d
Slot Demo PG Soft
Slot Demo Habanero
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Prediksi Togel Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Lexitoto
Lexitoto
Aplikasi Lexitoto
Aplikasi RTP Slot
Aplikasi RTP Booster
Aplikasi Slot Demo
Aplikasi Prediksi Togel
RTP Lexitoto
RTP IDN Slot
RTP PG Soft
RTP Habanero
RTP Microgaming
RTP TopTrend Gaming
RTP GMW
RTP Nolimit City
RTP Booster
Slot Demo Bambu4d
Slot Demo PG Soft
Slot Demo Habanero
Situ Togel Online
Situs Togel Amanah
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Prediksi Togel Lexitoto