Socialiniai tinklai

Radviliškio krašto bendruomenė

Popietėje diskusija apie raundapą , maisto saugą, kiaulių marą

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 26 dieną „Radviliškio krašto bendruomenės“ „Kavos popietėje“ bendruomenės pirmininko bei Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus kvietimu lankėsi Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Alvidas Trilikauskas.
Popietės metu buvo aptartos maisto produktų kokybės, gyvūnų laikymo problemos.

Javai purškiami nuodais
Pastaruoju metu daugelį žmonių neramina vadinamuoju raundapu  nupurkšti javai, kurie vėliau naudojami maistui.
„Kai iškyla rimtų problemų, mes informuojame apie jas visuomenę per spaudą, o šiandien pasistengsiu atsakyti į jums rūpimus klausimus. Turbūt girdėjote apie siaučiantį afrikinį kiaulių marą, tačiau atsiranda žmonių, laikančių kiaules, kurie nieko apie marą nėra girdėję. Šiuo metu mūsų rajone pas kiaulių laikytojus maro židinių nėra nustatyta. Virusas, sukeliantis šią ligą, yra persimetęs į Suvalkiją ir aplink ją esančius rajonus. Radviliškio rajone  šiais metais  nustatyti 2 afrikinio kiaulių maro atvejai šernams. Vienas sausio mėnesį Grinkiškio seniūnijoje, kitas balandžio mėnesį Šaukoto seniūnijoje. Tiek kiaulių laikytojų, tiek šernų populiacija rajone yra smarkiai sumažėjusi. Šernų medžiotojai per pirmą pusmetį sumedžiojo tik apie 150, kai ankstesniais metais būdavo dvigubai daugiau.
Yra problemų su gyvūnais augintiniais: jie neprižiūrimi, nešeriami, apkandžioja žmones.
Vasarą nemažai būna pranešimų apie netinkamai laikomą ir sugedusį maistą. Tiriamas atvejis, kad gavę maisto pakeltą žmonės sausainiuose rado kirminų. Kol kas gautas tik vienas toks skundas. Blogai, kai nepasiturintiems žmonėms dalinami galimai sugedę produktai. Jeigu nusipirkote sugedusį maisto produktą, turite kreiptis į parduotuvę ir jums grąžins pinigus, tačiau jeigu su pardavėjais negalima susitarti, ateikite į Radviliškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą, kurios adresas Radviliškyje Gedimino g. 63 a. (tel. Nr.8 422 53218). Gavę pranešimą, atliekame subjekto patikrinimą ir nustatome tiekiamų į rinką produktų kokybę bei išsprendžiame iškilusias problemas.. Per metus tarnyba gauna apie 50 skundų“ – sakė svečias. Maždaug pusę jų būna dėl netinkamo maisto, kita pusė – dėl gyvūnų gerovės pažeidimų.
„Kaimuose maisto parduotuvėse  tenka matyti nemažai maisto produktų su pasibaigusiu galiojimo terminu, turėtų kažkas tikrinti, kad tokių atvejų nebūtų“,- pastebėjo popietės dalyviai.
„Rajone yra per 200 prekybos vietų, jos yra tikrinamos pagal rizikos grupę. Mažos rizikos parduotuvės tikrinamos rečiau, didesnės rizikos dažniau. Tikrinimo intervalas gali būti nuo vienerių iki trejų metų. Tačiau gavę pranešimus visada važiuojame tikrinti“,- atsakė A. Trilikauskas.
„Maisto kontrolę Radviliškio valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vykdo du darbuotojai, tai jiems apvažiuoti visus prekybos taškus tikrai būtų sudėtinga“,- svečiui paantrino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
„Norėčiau sugrįžti prie glifosatinio herbicido arba raundapo, kuris yra skirtas naikinti piktžolėms, tačiau ūkininkai jį naudoja purkšti grūdines kultūras – jis džiovina grūdus. Mes šį chemikalą suvalgome per miltus, makaronus. Glifosatinis herbicidas gali sukelti vėžį. Ar pavyksta užkardinti šio pavojingo chemikalo naudojimą?“,- klausė svečio bendruomenės pirmininkas.
„Visas pasaulis žino, kad glifosatas kenksmingas, tačiau uždrausti jį naudoti kol kas nesugebame. Lietuvoje jis leidžiamas naudoti iki 2025 metų. Mūsų tarnyba ima mėginius pagal nurodytą stebėsenos planą. Lietuvoje ištiriama per šimtą mėginių. Mes rajone per metus turime paimti 4 tokius mėginius.  Praėjusiais metais paimtuose mėginiuose glifosatų nerasta. Buvo tiriami grikių mėginiai. Šiais metais kol kas yra paimti du mėginiai, glifosato juose nenustatyta. Lietuvoje yra randama glifosato grūduose. Ne visi ūkininkai naudoja tą preparatą. Dažniau chemikalas naudojamas, kai yra drėgni metai arba kai grūdinės kultūros ne laiku subręsta, tai yra pupos, žirniai, vasariniai kviečiai. Jeigu nepraėjo dvi savaitės nuo nupurškimo, šiuose produktuose randama glifosato. Tačiau daugumoje žmonės šį intervalą išlaiko. Mes nežinome, koks tas kiekis yra pavojingas, tačiau, kai nuolat naudojamas nuodingas grūdas, žmogaus organizme nuodai kaupiasi. Tai lėtai veikiantis nuodas, sukeliantis vėžį. Šis chemikalas skatina grūdų nokimą, tačiau jis turėtų būti skirtas tik piktžolių naikinimui“,- sakė svečias.
„Patys auginame grūdines kultūras, o nuodijame save, savo vaikus. Tas chemikalas labai pavojingas, juo nupurškus, kelerius metus neauga žolė, o mes valgome juo nupurkštas kultūras“,- sakė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Vanduo rajone švarus
„Dar yra viena bėda – geriamajame vandenyje atrandamas  arsenas, niekas nežino, iš kur jis atsirado. Manoma, kad jis gamtinės kilmės.  Mes kol kas galime būti ramūs, rajono vandenyje arseno nerasta, aptikti tik jo pėdsakai. Arsenas taip pat yra labai pavojinga medžiaga, didesni jo kiekiai gali sukelti vėžį. Valstybėje  trūksta pinigų tyrimams, atsiradimo priežasčiai nustatyti.  Žinau, kad Lietuvoje yra nustatyti 7 tokie taškai, kur smarkiai viršijama arseno norma, žmonės vandens nebenaudoja. Arseno aptikta Kupiškio, Raseinių, Ignalinos, Lazdijų, Vilkaviškio, Alytaus, Jurbarko rajonuose“,- sakė A. Trilikauskas.
Pasisukus kalbai apie vandens tyrimus, bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius  popietės dalyvius informavo, kad vandens tyrimai yra daromi Šiauliuose, prie traukinių stoties esančioje laboratorijoje.
„Vandens tyrimus daro ir UAB „Radviliškio vanduo“, jų puslapyje yra informacija apie atliktus tyrimus. Bendrovė yra atsakinga už vandens kokybę iki įvado“,- informavo susirinkusiuosius svečias.
Apie kavinių tikrinimą
„Kas kiek laiko yra numatyta tikrinti valgyklas, kavines, viešąsias maitinimo įstaigas?“,- domėjosi bendruomenės nariai.
„Tikrinimai vyksta pagal rizikos grupes, dažniausiai tikrinimas numatytas  1 kartą per metus. Jeigu nustatyta grubių pažeidimų, tikrinama 2 kartus per metus ir dažniau. Yra buvę, kai kavinės būdavo uždaromos. Šiais metais tokių atvejų nebuvo, buvo uždaryta praėjusiais metais. Kartais užtenka kavinę uždaryti trumpam, kad būtų įvesta tvarka“- sakė inspektorius.
Kompleksai uždaromi dėl kiaulių maro
„Kodėl buvo uždarytas Šiaulėnų kiaulių kompleksas?“- domėjosi popietės dalyviai.
„Šiaulėnų kiaulių kompleksas buvo uždarytas ne  dėl jame nustatyto maro. Jis buvo patekęs į 10 kilometrų maro židinį, stebėjimo zoną. Todėl  negalėjo kurį laiką išvežti niekur kiaulių, po to buvo taikomi kiti ribojimai, užaugintą  produkciją  teko pardavinėjo labai pigiai, patyrė didelių nuostolių ir tai stipriai prisidėjo prie uždarymo“,- atsakė inspektorius.
„Dar norėčiau pasakyti keletą žodžių apie šį kompleksą. Daug šiaulėniškių skundėsi smarve iš komplekso, o kai kompleksas užsidarė, vėl prasidėjo skundai, nes daugelis žmonių neteko darbo. Šiame miestelyje vienas pagrindinių darbdavių buvo kiaulių kompleksas“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
Pasak  A.Trilikausko, visi kiaulių ūkiai yra inspektorių yra tikrinami. Radus netvarką, kai nesilaikoma biologinės saugos reikalavimų, duodama laiko susitvarkyti ir tikrinami pakartotinai. Jeigu ūkininkas nesusitvarko, kiaules liepiama išskersti, tačiau tokių atvejų yra nedaug.
Apie tvarką turgavietėse
„Turgavietėje yra ūkininkai, pardavinėjantys  daržoves ir mėsą. Ar yra tikrinama, kokią mėsą jie pardavinėja?“- domėjosi popietės dalyviai.
„Ūkininkai, prekiaujantys turguje, tikrai turi pažymėjimus, gaminiai tvarkingi, su etiketėmis. Tačiau siūlyčiau sau prisiimti daugiau atsakomybės ir mąstyti, ką perkame ir iš ko perkame“,- svečiui paantrino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Bendruomenės nariai suabejojo, ar šalia kitų  prekių rūkytais gaminiais prekiaujantys ūkininkai  turi visus reikiamus leidimus.
„Jeigu gaminiai sukrauti ant saulės, iš tokio pardavėjo aš nepirkčiau. Turgavietes tikriname, nelegalių prekeivių kaip ir nėra, tačiau dar vienas kitas gali pasitaikyti. Pasitaiko, kai laikytojas, papjovęs triušį, paukštį ar kiaulę, bando kažkiek mėsos parduoti“,- sakė A. Trilikauskas.
„Žinome, kad mėsa yra ne tik rūkoma, bet ir mirkoma. Iš ko gaminamas tas mirkalas, leidžiantis gaminį greičiau paruošti vartojimui, pavyzdžiui, išrūkyti?“- domėjosi popietės dalyviai.
„Padaromas sūrimas su įvairiais prieskoniais, kuriame mėsa yra mirkoma. Šiame tirpale palaikyta mėsa paruošiama naudojimui kur kas greičiau – užtenka vos kelių valandų palaikymo. Šis tirpalas žmogui nepavojingas, tik, aišku, apie tai turi būti informuojama produkto ženklinime. Bet aišku, kad skaniau, kai mėsa praleidžiama pro natūralų dūmą“,- sakė inspektorius.

Apie gyvūnų laikymo taisykles

„Nemažai gauname skundų dėl gyvūnų laikymo, žmonės vieni kitus skundžia. Štai buvo istorija, kai žentas skundė uošvius, kad pardavinėja kaimynams sūrius, atveža į turgų, neturi leidimo pardavinėti sūrių neturi. Važiavom  tikrinti, pamatėme, kad žmonės sūrius gamina labai švariai, kaip normaliame ceche. Taip pat žmonės prisigalvoja visokių istorijų, o mes gaištame laiką važiuodami aiškintis. Dažniausiai pasitvirtina tik pusė gaunamų skundų. Taip pat savivaldybė neatsigina nuo valkataujančių, neprižiūrimų gyvūnų. Žmonės  šeria bet kur gyvūnus, o turėtų būti įrengtos specialios vietos jų šėrimui“,- sakė svečias.
„Mes taip pat turime nuotraukų, kur šeriami gyvūnai – moteris papila pripirkusi žuvelių, o kačių paėsti ateina 20-30. Tai vyksta buvusios vaistinės kieme, Vasario -16 osios gatvėje“,- svečiui paantrino bendruomenės pirmininkas.
„Pasitaiko, kad žmonės vieno kambario bute laiko didžiulį šunį, išeidami į darbą jį uždaro narve. Šuo kaukia, kaimynai skundžiasi. Kaip tokį žmogų išauklėsi, jeigu jis taip mąsto?“- skundus pakomentavo svečias.
Domėtasi situacija su mokinių maitinimu
Bendruomenės pirmininkas pasiteiravo, kokia situacija bus mokyklose su mokinių maitinimu. „Bus daromas susirinkimas (rugpjūčio 29 d.), kviečiami visų mokyklų valgyklų vadovai, technologai ir kiti darbuotojai. Mokinių maitinimą rajone organizuoja VšĮ „Bruneros“. Problemų kai kuriose mokyklose yra, jos sprendžiamos. Dalyje mokyklų vaikų maitinimas bus organizuojamas pasitelkiant švedišką stalą, kitose išliks valgyklos, kokios  buvo šiol. Radviliškio rajone yra 17 mokyklų valgyklų, kur ruošiamas maistas moksleiviams. Sunku pasakyti, kaip pavyks maitinimo perėjimas prie švediško stalo“,- atsakė A. Trilikauskas.
Aptarus popietės dalyviams rūpimas problemas ir išsekus klausimams, svečiui A.Trilikauskui popietės dalyviai padėkojo aplodismentais, o bendruomenės pirmininkas padovanojo savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumeratą. „Kavos popietės“ dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padeda V.Aleknienė, S. Skorkaitė,  G. Chodosovskaja, I. Pankrašovienė, V. Goštautienė, I. Grakauskienė,  A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Radviliškio krašto bendruomenė

Pokalbis su UAB „Mano Būstas Radviliškis“ atstovėmis apie naujoves įmonėje

Avatar

Paskelbta

data

Rugsėjo 9 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, bendruomenės pirmininko ir Tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus kvietimu, lankėsi daugiabučius namus prižiūrinčios įmonės UAB „Mano Būstas“ regiono vadovė Roma Janušonienė, UAB „Mano Būstas Radviliškis“ direktorė Neringa Paulauskienė bei klientų asmeninės vadybininkės Ieva Šukaitienė, Diana Repšienė, Gintarė Jasiukaitienė.
Susitikimo metu buvo atsakyta į gyventojų klausimus, aptartos problemos susijusios su daugiabučiais namais, bei jų aplinka, supažindinta su renovacijos (namo atnaujinimo – modernizavimo) tvarka bei galimybėmis.

Naujovės taikomos įmonėje
Pokalbis prasidėjo nuo regiono vadovės pristatymo apie naujoves įmonėje: „Turbūt daugelis esate mūsų klientai, ir jau esate susipažinę, ar bent girdėję, jog keitėsi įmonės pavadinimas  – UAB „Mano Būstas Radviliškis“, tai ne tik naujasis įmonės pavadinimas, kartu su nauju pavadinimu įmonėje patobulėjo bei atsinaujino tam tikras paslaugų paketas, kuris, tikimės, palengvins bent daliai gyventojų susisiekimą su mumis, namo vadybininku, ar tiesiog pagreitins problemos ar gedimo užregistravimą.
Mūsų vienas iš pagrindinių tikslų ir uždavinių – atsižvelgti į klientų poreikius bei kuo efektyviau juos įgyvendinti.  Atlikti tyrimai rodo, kad daugelis nori lankstesnio bendravimo, patogesnio susisiekimo. Viena iš įmonės naujovių ir būtinų žingsnių –  veiklos skaitmenizavimas.   Daug dėmesio skiriame e-būstas programėlei. Tai pirmoji būsto programėlė telefone, kurios pagalba  galite apmokėti sąskaitas, registruoti gedimus, matyti, kada vykdomi darbai, sekti naujienas, bendrauti, balsuoti, dalyvauti sprendimuose. 
Pastaruoju metu  daugiau laiko skiriame ir gyvam bendravimui su gyventojais: esant svarbiems klausimams, vadybininkai organizuoja susirinkimus prie daugiabučių namų po darbo valandų, kurių metų dauguma savininkų priima svarbius sprendimus namui, nutaria vykdyti reikalingus darbus ir kt. , taip pat vadybininkai eina į daugiabučius namus paprastiems susitikimams su gyventojais:  kviečiame gyventojus pokalbiams bei diskusijoms darbo valandomis, kurių metu padedame įsidiegti būsto programėlę telefonuose, parodome, kaip naudotis programėle ir ką daryti ištikus problemai.  Suprantame, kad dažną gyventoją naujovės gąsdina, tad mūsų tikslas nuraminti klientą ir suteikti kuo daugiau informacijos šių susitikimų metu.
Norime daugiau rangovų įtraukti, kurie turi verslo liudijimus, suteikti jiems galimybę dirbti – jie gali registruotis į programą PortalPRO. PortalPRO – tai „City Service“ įmonių grupei priklausanti atvira ir skaidri darbų dalinimosi platforma, skirta visiems Lietuvos meistrams. Platformoje, kurios veikimo principas pagrįstas dalijimosi ekonomika, skelbiami daugiau kaip 190 tūkst. namų ūkių klientų remonto darbų pasiūlymai. „Tai dar vienas teigiamas pokytis, kurio principas būti kuo skaidresniais  ir socialiai atsakingais organizuojant veiklą, kuriant pridėtinę vertę tiek meistrams, tiek klientams“ – sakė  UAB „Mano Būstas“ regiono vadovė Roma Janušonienė.
Pasak UAB „Mano Būstas Radviliškis“ direktorės Neringos Paulauskienės,  apie pokyčius buvo informuoti ir supažindinti klientai: „Kol kas „gyvas“ klientų aptarnavimas dar veikia, biure siūlome įsidiegti e-būsto programėlę. Su klientais bendrausime elektroniniu būdu, per skambučių centrą, per e-būstas programėlę, o ateityje – per Skype – šiuos būdus ir pristatome klientams.

Prisiskambinti į UAB skambučių centrą sudėtinga
Pasak susitikime dalyvavusių bendruomenės narių, nelengva prisiskambinti į skambučių centrą –  kartais skambinimas užtrunka valandą, liepiama  spausti atitinkamus skaičių mygtukus, specialistai būna užimti ir liepiama palaukti ar perskambinti vėliau.
Anot R. Janušonienės, visos Lietuvos  UAB „Mano Būstas“ padaliniuose  vienu metu pereita prie konsultacijų skaitmeniniu būdu, tad ir skambučių į centrą  padaugėjo – „Galbūt tai įtakojo linijų užimtumą. Pereinamas laikotarpis visada sunkus, tačiau vadybininkai geranoriškai suteikia savo darbinių tel. numerius, kuriais susisiekimas paprastas ir patogus, tad drąsiai kreipkitės į savo vadybininkus ir Jums bus suteiktos vizitinės kortelės“ – patikino regiono vadovė.
Diskusijos apie skambučių centrą metu bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius atliko eksperimentą – pabandė prisiskambinti skambučio centro numeriu 8 700 55 966.  Kuomet buvo atlikti būtini žingsniai identifikuojant kliento skambinimo priežastį, atsakingas darbuotojas atsiliepė po 5 sekundžių. 
„Skambinant į centrą, ne veltui klausiama, dėl kokios problemos skambinama ir nurodoma spausti atitinkamus telefono klaviatūros skaičius. Jeigu skambinama dėl gedimo –  atsakingas konsultantas užregistruoja gedimą, jeigu dėl mokesčių, pasiteiravimo apie sąskaitą – su buhaltere, dėl skolos – su skolų skyriumi. Tokiu būdu centras nori skambučius „išgryninti“,- situaciją su skambučių centru paaiškino N. Paulauskienė.

Gyventojams rūpimi klausimai
Dėl durų Stiklo g. 8, Radviliškis daugiabutyje
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius pasiteiravo, ar Stiklo g. Nr. 8 dingusios vienos laiptinės durys jau pakeistos naujomis.
Pasak šio namo vadybininkės I. Šukaitienės, vykusio susirinkimo metu buvo aptartas klausimas – opi problema dėl vykdomo vandalizmo name. Durys yra montuojamas nebe pirmą kartą, tad buvo siekiama priimti sprendimą, kuo palankesnį gyventojams, kuris padės sudrausminti, o galbūt ir visai užkirs kelią tokiam elgesiui, kuomet yra niokojamas namo turtas, už kurį pinigus tenka mokėti savininkams. Gyventojams buvo pristatytas UAB „Mano Sauga“ vykdomas projektas: saugos kamerų montavimas name bei priežiūra visą parą. „Džiugu, kad Radviliškyje  suprantama saugios kaimynystės prasmė.  Mūsų mieste tai antras daugiabutis, kuris sutinka sudaryti sutartį su saugos įmone, kad jų daugiabutis namas bei namo kiemas būtų stebimas ir saugomas visą parą. Sumontavus name saugos kameras, išsispręs daug problemų: tikimės, jog sumažės niokojamo turto atvejų, dažnai pasitaikančių vagysčių ar automobilių apgadinimo aikštelėse“ – tikisi regiono vadovė.
Jai pritarė ir  G. Lipnevičius: „Mano mintis yra teikti siūlymą savivaldybės administracijai, kad ant visų viešųjų pastatų būtų sumontuotos stebėjimo kameros – tai nedideli pinigai, kameros kaina nesiekia šimto eurų.  Miesto gyventojai jaustųsi saugesni, policijai būtų lengviau nustatyti viešosios tvarkos pažeidėjus, išaiškinti vagystes“.
Pasak N. Paulauskienės, stebėjimo kameros daugiabučiuose įdiegiamos pilnai su visa įranga (kompiuteris, pultas, interneto ryšys) savininkams yra taikomas pastovus mėnesinis mokestis, kuris tikrai nėra didelis, tačiau jo nauda užtikrinama saugumu, kas yra labai svarbu mums visiems. Užfiksavus įvykį, saugos darbuotojas  skambina policijai ir informuoja apie galimai nusikalstamą veiką. Filmuojama medžiaga archyvuojama 15 dienų, tad prireikus įrašai gali būti suteikti policijos tarnyboms. Dvi kameros namui kainuoja šimtą eurų – 45 butų namui kainuotų du eurus butui. Prisijungimas prie kamerų suteikiamas vadovaujantis duomenų apsaugos įstatymu tik namo atstovui, kuris pasirašo konfidencialumo sutartį.

Problema dėl suolelių

„Prie šimtabučio namo Gedimino g. Nr.1 nėra normalių suolelių“,- pasiskundė bendruomenės narė.
„Namo  gyventojų daugumai reikia parašyti prašymą, kad pageidauja suoliukų prie namo, mes prašymus pateikiame seniūnijai, seniūnija pastato suoliukus nemokamai. Bendradarbiavimas vyksta, tik būtinas savininkų prašymas/sutikimas.  Tačiau klientai ne visada būna patenkinti šia paslauga. Štai prie daugiabučio namo  Kęstučio g. Nr. 11a  buvo pastatytas suoliukas, kurį vėliau gyventojai liepė pašalinti, nes prie jo renkasi jaunimas, garsiai kalba, šiukšlina. Kad  tokia situacija nepasikartotų, reikia namo gyventojų daugumos sutikimo, nurodyti tikslią pastatymo vietą“ ,- problemos sprendimą pasiūlė UAB „Mano Būstas Radviliškis“ direktorė Neringa Paulauskienė.

Kodėl nėra dviračių stovų?

„Kodėl prie daugiabučių namų nėra įrengtų dviračių stovų?“- teiravosi popietės dalyviai.
„Visus pageidavimus „Mano Būstas Radviliškis“ gali padėti  įgyvendinti, tik reikia pristatyti daugumos sutikimą, o mes informuosime, kiek tai kainuotų, gavus pritarimą pasiūlytai kainai, užsakysime ir darbų atlikimą“, – atsakė „Mano Būstas Radviliškis“ direktorė.
Bendruomenės pirmininko G. Lipnevičiaus nuomone, galbūt dviračių stovus būtų galima pagaminti Radviliškio mašinų gamykloje – tai nebūtų dideli finansiniai kaštai.

Problemos dėl elektros instaliacijos

Žaliosios g. Nr. 10 namo rūsyje buvo siūlyta pakeisti elektros laidus ir atlikti kitus su elektros instaliacija reikalingus darbus, tačiau pasiūlymas liko neįgyvendintas, nes nesutiko namo savininkų dauguma. Namas statytas prieš 50 metų, ar nebūtų galima atlikti darbų be gyventojų sutikimo? Baisu, nes gali įvykti nelaimė“,- teiravosi šio namo gyventojai.
„Administratorius gali priimti tokį spendimą, kai mato gaisro ar kt. pavojų. Tokią grėsmę  nustato ugniagesių atstovai ar techninės priežiūros inžinierius. Po 2 metų ši problema Radviliškyje bus opiausia, nes daugumos namų elektros instaliacija pasenusi, neatitinka šiai dienai keliamų energetinės inspekcijos reikalavimų, visi nori didesnio elektros galingumo. Iškyla problema – norint daryti elektros instaliacijos rekonstrukciją, reikalingas projektas, kuris kainuoja didelius pinigus. Elektros remonto darbai taip pat nėra pigūs, o už savavališkas statybas/remonto darbus gresia didelės baudos. Inspekcijos prašo perteklinių dalykų, tačiau vieną kartą investavus į elektros ūkį, išsispręstų daugybę problemų.  Šiandien butai turi po 3- 4 kilovatvalandes, o turint elektrinę viryklę, reikia turėti bent po 5 – 6. Gyventojai įsirengia elektrines virykles savavališkai, prasideda įvairūs elektros gedimai“, – būsimą problemą apibūdino R. Janušonienė.
Daugiabučiuose nebeliks dujų balionų

„Didelė problema artėja dėl esamų dujų balionų, kurie yra daugiabučiuose namuose Naujojoje, Dariaus ir Girėno gatvėse – jų greitai turi nebelikti. Ar yra koks pasistūmėjimas šiuo klausimu?“,- teiravosi bendruomenės pirmininkas.

Pasak N. Paulauskienės, tokių namų yra daugiau, tik Registrų centras pateikia netikslius duomenis: „Mes turime pateikti savivaldybei bei Energetikos ministerijai duomenis, kiek yra dujų vartotojų daugiabučiuose namuose. Bus skiriami ES pinigai, iš kurių Energetikos ministerija planuoja rėmimus. Laukiame jų pradinių planų. Ministerija mus informuos, kokia tvarka ruošiasi kompensuoti gyventojams rekonstrukciją, kuri turi įvykti iki 2020 metų vasaros. Kol kas dar nežinome, ką  pasiūlys Energetikos ministerija –  dujas ar elektrą, o gal dėlios pagal regionus“.
Problemos dėl nuomininkų
Buvo pasiteirauta, ką daryti, kai buto nuomininkai kelia problemų laiptinės senbuviams.
Pasak R. Janušonienės, kai yra gaunamas pranešimas dėl nuomininkų keliamo triukšmo ar kitų viešosios tvarkos pažeidimų, vadybininkas susisiekia su buto savininkais, informuoja apie gaunamus skundus ir pan. Taip pat kaimynai visada turi teisę skambinti policijai, kuri gali taikyti atitinkamas poveikio priemones pažeidėjams.

Daugiabučių gyventojai  pageidavo, kad  UAB  „Mano Būsto“ atstovai parodytų, kur rūsyje užsukti šaltą ir karštą vandenį, kad įvykus avarijai būtų išvengta didesnių nuostolių.
Šaltą vandenį galima nurodyti, kur užsukti, tačiau  karštas vanduo priklauso šilumos punktui, į kurį gali įeiti tik atestuoti specialistai.
Problemos dėl laiptinių valymo
Popietėje dalyvavusios  Žaliosios g. Nr. 10 namo gyventojos pasidžiaugė įmonės UAB „Mano aplinka“ darbuotoja, prižiūrinčią jų kiemo teritoriją. Anot gyventojų moteris labai sąžiningai tvarko  kiemą. Tačiau iškilo problemų su laiptinių valymu – jau 2 ketvirtadienius 5 ir 6 laiptinės niekas neplovė – puse namo išplovė, pusė paliko neplautas. Gyventojai už neatliktą paslaugą mokesčio nenorėtų mokėti. Šią problemą buvo pažadėta išsiaiškinti.
Šio namo gyventojos taip pat skundėsi, kad valydama laiptinę darbuotoja neišvalo šiukšlių po suoleliu, ant kurio padėtos gėlės.
„Pagal įstatymą, laiptinėse negali būti nei vieno daikto: nei gėlės, nei suoliuko ir valytoja neprivalo po juo plauti. Laiptinėse negalima laikyti dviračių, paspirtukų ar savininkams priklausančių daiktų. Jos paskirtis – nueiti iki savo turimo turto, tai yra buto. Rūsiai taip pat negali būti užgriozdinti daiktais, nes kilus gaisrui ugniagesiams gali būti sunku pasiekti gaisro židinį“,- atsakė N. Paulauskienė.
Taip pat buvo teirautasi, kiek kainuotų namo laiptinės langų išvalymas. Pasak „Mano Būstas Radviliškis“ direktorės, vienos laiptinės langų nuvalymas kainuotų apie 60 eurų, jeigu sutinka dauguma gyventojų, langai bus išvalyti.
Žaliosios g. Nr. 10 namo gyventojai  prie laiptinės norėtų turėti  žolyną bei  gėlyną ir pasiteiravo, kas jiems  galėtų padėti šią svajonę įgyvendinti – atvežti žemių, jas išskirstyti.
Pasak viešnių, yra du variantai: kreiptis į seniūniją ir pasiteirauti ar suteiktų pagalbą dėl žemių klausimo, arba kreiptis į „Mano Būstas Radviliškis“, tik tokiu atveju paslauga bus mokama.
Remonto darbai brangs
Jaunystės g. Nr. 37 name buvo atliktas ruloninio stogo dangos smulkus – dalinis remontas, už kurį reikėjo sumokėti savininkams per  6 mėnesius. Jūs atliekate iš karto daug darbų ir imate mokesčius – nuo 19 eurų jie pašoko iki 37, pensininkams sunku išsimokėti. Gal galėtumėte darbus atlikti  ne iš karto visus?“ – piktinosi gyventoja.
„Jaunystės g. Nr. 37 namui reikia atlikti nemažai darbų. Mes atsižvelgiame į senjorus, suteikiame sumoms už remontą išsimokėjimo terminus, kad būtų lengvesnė našta, tačiau esant problemai darbų nukelti negalime, administratorius privalo užtikrinti saugią konstrukcijų būklę, kad jų defektai ar gedimai nekeltų pavojų gyventojams bei negadintų jų turto.  Darbai dažniausiai atliekami su namo savininkų daugumos pritarimu. Jeigu savininkai nubalsavo teigiamai už darbą, mes turime organizuoti jo atlikimą: pakeisti laiptinių langus, hermetizuoti tarpblokines siūles. Suprantame, kad kainos yra nemažos, tačiau pažadėti, kad ateityje jos bus pigesnės, taip pat negalime. Rinka diktuoja sąlygas:  didėjant minimaliam atlyginimui, brangsta ir visos kitos paslaugos, tame tarpe ir rangos darbai. Siūlytume visiems daugiabučių gyventojams pamąstyti apie renovaciją ir naudotis proga, kol valstybė duoda dotacijas. Taip pat  siūlome gyventojams kaupti papildomas lėšas namo atnaujinimui ar pasididinti esamą kaupimo tarifą“,- sakė regiono direktorė.

Kam panaudojamos kaupiamos lėšos?
Popietės dalyviai teiravosi, kam panaudojamos kaupiamosios lėšos. Pasak viešnių, šios lėšos naudojamos taip, kaip numato įstatymas: avariniams darbams likviduoti, taip pat naudojamos namo atnaujinimo darbams. Jeigu namas nėra sukaupęs pakankamai lėšų, gyventojai apmokestinami papildomai.
„Mes gyventojams teikiame ataskaitas, kiek buvo sukaupta lėšų ir kiek jų panaudota – tai  matyti elektroninėje erdvėje. Kiekvieno mėnesio sąskaitoje gyventojai taip pat mato informaciją, koks praėjusį mėnesį name darbas atliktas ir iš kokių lėšų.  Investuojame į paprastą, ūkišką ir lengvai suprantamą gyventojams ataskaitą“,- sakė direktorė.
Namų administratorius dirba vadovaudamasis teisės aktais
Pasak susitikime dalyvavusio DNSB „Giraitė“ bendrijos pirmininko A. Vitarto, daugiabučių namų administratorius dirba vadovaudamasis teisės aktais, o  jeigu kam nors nepatinka šie teisės aktai, pirmininkas patarė  kreiptis į Seimo narį A. Gaidžiūną, kad jie būtų pakeisti.
„Problema dėl paukščių perėjimo yra  Stiklo g. Nr. 4, 2 namuose – reikėtų uždėti ant ventiliacinių angų tinklus ar sumontuoti atbaidomuosius spyglius ir problema, manoma, būtų išspręsta. Tuo galėtų pasirūpinti ir patys gyventojai. Mes Stiklo g. Nr. 10 pridėjome smaigų, kad paukščiai neperėtų, ant ventiliacinių angų taip pat yra uždėti tinkliukai. Ant mūsų bendrijos namo yra 11 stebėjimo kamerų – tai dar viena  pagalbinė priemonė.

Remonto darbams taip pat kaupiame lėšas ir mes renkame daug daugiau nei 5 euro centus už kvadratinį metrą, ir už jas atliekame įvairius darbus. Jau 13 metų turime patalpas dviračiams laikyti“ – savo patirtimi pasidalijo A. Vitartas.
„Netrukus nebeliks bendrijų įstatų, bus sugriežtinta daugiabučių priežiūra, tikrins inspektoriai. Ir inspektoriams bus neįdomu, kad  namas neturi pinigų darbams atlikti – būtini darbai privalės būti atlikti. Už būtinus neatliktus darbus bendrijos pirmininkas bus traukiamas baudžiamojon atsakomybėn“,- trumpai būsimas naujoves pristatė R. Janušonienė.

Klausimams išsekus, bendruomenės nariai viešnioms padėkojo gausiais aplodismentais.
Po  dalykinės „Kavos popietės“ dalies buvo pereita prie linksmosios – gimtadienio proga visos bendruomenės vardu senjorų vadovę Rimantę Radavičienę pasveikino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, linkėdamas laimės, sveikatos, stiprybės bei energijos.
Popietės metu jos dalyvius kava vaišino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padėjo bendruomenės nariai: V. Aleknienė, S. Skorkaitė, G. Chodosovskaja, V. Goštautienė, J. Bagdžiūnienė, A.Litinskas.


„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės kelionės tęsiasi ir rudenį

Avatar

Paskelbta

data

Rudeniui pakeičiant vasarą, „Radviliškio krašto bendruomenės“ kelionės nesibaigė – šildant kaitriai saulei nesinori sėdėti namuose, tad  bendruomenės nariai vėl susiruošė į pajūrį.
Išvyka į Palangą
Rugpjūčio 31 d. pilnas autobusas keliautojų išvyko į Palangą. Nors jau kvepėjo rudeniu, tačiau  termometras rodė  26 laipsnius šilumos ir paplūdimys buvo pilnas poilsiautojų. Prie jų prisijungė ir bendruomenės  nariai.
Pasilepinę saulės voniomis ir išsimaudę per vasarą įšilusioje Baltijoje, keliautojai aplankė Gintaro muziejų, pasėdėjo kavinukėse Basanavičiaus gatvėje, pasigrožėjo dainuojančiu ir šokančiu kurorto fontanu, pasivaikščiojo Palangos tiltu.
Dar kartą aplankyta Jūrmala  
Rugsėjo 1- ąją „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai susiruošė į Latvijos kurortą Jūrmalą. Nors kalendorius rodė, kad jau ruduo, termometras rodė vasarą – 27 laipsnius šilumos. Tad radviliškiečiai nusprendė atsivėsinti Latvijos kurorte Jūrmaloje. Čia poilsiautojai praleido visą ilgą karštą vasaros dieną – nuo ankstyvo ryto iki  vakaro. Dalis keliautojų vaikštinėjo besigrožėdami nuostabiais Jūrmalos miesto parkais ir skverais, jaukiai laiką leido kavinukėse, tačiau didžioji poilsiautojų dalis mėgavosi puikiu vasarišku oru, vandeniu ir saule prie Baltijos jūros. Įdegę bei su lauktuvėmis namiškiams, vakare ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai patraukė namų link. Visi poilsinės kelionės dalyviai nuoširdžiai džiaugėsi sudaryta galimybe pailsėti pajūryje ir  grįžo namo pilni tik teigiamų emocijų.

Ekskursijos dalyviai dėkingi ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui Gediminui Lipnevičiui, jo pavaduotojai Vilmai Aleknienei bei bendruomenės administratorei Sonatai Skorkaitei už organizuotą kelionę bei suteiktą galimybę apsilankyti nuostabiuose Latvijos bei  Lietuvos pajūriuose.
Kadangi ankstyvas ruduo dovanoja gerus orus, autobusai prie jūros veš bendruomenės narius kiekvieną savaitgalį, jei tik bus norinčiųjų. 

„Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019