Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data


Būna visaip, lauki nesulauki rudeninio lietaus, o vietoj jo pro langą spokso priešpilnis. Kai sausa miške, grybų nėra, viena ne visai atostoginė paguoda – pakeisti tyliąją medžioklę į skiltį, tad pradedu.

Pradžia

Smalsiausiems pranešu – nuobodus rugpjūčio 27d. vakaras. Prisimenu vienos damos kritiką, jog viena skiltis prasidėjo pernelyg ilgu lyrizmu. Galima ir kitaip. Kažkada, progos neatsimenu, miesto parke drauge su „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariais perėmėme mero renginį. Jis liko antrajame plane. Šiandien  kai kurie politiniai veikėjai, užsidėję gudų gelbėtojų kaukes, bando pasirinkti politinių priešrinkiminių taškų. Įvykis iškelia paviršiun visokius landsbergius, kubilius, juozapaičius. Padėti nepavykus visad galima rasti priešų, kurie sugadino visą kilnų reikalą. Iš žaliavalstiečių statytinio A. Verygos pasišaipė Vilniaus meras. Esą, ministras kalio jodidą, kuris palengvins mirtį plyšus Astravo AE reaktoriui, išdalino seniūnijoms, nes seniūnai geriau nei vaistininkai žino, ką su minėtu preparatu daryti. Nesistebiu, ko norėti iš Markizo Karabaso šutvės arba, kaip rašo A. Rusteikia: „Valstiečiai meluodami niekada nežiūri į akis – jie į šalį žiūri pro šalį. Jei konservatoriai visus įtaria esant rusais, tai valstiečiai visus įtaria esant konservatoriais. O retkarčiais susimeta su konservatoriais ir įtaria socdemus esant rusais“. Tikiuosi, visa tai praeis, ateis pilnatis, rinkimai, skundai ir viskas taps aiškiau. Čia kažkodėl prisiminiau vieno pirties filosofo tezę, esą yra trijų rūšių dzūkai: tikri netikri ir dzūkai, kaip čia švelniau išsireiškus, na, tarkim, lietuvių meilės dievo pasekėjai. Tikri dzūkai gyvena ir dirba Dzūkijos krašte, netikri – tai atvykę gyventi į Dainavos šalį aukštaičiai, suvalkai ar žemaičiai. Na, o dzūkai, kurie išvyksta ir apsigyvena, tarkim, Radviliškyje – tie, kurių pavadinimo Dabartiniame lietuvių kalbos žodyne nerasite, nors tai lietuviškas žodis. Tiesa, galvoju, kad ir vėl sulauksiu kritikos – sakys, jog šįkart esu pernelyg aršus, tad kita tema, kurią kankinu skaitytojus – spaudos apžvalga.

Apžvalga

Manau, jog yra skaitytojų, kuriuos domina regioninė spauda, nes daugelis rajonų, skirtingai nuo Radviliškio, dėl skandalų retai patenka į didžiosios žiniasklaidos akiratį. Na, kas pas mus žino, jog Pakruojo rajonas nuo 2010 – 2020 m. prarado trečdalį gyventojų. Išmirė, emigravo, išvyko į kitus rajonus, didmiesčius. Be to, Lietuvos radijo spaudos apžvalgos skirtos tik didiesiems šalies laikraščiams. Iš kitos pusės, turiu nikį (blogą įprotį) – mėgstu skaičiuoti merų nuotraukų skaičių ir palyginti su mūsų mero potraukiu talpinti savo fotoatvaizdus oficioze. Šįkart  man į rankas pateko 22 egzemplioriai, keturiolikos pavadinimų regioninių laikraščių, neskaitant vietinių. Nevardinsiu, kaip sovietmečių ordinais, medaliais ir kitais garbės raštais apdovanojamų kolūkiečių. Tiesiog trumpai apie rašoma. Kupiškėnus neramina mokyklinės problemos, bet jie nepamiršta asmenų, atšventusių Deimantines vestuves ir Anapilin iškeliavusios rašytojos V. Jasukaitytės. Pakruojiečiai džiaugiasi Auksines vestuves atšventusia pora, nerimauja dėl Kruojos upėje gaištančių žuvų. Rokiškiečai keiksnoja ralio supjaustytus kelius, mini poeto P. Širvo šimtmetį. Biržuose lankėsi prezidentas su svita ir apsauga, aptaria socialinių paslaugų teikimo problemas (darbuotojos neturi pavadinimo ir nenori „drožti“ savo automobilių, nes kompensacijos už tai neskiriamos, minimas kardinolo V. Sladkevičiaus jubiliejus. Telšių savivaldybėje nepavyksta iki galo suformuoti valdančiosios struktūros, nes „architektų tenka ieškoti kaip gydytojų“. Plungės r. gyventojams problema papulti į kapinaites, kurios atsidūrė rezervato teritorijoje. Skuodo gyventojai jau 10 metų nesulaukia bibliotekos statybos pabaigos, bet tai smulkmena, Šilutėje naujos gaisrinės laukta 109 metus. Beje, Šilutės ligoninė turi ir savo onkologą. Gargždai šventė savo 767-ąjį gimtadienį, pagerbti šimtukininkai. Mažeikiuose anonimas apdergė ligoninę, patikrinus faktai nepasitvirtino. Šilutėje per vieną naktį sugauta 15 brakonierių. Šilalės rajono laikraštis nuskalpavo merą dėl smulkmeniškų priekabių. Kai pagalvoji, yra panašumų, yra skirtumų. Pavyzdžiui, pasvaliečiai, kaip ir mes, pagerbė šimtametę. Juk laikraštyje spausdinamos „Dėdės Juzės godos“  – R. Petriko „Jeigu tik mokėčiau, viską aprašyčiau…“- analogas. Visokių žuvienių, sriubų, grybų švenčių aprašai panašūs į radviliškietišką šaltibarščių šventės aprašą. Kadangi pastraipa gavosi didoka, pereisiu į kitą.

Perėjimas

Jis tam, kad galėčiau Jus toliau kamuoti nesibaigiančia apžvalga. Kad palengvinčiau kančią, prisipažinsiu apie dar vieną savo nuodėmę. Kai neturiu medžiagos skilčiai, į jas talpinu ir apžvalgas. Tai štai, mano nuomone, iš laikraščių galima ir šio to pasimokyti, ypač jei juos skaitytų tie, kuriems tas praverstų ir nepakenktų. Keturi jauni specialistais – medikai sugrįžo dirbti į Rokiškio polikliniką, nes darbo sąlygos čia ne prastesnės nei didmiesčiuose. Apie specialistų pritraukimą galėtų pamąstyti ir Radviliškio ligoninės direktorius. Sąlygos, mano galva, paprastos – moderni aparatūra, padorus atlyginimas ir geros darbo sąlygos. Aptriušę palatos – prastas rodiklis, o ir merui, pasipusčiusiam padus į seimą, ko gero, „dzin“. Arba kaip anekdote:
„Kalbasi dvi blondinės:
– O aš prasidūriau antrą skylutę ausyje…
– Na ir kaip? Geriau girdisi?“
Čia aš tam, kad pailiustruočiau situaciją vaizdingiau. Supratote? Tuomet pirmyn, gyvenimo arkly, pirmyn!

Pirmyn

Nors, tiesą pasakius, vis planuoju parašyti kurią nors skiltį nuo pabaigos. Paįvairinimui, o kol kas tolesnė apžvalga. Šiaulietiškame „Eta plius“ – dvi mažos žinutės iš Radviliškio. Paminėtas Burbiškių dvaras ir „Bočių“ jaunystės žydėjimas, 25- erių metų jubiliejus. Yra keletas autorinių straipsnių, sužinojau, kad Lietuvoje per 30 tūkstančių medžiotojų – tiek, kiek gyventojų mūsų rajone (plius-minus) ir kad medžiotojai – kraugeriai-mėsininkai, nuo ūkininkų besiskiriantys tik tuo, kad nenuodija žmonių pesiticidais (nepriimkite už gryną pinigą). Kaip ir visada, savaitraštį puošia R. Jakučio „Primiršti tekstai“.  Šįkar „Mažais džiaugsmais“. Kaimynų „Alio, Raseiniai“ pateikia skaitytojams interviu su šimtukininkais, Šiluvos atlaidais, vagystėmis iš kapinių (to jau tikrai nesitikėjau). Beje, savaitraščio neskaičiau, paskambinau į redakciją ir sužinojau pagrindines aktualijas. Koks ryšys su Radviliškiu? Labai paprastas, minėtame dienraštyje darbuojasi „Rk“ redaktorė A. Jasilionienė ir „Visuomenės balso“ redaktorė A. Volkovaitė. Dirba žurnalisto darbą. Čia tam, kad įsivaizduotumėte savaitraščio reikalavimus personalui. Žinutę apie Radviliškį rastumėte ir „Savivaldybių žiniose“ (apie šaltibarščių čempionatą). Dabar eilė oficiozui. Pagrindinė temą, kad V. Kudirkos progimnazija seną garažą pavertė moderniomis mokomosiomis dirbtuvėmis. Mano nuomone, tai melas. Šioje vietoje buvo mokyklos lauko išvietės. Berniukų – į Radvilų g. pusę, mergaičių – į plento. Kaip ten sakoma: „Berniukai į dešinę, mergaitės į kairę“. Vėliau vietoj tualetų atsirado sandėliai, bet kad ten kada nors buvo garažai, neatsimenu, bet galite paklausti mano bendraamžių (vyresnių, jaunesnių), kurie mokėsi minėtoje mokykloje. Tiesa, dabar situacija, ko gero, kinta, berniukai ir mergaitės pasikeis pozicijomis. Prieš pabaigdamas noriu kai ką paaiškinti -apžvalgas rašau smalsumo skatinamas, dėl įdomios medžiagos stygiaus ir tenkindamas savo nikį. Apibendrinu – keturiolikos pavadinimų 22 laikraščių egzemplioriuose suradau 7 svetimų rajonų merų nuotraukas. Mūsų Antanas į vieną paskutinį vasaros oficiozo egzempliorių įmontavo 4-ias savo nuotraukas. Tuštybės rekordininko titulas garantuotas. Jei taip elgtųsi kiti redaktoriai, leidėjai, merai, tai jų nuotraukų skaičius siektų 88 vienetus, o yra tik septynios. Čia kažkodėl prisiminiau kuprių lygintoją – karstą. Ir…

Ir…

Prieš daugelį metų tapęs Vokietijos galva A. Hitleris sumąstė paversti Berlyną pasaulio sostine. Gal net pakeičiant pavadinimą į Germaniją. Tai, esą, buvo  rugpjūčio 28 d. Tą pačią dieną, tik jau 2020 m., iš Radviliškio parko pasigirdo šnopavimai, stenėjimai, stuksenimai ir kiti įvairūs garsai. Kažkas nuolat įrodinėjo, jog moka skaičiuoti iki vieno: vienas, vienas, vienas! Kalbama, kad taip prasidėjo vasaros palydos. Pasigirdus lyg ir muzikai, padvelkė srutomis – gal kiaulių augintojai taip sveikino šventės dalyvius, o gal kuris kaimynas rūkė prastos kokybės, pigias cigaretes. Ryta  šiukšlių surinkėjų dėka  parkas buvo visiškai praeinamas ir pravažiuojamas dviračiais, net linksmi šunys vedžiojo savo užsimiegojusius dvikojus.

Dvikojai

Jie patys įvairiausi. Vieni Maironio g., šalia buvusios polittremtinių būstinės, įrengė malkų saugyklą – visokių medžio atliekų kalną, gal galvojant apie žiemą. Ką šiuo klausimu mąsto seniūnaitis ir miesto seniūnas, visiškai neaišku. Gal jiems patinka betvarkė mieste? O gal impotencija neleidžia išrašyti padorią baudą mero terminologija – „apsišikėliui“. Įspūdį miestą aplankiusiam turistui turėtų sudaryti kakarykai prie Kražių g. ir minėtų atliekų kalno. Tądien aplankiau Malūno aikštę. Ten, šalia sandėlio-pašiūrės-garažo, ar kiemo architektūros statinio – padangų kaugė ir šimtametė bala. Suprantu minėtos aikštės gyventojus. Plaukimui reikalingas pigus baseinas, o seniūnui – taškai už pažangą. Pieninės kieme, prie neaiškaus plauko pastatų, taip pat nudėvėtų padangų kalnai. Iškeliaus į Durpyną, pamiškes ar pan. nespėliosiu. Apskritai buvusio „Prūdelio“ teritorijoje super sąšlavynas. Savaime suprantama, nei vietos seniūnaitis, nei seniūnas, juo labiau viskam abejingas meras ten nesilankė ir priemonių pažaboti „apšidergėlius“ netaikė, bet aš  pritaikysiu pabaigą.

Pabaiga

Ji subjektyvi ir atsispindi mano nuomonę. Tol, kol meras domėsis ir rūpinsis tik savo nuotraukų skaičiumi oficioze, tvarkos mieste nėra, nebuvo ir nebus. Seniūnaičiai, seniūnas yra tik mero klapčiukai, nesugebantys savarankiškai veikti. Apie mąstymą ir kitus dalykus spręskite patys, bet yra už juos galingesnė jėga – tai paskutinis skilties taškas.

Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Antrajame mero rinkimų ture konservatoriai susikaus su „žaliaisiais“

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 11 d. įvyko Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimų pirmasis turas. Jame dalyvavo 7 kandidatai. Į antrą rinkimų turą pateko savivaldybės administracijos direktorė, Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė bei savivaldybės Turizmo ir paveldosaugos poskyrio vedėjas, buvęs meras Vytautas Simelis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (konservatorių) kandidatė Jolanta Margaitienė surinko 30,66 proc. visų rinkimuose balsavusių rajono gyventojų balsų, o V. Simelis, rinkimuose dalyvaujantis su Lietuvos žaliųjų partija, surinko 22,30 proc. visų rinkimuose balsavusiųjų rajono gyventojų balsų.

Apie praėjusius rinkimus bei kandidatus:

Jolanta Margaitienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (konservatorių) partijos kandidatė

Į antrą turą patekusi kandidatė  J.Margaitienė  priklauso  konservatorių partijai, kurios nariai rajone pagarsėjo, kai kartu su meru A.Čepononiu buvo teisiami dėl korupcijos net aštuonerius metus…  J. Margaitienė  rinkimų metu stengėsi pelnyti rinkėjų palankumą rajono seniūnijose dalindama saldainius ir zefyrus su pasibaigusiu galiojimo terminu bei lakstydama po įvairias statybvietes – neva apžiūrėti objektų. Ši konservatorė  rajono gyventojams žinoma kaip uoli buvusio mero A. Čepononio įsakymų vykdytoja. Kad J. Margaitienė neturi lyderio savybių bei savo, kaip merės, veiklos strategijos, radviliškiečiai galėjo įsitikinti debatų metu – ji lyg užsukta vis kartojo „Tęsiu Antano pradėtus darbus“. Ir tęsia – įsigijo butus Vilniuje ir Palangoje, visai kaip anksčiau Antanas.

Beje, J. Margaitienė jau du kartus buvo išrinkta į Tarybą, tačiau atsisakė Tarybos nario mandato – apgavo savo rinkėjus. Konservatoriams A.Čepononiui bei J.Margaitienei valdant Radviliškio savivaldybę, rajonas nusirito beveik į paskutinę vietą pagal atlyginimų vidurkį, lyginant su kitomis 59  Lietuvos savivaldybėmis.

Vytautas Simelis, Lietuvos Žaliųjų partijos kandidatas

Į antrą turą taip pat pateko V. Simelis, kurį daugelis rajono gyventojų prisimena kaip buvusį merą, tad patirties, kaip vadovauti rajonui, šis kandidatas turi. V. Simelis rinkimuose į mero postą dalyvavo su Lietuvos žaliųjų partija, nors daugelį metų buvo socialdemokratų partijos narys – kaip sakoma, iš raudono tapo žaliu. Kadangi ši mero kadencija bus trumpesnė, truks tik dvejus metus, belieka tikėtis, jog išrinktas meru V. Simelis gal ir nepakels rajono iš bedugnės, tačiau ir jam nepakenks.

Kazimieras Račkauskis, Socialdemokratų partijos kandidatas

Rinkimų  metu bene daugiausia plakatų bei skrajučių buvo su K. Račkauskio atvaizdu, sukurtas net filmukas, tačiau tai jam  nepadėjo net patekti į antrą turą. Tai ambicingas, pasipūtęs politikas, savo oponentams dažnai rašantis labai piktus laiškus. K. Račkauskis rajone žinomas kaip posėdžius praleidinėjantis politikas bei kaip Kontrolės komiteto neveiklus pirmininkas. Tiesa, K. Račkauskis siūlė atidaryti Vaikų ligų skyrių, kurį  konservatoriai ir  jo bendrapartiečiai socialdemokratai prieš kelerius metus  uždarė.

Tai jau treti  iš eilės šio kandidato pralaimėti rinkimai, kai jis antrame ture pralaimėjo konservatorių kandidatui, o paskutinius du  kartus – Seimo nario  ir mero rinkimuose –  net  nepateko į antrą turą. Radviliškio skyriaus socialdemokratų partijos nariai kalba, jog dėl prastų rezultatų rinkimuose, K. Račkauskis gali netekti ir Socialdemokratų partijos Radviliškio rajono skyriaus pirmininko pareigų.

K. Račkauskis sulaukė 17,14 proc. rinkėjų palaikymo.

Gediminas Lipnevičius, nepartinis

Vienintelis rinkimuose dalyvavęs nepartinis G. Lipnevičius pirmajame  ture surinko balsų tiek, kiek dvi parlamentinės partijos – „valstiečiai“ ir liberalai ar Darbo partija kartu sudėjus. Prieš dvejus metus pirmą kartą dalyvavęs mero rinkimuose šis kandidatas sulaukė 10,9 proc. balsų, o šį kartą gerokai daugiau – net 12,86 proc. balsų  nuo visų atėjusiųjų į rinkimus.

Kaip niekas kitas G. Lipnevičius  sulaukė  trukdymų, apie jį buvo aktyviai skleidžiama dezinformacija. Šie rinkimai, daugelio radviliškiečių nuomone, nebuvo švarūs. Rinkimų komisija elgėsi tendencingai, atokiai nuo balsavimo apylinkių gyvenantiems piliečiams nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balsą. Todėl dalyvavusių rinkimuose kraštiečių šiemet buvo kaip niekad mažai. Visa tai tarnavo sisteminių partijų atstovams. Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius pasiryžęs toliau dirbti Radviliškio krašto žmonėms ir tęsti savo pradėtus darbus bei duotus pažadus būdamas  Radviliškio rajono gyventojų  atstovu Radviliškio rajono savivaldybės taryboje.  

Aurimas Gaidžiūnas, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos kandidatas

„Valstietis“ A. Gaidžiūnas pirmajame rinkimų ture į Radviliškio rajono savivaldybės merus liko penktas – nepadėjo net darbo Seime patirtis. Ką ir bekalbėti, kai už Baisogaloje gyvenantį kandidatą aktyviai nebalsavo net patys baisogaliai. Kalbama, jog dėl tokio skaudaus pralaimėjimo rinkimuose A. Gaidžiūnas gali netekti ir skyriaus pirmininko posto. Beje, ketverius metus sėdėjęs Seime, A. Gaidžiūnas ne kartą pašieptas LNK KK2 laidoje, o rajone išgarsėjo ne aktyvumu kaip Seimo narys, o tuo, kad įsigijo itin prabangų BMW automobilį beveik už 100  tūkst. eurų, kuriuo sugebėjo  numušti  net dvi stirnas. Labiausiai nustebino  šio kandidato kolega „valstietis“  M. Pauliukas, einantis mero pareigas, kuris labai  nenoriai agitavo už savo bendrapartietį.

A. Gaidžiūnas surinko 10,11 proc. rinkėjų balsų.

Mantas Reutas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas

Priešpaskutinis  liko M. Reutas, kuris  rinkimų į merus kampanijos metu taip pat norėjo būti matomas bei žinomas, tačiau radviliškiečiai vis tiek vieni kitų klausinėjo „Kas tas Mantas Reutas?“ Šiam jaunam politikui dar trūksta patirties susiremti su patyrusiais kandidatais. Gal jaunam kandidatui koją pakišo ir tai, kad jis yra  liberalų partijos, kurios idėjos daugeliui piliečių svetimos dėl požiūrio į šeimą ir homoseksualias santuokas, atstovas.

M. Reutas surinko tik 3,23 proc. rinkėjų balsų.

Jurgis Baublys, Darbo partijos kandidatas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutiniu rinkimuose  liko Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas Jurgis Baublys. J. Baublys jau ne pirmą kadenciją dirba savivaldybės Taryboje ir posėdžiuose dažniausiai tyli. Tiesa, pasisako, kai sprendimai liečia jo, kaip verslininko, interesus, o šio kandidato pagyvėjimas posėdžiuose pasimatė prieš savivaldybės mero rinkimus – ir jis panoro būti žinomas.

J. Baublys surinko 3,03 proc. rinkėjų balsų.

Balandžio 25 d. antrame rinkimų ture susikaus buvęs meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis ir administracijos direktorė, konservatorė Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė.

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių gyvenimą pakeitusi pandemija koregavo ir kriminogeninę situaciją

Avatar

Paskelbta

data

Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo deleguota daug papildomų funkcijų, tarp kurių – įvairių Lietuvos vyriausybės sprendimų vykdymas, organizuojant kontrolės priemones karantino situacijai valdyti. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko ir buvo baiminamasi, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms savo uždaviniams vykdyti – operatyviai reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir nusikalstamų veikų tyrimą,  šalinti nusikalstamas veikas įtakojančius rizikos veiksnius. Šiaulių apskrities  policijos  kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija bei su ja susijęs visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Pagrindinė žinutė gyventojams – nusikalstamumas  sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę. Šiaulių apskrities policijos kolektyvą džiugina šio laikotarpio  nusikalstamumo rodikliai su minuso ženklu.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 proc. ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje  sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis kartusi, Joniškio rajone  – tris kartus. Mažiau buvo pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį jų buvo 42.

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius bei jų lyginamasis svoris bendroje nusikalstamumo statistikoje didėja. Šios kategorijos nusikaltimų per  pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 proc. iki 6 proc. Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai -6). Tačiau  sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų  šalies apskričių komisariatų.  Kolektyvas atskleidė 86,6 proc. visų registuotų nusikalstamų veikų. O Telšių apskrities policijos kolektyvas, su kuriuo nuo rudens Šiaulių AVPK dirba eksperimento sąlygomis, kaip vienas administracinis vienetas, pasiekė net 97 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Geriausiais nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliais Šiaulių AVPK gali pasigirti Šiaulių miesto ir rajono PK kolektyvas, atskleidęs 91 proc. nusikalstamų veikų, ir Joniškio PK kolektyvas, pasiekęs 94.6 proc.  nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 m. 1 ketv. jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais  metais – 41.  Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo, tik padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį buvo stebimas sukčiavimo atvejų (2020 m. 1 ketv. – 33, 2021 m. 1 ketv. – 41) dažnėjimas. 

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketv. ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 proc. jų surasta, kitų paieška tebetęsiama. Šiaulių miesto ir rajono PK ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio PK – 12 (surasta 12), Raseinių r. PK – 8 (surasta 5), Pakruojo PK -3 (surastas 1), Joniškio r. PK – 1 (surastas 1).

Eismo dalyviai buvo atsargesni ar tiesiog mažiau keliavo?

Optimistinė avaringumo statistika  Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia policijos pareigūnų kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių. O išvykusiuosius į kelionę  drausmino žinia apie padidintų pareigūnų pajėgų budėjimą keliuose. 

Per 1 šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau, negu per pusę (2020 m. 1 ketv. – 68, 2021 m. 1 ketv. – 27).

                               2020 m. 1 ketv.                                        2021 m. 1 ketv.                                       

Šiauliuose                                    34                                                             12

Radviliškio rajone 13                                                             5

Šiaulių rajone                               10                                                             3

Raseinių rajone       7                                                               3

Joniškio rajone       3                                                               0

Tik  Pakruojo rajone stebimas įskaitinių eismo įvykių augimas (2020 m. 1 ketv. – 1, 2021 m. 1 ketv. – 4).

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet (mirtis eismo įvykyje fiksuota Šiaulių rajone), sužalotųjų – nuo 81 iki  31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 m. 1 ketv. – 5, 2021 m. 1 ketv. – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų 1 ketv. sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom. Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), mažiau – Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis daugiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas  ir pagalba, dalinantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus. Visuomenės pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką.  Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas  sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.

                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi