Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pasaulinė Žemės diena – kovo 20-oji!

Avatar

Paskelbta

data

Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris.

1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20 – 21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdama į šį kreipimąsi, tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Šią dieną dauglyje pasaulio šalių diskutuojama aplinkosauginėmis temomis ir raginama priimti palankius aplinkai sprendimus. Tai diena, kai kalbama apie mūsų planetai iškilusius pavojus, kai raginama pagalvoti apie visuomenės darnios raidos būtinybę, kad mūsų veikla žydinčioje planetoje nebūtų nukreipta tik beatodairiškam mūsų pačių gerovės ir patogumo kūrimui, negalvojant apie ateities kartas. Kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo linkme. Mūsų maži ir, atrodytų, nežymūs darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o jai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai. Naudojant šiuos išteklius teršiamas oras, didinamas kenksmingų dujų išmetimas į atmosferą, dėl ko šiltėja mūsų planetos klimatas, pradeda tirpti ledynai amžino įšalo zonose. Šią dieną Lietuvos Aplinkos ministerija organizuoja šventinius renginius, kūrybines akcijas, išvykas į parkus, miškų tvarkymą, inkilų kėlimo akcijas ir kt..

Jau daugelį metų Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centras ir Gražinos pagrindinė mokykla rajono mokinius ir mokytojus kovo 20 dieną sukviečia į akcijas, koferencijas, renginius, skirtus Pasaulinei Žemės dienai. Šiais metais į renginį „Mažais žingsneliais – didelių tikslų link“ atvyko per aštuoniasdešimt mokinių iš Baisogalos, Šeduvos, Lizdeikos, Vaižganto, Sidabravo, Šiaulėnų M.Šikšnio, Grinkiškio J.Poderio gimnazijų, Vaižganto progimnazijos, Pakalniškių, Alksniupių, V.Kudirkos, Pociūnėlių, Gražinos pagrindinių mokyklų, Jaunimo mokyklos.

Renginio dalyvius pasveikino Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Laisvūnas Vaičiūnas. Svečių vardu į jaunuosius ekologus ir jų mokytojus kreipėsi Kazimieras Augulis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas, Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas. Dainomis ir šokiais, skambiais posmais, išaukštinančiais Lietuvą, gražiniečiai pradėjo renginį.

Renginio organizatoriai – Valentina Grinienė, Radviliškio rajono savivaldybės vyriausioji specialistė, Marija Motiejūnienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė, Laisvūnas Vaičiūnas, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius, Daiva Sedelskienė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro darbuotoja, Salvinija Vaičiūnienė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja ekspertė, Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro darbuotoja, Joana Laurutienė, renginio vedėja, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, – numatė veiklas ir mokiniams, ir jų mokytojams.

Pedagogai dalyvavo seminare „Z kartos vaikai mokykloje“ (lektorė Enrika Margienė, PPT psichologė).

Mokinių grupėms buvo organizuota integruota aplinkosauginė veikla, kuriai vadovavo Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojos: „Žemė – vandens planeta“ (vadovės: Grita Dumskienė, anglų kalbos vyresnioji mokytoja, Daiva Kareckaitė, matematikos mokytoja metodininkė, Vilma Mikalauskienė, fizikos mokytoja metodininkė); „Sužinok. Pažink. Atrask“ (vadovės: Vilma Andriušaitienė, fizikos mokytoja metodininkė, Oksana Budreckienė, anglų kalbos vyresnioji mokytoja); „Radviliškio poilsio zonos. Patrauklumas ir problemos“ (vadovės: Laima Škėmienė, istorijos mokytoja metodininkė, Dijana Krivickienė, matematikos mokytoja metodininkė, Lina Miškinienė, informacinių technologijų vyresnioji mokytoja); „Lietuviškų pievų skonis“ (vadovės: Danguolė Juodžbalienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, Rasa Masiulienė, technologijų mokytoja metodininkė, Jovita Steponavičienė, pradinio ugdymo programos mokytoja metodininkė).

Po refleksijos ir apibendrinus grupių veiklos rezultatus, renginys „Mažais žingsneliais – didelių tikslų link“ baigėsi mokyklos kieme visuotiniu šokiu „Būk pasveikinta, Žeme“ (vadovės: Valerija Jurgauskienė, Gražinos pagrindinės mokyklos šokių mokytoja metodininkė, ir Lina Lesickienė, V.Kudirkos šokių mokytoja metodininkė).

Artėjant Pasaulinei Žemės dienai mokyklos erdvės pasipuošė naujais akcentais (vazomis su pradinukų rankelėmis sukurtomis trispalvėmis tulpėmis) ir parodomis gamtosaugine tematika: „Mano svajonių miškas“ (respublikinės konferencijos „Tarpkultūrinis dialogas“ dalyvių darbai), 1-4 klasių mokinių aplinkosauginiai plakatai „Kur gimėm, kur augom, kur Žemė sava”, „Žemės spalvos“ (dailės vyresniojo mokytojo Sigito Lauručio fotografijos).

Pasaulinė Žemės diena kiekvieną iš mūsų ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną. Tegul maži darbeliai paskatina siekti didelių tikslų.

 

Diana Skvarnavičienė ir Vilma Andriušaitienė,
Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojos metodininkės

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

„Auksinė krivūlė“ – ne už rajono pasiekimus

Avatar

Paskelbta

data

Vietos savivaldos dienos išvakarėse Vilniuje Lietuvos savivaldybių asociacija tradiciškai suorganizavo savivaldos apdovanojimus „Auksinė krivūlė“. Šį kartą  apdovanojimas po ilgos pertraukos pasisekė ir Radviliškio rajoną, jo į Vilnių atsiimti vyko meras Antanas Čepononis su Moterimi Saule – administracijos direktore Jolanta Margaitiene.

Ar „Auksinė krivūlė“ buvo išmaldauta?

Ne paslaptis, kad konservatoriams valdant Radviliškio rajoną, jis pagal gyventojų atlyginimų dydį bei gyventojų skaičiaus mažėjimą sparčiai grimzta į dugną. Gal todėl ir savivaldybių asociacijos apdovanojimas „Auksinė krivūlė“ jau aštuonerius metus aplenkdavo Radviliškio rajoną. O ir už kokius pasiekimus galima teikti apdovanojimą, kai  Radviliškio rajono savivaldybės ypatingi nuopelnai būtų nebent dažnas valdininkų lankymasis teisme, nebaigtos brangios statybos, mažiausi medikų ir mokytojų atlyginimai regione bei visoje Lietuvos žiniasklaidoje skambantys skandalai apie Viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus.

Tačiau merui A. Čepononiui  susiruošus   dalyvauti Seimo rinkimuose, situacija pasikeitė – Radviliškio rajonui „Auksinė krivūlė“ įteikta už glaudų savivaldos ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiavimą.

Dėl tokios  nominacijos kyla šiokių tokių abejonių – ar tik ne tos krivūlės rajono meras  spalio 5 dieną vyko į Vilnių maldauti? Juk reikia pasirodyti – štai dar netapęs Seimo nariu auksinius daiktus į rajoną parveža, o kai taps, tai jau visus auksu apipils ir iš visų jėgų dirbs, kad  tik „rajonui būtų geriau“.

Rajono ir kariuomenės bendradarbiavimas susiklostęs istoriškai

Dar kyla klausimas, ar  yra koks  bent koks Radviliškio rajono savivaldybės nuopelnas dėl to, kad  rajonas apsuptas Lietuvos kariuomenės padalinių? Rajone nuo seno yra dislokuoti Lietuvos kariuomenės Depų tarnybos Arsenalas, Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas, Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Krašto apsaugos savanoriai. Tiesa, dar Radviliškio rajone planavo įsikurti Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas, tačiau savo dislokacijos vieta batalionas pasirinko Šilalės miestelį.

„Glaudus bendradarbiavimas“ – stovėjimas šalia kariškių?

Na, o pastaruoju metu „labai glaudų“ bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene rajono meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė pademonstruoja  pastovėdamas šalia kariškių per iškilmingą  priesaikos ceremoniją,  vykstančią Radviliškio miesto aikštėje. Meras ir direktorė  paprastai stovi šalia aukšto rango kariškių, vadinasi, „glaudžiai bendradarbiauja“?

Ateities vizija – apdovanojimai už realius darbus

Belieka tikėtis, jog ateityje, galbūt rajoną valdant naujam merui, „Auksinės krivūlės“ Radviliškio rajonui bus teikiamos ne „pritempiant“ nuopelnus už  bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene, o už realius pasiekimus. Pavyzdžiui, už atsakingą požiūrį į efektyvų finansų valdymą, kaip  Varėnos rajono savivaldybei ar  už smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą, kaip Plungės rajono savivaldybei.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Replika Invaziniai kurmiai

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškį pamėgo invazinis Sosnovskio barštis. „Paplentės“ soduose karaliauja invaziniai šliužai, tačiau tuo invazinės bėdos nesibaigė.

Miško gatvėje pastebėtas ir invazinis kurmis. Ieškodamas patelės poravimuisi, jis perkniso kelkraštį, įgriaudamas trinkeles. Kalbama, jog panaudos savo būsto įrengimui. Bet ir tai juokas, pasakojama, kad kai kuriose Lietuvos savivaldybėse esama ir invazinių merų. Kai pagalvoji – siaubas.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019