Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pasaulinė Žemės diena – kovo 20-oji!

Avatar

Paskelbta

data

Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris.

1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20 – 21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdama į šį kreipimąsi, tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Šią dieną dauglyje pasaulio šalių diskutuojama aplinkosauginėmis temomis ir raginama priimti palankius aplinkai sprendimus. Tai diena, kai kalbama apie mūsų planetai iškilusius pavojus, kai raginama pagalvoti apie visuomenės darnios raidos būtinybę, kad mūsų veikla žydinčioje planetoje nebūtų nukreipta tik beatodairiškam mūsų pačių gerovės ir patogumo kūrimui, negalvojant apie ateities kartas. Kiekvienas turėtume pagalvoti apie mūsų planetos problemas ir savo kasdienę veiklą nukreipti tų problemų sprendimo linkme. Mūsų maži ir, atrodytų, nežymūs darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o jai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai. Naudojant šiuos išteklius teršiamas oras, didinamas kenksmingų dujų išmetimas į atmosferą, dėl ko šiltėja mūsų planetos klimatas, pradeda tirpti ledynai amžino įšalo zonose. Šią dieną Lietuvos Aplinkos ministerija organizuoja šventinius renginius, kūrybines akcijas, išvykas į parkus, miškų tvarkymą, inkilų kėlimo akcijas ir kt..

Jau daugelį metų Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centras ir Gražinos pagrindinė mokykla rajono mokinius ir mokytojus kovo 20 dieną sukviečia į akcijas, koferencijas, renginius, skirtus Pasaulinei Žemės dienai. Šiais metais į renginį „Mažais žingsneliais – didelių tikslų link“ atvyko per aštuoniasdešimt mokinių iš Baisogalos, Šeduvos, Lizdeikos, Vaižganto, Sidabravo, Šiaulėnų M.Šikšnio, Grinkiškio J.Poderio gimnazijų, Vaižganto progimnazijos, Pakalniškių, Alksniupių, V.Kudirkos, Pociūnėlių, Gražinos pagrindinių mokyklų, Jaunimo mokyklos.

Renginio dalyvius pasveikino Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Laisvūnas Vaičiūnas. Svečių vardu į jaunuosius ekologus ir jų mokytojus kreipėsi Kazimieras Augulis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas, Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas. Dainomis ir šokiais, skambiais posmais, išaukštinančiais Lietuvą, gražiniečiai pradėjo renginį.

Renginio organizatoriai – Valentina Grinienė, Radviliškio rajono savivaldybės vyriausioji specialistė, Marija Motiejūnienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė, Laisvūnas Vaičiūnas, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius, Daiva Sedelskienė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro darbuotoja, Salvinija Vaičiūnienė, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja ekspertė, Radviliškio rajono Ekologinio ugdymo centro darbuotoja, Joana Laurutienė, renginio vedėja, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, – numatė veiklas ir mokiniams, ir jų mokytojams.

Pedagogai dalyvavo seminare „Z kartos vaikai mokykloje“ (lektorė Enrika Margienė, PPT psichologė).

Mokinių grupėms buvo organizuota integruota aplinkosauginė veikla, kuriai vadovavo Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojos: „Žemė – vandens planeta“ (vadovės: Grita Dumskienė, anglų kalbos vyresnioji mokytoja, Daiva Kareckaitė, matematikos mokytoja metodininkė, Vilma Mikalauskienė, fizikos mokytoja metodininkė); „Sužinok. Pažink. Atrask“ (vadovės: Vilma Andriušaitienė, fizikos mokytoja metodininkė, Oksana Budreckienė, anglų kalbos vyresnioji mokytoja); „Radviliškio poilsio zonos. Patrauklumas ir problemos“ (vadovės: Laima Škėmienė, istorijos mokytoja metodininkė, Dijana Krivickienė, matematikos mokytoja metodininkė, Lina Miškinienė, informacinių technologijų vyresnioji mokytoja); „Lietuviškų pievų skonis“ (vadovės: Danguolė Juodžbalienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, Rasa Masiulienė, technologijų mokytoja metodininkė, Jovita Steponavičienė, pradinio ugdymo programos mokytoja metodininkė).

Po refleksijos ir apibendrinus grupių veiklos rezultatus, renginys „Mažais žingsneliais – didelių tikslų link“ baigėsi mokyklos kieme visuotiniu šokiu „Būk pasveikinta, Žeme“ (vadovės: Valerija Jurgauskienė, Gražinos pagrindinės mokyklos šokių mokytoja metodininkė, ir Lina Lesickienė, V.Kudirkos šokių mokytoja metodininkė).

Artėjant Pasaulinei Žemės dienai mokyklos erdvės pasipuošė naujais akcentais (vazomis su pradinukų rankelėmis sukurtomis trispalvėmis tulpėmis) ir parodomis gamtosaugine tematika: „Mano svajonių miškas“ (respublikinės konferencijos „Tarpkultūrinis dialogas“ dalyvių darbai), 1-4 klasių mokinių aplinkosauginiai plakatai „Kur gimėm, kur augom, kur Žemė sava”, „Žemės spalvos“ (dailės vyresniojo mokytojo Sigito Lauručio fotografijos).

Pasaulinė Žemės diena kiekvieną iš mūsų ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną. Tegul maži darbeliai paskatina siekti didelių tikslų.

 

Diana Skvarnavičienė ir Vilma Andriušaitienė,
Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojos metodininkės

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kaziuko mugė persikelia į namus: šventinę nuotaiką susikurkite gaminant tradicinius valgius

Avatar

Paskelbta

data

Pirmąjį kovo savaitgalį klegėdavusi tradicinė Kaziuko mugė dėl karantino ribojimų šįmet iš Vilniaus centro persikėlė internetą. Vis dėlto, nors gyvai Kaziuko mugėje apsilankyti nepavyks, autentišką mugės nuotaiką galima susikurti ir namuose. Vilma Juodkazienė, prekybos centro „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad viena iš stipriausių mugės tradicijų – maistas, tad geriausias būdas bent mintimis nukeliauti į Kaziuką – namuose pasigaminti tradicinių patiekalų. 
„Vienas iš didžiausių mugės simbolių – unikalūs lietuviški patiekalai, todėl norint bent simboliškai paminėti tradicija tapusią šventę, namuose galima pasigaminti nesudėtingų patiekalų, kurie padės sukurti Kaziuko mugės nuotaiką. Tam tiks visi tradiciniai valgiai, kuriuos skanaudavote mugėje: bulviniai blynai, plovas, įvairiausi šiupiniai ar pyragėliai“, – sako V. Juodkazienė.
Keičiantis amžiams tradicijos beveik nepakito
Rima Visackienė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvo skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, pasakoja, kad dar nuo XVII amžiaus tradicija tapusi mugė išties asocijuojasi su dviem dalykais – amatininkų dirbiniais ir kulinariniais gaminiais.
„Daugiau kaip 400 metų gyvuojanti mugė net ir bėgant amžiams išlaikė pagrindinius savo bruožus. Nuo pat pradžių į mugę suvažiuodavo amatininkai iš visų Lietuvos kampelių, jie prekiaudavo iš medžio ar metalo pagamintais dirbiniais, verbomis. Žinoma, Kaziuko mugė, kaip ir gyvenimas – vietoje nestovi, todėl nenuostabu, kad kasmet ji modernėja ir pasipildo vis nauju asortimentu: įvairiais lietuvių dizainerių kurtais drabužiais, aksesuarais, kitais namų apyvokos ar interjerui papuošti skirtais daiktais“, – sako R. Visackienė.
Maistas – svarbi mugės dalis
Kalbėdama apie neatsiejamą mugės dalį – kulinariją, tautosakos instituto darbuotoja pasakoja, kad pagrindiniai per mugę siūlomi patiekalai – vis dar išlikę pakankamai autentiški. 
„Pirmasis su Kaziuko mugę besiasocijuojantis maisto gaminys – Kazimiero širdelės. Nuo seno jos buvo pačios svarbiausios šioje mugėje. Žmonės, kurie apsilankydavo Kaziuke, be šių širdelių lauktuvėms namo grįžti negalėdavo. Kazimiero širdelės tradiciškai buvo daromos iš balto pyrago, jos visuomet būdavo ir gražiai papuoštos įvairiausiais glaistais, atrodė lyg išsiuvinėtos. Manau, tokių širdelių ir šiuolaikinėje mugėje dar galime rasti. Dar vienas dalykas, be kurio neįsivaizduojama Kaziuko mugė – mieliniai riestainiai. O taip ir duona, kuri mūsų tautoje išlaikė močiučių ir promočiučių kepimo tradicijas ir šių laikų Kaziuko mugėse yra ypač populiari“, – kalba žinovė.
R. Visackienė pabrėžia, kad nors mugė vieno tradicinio patiekalo neturėjo, – joje buvo ir šiais laikais galima rasti šonkaulių ar dešrelių su troškintais kopūstais, virtinukų ar pyragėlių su įvairiais įdarais, blynų. Na ir, žinoma, senovės lietuvių itin vertintos žirnių košės.
„Dar vienas neatsiejamas Kaziuko mugės simbolis – medinis šaukštas. O juk jis skirtas ne kam kitam, bet košėms valgyti. Vienas seniausių ir autentiškų Kaziuko mugės patiekalų – žirnių košė. Ji gali būti gaminama su šonine, spirgais arba visai be mėsos. Mėsą senovėje lietuviai valgydavo ne kasdien, dažniausiai ja mėgaudavosi įvairiomis progomis, o žirnių košė yra vienas tų senovės lietuvių patiekalų, kurį žmonės valgydavo ir kasdien“, – pasakoja R. Visackienė.
Norintiems Kaziuko mugės nuotaiką susikurti namuose R. Visackienė siūlo pasigaminti kelis mugę primenančius patiekalus.
„Būtinai rekomenduočiau žirnių košę. Dabar tikriausiai žmonės ją tikriausiai gamina labai retai. Šią košę galima gardinti spirgais ar šonine. O tie, kurie laikosi gavėnios, gali ją valgyti ir be mėsos, pagardintą kepintu svogūnu ar morkomis“, – teigia ji. Dar vienas Kaziuko mugę primenantis patiekalas, anot R. Visackienės, mėsa arba džiovintais grybais įdaryti virtiniai. Taip pat ir įvairiausi pyragėliai su grybais ar raugintais kopūstais, kuriuos užsigerti galima iš džiovintų vaisių paruoštu kompotu.
Kaziuko mugei namuose siūlome kelis paprastus patiekalus:
Žirnių košė su šonine
Jums reikės:
Žirnių
Morkos
Svogūno
Rūkytos šoninės
Šlakelio aliejaus
Druskos ir pipirų
Paruošimas:
Žirnius bent kelias valandas palaikykite šaltame vandenyje, paskui juos išvirkite sūdytame vandenyje. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite smulkintus svogūnus, sutarkuotą morką, šoninę ir apkepkite, kol gražiai paruduos. Viską sudėkite į pravėsusius žirnius, pagardinkite druska ir pipirais. Tuomet viską sudėkite į aliejumi pašlakstytą kepimo indą (geriausiai tinka molinis) ir kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 30 minučių.
Aukštaitiški virtiniai
Jums reikės:
Kiaušinio
100 ml vandens
Miltų
Kiaulienos arba kitokios mėsos
Svogūno
Druskos ir pipirų
Aliejaus
Paruošimas:
Visų pirma reikėtų išvirti mėsą. Tuomet inde reikėtų sumaišyti tešlai skirtus ingredientus: miltus, kiaušinį, vandenį ir žiupsnelį druskos. Iškočioti tešlą ir iš jos išpjauti pageidaujamo dydžio skrituliukus. Tuomet smulkiai susmulkinti virtą mėsą. Supjaustyti svogūnus, juos kelias minutes pakepinti keptuvėje su įkaitintu aliejumi. Susmulkintą mėsą reikėtų sumaišyti su pakepintais svogūnais. Viską pagardinti druska ir pipirais. Galiausiai į paruoštus skritulėlius dedame paruošto mėsos įdaro ir užspaudžiame kraštelius. Paruoštus virtinukus  pasūdytame vandenyje verdame apie 15–20 min. Išgriebtus apipilame lydytu sviestu ir patiekiame su grietine. Skanaus!
 Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė
Mob. tel. +370 686 56010
El. p. vaida.budriene@iki.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Pagrobtu automobiliu pasidžiaugė trejetą valandų

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos tyrėjai kartu su ikiteisminį tyrimą kuruojančiu Šiaulių apylinkės prokuratūros prokuroru baigė ikiteisminį tyrimą ir teisminiam nagrinėjimui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl nusikalstamų naujametinių „nuotykių“  pareikšti Šiauliuose gyvenusiam 40-mečiui vyrui. Jis įtariamas plėšimu, dokumentų pagrobimu bei neteisėtu disponavimu elektroninėmis mokėjimo priemonėmis.

Praėjusių metų gruodžio 31-osios vakare, jau po 23 val., Šiauliuose esančioje Basanavičiaus gatvėje susikirto  šio vyro ir 49 metų praeivio keliai. 19 kartų už turtinius ir smurtinius nusikaltimus teistas vyras sutikto praeivio pareikalavo 10 eurų. Neigiamas atsakymas jam nepatiko, tad savo tikslą pasiekti pabandė kumščiais. Abu vyrai susigrūmė. Kai užpuolikas savo aukai po kaklu pakišo peilį ir paklausė, ar šis nori gyventi, jėgos tapo nelygios. Sudavęs dar keletą smūgių, įtariamasis vyrą paliko gulintį be sąmonės ant žemės, pačiupo jo piniginę su  dviem elektroninėmis mokėjimo kortelėmis  bei asmens dokumentais, automobilio raktelius ir nuvažiavo jo automobiliu.

Apie pagrobtą „Suzuki Grand Vitar“ policijos pareigūnai sužinojo iš nukentėjusiojo netrukus po įvykio. Patruliai ėmėsi jo paieškos, tikrindami mikrorajono gatves bei kiemus, ir po trejeto valandų transporto priemonę rado stovinčią Pakruojo g., šalia Nakvynės namų. Čia įrengtos vaizdo kameros akivaizdžiai parodė, kas tuo automobiliu atvažiavo ir kas iš jo išlipo. Tad automobilio pagrobėjui, kuris pastaruoju metu gyveno Nakvynės namuose, buvo uždėti antrankiai ir pirmąją Naujųjų metų dieną jis praleido areštinėje. Laukdamas teismo, už grotų  jis tebėra iki šiol.

 
                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi