Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Mūšis dėl brangstančios rinkliavos tęsiasi

Avatar

Paskelbta

dataVasario 21 d. Radviliški rajono savivaldybėje  vyko antras rajono vadovų bei verslininkų susitikimas dėl didėjančio šiukšlių rinkliavos mokesčio, tik šį kartą prisijungė ir ŠRATC direktorė J. Šalkauskienė su komanda.

Rinkliava – nuo atliekų išvežimo fakto

Vėl buvo kalbama apie naują dvinarę komunalinių atliekų rinkliavos sistemą, kuri ženkliai patuštintų rajono verslininkų kišenes.

„Mes, verslininkai, susirinkę tarėmės ir norėtume už komunalinių atliekų išvežimą pastoviąją  dalį mokėti pagal darbuotojų skaičių, o kintamąją – pagal faktą, kiek šiukšlių išvežama. Kodėl turime mokėti už komunalinių šiukšlių išvežimą pagal kvadratus, juk kvadratai šiukšlių negamina. Įteisinus  rinkliavą už atliekų išvežimą pagal pastatų kvadratus, dar kartą mokėsime turto mokestį, tik kitaip pavadintą“,- sakė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ vadovas Gediminas Lipnevičius.

„Absurdas šiukšlių kilogramus paversti kvadratiniais metrai. Jūs nuleidžiate savo kainą už atliekų išvežimą, bet iš kur mums žinoti, kad ji teisinga? Už atliekas visi turėtų mokėti nuo išvežamo kiekio. Jeigu jūsų mašinos neturi svarstyklių, gal tada reikėtų įsigyti?“,- sakė verslininkas A. Kvėglys.

ŠRATC atstovai į šias pastabas atsakė, kad įrengus mašinose svarstykles, brangtų rinkliavos mokestis, o pastovioji  rinkliavos dalis – 75 proc, – skirti atliekų surinkimo sistemos administravimui. Pasak ŠRATC direktorės J. Šalkauskienės, šios lėšos skirtos  sutvarkyti atliekoms, prižiūrėti sąvartynams.

Atliekų mažėja, lėšų poreikis didėja

Verslininkams užkliuvo dar labai svarbus momentas  – šiukšlių mažėja, nes pradėta  jas rūšiuoti, pradėta supirkti PET tara, o savivaldybė turi ženkliai daugiau mokėti už atliekų surinkimą ir sutvarkymą. 2016 m. Radviliškio rajono savivaldybė už atliekų surinkimą ir sutvarkymą mokėjo apie 900 tūkst. eurų, o 2017 m. ši suma išaugo iki 1 mln. 159 tūkst. erų. Kodėl taip atsitiko, juk pati ŠRATC vadovė pripažino, kad šiukšlių sumažėjo 20 proc. „Bet juk likusius 80 proc. mes turime sutvarkyti, padidėjo ir dedamosios dalys: taršos mokestis, MBA sąnaudos, atliekų sutvarkymas po MBA“.

Beje, J. Šalkauskienė net kelis kartus pabrėžė, kad ŠRATC – ne pelno siekianti įmonė, o 75 proc. rinkliavos mokesčio reikalingi jai išsilaikyti.

Piniginis klausimas užkliuvo ir Tarybos nariui J.Povilaičiui. „Rajone tonos šiukšlių išvežimas kainuoja 31,46 eurai, o tonos atliekų sutvarkymo sąnaudos – kainuoja 93 eurus. Sumos skiriasi dviem trečdaliais, įdomu, kodėl jas taip brangiai tvarkote nusivežę?“.

Beje, verslininkai išgirdo dar vieną „džiugią“ žinią  – reikės mokėti už komunalinių atliekų išvežimą ir iš taip vadinamųjų „kitų statinių“ – aptvertų mašinų stovėjimo aikštelių. ŠRATC atstovai šios žinios nepaneigė.
„Kodėl turiu mokėti rinkliavos mokestį už plotą, kuriame stovi automobiliai? Tas plotas nemažas, tai ir mokestis bus nemažas. Kodėl negaliu pats pasverti, kiek atliekų išvežame, jeigu ŠRATC neturi svarstyklių, mes įmonėje turime ir galime pasverti“,- sakė vežėjų atstovas A.Grigaliūnas.

„Jeigu stovėjimo aikštelėse nėra vykdoma komercinė rinkliava, nemanau, kad reikės mokėti nuo jų ploto rinkliavos mokestį“,- sakė J.Šalkauskienė. Verslininkai pastebėjo, kad nutarimuose ir įstatymuose nėra žodžio „nemanau“, turi būti aiškiai įvardyta, ar reikės mokėti rinkliavos mokestį už stovėjimo aikšteles ar ne. Klausimas kol kas liko atviras.

Tarybos nariui ir verslininkui  J. Baubliui iškilo klausimas, kodėl už komunalinių atliekų išvežimą labai mažai moka savivaldybė ir kitos biudžetinės įstaigos. „Jūs viską sudėjote ant verslininkų pečių, o kodėl už atliekų išvežimą mažai moka savivaldybė, mokyklos, karinai daliniai? Kodėl daugiausia moka verslininkai, turintys  parduotuves, viešbučius?“,- klausė J.Baublys. Į šį klausimą nei meras, nei ŠRATC atstovai atsakymo neturėjo.

Verslininkai ŠRATC atstovams pateikė savo skaičiavimus

Iki šio susitikimo verslininkai ir Tarybos nariai atliko „namų darbus“ ir pateikė ŠRATC atstovams net dvi rinkliavos skaičiavimo metodikas: pirma pagal darbuotojų skaičių ir pagal faktinį išvežimą, kuriai griežtai prieštaravo ŠRATC atstovai, motyvuodami nutarimo pažeidimu, ir antrą – už vieną kvadratą reikėtų mokėti 7 cnt., o už vieno kubinio konteinerio išvežimą – 12 eurų. Taip būtų surenkama 290 tūkst. eurų suma, kurią turi sudėti verslas. ŠRATC atstovams ir ši metodika  pasirodė nepriimtina. „Ar paskaičiavote, kiek savivaldybei reikės priimti naujų darbuotojų, kiek reikės sąnaudų, kad būtų įgyvendinta ši metodika? Kas laiduos, kad bus surinkta reikiama pinigų suma“,- pažėrė klausimų  J. Šalkauskienė.

Verslininkai bandė atstovus įtikinti, kad papildomų sąnaudų nereikės, nereikės ir papildomų lėšų.
„Gal tokia dvinarė atliekų rinkliavos sistema ir nelabai teisinga, bet kitos kol kas nėra“,- sakė ŠRATC atstovai. Beje, jie susitikime dažnai operavo sąvokomis „nemanau“, „gal neteisinga“.

„Paimkite, pažiūrėkite mūsų skaičiavimo sistemą, ji nenusižengia jokiems įstatymams. Mes atlikome namų darbus, atlikite ir jūs. Kodėl iš karto sakote „negalima“, „neteisingai“,neanalizuojate konkrečių situacijų. Mes norime, kad viskas būtų sąžiningai. Jeigu situacija nepasikeis, eisime į teismą ir jo sprendimu už šiukšles mokėsime pagal faktą“,- sakė verslininkai.

Meras siūlė sprendimą dėl rinkliavos priimti

Verslininkai mero prašė Tarybos posėdyje kol kas nesvarstyti klausimo dėl dvinarės rinkliavos. Siūlė dar rinktis, tartis ir vėliau sušaukti neeilinį Tarybos posėdį. Meras buvo kitos nuomonės: „Tarybos posėdyje priimkime sprendimą dėl gyventojų, tačiau sprendimą dėl juridinių asmenų nukelkime mėnesiui, o nuo balandžio 1 d. dvinarės rinkliavos mokestį pradėsime skaičiuoti visiems asmenims“.Šiuo pasiūlymu ŠRATC atstovai suabejojo ir tikėtina, kad verslininkai gaus nemažas sąskaitas už komunalinių atliekų  išvežimą. Aišku tik viena – jeigu Taryba patvirtins dabartinę komunalinių atliekų dvinarės rinkliavos sistemą, nukentės ne tik  verslininkai, bet ir ūkininkai, turintys didelius pastatus.

Radviliškio rajono gyventojai, dėmesio: rajonui vadovaujantys konservatoriai ir socialdemokratai jums ruošia „dovanėlę“ –  ženkliai padidės kaina už komunalinių atliekų išvežimą. Deja, gyventojai, apie tai sužinosite tik gavę sąskaitas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Radviliškio verslininkai posėdyje dėl rinkliavos.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi