Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„Metų aferos“ tęsinys arba kaip „paimti“ 100 tūkstančių eurų

Avatar

Paskelbta

data

Dar 2016 m.  savaitraštis „Radviliškio kraštas“  rašė apie Radviliškį sudrebinusį skandalą, susijusį su statomu plaukimo baseinu. Mero A. Čepononio „kūriniu“ vadinamame 3,5 mln. vertės baseine Radviliškio rajono savivaldybės administracijos valdininkai dar 2015 metais nutarė „įsigyti“ papildomų darbų. Už daugiau nei 151 tūkstantį eurų.

 

Apie neaiškią aferą rašė „Radviliškio kraštas“ bei kitos regiono žiniasklaidos priemonės. Radviliškio rajono savivaldybėje tyrimus atliko tiek teisėsauga, tiek Viešųjų pirkimų tarnyba. Patikrinusi sutartis, Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė, kad administracijos valdininkai atlikdami pirkimus pažeidė skaidrumo principą ir Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas. Taip pat nurodė, kad papildomų darbų sutartis tebuvo tik … IMITACIJA! Šiuo pirkimu valdininkai imitavo galimai dalies atliktų darbų pirkimą. Siekdami išvengti bereikalingo papildomo dėmesio, valdininkai 2016 m. kovą „pasiūlė“ baseiną statančiai įmonei „Raseinių statyba“ geranoriškai nutraukti sutartį ir sutartis buvo nutraukta. Oficialiai nurodyta priežastis – įsivėlusi skaičiavimo klaida, neoficialiai – nėra sutarties, nebus ir nusikaltimo. Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba buvo principinga ir savo tyrimą kruopščiai tęsė iki pabaigos.

Nesulaukę pažadėtų pinigų, statybininkai šių metų sausį kreipėsi į teismą. Šiaulių apygardos teismui pateiktame ieškinyje nurodyta beveik 80 tūkstančių eurų suma, o su bylinėjimosi išlaidomis, palūkanomis ir taip toliau ji perkopė ir visą 100 tūkstančių eurų sumą. Kodėl į teismą statybos rangovas kreipėsi tik dabar, tikriausiai išliks įmonės paslaptimi. Pagal 2015 m. spalio mėn. pasirašytą papildomų darbų sutartį administracija buvo įsipareigojusi mokėti už atliktus darbus kiekvieną mėnesį. Nors praėjus beveik pusmečiui nuo šios sutarties pasirašymo iki 2016 m. kovo, kai buvo nutraukta ši sutartis, dar nebuvo pervestas nei vienas euras.

Teisme administracijos poziciją ginė Juridinio skyriaus vedėjas V. Žvikas ir jo pavaduotojas A. Matuzevičius. Juristas A. Matuzevičius nurodė, kad administracija nesutinka su pateiktu ieškiniu, nes nebėra abi puses saistančios juridinės sutarties ir valdininkai neturi … LĖŠŲ! Radviliškio rajono savivaldybė turi sąskaitose keletą milijonų eurų, o argumentuoja, kad yra tokie vargetos, jog negali susimokėti už „nusipirktus“ papildomus darbus. Tačiau akylesnė akis supras, kad teismas tebuvo tik priedanga ir visas šitas „spektaklis“ buvo surežisuotas bei atliktas kaip televizijos realybės šou, trukęs vos pusvalandį, per kurį savivaldybės juristas teismo posėdyje kalbėjo vos porą minučių!!!

 

Teismai priima sprendimus vadovaudamiesi jiems pateiktais įrodymais. O juk neprivalu pateikti įrodymus, jeigu tyčia siekiama nepalankaus sprendimo. Tūlas pilietis sakytų: „Kokia nesąmonė, kas norėtų sau nepalankaus sprendimo, ypač, kai tektų mokėti 100 tūkstantines sumas?“ Bet kai yra galimai tam tikri išankstiniai susitarimai, kuriais siekiama naudos, tai ir tokia versija skamba visai įtikinamai. Administracijos juristai „PAMIRŠO“ teismui pateikti 2016 m. spalio mėn. Viešųjų pirkimų tarnybos išvadą, kurioje įvertintos abi su plaukimo baseinu susijusios sutartys. Šioje išvadoje rašoma, kad: remiantis ekspertinio vertinimo išvada nustatyta, kad papildomi polių įrengimo darbai yra atlikti nuo 2015 m. birželio 16 d. iki 2015 m. birželio 30 d., tačiau papildomi įrengimo darbai nėra aktuoti.  Statybų ekspertas nurodė, kad papildomo smėlio – žvyro pasluoksnio įrengimo darbų nėra galimybės nustatyti...“ Ginčijami darbai galimai atlikti 2015 m. birželį, o sutartį dėl jų pasirašo tų pačių metų spalio mėnesį! Be to, kur ir kada iš tikro buvo panaudoti 3200 smėlio – žvyro kubų, taip ir liko neaišku. Teisybės dėlei reiktų pasakyti, kad Statybos skyriui vadovaujantis G. Vičas teigė, jog matė tą smėlį – žvyrą, bet kadangi nebuvo padaryti šurfai, todėl ir liko neaišku, ką jis ten pamatęs patvirtino savo parašu jau praėjus keliems mėnesiams po įvykusio fakto. Taip pat dokumentą pasirašė ir K. Čiudaras, kuris kaltinamas kartu su A. Čepononiu baudžiamojoje byloje. K. Čiudaras teisme prisipažino suklastojęs dokumentą, kuriuo patvirtino beveik 200 tūkstančių litų vertės neįvykdytų darbų Latvių kultūros centre. Todėl galima tik pritarti Viešųjų pirkimų tarnybos specialistų nuomonei, kuri teigia, kad: „Atsižvelgiant į nustatytą, pažymėtina, kad Rangovas („Raseinių statyba“) dalį Papildomu pirkimu įsigytų darbų jau buvo atlikęs dar iki Papildomo pirkimo procedūrų vykdymo pradžios, todėl Perkančioji organizacija vykdydama Papildomų darbų pirkimą jau įsigytiems ir atliktiems darbams tik imitavo viešąjį pirkimą, norėdama įteisinti jau sudarytą sandorį.

Tarnyba, paaiškėjus patikros vietoje nustatytiems faktams, konstatuoja, kad Perkančioji organizacija, atlikusi Papildomų darbų pirkimo procedūras jau atliktiems darbams, t. y. tik imituodama pirkimo procedūrą, pažeidė Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nustatytą skaidrumo principą. O kad teismas  visai „susipainiotų“, buvo pateikiama tokia gausybė dokumentų, kurie net neturėjo esminės reikšmės galimos skolos dydžio nustatymui.

Pats meras A. Čepononis dar pernai teigė, kad išaiškėjus, jog viešieji pirkimai buvo atlikti pažeidžiant viešųjų pirkimų įstatymą, jis asmeniškai pasirūpins, kad kaltieji būtų nubausti. Bet ar gali būti nubausti vykdytojai, jei „užsakovas“ pats to prašė, klausimas tik retorinis. Tačiau atsakomybę už neaiškią aferą buvo sugalvota perkelti rajono Tarybai. Kartą puikiai pavyko, kai kilo nepasitenkinimas dėl 3 mln. eurų vertės Aušros aikštės projekto ir tada buvo „apkaltinta“ Taryba; neva Tarybos nariai patys balsavo už tokį projektą. Kai sprendimas kolegialus, tai ir atsakomybės bus lengviau atsikratyti.

Dar neįsigaliojus pirmos instancijos teismo sprendimui, neeilinio posėdžio metu Tarybai buvo pateiktas sprendimo projektas dėl biudžeto pakeitimo. Tarybos nariai  konservatoriai S.Dišlė, A.  Januševičienė, D. Jurėnas, V. Skarelienė, J. Staškūnienė, A. Jegnoras ir K. Dočkus, su konservatorių sąrašu išrinktas V. Smalinskas, socialdemokratai J. Pravilonis ir K. Augulis, liberalams priklausantys A. Ruseckas ir R. Vaičiurgis bei nepriklausomas A. Fergelis lengva ranka paėmė 100 tūkstančių eurų nuo bendro Lietuvos – Latvijos projekto ir atidavė „Raseinių statybai“. Neva, reikia vykdyti teismo sprendimą. Nors nuo jų sprendimo nelabai kas ir būtų priklausę, kadangi net ir esant neigiamam Tarybos sprendimui, įsigaliojusį teismo sprendimą privaloma vykdyti. Patys nesigilino į sprendimo projekto esmę ir aplinkybes, bet ir trukdė kitiems Tarybos nariams išsiaiškinti, kodėl buvo priimtas toks rajonui žalingas sprendimas. Cituojant jau įsigaliojusį teismo sprendimą, jame nurodoma, kad „… priteisti iš atsakovės Radviliškio rajono savivaldybės administracijos ieškovei UAB „Raseinių statybai“ 78 279,83 EUR, 6 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą 78 279,83 Eur nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2017 – 02 – 03) iki visiško sprendimo įvykdymo, 3812 Eur bylinėjimosi išlaidų“. Bet Tarybai buvo pateiktas svarstyti sprendimo projektas, kuriame nurodoma net 100 583 tūkstančius eurų suma. Kyla klausimas, kokio velnio 13 Tarybos narių „sutiko“ duoti 18 492 eurų didesnę sumą nei priteisė teismas? Tai lieka paslaptimi.

Ar jie buvo teisūs ir nesugebėję padėti taško neaiškios aferos istorijoje, o tik aklai atlikdami statistų vaidmenis šiame spektaklyje vykdydami „režisieriaus“ užduotis iš aukščiau, parodys laikas.

 

Marius Aleksiūnas

 

 

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi