Mero kėdę klibina tyrėjai

Liaudies išmintis byloja: duok girtuokliui butelį, o progą atšvęsti jis nesunkiai susigalvos. Panašios mintys apėmė ir išgirdus, kokia proga Radviliškio rajono savivaldybė praėjusią savaitę sušaukė spaudos konferenciją. O ji, anot savivaldybės Civilinės metrikacijos, informacinių technologijų ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Eligijos Zoltnerienės, buvo skirta Radviliškio rajono savivaldybės mero Vytauto Simelio 100 dienų darbo vykdant mero pareigas sukakčiai.

Ką čia ir bepridursi, labai rimta proga, nes antro tokio „jubiliejaus“ meras savo poste gali ir nebesulaukti, jeigu Vyriausiosios rinkimų komisijos šiuo metu atliekamas tyrimas baigsis jam nepalankia išvada.

Iki tikrosios „šventės“ pritrūko vienos dienos

Jau pačioje spaudos konferencijos pradžioje paaiškėjo, kad ji surengta dar net nespėjus sulaukti tikrojo „jubiliejaus“ – iki mero šimtadienio pritrūko vienos dienos, bet V. Simelis suskubo pasiteisinti, jog tai padaryta dėl to, kad tikrasis šimtadienis sukanka penktadienį ir tryliktą dieną, todėl spaudos konferenciją nuspręsta paankstinti.

Panašu, kad meras yra arba labai prietaringas, arba prisižiūrėjo per daug siaubo filmų, kuriuose penktadienis ir tryliktoji mėnesio diena yra laikoma nelaiminga arba tiesiog pražūtinga.

„Gegužės 6 dieną priėmiau mero priesaiką ir nuo tos dienos esu Radviliškio rajono savivaldybės oficialus meras“, – svarbią „naujieną“ spaudos konferencijoje paskelbė V. Simelis.

Nepopuliarus žingsnis – Šaukoto mokyklos uždaryme

Kaip ir reikėjo tikėtis, meras ilgai ir nuobodžiai pilstė iš tuščio į kiaurą apie nesibaigiančius politikų pasišpilkavimus per Tarybos posėdžius, apie savivaldybės atmosferą, apie „kovido“ sergamumo statistiką, mokinių egzaminų rezultatus ir dar apie šį bei tą. 

„Per 100 dienų įvyko šeši Radviliškio rajono savivaldybėse tarybos posėdžiai, apsvarstyti ir priimti 59 sprendimai, svarbūs įvairioms savivaldybės gyvenimo sritims“, – savo „nuopelnais“ gyrėsi meras, nors iki jam tampant meru ir Tarybos posėdžiai vyko, ir sprendimai juose buvo priimami.

Meras pripažino, kad rajono Taryba žengė nepopuliarų žingsnį Šaukoto mokyklos uždaryme, užtat nevengė pasidžiaugti tuo, kad jo iniciatyva savivaldybėje įkurtas dar vienas naujas valdininkų skyrius – Kultūros, paveldosaugos ir turizmo skyrius.

Be to, meras pasidalijo savo planais Radviliškio rajone kaip atskirą savarankišką įstaigą įsteigti Turizmo informacijos centrą.

Gavo du avansus

Nors be pertraukos kalbėjo gerą pusvalandį, V. Simelis nė žodžiu neužsiminė apie tai, jog Vyriausioji rinkimų komisija kaip tik šiuo metu atlieka tyrimą dėl to, ar jis teisėtai eina rajono mero pareigas, nes duodamas tarybos nario ir mero priesaiką jis dar nebuvo atsisakęs ankstesnių savo pareigų Radviliškio rajono savivaldybėje, kurios yra nesuderinamos su mero darbu.

Nors mero pareigas pradėjo eiti gegužės 6 dieną, iš Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigų V. Simelis jo paties prašymu buvo atleistas tik šių metų birželio 4 dieną – beveik po mėnesio nuo to laiko, kai pradėjo eiti mero pareigas.

Anot savivaldybės atstovų, gegužės 18 dieną V. Simeliui buvo išmokėti du avansai: už mero pareigas ir už Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigas, o birželio 4 dieną atleidžiant V. Simelį iš Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo pareigų, jam buvo sumokėta ir kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas.

Prieš duodamas priesaiką turėjo apsispręsti

Šalies įstatymai skelbia, kad savivaldybės tarybos nario (o tuo pačiu ir mero) pareigos yra nesuderinamos su savivaldybės administracijos valstybės tarnautojo ir darbuotojo pareigomis.

Paprastai kalbant, meru išrinktas savivaldybės valdininkas prieš duodamas priesaiką turi apsispręsti: ar nori atsisakyti iki tol eitų pareigų, ar savivaldybės tarybos nario mandato.

Radviliškio rajone susidarė paradoksali situacija, kai meru tapęs V. Simelis beveik mėnesį laiko sėdėjo „ant dviejų kėdžių“, – ėjo ir mero pareigas, bet nebuvo atsisakęs ir ankstesnių savo pareigų Paveldosaugos ir turizmo poskyryje.

Kai Vyriausioji rinkimų komisija pradėjo tyrimą, savivaldybės atstovai ėmė sukti uodegą, girdi, V. Simelis tą mėnesį ėjo tik mero pareigas, o Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėju nedirbo, nors ir nebuvo atleistas iš šių pareigų.

Dar juokingiau nuskambėjo savivaldybės atstovų išvedžiojimai, kodėl V. Simeliui tuomet nebuvo fiksuojamos pravaikštos, jeigu jis nedirbo Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėju, nors iš šių pareigų nebuvo atleistas. „Jūsų klausime nurodytu laikotarpiu formaliai V. Simelis į savivaldybės pastatą atvykdavo, todėl pravaikštos nebuvo fiksuojamos“, – saliamonišką atsakymą sugalvojo savivaldybės atstovai.

Meras tikino nesąs gobšus

Nepatogaus klausimo apie Vyriausiosios rinkimų komisijos atliekamą tyrimą V. Simeliui nepavyko išvengti per spaudos konferenciją. Mero pasiteirauta, iš kur tas noras sėdėti ant dviejų kėdžių: ar dėl gobšumo, ar dėl kompetencijos trūkumo ir nesigaudymo įstatymuose?

„Nei ant dviejų kėdžių sėdžiu, nei gobšius esu. Nenoriu komentuoti dėl to, kad nesusidarytų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių tam tikra nuomonė, bet galiu iš karto pasakyti, kad aš nesėdėjau ant dviejų kėdžių ir negavau nė cento papildomo atlyginimo, o kad šitas raštas atsisakant pareigybės neparašytas laiku, jis visiškai neturėjo įtakos rinkimų rezultatams, kadangi tas procesas turi vykti jau po rinkimų rezultatų paskelbimo“, – išsisukinėjo meras.

Ar tokie atsakymai įtikins Vyriausiąją rinkimų komisiją, sužinosime, kai ši baigs savo tyrimą ir paskelbs verdiktą.

Jonas Marcinkus

Total
8
Dalinasi
Related Posts