Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Meras susipainiojo savo melagystėse

Avatar

Paskelbta

data

Turbūt  ne veltui  viešoje erdvėje vis dažniau pasigirsta svarstymų, kad  reikėtų rajonų merų valdymo laikotarpius riboti kadencijomis, panašiai kaip prezidento. Ilgamečiai merai pradeda manyti, kad jie nepakeičiami, susiformuoja savitas pasaulio matymas – rajonai tampa merų „kunigaikštystėmis“, o jie patys – nebaudžiamais ir nekritikuojamai rajonų valdovais.
Neseniai vykusiame Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje meras A. Čepononis ir Tarybos narys G. Lipnevičius susikibo ne juokais. Tarybos narys G. Lipnevičius bandė išsiaiškinti su savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja G. Juodeikiene bei kitais Tarybos nariais, kokia situacija rajono ugdymo įstaigose, tačiau meras pokalbiui trukdė, o galų gale lyg „cariūkštis“ paliepė Tarybos nariams be išlygų tikėti jo ištartu žodžiu… Ši frazė sukėlė Tarybos narių juoką, o mes apžvelgsime, ar tikrai meru galima aklai tikėti.
Didybės manija ar atminties praradimas?

Radviliškio rajono meras A. Čepononis „merauja“  (su nedidele pertrauka dėl sėdėjimo belangėje bei darbo UAB „Radviliškio šiluma“) nuo 2003 metų. Turbūt ilgi „Radviliškio rajono „kunigaikštystės“ valdymo  metai  suformavo savitą mero požiūrį į realybę. Mero A. Čepononio nuomone, jo žodis lyg įstatymas – juo privalu tikėti. „Jeigu meras sako, kad buvo susitikęs su Aukštelkų kaimo pradinukų tėvais, tai reikia  tikėti“. Ką gi, labai stiprus pareiškimas. Mero žodis paskutinis ir neskundžiamas.
Kaip ir daugeliui politikų, taip ir mūsų rajono merui būdingas atminties praradimas. Prisiminkime, kada meras pasakė ar rašė savo darbotvarkėje vykęs  į užsienį ar į renginius, tačiau ten jo niekas nematė.
„Špargalkė“ merui, arba mero melagystės
Mero darbas – nurodyti savo darbotvarkėje, kur vyksta ar kokiose renginiuose lankosi, o žurnalistų darbas – tikrinti. Kadangi meras A. Čepononis pamiršo, kada jis sakė netiesą, priminsime.
Į Lenkiją – pasikalbėti telefonu
2016 m. rugpjūčio pabaigoje meras A. Čepononis teigė vykęs į Lenkiją, pas kolegą į Mozovijos Grodziską.  Tačiau  Grodzisko meras teigė, kad jis su radviliškiečiu kolega tik kalbėjęs telefonu…
Na, o apie šią neva įvykusią kelionę mūsiškis „kunigaikštis“ melavo (o gal fantazavo?) susiriesdamas. „Radviliškio krašto“ redakcija gavo mero pasirašytą raštą, kad jis į Lenkiją vyko tarnybiniu automobiliu, sudegino 166 litrus kuro, kuris kainavo apie 170 eurų. Be to, merui išmokėti 47 eurai ir 50 centų dienpinigių, o vairuotojui – 95 eurai. Ir visa tai patvirtinta paties Antano Čepononio parašu. Nuo Radviliškio iki Mozovijos Grodzisko – kiek daugiau nei penki šimtai kilometrų. Tad kelionė pirmyn ir atgal – apie tūkstantį kilometrų. Toks automobilis, kuriuo važinėja meras, nuriedėdamas šimtą kilometrų sudegina apie septynis litrus kuro. Pridėkime dar litrą kuro, jeigu meras, tarkim, išvažiuodamas iš Radviliškio stovėjo baisinguose transporto kamščiuose. Atliekame nesudėtingus veiksmus, ir rezultatas – 2,5 tūkstančio kilometrų. Net jeigu Antanas Čepononis Mozovijos Grodziską važiavo tik tam, kad su vietiniu meru pasikalbėti telefonu, kur dar 1,5 tūkstančio kilometrų? Sakote, pakeliui meras užsuko apsipirkti? Net jeigu ir bandė derinti malonumą su nauda šeimos biudžetui, tai dar nepaaiškina pusantro tūkstančio kilometrų vingio. Liaudies išmintis sako: geram šuniui kilometras – ne vingis. Tačiau mes kalbame ne apie kokį nors „morčiaujantį“ augintinį, o apie rajono merą ir mokesčių mokėtojų pinigus.
Vietoje Prezidento inauguracijos – vizitas pas Moterį – Saulę
Liepos mėnesį kone visos Lietuvos savivaldybių merai vyko į LR Prezidento G. Nausėdos inauguraciją. Radviliškiečiai ieškojo ir savojo mero LR Seimo salėje bei nuotraukose iš priėmimo, deja… „Bet mero darbotvarkėje parašyta, kad jis Prezidento inauguracijoje, gal kokia nelaimė ištiko pakeliui į sostinę?“- svarstė rajono gyventojai. Meras konservatorius A. Čepononis pirmenybę teikė ne Prezidentui G. Nausėdai, bet  mieliau pasirinko dviejų valandų „reikalų tvarkymą“ su gerokai jaunesne administracijos direktore bendrapartiete Jolanta Margaitiene. Moters Saulės titulas, matyt, jį taip apsvaigino, kad po dviejų valandų tvarkymo meras jau nelabai atsiminė, ką ir kaip tvarkė.
Vykęs, bet neįvykęs vizitas pas Aplinkos ministrą
Rugsėjo 9 d. meras vėl pasiskelbė, kad vyksta pas Aplinkos apsaugos ministrą Kęstutį Mažeiką. Deja, ir vėl nenuvyko. Kur ir kokius reikalus šį kartą tvarkė meras, tikriausiai nesužinosime, nes A. Čepononis tarnybiniu automobiliu važiuoja vienas – be liudininkų.

Konferencijoje nepasirodė…

Rugsėjo 16 dieną ir vėl numatyta mero kelionė į sostinę – šį kartą į  Seime vykusią konferenciją „Ar reikalinga konkurencija teikiant viešąsias paslaugas?“ Į savivaldai svarbią konferenciją meras A. Čepononis iš anksto užsirašė, tačiau joje taip ir nepasirodė. Lietuvos laisvos rinkos institutas ir Konkurencijos Taryba organizavo diskusiją, bet tarp dalyvių sąrašo mero pavardės nebuvo.
Dar kartą priminsime, kad kalbame ne apie morčiaujantį katiną, bet apie rajono vadovą ir kelionėms, neaišku kokiais tikslais, švaistomus mokesčių mokėtojų pinigus.
Tad ar tikrai mero žodžiu reikia beatodairiškai tikėti?
Tai tik keli pavyzdžiai, o jų galėtume atrasti ir daugiau, kai mero žodžiai labai skiriasi nuo veiksmų. Nors konservatorius A. Čepononis nuolat propaguoja krikščioniškąsias vertybes, dažnai lankosi bažnyčioje, tačiau dažnokai nepaiso aštuntojo Dievo įsakymo „Nekalbėk netiesos“.

Beje, konservatoriaus A. Čepononio vadovaujamas TS -LKD partijos Radviliškio  skyriaus nariai garsėja ir tuo, kad  nelabai paiso ir devintojo Dievo įsakymo „Negeisk svetimo vyro ar svetimos moters“…

Ar visada galima tikėti Radviliškio rajono mero konservatoriaus A. Čepononio ištartu žodžiu, paliekame spręsti skaitytojams.

Agnė Dapkutė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019