Kur iš tikrųjų keliauja žmonių sunešti pinigai už šiukšlių išvežimą?

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro sumanymas kone trečdaliu branginti mokestį už šiukšlių išvežimą rajono gyventojams – vis dar neatšauktas. Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ išsiaiškino, kas galėjo užauginti tokias įstaigos ambicijas.

Netikėtas prašymas

Po žinios apie kylančias sąskaitas už šiukšlių išvežimą visiškai netikėtai sulaukėme ŠRATC prašymo prisidėti prie viešinimo. Praėjusią savaitę ŠRATC atstovams parūpo kuo plačiau paskleisti žinią apie spaudos konferenciją, kurios metu ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis išdėstė nuomonę, kad UAB „Energijos parko“ įgyvendintą Kairių sąvartyno dujų utilizavimo projektą būtų galima vadinti akivaizdžia nusikalstama, iš anksto suplanuota schema. Prašymas prisidėti prie ŠRATC veiklos viešinimo buvo grindžiamas jos atstovės spaudai Monikos Krėpštienės samprotavimais.

„Mano giliu įsitikinimu (o ir žurnalistinio išsilavinimo pagrindu) informacija turėtų būti mokama tada, kai jos viešinimas suteikia konkrečios finansinės ar kitokios naudos informacijos skleidėjui (dažniausiai verslo subjektui). Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras yra viešoji įstaiga, Radviliškio rajono savivaldybė yra ŠRATC dalininkė, o įstaigos ginamas interesas yra viešas, t.y. aktualus tiek Šiaulių, tiek viso regiono gyventojams“, – įtikinėjo ŠRATC atstovė.

Netikėta reakciją – į pasiūlymą

Kadangi savaitraštis „Radviliškio kraštas“ yra suinteresuotas aprašyti nepagražintą ŠRATC veiklos situaciją ir nebuvo suinteresuotas skelbti jų paties sukurto turinio, buvo pasiūlyta susimokėti už informacijos viešinimą. Į šį pasiūlymą ŠRATC atstovė sureagavo itin piktai.

„Tebūnie mano 15 metų senumo išsilavinimas „pasenęs“, bet mano laikais žurnalistas, kaip ir žiniasklaidos priemonė, skelbė visuomenei aktualią informaciją nemokamai. Žiniasklaida, tampanti verslu, miršta“, – savo nuomonę dėstė M. Krėpštienė.

ŠRATC prašymas informaciją viešinti nemokamai iš tiesų būtų visai pateisinamas, jei nežinotume, kiek tūkstančių eurų, kuriuos suneša gyventojai už šiukšlių išvežimą, ištaškoma „pijarui“.

Didžiulis apetitas – viešintis

Paaiškėjo, kad vien per šiuos metus buvo sudaryta ne viena sutartis su žiniasklaidos priemonėmis. Tarkim, šių metų vasario 3 dieną buvo pasirašyta sutartis dėl viešinimo su savaitraščiu „Šiauliai plius“. (Vertė – 2541 Eur). Tai pat 2022-05-13 buvo pasirašyta 3630 eurų vertės sutartis su UAB „Šiaulių apskrities televizija“, taip pat sudarytas dar vienas sandoris  su „Šiaulių kraštu“ bei pasirašytos 8 sutartys dėl viešinimo sutarčių su kt. įmonėmis.

Vos per kelis mėnesius sudarytų visų sutarčių bendra vertė – keliolika tūkstančių eurų. Ši informacija yra pasiekiama viešai viešųjų pirkimų sistemos tinklalapyje. Straipsnio autorei nėra žinoma, kad čia yra skelbiami visi ŠRATC sandoriai.

Įkainiai gali šokiruoti

Viešinimo paslaugų įkainiai gali šokiruoti ne vieną vietinės rinkliavos mokėtoją. Tarkim, vieno patalpinto teksto Etaplius.lt portale įkainis – 60 eurus. Aiškėja, kad suderėti įkainiai kitose žiniasklaidos priemonėse taip pat gali pasirodyti kosminiai. M. Krėpštienė atskleidė, kad vos už  trijų minučių trukmės siužetą „Šiaulių televizijai“ mokami 300 eurų. Šiemet jau buvo užsakyti keturi tokie siužetai.

Perkamų viešinimo paslaugų iš kitų privačių įmonių ŠRATC atstovė negalėjo pakomentuoti – teisinosi, kad tai nėra jos kompetencija. M. Krėpštienė leido suprasti, kad ŠRATC jaučiasi priverstas pirkti viešinimo paslaugas.

„Jeigu jums kyla klausimas, kodėl mes esame sudarę šias sutartis, tai atsakymą galėčiau pakartoti cituodama paskesnį savo laišką. Žiniasklaidos priemonės nemokamos informacijos nebepriima. Mūsų asmeninis internetinis puslapis sratc.lt, kaip ir facebook paskyra, deja, nepasiekia tokios plačios auditorijos, kurią pasiekia regioninė žiniasklaida, todėl, taikydamiesi prie dabartinių žiniasklaidos standartų, susimokame, kad mūsų profesionaliai parengta, gyventojams aktuali informacija būtų paskleista plačiau“, – įtikinėjo ŠRATC atstovė. Galiausiai ji pasiteisino, kad jos reakcija į redakcijos pasiūlymą buvo tik jos asmeninė pozicija.

Rinkliavos augimo klausimas

Jeigu rajono politikai nuolankiai paklus ŠRATC atstovų pageidavimams ir balsuos už mokesčio didinimą, atliekų išvežimo kaina rajono gyventojams gali pabrangti beveik trečdaliu – net 30-čia procentų. Šis klausimas turėtų būti sprendžiamas artimiausio tarybos posėdžio metu. Rajono meras Vytautas Simelis vykusio susitikimo su ŠRATC atstovais metu išreiškė palaikymą ŠRATC užmačioms, leisdamas suprasti, kad reikia kuo skubiau didinti rinkliavos mokestį gyventojams.

Kiekvienas rajono gyventojas, kurio gyvenamoji vieta deklaruota daugiabučiame name, per metus turi sumokėti 24 eurus. Jeigu būste deklaruota daugiau gyventojų, ši suma dauginama iš gyventojų skaičiaus. Jei rajono Taryba pritartų kainos kėlimui, rinkliava už vieną gyventoją galėtų padidėti iki 30 eurų.

Jolita Žeknytė

ŠRATC nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts