Kulinarinis detektyvas, arba Valdantiesiems pašvinko „ekologiški“ kotletai

Aiškėja skandalingos daugiau kaip milijoną eurų kainavusio „ekologiškų“ kotletų rajono mokiniams pirkimo aplinkybės. Apgaudinėjami galėjo būti ne tik mokinių tėvai, kontroliuojančios institucijos, bet ir rajono Tarybos nariai. Tai įrodo „Radviliškio kraštas“ redakcijos gauti dokumentai ir sujudimas savivaldybėje, vos tik istorija ėmėsi domėtis teisėsauga.

Kur dingo ekologiškas maistas?

Kulinarinis detektyvas prasidėjo nuo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo, atlikto praėjusių metų pabaigoje. Radviliškio rajono švietimo įstaigų valgyklas patikrinę maisto ir veterinarijos specialistai pasigedo ekologiškų produktų.

Kaip skelbė rajono savivaldybės administracija, pernai savivaldybės skelbtame konkurse buvo perkama vaikų maitinimo paslaugą, o pagrindinė konkurso sąlyga – ekologiškų produktų tiekimas. Bent jau taip aiškino savivaldybės atstovai, teisindamiesi, kodėl paslaugos kaina nuo 160 tūkstančių eurų perkopė milijoną eurų.

Praėjusiame savivaldybės Tarybos posėdyje „į kampą“ spaudžiami konkurso organizatoriai pripažino, kas tiekė neekologišką maistą. Tačiau nutylėjo svarbią aplinkybę.

Kreipėsi į teisėsaugą

Iškart po posėdžio konkurso aplinkybes ėmęsis aiškintis nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius sako buvęs priblokštas to, ką sužinojo. „Gerai, kad sėdėjau, būčiau iš klumpių išvirtęs, kai išgirdau, kad visoms mokykloms buvo pakištos identiškos sutartys, kuriose tik rekomenduojama tiekti ekologiškus produktus. Tai yra, neprivaloma, – stebisi politikas. – Iš karto kilo du klausimai: kaip po konkurso galima buvo pakeisti sąlygas ir kas pasirūpino, kad visos švietimo įstaigos pasirašytų identiškas sutartis? Be kažkieno koordinavimo tai neįmanoma“.

Iš karto po posėdžio politikas surašė klausimus Finansinių nusikaltimų ir Specialiųjų tyrimų tarnybai. Ir netruko gauti atsakymus – savivaldybės paprašyta pateikti duomenis apie organizuotą konkursą.

Tarnybų raštai savivaldybėje sukėlė sprogusios bombos efektą. Savivaldybės vadovai iškart išplatino dviprasmišką pranešimą, kaip rūpinsis vaikučių maitinimu ir „išgimdė“ keistą sprendimo projektą.

Pastarasis sukėlė dar daugiau klausimų – ką bandoma pridengti?

Atsakingi – mokyklų vadovai?

Savivaldybės išplatintame pranešime skelbiama apie mero Antano Čepononio žygius už ekologišką maitinimą ir sumanymą atsakomybę permesti švietimo įstaigų vadovams. Jau šį mėnesį vyksiančiam Tarybos posėdžiui pateiktas sprendimo projektas, kuriame įpareigojama įstaigų vadovus tikrinti maisto kokybę. Nors čia pat pripažįstama, kad kontroliuoti maisto tiekimo sutarties vykdymą direktoriai privalo pagal įstatymus.
„Didesnės nesąmonės nesu skaitęs. Taryba įpareigos direktorius laikytis įstatymo? Gal jie ten ekologiškų drignių užvalgė? Gal dar įpareigokim visus gyventojus Kelių eismo taisyklių laikytis“, – ironizuoja G. Lipnevičius.

Abejoja projekto autoriaus protine būkle

Pasak Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktoriaus L. Vaičiūno, „su mokinių maitinimu viskas puiku“, ir visai nesvarbu, ar patiekalai gaminami iš ekologiškų, ar paprastų maisto produktų – svarbu, kad vaikai valgo.
Tačiau kiti direktoriai priešingos nuomonės. „Aš žinau, kad turbūt darysiu pažeidimą – nei tikrinsiu, nei skaičiuosiu, nes nemoku nustatyti ekologiško maisto produktų santykio patiekaluose – tai turi daryti specialistai“, – sakė Radviliškio V. Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė. „Manau, tai yra politiniai žaidimai. Yra veterinarijos tarnyba, kuri aiškiai pasakė, kad jie negali nustatyti, ar maisto produktai patiekaluose ekologiški, dar yra Visuomenės sveikatos centras, o dabar, pasirodo, direktorius kompetentingas tai patikrinti. Aš abejoju tokį dalyką rašiusio žmogaus protingumu. Pirmiausia kalbame apie ekologinius produktus – jų nėra iš viso ir tai pripažinta, tai kokių dar patikrinimų reikia?

Reikia nutraukti tą visą bardaką, vyti „Brunerą“ ir atiduoti paslaugą mažesnėms įmonėms. Mokyklų vadovai visada lieka kraštiniai,“ – rėžė Šeduvos gimnazijos direktorius Laimutis Škleinikas.

Gali būti, kad tai, ką L. Škleinikas vadina politikavimu, yra akių dūmimas, bandant pridengti konkurso organizatorius.

Bando pridengti savus?

„Viešųjų pirkimų įstatyme yra aiškus reikalavimas – skelbiant konkursą privaloma pridėti ir būsimos sutarties pavyzdį. Po konkurso sutarties sąlygų keisti negalima, todėl sunku patikėti, kad tą būtų padariusi

„Bruneros“, nes grėstų teisinė atsakomybė“,- sako Tarybos narys G. Lipnevičius. Politiko žodžius patvirtina ir redakcijos gautas VšĮ „Bruneros“ atsakymas.

„Pagal VP (Viešųjų pirkimų, – red. past.) įstatymą sutarties sąlygos nekeičiamos, pirkimo laimėtojas privalo pasirašyti sutartį tokią, kokia buvo pateikta viešojo pirkimo medžiagoje. Konkursui pasibaigus, įstatymo numatytais terminais paskelbus laimėtoją, 2019 m. birželio mėn. 11 d. gautas pranešimas dėl sutarčių su mokyklomis pasirašymo. Sutartys pasirašytos 2019 m. liepos mėn. 15 d.,“ – atsakyme rašo „Buneros“ juristas Irmantas Valužis.

Kitaip tariant, „Buneros“ mokykloms pateikė pasirašyti tokias sutartis, kokias parengė konkursą organizavęs savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centras. Pastarajam vadovauja TSL-KD (konservatoriai) rajono skyriaus pirmininko pavaduotojas Vaidotas Jakavičius. Šio skyriaus pirmininkas – rajono meras Antanas Čepononis.

Žinojo, bet slėpė?

Visa valdžia rajono savivaldybėje sukoncentruota konservatorių rankose. Savivaldybės administracijos, kuriai tiesiogiai pavaldžios visos švietimo įstaigos, direktorė Jolanta Margaitienė – dešinioji mero A. Čepononio ranka. Ar galėjo būti, kad nei meras, nei administracijos direktorė nežinojo, kad „Bruneros“ pagal sutartį ir neprivalo tiekti ekologiškų maisto produktų? Jei neprivalėjo, apie kokius įpareigojimus mokyklų direktoriams tikrinti produktus kalba rajono vadovai?

„Žinant merą A. Čepononį, abejoju, kad pirkimai vyko be jo žinios ir palaiminimo, – svarsto Tarybos narys G. Lipnevičius. – Mano galva, dabar bando daryti dūmų uždangą, nes supranta, jog visas tas reikalas gerokai pašvinko – juk patys vos ne dešimt kartų išaugusias pirkimų kainas dangstė ekologiškais produktais, kurie yra brangesni. Dabar teisėsaugai lieka atsakyti į klausimą, kas iš to turėjo naudos“.

Dėl kokių priežasčių „ekologiški“ kotletai vaikams virto neekologiškais ir kas rengė bei derino sutartis, redakcija paklausė savivaldybės administracijos direktorės J. Margaitienės. Anksčiau gana uoliai į redakcijos klausimus atsakinėjusi direktorė per įstatymo numatytą terminą atsakymų nepateikė. Atsakymo nebuvimą taip pat galima laikyti atsakymu.

Jonas Petrikas

Total
31
Dalinasi
Related Posts