Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kosmodromas fiziko muziejuje

Avatar

Paskelbta

data

Vaižganto gimnazijoje gegužės 28 dieną įvyko neįprastas renginys: vyko vienintelio respublikoje ir mieste (deja, taip jau yra, kad Radviliškyje nėra jokio muziejaus) V. Karmono kosminio  modeliavimo muziejaus atidarymas (tarptautinėse taisyklėse arba FAJ sportiniame kodekse raketų modeliai vadinami kosminiais modeliais). Kosminis modeliavimas – tai daug kartų pakylančių  raketų modelių gaminimas.

Viktoras Karmonas – Vaižganto gimnazijos fizikos mokytojas ekspertas, LR nusipelnęs kosminio modeliavimo treneris, Radviliškio miesto Garbės pilietis mokyklai pašventė 46 metus. Būreliui mokytojas vadovavo nuo 1968 iki 2014metų. Pirmoji taurė iškovota respublikos moksleivių čempionate 1970 metais. (Pagal amžių modeliuotojai startuoja jaunių grupėse iki 18metų,  suaugusių grupėse virš 18metų). Per visą laikotarpį V.Kamarono būrelio nariai apie 100 kartų tapo Respublikos jaunių ir apie 40 kartų suaugusiųjų čempionais. Modeliuotojas S.Petkevičius pirmasis Lietuvoje įvydė sporto meistro normatyvą ir buvo pakvietas kandidatu į TSRS rinktinę. Jis tapo septynis kartus respublikos čempionu.
16 metų (1982 -1998 metai) būrelio nariai Lietuvos garbę gynė suaugusiųjų Tarybų sąjungos čempionatuose Dušanbėje (Tadžikija) ir Gruzijoje. Gražių rezultatų tuomet pasiekė S. Karvelis, G. ir S. Tamašauskai, A. Karmonas,  R.Gulbinas, D.Banaitis. Fizikos mokyktojas su savo  fanatikais ugdytiniais brendo pamokų rimtyje, pertraukų šurmulyje, valandų valandos praleistami 25kvadratinių metrų (ar ne keista?) patalpoje. Čia buvo viskas drauge: teorijos ir praktikos buveinė, biblioteka, virtuvė ir valgykla, poilsis kambarys, o kartais net miegamasis. Šiandien neįmanoma suskaičiuoti, kiek valandų ir dienų mokytojas ir mokiniai praleido drauge. Buvusi mokinė, dabar kardiologe  dirbanti G.Rudokaitė,  aukštai įvertindama bendravimo su mokytoju  akimirkos teigė:  laimėjimais džiaugėmės, pralaimėjimai skatino mąstyti, ieškoti, kurti, bandyti.  V.Karmonas mokė ne tik fizikos, bet ir paties gyvenimo. Ne kartą dalyvauta Europos kosminio modeliavimo čempionatuose Slovakijoje (1995 m., 2007m.), Serbijoje ir Juodkalnojoje (2003m.), Rumunijoje (2005m., 2011m.). Juose gimnazijos, miesto, Lietuvos garbę gynė pelnytais iškovojimais A.Deikus, A.Poškus, A.Sluckus, A.Augulis, Ž.Augė, J.Maminskas, A.Plukas, I.Staškūnas, V.Ivanauskas, L.Daukšys, K.Simaitis, V.Božnis, M.Razgaitis. Visi pasiekimai atsispindi mokytojo pastangomis išleistoje knygoje apie būrelio veiklą ir specialiame leidinyje „V.Karmono kosminio modeliavimo muziejus“  (2017m. Radviliškis). Šiandien mokytojui lengviau pasakyti, kokių prizinių vietų neiškovojo.V. Karmonas savo mokinius visada mokė siekti aukščiausio taško – zenito. Paklaustas, kuri iškovota taurė brangiausia, mokytojas nedvejodamas atsakė: „Bbrangiausia taurė – patys mano būrelį lankę mokiniai“.

Žinodami, kad nieko nėra pastovaus, būreliečiai, vadovaujami trenerio, siekė ir pačių aukščiausių aukštumų:  dalyvavo Pasaulio kosminio modeliavimo čempionatuose ir oro žaidynėse (1996 m. –Slovėnija,  1997 m. – Turkija, 1998 m., 2005 m. –Rumunija, 2000 m., 2012 m. – Slovakija,  2008 m. – Barselona,  2010 m. – Serbija.  Juose kovėsi ir pergalas į namus parvežė A.Deikus, A.Poškus, A.Sluckus, D.Danielius, G.Šperbelis, A.Brunius, N.Svickas,  N.Mieliauskas, D.Virbukas, G.Vaičiurgis, M.Žėkevičius, A.Leskovas,  Ž.Augė,  J.Maminskas,  A.Plukas,  I.Staškūnas, A.Vaitekūnaitė  (vienintelė mergina būrelyje),  P.Nevadomskas,  P.Markevičius,  K.Simaitis, V.Božnis, J.Ražinskas.

2006 m.  radviliškiečių komanda kovėsi  Baikonūre, kosmonautų ruošimo centre. Iškovotos prizinės vietos komandinėje ir individualiose rungtyse.Raketų modeliai buvo demonstruojami įvairiuose respublikiniuose renginiuose, konferencijose, seminaruose, olimpiadose, parodose  svečiams iš įvairių šalių. Mokytojas V.Karmonas šiandien didžiuojasi ir savo ugdytinių pasiekimais fizikos rajono ir respublikinėse olimpiadose,  „Fotono“ mokykloje.

Taigi, pasiekimų begalės. Visa tai mokytojas susitemino ir parodė Kosminio modeliavimo muziejuje.  Muziejaus atidaryme dalyvavo gausus būrys buvusių būrelio narių, buvę kolegos, ugdytinių tėvai L.Maminskienė,  D.Poškienė, R.Nekrašienė,  N.Gedgaudienė.  Daugiametę mokytojo V. Kamarono veiklą įvertino LR Seimo narys A.Gaidžiūnas, Sporto departamento strategijos skyriaus vedėjas S.Stasiulis, rajono meras  A.Čepononis, Savivaldybės sporto, švietimo ir kultūros  skyriaus atstovės G.Jodeikienė,  R.Plukienė,  Paveldosaugos skyriaus vedėjas V.Simelis.  Buvo įteiktos padėkos gynusiems Lietuvos garbę buvusiems Kosminio modeliavimo būrelio nariams, komandų pagalbininkui vairuotojui Dišlei.

Mokytojui buvę kolegos ir mokiniai dėkojo už iniciatyvią veiklą, nukreipiant prasmingam, kryptingam gyvenimui. Buvę ugdytiniai J.Maminskas, K.Dainius, S.Valiukas, A.Sluckus, D.Gudmonas bei kiti linkėjo ir toliau kuo dažniau barstyti  gerumo smiltis, džiaugėsi,  kad  kosmodromas iš fizikos kabineto persikelė į muziejų (tokį vienintelį Lietuvoje).

Taigi, radviliškiečiai gali didžiuotis turį vienintelį muziejų, kuris atsirado fizikos mokytojo eksperto, nusipelniusio trenerio V.Karmono idėjų, svajonių, entuziazmo ir kantraus darbo dėka.

Janina Kaučikienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje…

Avatar

Paskelbta

data

Kalba, kurią kalbam ir didžiuojamės, yra mūsų kalba!

Joje užtenka žodžių meilei

ir neapykantai, džiaugsmui

ir liūdesiui…

Ji niekuo negrasina, ji nieko neatstumia… Kaip ir visos kitos… Ji nori gyventi!!!

Kas moka žodį, randa kelią

Visur ir visada…

J.Marcinkevičius

Vasario 25-ą Vinco Kudirkos progimnazijos Indigo mieste vyko edukacinės pamokėlės, skirtos Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. Jose dalyvavo priešmokyklinio  ugdymo programos vaikai. Pamokėlės prasidėjo J. Marcinkevičiaus eilėraščiu Gimtųjų žodžių apkabintas, kurį deklamavo Pelėdžiukų grupės mokinė Ema Blinstrubaitė. Lietuvių kalbos mokytoja Jovita Brunienė vaikams papasakojo apie gimtosios kalbos kilmę, jos išskirtinumą iš kitų pasaulio kalbų. Vaikai sužinojo, kad pirmąją lietuvišką abėcėlę sudarė pirmosios lietuviškos knygos Katekizmas autorius Martynas Mažvydas. Su bibliotekininkėmis mokiniai rinko gražiausius žodžius, kuriais tapo Mama, Lietuva. Vėliau vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus apie Lietuvą ir kalbą. Džiugu, kad mokiniai žinojo, kas parašė Lietuvos himną, kas Lietuvos sostinė, iš ko susideda sakiniai, puikiai atsakinėjo į klausimus, iš raidžių dėliojo žodžių dėliones. Pasibaigus pamokėlėms, palinkėjome priešmokyklinės grupės vaikams, kad mūsų gimtoji kalba skambėtų ne tik lūpose, bet ir jų širdelėse.

Vladislava Šiaudvytienė, bibliotekininkė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Į Radviliškio ligoninę pateko narkotikų perdozavusi moteris

Avatar

Paskelbta

data

Vasario 25 d. 13.45 val. Radviliškyje, V. Kudirkos g. bute rastas
plastikinis maišelis, kuriame buvo balti milteliai, įtariama,
narkotinė medžiaga. Iš buto į Radviliškio ligoninės priėmimo
skyrių atvežta moteris, gim. 1994 m., įtariama, perdozavusi
narkotinių medžiagų.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi