Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kosmodromas fiziko muziejuje

Avatar

Paskelbta

data

Vaižganto gimnazijoje gegužės 28 dieną įvyko neįprastas renginys: vyko vienintelio respublikoje ir mieste (deja, taip jau yra, kad Radviliškyje nėra jokio muziejaus) V. Karmono kosminio  modeliavimo muziejaus atidarymas (tarptautinėse taisyklėse arba FAJ sportiniame kodekse raketų modeliai vadinami kosminiais modeliais). Kosminis modeliavimas – tai daug kartų pakylančių  raketų modelių gaminimas.

Viktoras Karmonas – Vaižganto gimnazijos fizikos mokytojas ekspertas, LR nusipelnęs kosminio modeliavimo treneris, Radviliškio miesto Garbės pilietis mokyklai pašventė 46 metus. Būreliui mokytojas vadovavo nuo 1968 iki 2014metų. Pirmoji taurė iškovota respublikos moksleivių čempionate 1970 metais. (Pagal amžių modeliuotojai startuoja jaunių grupėse iki 18metų,  suaugusių grupėse virš 18metų). Per visą laikotarpį V.Kamarono būrelio nariai apie 100 kartų tapo Respublikos jaunių ir apie 40 kartų suaugusiųjų čempionais. Modeliuotojas S.Petkevičius pirmasis Lietuvoje įvydė sporto meistro normatyvą ir buvo pakvietas kandidatu į TSRS rinktinę. Jis tapo septynis kartus respublikos čempionu.
16 metų (1982 -1998 metai) būrelio nariai Lietuvos garbę gynė suaugusiųjų Tarybų sąjungos čempionatuose Dušanbėje (Tadžikija) ir Gruzijoje. Gražių rezultatų tuomet pasiekė S. Karvelis, G. ir S. Tamašauskai, A. Karmonas,  R.Gulbinas, D.Banaitis. Fizikos mokyktojas su savo  fanatikais ugdytiniais brendo pamokų rimtyje, pertraukų šurmulyje, valandų valandos praleistami 25kvadratinių metrų (ar ne keista?) patalpoje. Čia buvo viskas drauge: teorijos ir praktikos buveinė, biblioteka, virtuvė ir valgykla, poilsis kambarys, o kartais net miegamasis. Šiandien neįmanoma suskaičiuoti, kiek valandų ir dienų mokytojas ir mokiniai praleido drauge. Buvusi mokinė, dabar kardiologe  dirbanti G.Rudokaitė,  aukštai įvertindama bendravimo su mokytoju  akimirkos teigė:  laimėjimais džiaugėmės, pralaimėjimai skatino mąstyti, ieškoti, kurti, bandyti.  V.Karmonas mokė ne tik fizikos, bet ir paties gyvenimo. Ne kartą dalyvauta Europos kosminio modeliavimo čempionatuose Slovakijoje (1995 m., 2007m.), Serbijoje ir Juodkalnojoje (2003m.), Rumunijoje (2005m., 2011m.). Juose gimnazijos, miesto, Lietuvos garbę gynė pelnytais iškovojimais A.Deikus, A.Poškus, A.Sluckus, A.Augulis, Ž.Augė, J.Maminskas, A.Plukas, I.Staškūnas, V.Ivanauskas, L.Daukšys, K.Simaitis, V.Božnis, M.Razgaitis. Visi pasiekimai atsispindi mokytojo pastangomis išleistoje knygoje apie būrelio veiklą ir specialiame leidinyje „V.Karmono kosminio modeliavimo muziejus“  (2017m. Radviliškis). Šiandien mokytojui lengviau pasakyti, kokių prizinių vietų neiškovojo.V. Karmonas savo mokinius visada mokė siekti aukščiausio taško – zenito. Paklaustas, kuri iškovota taurė brangiausia, mokytojas nedvejodamas atsakė: „Bbrangiausia taurė – patys mano būrelį lankę mokiniai“.

Žinodami, kad nieko nėra pastovaus, būreliečiai, vadovaujami trenerio, siekė ir pačių aukščiausių aukštumų:  dalyvavo Pasaulio kosminio modeliavimo čempionatuose ir oro žaidynėse (1996 m. –Slovėnija,  1997 m. – Turkija, 1998 m., 2005 m. –Rumunija, 2000 m., 2012 m. – Slovakija,  2008 m. – Barselona,  2010 m. – Serbija.  Juose kovėsi ir pergalas į namus parvežė A.Deikus, A.Poškus, A.Sluckus, D.Danielius, G.Šperbelis, A.Brunius, N.Svickas,  N.Mieliauskas, D.Virbukas, G.Vaičiurgis, M.Žėkevičius, A.Leskovas,  Ž.Augė,  J.Maminskas,  A.Plukas,  I.Staškūnas, A.Vaitekūnaitė  (vienintelė mergina būrelyje),  P.Nevadomskas,  P.Markevičius,  K.Simaitis, V.Božnis, J.Ražinskas.

2006 m.  radviliškiečių komanda kovėsi  Baikonūre, kosmonautų ruošimo centre. Iškovotos prizinės vietos komandinėje ir individualiose rungtyse.Raketų modeliai buvo demonstruojami įvairiuose respublikiniuose renginiuose, konferencijose, seminaruose, olimpiadose, parodose  svečiams iš įvairių šalių. Mokytojas V.Karmonas šiandien didžiuojasi ir savo ugdytinių pasiekimais fizikos rajono ir respublikinėse olimpiadose,  „Fotono“ mokykloje.

Taigi, pasiekimų begalės. Visa tai mokytojas susitemino ir parodė Kosminio modeliavimo muziejuje.  Muziejaus atidaryme dalyvavo gausus būrys buvusių būrelio narių, buvę kolegos, ugdytinių tėvai L.Maminskienė,  D.Poškienė, R.Nekrašienė,  N.Gedgaudienė.  Daugiametę mokytojo V. Kamarono veiklą įvertino LR Seimo narys A.Gaidžiūnas, Sporto departamento strategijos skyriaus vedėjas S.Stasiulis, rajono meras  A.Čepononis, Savivaldybės sporto, švietimo ir kultūros  skyriaus atstovės G.Jodeikienė,  R.Plukienė,  Paveldosaugos skyriaus vedėjas V.Simelis.  Buvo įteiktos padėkos gynusiems Lietuvos garbę buvusiems Kosminio modeliavimo būrelio nariams, komandų pagalbininkui vairuotojui Dišlei.

Mokytojui buvę kolegos ir mokiniai dėkojo už iniciatyvią veiklą, nukreipiant prasmingam, kryptingam gyvenimui. Buvę ugdytiniai J.Maminskas, K.Dainius, S.Valiukas, A.Sluckus, D.Gudmonas bei kiti linkėjo ir toliau kuo dažniau barstyti  gerumo smiltis, džiaugėsi,  kad  kosmodromas iš fizikos kabineto persikelė į muziejų (tokį vienintelį Lietuvoje).

Taigi, radviliškiečiai gali didžiuotis turį vienintelį muziejų, kuris atsirado fizikos mokytojo eksperto, nusipelniusio trenerio V.Karmono idėjų, svajonių, entuziazmo ir kantraus darbo dėka.

Janina Kaučikienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Teniso turnyras Baisogaloje

Avatar

Paskelbta

data

Artėjant vidurvasariui, atslūgstant COVID-19 karantino apribojimams, Gintaras Marcinkus šeštadienį, liepos 4 dieną, surengė pirmą atviruose kortuose turnyrą. Šį kartą sumanyta privilioti į šį gražų žaidimą daugiau merginų, tad turnyras buvo mišrus – žaidė 8 poros, atvykusios pas mus iš Kėdainių, Radviliškio, Šiaulių ir mūsų teniso mėgėjai.

Diena buvo puiki, nekaršta, silpnas  vėjelis, tad nedaug prakaituodami dar iki saulėlydžio žaidėjai turnyrą baigė. Pirmąją vietą laimėjo mūsiškiai – Beržūnė Kablytė ir Saulius Džiaugys, 6/4; 6/2 nugalėję Raimondą Genienę ir Saulių Štankelį . Žiūrovai gėrėjosi gerai žaidžiančia 11-mete, mums gerai pažįstamo trenerio Sauliaus Andriušaičio auklėtine – jiedu iškovojo trečiąją vietą. Nugalėtojams įteikta pereinamoji taurė, o kitiems – specialūs suvenyrai.

Liepos mėnesio 24 – 26 dienomis numatomas tradicinis jau 14-tasis Dučinsko taurei laimėti turnyras. Kviečiame dalyvauti visus norinčius.

Gintaras Marcinkus,

fotografijos Kazio Strolio

Skaityti daugiau

Aktualijos

Bijodamas žmonos, šiaulietis išsigalvojo apiplėšimą ir melavo policijai

Avatar

Paskelbta

data

Kai vieną birželio naktį policijos pagalbos prireikė gatvėje apiplėštam šiauliečiui, buvo sunku nuspėti, kaip pakryps įvykio tyrimas. O pakrypo taip, kad vyras iš  nukentėjusiojo tapo  įtariamuoju.

Buvo birželio 13-osios naktis, kai policija sulaukė pranešimo apie apiplėštą neblaivų vyrą. Paties nukentėjusio 30-mečio teigimu, jį, žingsniuojantį Šiauliuose, Pramonės gatve, užpuolė iš automobilio išlipę trys nepažįstami asmenys ir, į akis pripurškę pipirinių dujų bei lazda smogę į galvą, atėmė mobilųjį telefoną, cigaretes bei kuprinę su joje buvusiais 140 eurų. Nukentėjęs vyriškis teigė patyręs 448 eurų turtinę žalą. Policijoje nedelsiant buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl plėšimo, tačiau netrukus jis buvo nutrauktas.

Yla anksčiau ar vėliau išlenda iš maišo.  Šįkart tiesa atsiskleidė irgi labai greitai. Pareigūnams vyras prisipažino, kad nebuvo jokio užpuolimo ir jokio plėšimo.  Pasirodo, nežinia kur asmeninius daiktus pametęs neblaivus šiaulietis išsigando gresiančios žmonos rūstybės, todėl sugalvojo apiplėšimo scenarijų ir tikėjosi jos atlaidumo ir supratingumo. Visgi prablaivėjusiam vyrui atmintis sugrįžo – iš policijos komisariato einančiam namo jam į galvą toptelėjo mintis, kad savo daiktus jis galėjo palikti draugo, su kuriuo išvakarėse girtavo, bute. Nuojauta pasitvirtino. Apie daiktų atsiradimą šiaulietis nedelsdamas pranešė pareigūnams. Tiesa, dabar, jau nesmagu buvo prieš pareigūnus, tad pabijojo  jiems atskleisti tikrąją tiesą ir vėl pamelavo – nurodė, kad prarastus daiktus rado ne pas draugą, o  vieno daugiabučio namo konteineryje. Bet galiausiai vyras visgi prisipažino išsigalvojęs apiplėšimą bei klaidinęs pareigūnus ir papasakojo visą tiesą.

Kaip vėliau atskleidė policiją apgauti mėginusio vyriškio draugas, kurio bute abu girtavo, tą vakarą, palikęs visus savo daiktus, kompanionas išėjo parsinešti dar alkoholio, tačiau sugrįžti atgal jam nepavyko tikriausiai dėl koduotų laiptinės durų. Tada neblaivaus vyro galvoje ir prasidėjo sumaištis, kuri baigėsi rimtais nemalonumais.

Iš nukentėjusiojo įtariamuoju tapęs vyras teigia nuoširdžiai besigailintis dėl savo melo. Visgi atsakomybės išvengti nepavyks – jam pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą ir dėl to gresia baudžiamoji atsakomybė.

                      Vyresnioji specialistė Dovilė Vaitekūnaitė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019