Keliai – kaip marso kanjonai, o sandorių vertė – vis arčiau milijono

Rajono keliai verčia keiksnoti vairuotojus tiek žiemą, tiek vasarą. Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją vis pasiekia nusiskundimai dėl prastai prižiūrimų ir negreideriuojamų rajono kelių. „Negi savivaldybė įjungė taupymo režimą“, – klausė savaitraščio skaitytojas. Automobilio važiuokle susirūpinęs dar vienas skaitytojas siūlė pasidomėti savivaldybės užsakytais darbais ir jų verte.

Susirūpino gyventojai

Tuo metu, kai praėjusią žiemą ne vienas rajono gyventojas keiksnojo sunkiai pravažiuojamus rajoninius kelius, į Radviliškio rajono „valstiečių“ partijos skyriaus pirmininko Aurimo Gaidžiūno šeimos valdomos įmonės sąskaitą byrėjo savivaldybės pinigai už sniego valymą ir kelių barstymą druskos mišiniu. Ir valdiškos lėšos Aurimo Gaidžiūno įmonei „Auridana“ byrės dar ne vienerius metus – nes šiuo metu tarp savivaldybės ir įtakingo rajono politiko šeimos valdomos įmonės yra pasirašytos net trys sutartys, kurios galioja iki 2025 metų, o jų bendra vertė siekia daugiau kaip 370 tūkstančių eurų.

„Ar tiesa, kad Sidabravo, Pakalniškių ir Šeduvos miesto seniūnijose vietinės reikšmės kelius nuo sniego žiemą turėjo valyti „valstiečių“ vado Aurimo Gaidžiūno įmonė „Auridana“? Būtų įdomu sužinoti, kiek iš to valymo uždirba šio turtingo politiko verslas“, – teiravosi į redakciją paskambinęs skaitytojas, kuris neslėpė, kad pats praėjusią žiemą ne kartą keikė savivaldybės valdininkus dėl prastai valomų kelių.

„Yra toks posakis, kad roges reikia ruošti vasarą, todėl dabar pats laikas išsiaiškinti, kas mūsų rajone ir už kokias sumas žiemą kasa sniegą nuo kelių“, – sakė sidabraviškis.

Sutarčių vertė – daugiau kaip trečdalis milijono eurų

Sidabraviškio turima informacija pasitvirtino, nes nuo 2021 metų gruodžio 1 dienos Sidabravo, Pakalniškių ir Šeduvos miesto seniūnijose vietinės reikšmės kelius nuo sniego valo ir druskos bei smėlio mišiniu barsto Aurimo Gaidžiūno įmonė „Auridana“. Visos šio sutartys dar galioja iki 2025 metų sausio 1 dienos, todėl „Auridana“ minėtose seniūnijose kelius žiemomis prižiūrės dar mažiausiai porą žiemų.

Centrinė viešųjų pirkimų informacinė sistema skelbia, kad sutarties dėl Sidabravo seniūnijos vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros darbų žiemos sąlygomis vertė siekia daugiau kaip 78 tūkstančius eurų, sutarties dėl Pakalniškių seniūnijos kelių priežiūros vertė yra beveik 129 tūkstančiai eurų, o sutarties dėl Šeduvos miesto seniūnijos kelių valymo ir barstymo vertė sudaro daugiau kaip 164 tūkstančius eurų. Nesunku suskaičiuoti, kad bendra minėtų trijų sutarčių vertė yra   daugiau nei 370 tūkstančių eurų.

Valdžia suvienijo idėjinius oponentus

Radviliškio rajone niekam nėra paslaptis, jog rajono savivaldybės valdančiąją daugumą sudaro atrodytų dvi nesutaikomos politikų stovyklos – į koaliciją susibūrė konservatoriai ir jų idėjiniai oponentai „valstiečiai“, kuriems mūsų rajone vadovauja turtuolis Aurimas Gaidžiūnas. Tad ne vienam mąstančiam žmogui kyla klausimų, kas šitaip suvienijo priešininkų stovyklas, ir abejonių, ar tik nebus šių partijų „meilė“ paremta išskaičiavimais? Šių partijų atstovai taryboje balsuoja išvien net ir tais atvejais, kai tarybos sprendimo projektai reiškia vienokias ar kitokias netektis gyventojams. Tarkim, praėjusio tarybos posėdžio metu buvo amžiams palaidota Antaniškių parko estrada. Šių draugiškų partijų tandemas lėmė rajono mokyklų naikinimą ir gydymo įstaigų uždarymą t.t.

Radviliškio „valstiečių“ lyderio tiesiai šviesiai paklausėme, ar priklausydami valdančiajai daugumai „valstiečiai“ neįtakoja Radviliškio rajono savivaldybės sprendimų ir ar priklausymas valdančiajai daugumai neturi įtakos laimimiems konkursams?

Panašu, kad žurnalisto klausimas politiką supykdė, nes nei pasisveikinęs, nei atsisveikinęs jis puolė teisintis, esą „Auridana“ konkursuose sėkmingai dalyvavo net tada, kai „valstiečiai“ dar nebuvo savivaldybės valdančiojoje daugumoje. Ir dar pagąsdino, kad žurnalisto klausimas gali padaryti reputacinės žalos jo šeimos valdomai įmonei, t. y. leido žurnalistui suprasti, kad politiko įmonė gali paduoti jį į teismą ir reikalauti atlyginti žalą. „Papildomai pasakysiu, kad konkursus organizuoja konservatorės Jolantos Margaitienės vadovaujama savivaldybės administracija“, – atsakomybės kratėsi politikas. 

Kai kurie įkainiai išaugo dvigubai

Reikia pripažinti, jog A. Gaidžiūnas nemelavo sakydamas, kad „Auridana“ savivaldybės konkursus dėl kelių priežiūros yra laimėjusi ir seniau, kai „valstiečiai“ dar nepriklausė rajono valdančiajai daugumai. Tačiau atidžiau panagrinėjus savivaldybės ir „Auridanos“ pasirašytas sutartis aiškiai matosi, kad po 2021 metų gruodžio 1-osios pasirašytų sutarčių vertė gerokai išaugo, o kai kurie įkainiai padidėjo kone dvigubai.

Gal tai tik sutapimas, tačiau nuo 2021 metų vidurio rajono mero pareigas praėjo eiti „žaliasis“ Vytautas Simelis, su kuriuo savo puikių santykių neslepia „valstietis“ A. Gaidžiūnas: ne tik kartu leidžia laisvalaikį, bet ir bendras nuotraukas viešina oficialioje Radviliškio rajono „valstiečių“ partijos skyriaus socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Antai, 2018 metais, kai „valstiečiai“ dar nebuvo valdančiojoje daugumoje su konservatoriais, o rajonui vadovavo konservatorius Antanas Čepononis, „Auridana“ ir rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl Pakalniškių seniūnijos vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros. Šios sutarties, kuri galiojo iki 2021 metų pabaigos, vertė siekė beveik 56 tūkstančius eurų. Pagal šią sutartį 5 tūkstančių kvadratinių metrų ploto nuvalymas nuo sniego buvo įvertintas 15 eurų, o vieno kubinio metro smėlio ir druskos mišinio išbarstymas įkainotas 96,80 euro.    

2021 metų gruodžio mėnesį, kai „valstiečiai“ ir konservatoriai jau buvo valdančiojoje daugumoje, o rajono mero pareigas buvo pradėjęs eiti „žaliasis“ V. Simelis, „Auridana“ ir Radviliškio rajono savivaldybė pasirašė naują sutartį dėl vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros Pakalniškių seniūnijoje. Šios sutarties, kuri galioja iki 2025 metų sausio 1 dienos, vertė išaugo iki 128 tūkstančių eurų. Pagal naują sutartį 5 tūkstančių kvadratinių metrų ploto nuvalymas nuo sniego pabrango kone dvigubai ir jau kainuoja 29,34 euro, o vieno kubinio metro smėlio ir druskos mišinio išbarstymas pabrango iki 145,20 euro.

Kainos pūtėsi kaip ant mielių

Politiko įmonės įkainiai pūtėsi ir Sidabravo seniūnijoje. 2018 metų sutartyje „Auridana“ 5 tūkstančių kvadratinių metrų plotą siūlėsi nuvalyti nuo sniego už 19,53 euro, o vieną kubinį metrą smėlio ir druskos mišinio išbarstyti už 101,64 euro. 2021 metais pasirašytoje ir iki 2025 metų sausio 1 dienos galiojančioje sutartyje 5 tūkstančių kvadratinių metrų ploto nuvalymas nuo sniego pabrango iki 30,25 euro, o vieno kubinio metro smėlio ir druskos mišinio išbarstymas – iki 121 euro. Senosios sutarties vertė siekė beveik 29 tūkstančius eurų, o naujosios išaugo iki 78 tūkstančių eurų.

Panašios tendencijos ir Šeduvos miesto seniūnijoje. Jeigu iki 2021 metų pabaigos „Auridana“ 5 tūkstančių kvadratinių metrų plotą nuvalyti nuo sniego sutiko už 19,36 euro, tai nuo 2021 metų pabaigos šis įkainis išaugo iki 30,55 euro. Seniau vieno kubinio metru druskos mišinio paskleidimas kainavo 102,43 euro, o nuo 2021 metų pabaigos jau kainuoja 118,58 euro. Išaugo ir sutarties vertė – senosios sutarties vertė buvo 97 tūkstančiai eurų, o naujosios vertė pasiekė 164 tūkstančius eurų. 

Papildomų komentarų turbūt ir nebereikia. 

Parengta pagal J. Marcinkaus informaciją

S. Mikučio nuotr.

Total
1
Dalinasi
Related Posts