Socialiniai tinklai

Aktualijos

ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais

Avatar

Paskelbta

data

                                  

              Š.m. sausio mėnesį Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Gamtos, matematikos ir technologijų fakulteto Biologijos ir chemijos katedros mokslininkai organizavo virtualius edukacinius užsiėmimus „Gamtamokslinių projektų rengimas RRI metodologijos pagrindu“. LEU rengtų kursų metu reikėjo atlikti įvairias užduotis bei vesti pamokas, naudojantis „ENGAGE“ projektine medžiaga, laisvai prieinama internete (www.engagingscience.eu/lt).

Tarptautinio projekto konsorciumą sudaro 14 institucijų iš 13 šalių (LEU atstovauja Baltijos šalis). Projekto tikslas – padėti gamtos mokslų mokytojams taikyti šiuolaikinio mokslo žinias, ugdyti mokytojų kompetencijas, taikant socialiai atsakingus tyrimus ir inovacijas bei formuoti tvirtą mokinių požiūrį apie gamtos mokslų sritis su kuriomis jie susidurs ateityje. Į projekto veiklas įsijungė ir Radviliškio jaunimo mokyklos aštuntų ir devintų klasių mokiniai: jiems buvo vedamos projektinės pamokos, o atliktos užduotys pateiktos LEU mokslininkams. Pamokos, remiantis pasiūlyta nauja metodologija, mokiniams buvo įdomios ir prasmingos: jose mokiniai yra skatinami diskutuoti socialiai reikšmingų mokslinių atradimų pagrindu bei yra tobulinami jų tyrinėjimu grindžiamo mokymosi gebėjimai – tai naujosios kartos mokinių parengimas socialiai atsakingiems tyrimams ir inovacijoms. Projekto svetainėje šiuo metu yra paskelbtos trisdešimt dvi socialiai atsakingo gamtos mokslo temos kuriose nagrinėjama skalūnų dujų išgavimo problema, galimos gyvybės paieškos Saturno palydove Encelade, mobiliaisiais telefonais rašomų žinučių ar dyzelino poveikis žmogaus sveikatai, elektroninių cigarečių, bandymų su gyvūnais, plastikinių maišelių, kai kurių gaiviųjų gėrimų ar buitinių prietaisų galimas uždraudimas Europos Sąjungos šalyse, Ebolos  Zika virusų ar invazinių augalų keliamos problemos, genetiškai modifikuotų uodų ar ekologiškų telefonų sukūrimas ir kt.. Tokio tipo pamokos mokiniams patinka, nes jie „natūraliai” motyvuojami ir aktyviai „įtraukiami“ į ugdomąją veiklą, draugiškai bendrauja bei bendradarbiauja; siekia kritiškai mąstyti ir atsakingai mokytis, nes mokymo(si) procesas atitinką šiandieną bei yra „klausiantis – kodėl?”, skatinantis mąstyti, diskutuoti, gilintis, ieškoti, veikti, planuoti ir į(si)vertinti.

LEU buvo organizuotas seminaras „ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais“ – tai baigiamasis tarptautinio projekto renginys. Seminarą vedė doc. dr. Dalius Dapkus, darbo grupės vadovas. Seminare buvo pateikti įvairūs profesorių, docentų ir gamtos mokslų mokytojų pranešimai, nagrinėjantys mokinių motyvacijos ugdymą ir  sudominimą gamtos mokslais, pristatytos dilemos mūsų gyvenime bei dalintasi patirtimi apie projektinių pamokų organizavimą ir vedimą.

Šiandien mokytojas yra ne vien tik žinių ir reikiamos informacijos mokiniams teikėjas, o „sudarytojas” sąlygų patiems mokiniams suvokti sąvokas, pavyzdžiui naudojantis „ENGAGE“ metodais. Projektinės veiklos metu mokiniai dirba vadovaujami mokytojo, jie supažindinami su dilema bei yra iškeliami įvairūs klausimai, padedantys mokiniams daugiau sužinoti nagrinėjama tema, po to mokiniai dirba savarankiškai, naudodamiesi įvairių šaltinių analizavimo gebėjimais, kad išspręstų pateiktą dilemą bei pristatytų savo nuomonę pagrįstą faktais iš adaptuotų šaltinių ir paaiškintų, kodėl priėmė atitinkamą sprendimą. Mokymasis turi prisiderinti prie realaus gyvenimo situacijų ateityje dabartiniams mokiniams, pavyzdžiui, pokalbis priimant į darbą, ar posėdis darbe – projekto pristatymas, kitokia nei vadovo nuomonė, ar kitokios darbuotojų nuomonės priėmimas dirbant vadovu. Visa tai yra realus čia ir dabar pasaulis, juk svarbu ne tik kas, bet ir kaip sakoma, tai yra pagrįsta faktais. Reikia klausyti, mąstyti, kalbėti, klausti, diskutuoti ir veikti! Viso to puikiausiai galima mokytis naudojantis projekto svetainėje pateikiama mokomąja medžiaga, kurią rekomenduojame ir kitiems gamtos mokslų mokytojams.

 

Nuorodose  „ENGAGE projekto“ minėti renginiai:

https://biologai.jimdo.com/%C4%AFvyk%C4%99-renginiai/

https://www.engagingscience.eu/lt/2017/01/18/seminaras-leu-2017-m-sausio-27-d/

 

                                                                                                LEU doc. dr. Dalius Dapkus                                                                                                                   ir Silva Morkūnienė,
Radviliškio jaunimo mokyklos biologijos mokytoja metodininkė

Aktualijos

Palinko kryžius šalia kelio…

Avatar

Paskelbta

data

Į Tarybos narį Gediminą Lipnevičių bei savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją  kreipėsi  Kaulinių kaimo gyventojai dėl prie pat kelio stovinčio avarinės būklės kryžiaus.

„Kauliniu kaime stovi avarinės būklės kryžius, kone šimto metų senumo. Jį  šiuo metu kažkoks geras žmogus parėmė kuolu. Iki nelaimės vienas žingsnis! Bet kuriuo metu jis gali užgriūti ar ant automobilio, ar ant praeivio – gali būti neišvengta ir aukų. Gal seniūnija ar kitos institucijos turėtų pasirūpinti? Ir dar Lietuva vadinama Marijos žeme…“,- skundėsi gyventojas.

Kito gyventojo skundas, cituojame: „Šiaip čia rimta problema. Paremtas pora metų. Klausimas, kiek dar laikys tas parėmimas. Buvom sakę seniūnei šitą problemą. Atkirto, kad ne seniūnija pastatė ir ne seniūnijos reikalas“
Savaitraščio redakcija kreipėsi į Aukštelkų seniūnijos seniūnę A. Kubilinskienę su paklausimu, kada bus sutvarkytas grėsmę keliantis kryžius. Pasak gyventojų, taip kuolu paremtas kryžius stovi jau pora metų.

Kryžius bus pakeistas, tik kada?

Aukštelkų seniūnė atsakė, jog kryžius bus pakeistas: „Yra pagamintas naujas kryžius, šiuo metu daromi tvirtinimo elementai. Kai viskas bus suruošta, kryžius bus pakeistas“.

Beje, pasak seniūnės, gyventojai į ją nesikreipė dėl pasvirusio seno kryžiaus, o ji savo iniciatyva kalbėjusi su gyventojais: „Gyventojai nesikreipė, praeitais metais pati kalbėjausi su gyventojais,
kuriems tai rūpi ir yra svarbu. Ir buvo rastas sprendimas“.
Įdomu, kas sako netiesą – seniūnė, kad į ją gyventojai nesikreipė, ar gyventojai, kad prašė seniūnijos pagalbos? Paliekame spręsti skaitytojams.

Lauks operatyvaus problemos sprendimo

Problemą dėl pasvirusio kryžiaus Kaulinių kaime savo socialinėje paskyroje paviešino ir Tarybos narys G. Lipnevičius. Jį stebina toks seniūnės neveiklumas ir nesirūpinimas savo seniūnijos gyventojų saugumu: „Kaip matote, net dvejus metus Aukštelkų seniūnija trypčioja ir nesiima priemonių problemai spręsti. O juk gali nukentėti ne tik transporto priemonės, bet ir mūsų vaikai. Kadangi valdininkai skaito mano paskyrą, kreipiuosi draugiškai viešai: „Seniūne, atkreipkite dėmesį ir imkitės priemonių šiai problemai spręsti. Lauksiu problemos sprendimo rezultatų. Iš anksto dėkoju“.

Belieka tikėtis, kad  po tokio problemos paviešinimo grėsmę keliantis kryžius operatyviai bus pašalintas, o jo vietoje pastatytas naujas.

P.S.

Seniūnė dar padėkojo savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcijai: „Labai malonu, kad matote ir rūpinatės“. Tik įdomu, kur buvo ilgesniam laikui išvykusi pati seniūnė, jeigu net dvejus metus nematė grėsmę keliančio pakrypusio seno kryžiaus.  

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 atvejai

Avatar

Paskelbta

data

Per vakar parą Lietuvoje patvirtinti 73 atvejai. Iš jų 31 Kauno, 22 Šiaulių, 14 Vilniaus, 3 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Tauragės apskrityse.

23 žmonės koronavirusine infekcija užsikrėtė ne židiniuose

3 įvežtiniai atvejai patvirtinti iš Baltarusijos, Rusijos Federacijos ir Vokietijos Federacijos atvykusiems asmenims.

Šiuo metu aštuonių asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra žinomos. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, tačiau aiškinantis užsikrėtusiųjų maršrutus, informacija gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.

Dvylika COVID-19 ligos atvejų per vakar parą patvirtinti asmenims, kurie užsikrėtė po kontakto, tačiau ne židiniuose.

Iš 73 atvejų 50 atvejis patvirtintas židiniuose

Didžiausias atvejų skaičius per vakar parą užfiksuotas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Čia patvirtinta 12 atvejų ir su šiuo židiniu jau siejama 14 atvejų.

8 koronavirusinės infekcijos atvejai vakar buvo patvirtinti Raseinių savivaldybėje. Per kelias dienas čia užfiksuota jau 11 atvejų.

VšĮ Radviliškio ligoninės židinyje užfiksuoti dar 7 atvejai ir su šiuo židiniu iš viso jau yra siejama 74 atvejai.

5 COVID-19 infekcijos atvejai nustatyti vieno choro muzikantams. Su šiuo židiniu siejama 6 atvejai.

K. Griniaus progimnazijoje Kaune buvo patvirtinti 4 atvejai vienos klasės mokiniams. Iš viso su šiuo židiniu siejami 5 atvejai.

VšĮ Raseinių ligoninėje patvirtinti 3 atvejai. Čia jau užfiksuota 14 atvejų.

Raseinių rajone taip pat po 2 atvejus buvo patvirtinta Blinstrubiškių socialinės globos namuose ir Viduklės ambulatorijoje.

Kupiškio rajone 2 atvejai užfiksuoti viename ūkyje ir 1 atvejis, patvirtintas per vakar parą, yra siejamas su baldų gamybos įmone.

Vilniaus apskrityje City Dance protrūkyje patvirtintas vienas antrinis atvejis ir su šiuo židiniu siejama 17 atvejų.

Po vieną atvejį patvirtinta ir kituose židiniuose Vilniaus apskrityje: ledo ritulio treniruotės, vienos transporto ir vienos mokėjimo apdorojimus vykdančios įmonės.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 3932 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1581 asmenys, 2246 – pasveiko.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019