Socialiniai tinklai

Aktualijos

Dienos šviesą išvydo ilgai laukta knyga apie kultūros paveldo objektus Radviliškio krašte

Avatar

Paskelbta

data

Laikas – nesibaigianti virtinė įvykių, reiškinių, vardų, pokyčių. Vieni pamažėl tolsta užmarštin, kiti užima jų vietą. Amžina ir nesustabdoma tėkmė. Tačiau atmintis pajėgi per ją tiesti tiltus ir jais susigrąžinti vertingiausius praeities ženklus, kad juos išsaugotų dabarčiai ir ateičiai.

Tų iškalbių ženklų slenkantys šimtmečiai Radviliškio rajonui nepašykštėjo: išliko piliakalnių, pilkapynų, dvarų, malūnų, istorinių vietų ir su jomis susijusių reikšmingų įvykių, iškilių asmenybių atminimas. Svari viso to dalis įtraukta į Kultūros vertybių registrą, yra saugoma valstybės. Šia knyga ir norėta skaitytoją koncentruotai supažindinti su tuo neįkainojamu praeities turtu, kad galėtų įsitikinti, pagrįstai didžiuotis, kokių neįkainojamų vertybių turime, ką privalome išsaugoti savo palikuonims.

Projektas iš projekto – taip atsirado šios knygos idėja. Viskas prasidėjo nuo savaitraščio „Radviliškio naujienos“ įgyvendinto 2015–2016 metų kultūros, šviečiamosios veiklos projekto „Kultūros paveldo svarba ir reikšmė Radviliškio rajone“, kurį dalinai finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. To leidinio korespondentė Aušra Mikšienė  kartu su Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėju Vytautu Simeliu aplankė kone visus į Kultūros paveldo departamento registrą įtrauktus rajono objektus – senąsias kaimų  kapines, koplyčias, koplytstulpius, dvarus, mauzoliejus, bažnyčias ir kita. Savaitraštyje spausdintas ciklas išsamių, iliustruotų publikacijų apie tai sulaukė susidomėjimo ir įvertinimų. Jau tada, pasak Aušros Mikšienės ir Vytauto Simelio, pagalvota: o jei medžiagą, sukauptą to projekto metu, suglausti į krūvą ir, atitinkamai pritaikius, išleisti knygos pavidalu?

Ketinimas neblėso ir ilgainiui rado bendraminčių. Radviliškio viešajai bibliotekai kraštotyrinė, kultūrinė-šviečiamoji veikla yra viena iš svarbiausių. Be to, čia jau turima sėkmingos leidybinės veiklos patirties. Tad mintis apie jai artimos sferos naują knygą atrodė patraukli, įgyvendinama, svarbiausia – reikalinga skaitytojams, nes tomis temomis bibliotekoje jie domisi, pageidauja tokios literatūros, duomenų. Taigi Viešoji biblioteka 2017 metais parengė knygos projektą „Kultūros paveldas Radviliškio rajone“ apie rajono kultūros paveldo objektus leidybai ir sulaukė paramos – Grožinės literatūros ir kitų Radviliškio rajono savivaldybei reikšmingų leidinių leidybos projektų dalinio finansavimo Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Projekto partneriu tapo tas pats Savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo skyrius. „Radviliškio naujienų“ ankstesniame projekte sukaupta medžiaga, nuotraukos, paties Savivaldybės skyriaus fondai dabar buvo geranoriškai atverti naujajai knygai parengti ir už tai esame jiems nuoširdžiausiai dėkingi. Kai to prašai ne sau, o būsimiems skaitytojams, prašyti keleriopai drąsiau; kai tokią galimybę gauni ne sau, o kitiems –  daug kartų džiugiau!

Kad ši knyga išvystų dienos šviesą, prie knygos leidybos prisidėjo kraštiečiai LR Seimo nariai: Vytautas Juozapaitis ir Eugenijus Gentvilas, santrauką į anglų kalbą vertė Rima Tarbūnienė, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos mokytoja.

Taigi šios knygos tekstai parengti remiantis 2015–2016 m. savaitraštyje „Radviliškio naujienos“ publikuotų korespondentės Aušros Mikšienės straipsnių ciklu apie Radviliškio rajono kultūros paveldo objektus, pritaikant tas publikacijas knygos specifikai – sutrumpinant, labiau koncentruojant esmę, papildant ir panašiai. Taip pat naudotasi Savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo skyriaus, Viešosios bibliotekos turima medžiaga, spaudos leidiniais. Knygą redagavo Gražina Dunauskienė, ilgametė viešosios bibliotekos darbuotoja.

Simboliška, kad ši knyga „Iškalbingi praeities ženklai. Kultūros paveldo objektai Radviliškio rajone“ dienos šviesą išvydo pasitinkant 2018 metus, kurie bus svarbūs Lietuvai bei visai Europai, nes Europos Taryba 2018-uosius paskelbė Europos kultūros paveldo metais.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotrauka

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje…

Avatar

Paskelbta

data

Kalba, kurią kalbam ir didžiuojamės, yra mūsų kalba!

Joje užtenka žodžių meilei

ir neapykantai, džiaugsmui

ir liūdesiui…

Ji niekuo negrasina, ji nieko neatstumia… Kaip ir visos kitos… Ji nori gyventi!!!

Kas moka žodį, randa kelią

Visur ir visada…

J.Marcinkevičius

Vasario 25-ą Vinco Kudirkos progimnazijos Indigo mieste vyko edukacinės pamokėlės, skirtos Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. Jose dalyvavo priešmokyklinio  ugdymo programos vaikai. Pamokėlės prasidėjo J. Marcinkevičiaus eilėraščiu Gimtųjų žodžių apkabintas, kurį deklamavo Pelėdžiukų grupės mokinė Ema Blinstrubaitė. Lietuvių kalbos mokytoja Jovita Brunienė vaikams papasakojo apie gimtosios kalbos kilmę, jos išskirtinumą iš kitų pasaulio kalbų. Vaikai sužinojo, kad pirmąją lietuvišką abėcėlę sudarė pirmosios lietuviškos knygos Katekizmas autorius Martynas Mažvydas. Su bibliotekininkėmis mokiniai rinko gražiausius žodžius, kuriais tapo Mama, Lietuva. Vėliau vaikai atsakinėjo į viktorinos klausimus apie Lietuvą ir kalbą. Džiugu, kad mokiniai žinojo, kas parašė Lietuvos himną, kas Lietuvos sostinė, iš ko susideda sakiniai, puikiai atsakinėjo į klausimus, iš raidžių dėliojo žodžių dėliones. Pasibaigus pamokėlėms, palinkėjome priešmokyklinės grupės vaikams, kad mūsų gimtoji kalba skambėtų ne tik lūpose, bet ir jų širdelėse.

Vladislava Šiaudvytienė, bibliotekininkė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Į Radviliškio ligoninę pateko narkotikų perdozavusi moteris

Avatar

Paskelbta

data

Vasario 25 d. 13.45 val. Radviliškyje, V. Kudirkos g. bute rastas
plastikinis maišelis, kuriame buvo balti milteliai, įtariama,
narkotinė medžiaga. Iš buto į Radviliškio ligoninės priėmimo
skyrių atvežta moteris, gim. 1994 m., įtariama, perdozavusi
narkotinių medžiagų.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi