Socialiniai tinklai

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės namuose lankėsi aplinkosaugininkai

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 29 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose lankėsi Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šiaulių valdybos  Pakruojo aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausieji specialistai Mingaila Saulevičius ir Tomas Žukaitis. Pokalbį moderavo bendruomenės pirmininkas, o dabar ir rajono Tarybos narys Gediminas Lipnevičius.

Aplinkosaugininkams klausimų netrūko

Paklausti, kokie pokyčiai numatomi Radviliškio rajone, susiję su aplinkosauga,  svečiai atsakė, kad nieko ypatingo kaip ir nenusimato. „Štai Grinkiškyje bus nuotekų valykla, dabar tvarkysime atliekas civilizuotai“,- sakė M. Saulevičius.
Dažniausi – nuotekų tvarkymo pažeidimai
„Dažniausi nusižengimai, ypač kaimuose, – nuotekų tvarkymų pažeidimai. Kai tvarkyti nuotekas žmonėms, kad negautų baudų“,- klausė bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius.
„Pagal Bendruosius reikalavimus nuotekų tvarkymui, „prieš išleidžiant į gamtinę aplinką nuotekos turi būti tvarkomos reikalavimus atitinkančiose centralizuotose, atskirose arba grupinėse nuotekų tvarkymo sistemose. Draudžiama bet kokias nuotekas tiesiogiai išleisti į požeminį vandenį ar skleisti ant žemės paviršiaus, išskyrus kituose teisės aktuose numatytas išimtis“ – pacitavo reikalavimus M. Saulevičius. Pasak aplinkosaugininko, nuotekų  rezervuarai turi būti sandarūs, jie privalo turėti sertifikatą.
G.Lipnevičius teiravosi, ar būtų baudžiama už tai, jeigu savo kieme nuplauni automobilį. „Už automobilio plovimą kieme su plovikliais  baudžiama, bus rašomas protokolas kaip aplinkos teršimas. Jeigu automobilis nuplaunamas tik vandeniu, teršimo nebus, tačiau  dažniausiai gyventojai naudoja ploviklius, nes be jų automobilio gerai nenuplausi“,- atsakė aplinkosaugininkas.
Problemos dėl medžių ir krūmų
Popietės metu bendruomenės nariams nemažai klausimų iškilo dėl kaimynų pasodintų medžių bei krūmų, dėl medžių kirtimo.
„Neseniai įsigaliojo Aplinkos ministerijos parengta tvarka dėl medžių, krūmų ir gėlynų veisimo. Jeigu norėsite pasisodinti medį, paklauskite, kokio jis bus aukščio. Jeigu medis bus aukštesnis nei 3 metrų, šiaurinėje pusėje negalėsite sodinti mažiau nei 5 metrai nuo kaimynų sklypų ribos. Arčiau medžius sodinti galima tik gavus raštišką sutikimą, žodinio neužtenka. Nuo kitų pusių atstumai mažėja. Ši tvarka negalioja atbuline data“,- apie medžių sodinimą informavo aplinkosaugininkas T. Žukaitis.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius dar informavo, kad  atstumas nuo namo matuojama nuo karnizo iki kaimyno ribos. Kūdra ir  baseinas gali būti tik vieno metro atstumu nuo kaimyno tvoros.
„Kaimynė pasisodino tujas, nėra nei pusės metro iki mano tvoros“,- skundėsi viena bendruomenės narė.
Pasak M. Saulevičiaus, tokiu atveju su  kaimynais reikia kalbėtis, kad  persisodintų savo želdinius tinkamu atstumu – ne mažiau 80 cm nuo kaimyno tvoros. Jeigu kaimynai nesutiks, galima kreiptis į savivaldybės komisiją, ji tikrai atvažiuos patikrinti ir kaimynė bus priversta perkelti savo augalus.
Buvo iškelta ir dar viena bendruomenės narės  problema: „Kaimynas prie elektros stulpo pasodino alyvmedį, jis išsišakojo aplink stulpą – ar taip galima? Alyvmedis išsikerojo ir į langą meta šešėlį, iki lango – 3 metrai“.

Pasak aplinkosaugininkų, medžius energetikai išgena, aplink elektros stulpą neturėtų būti krūmų, jie tikrai nebus saugomi. Jeigu alyva pasodinta daugiau kaip 2 metrai nuo ribos, niekas kaimyno neprivers tos alyvos nupjauti. 
„Privačioje sodyboje auga maumedis, kurio spygliai krenta į šalia esantį šulinį. Nupjauti medžio  seniūnija neleidžia, savo lėšomis pjauti labai brangiai kainuoja. Ką tokiu atveju daryti?“- klausė bendruomenės narė.

„Jeigu sveikas medis, nekelia pavojaus,  norint jį nupjauti nuo praėjusių metų liepos 1 d. reikia sumokėti atstatomąją vertę. O geriausia išeitis būtų šulinį uždengti“,- patarė M. Saulevičius.
„Kapinėse prie kapavietės auga klevas, dabar jis didelis, smulkios šaknys išsikerojusios, stambesnės šaknys verčia bortelius. Ką tokiu atveju daryti?“- uždavė klausimą bendruomenės narė J.Kaučikienė.

Pasak aplinkosaugininko M.Saulevičiaus,  tokiems medžiams nupjauti, jeigu jie ardo bortelius, savivaldybės sudaryta komisija, kuriai vadovauja V.Grinienė,  išduoda leidimus.

Susitikimo metu bendruomenės nariams iškilo klausimas, kodėl paplentėje išpjauti topoliai.
Žvejybos ir medžioklės ypatumai
Bendruomenės pirmininkas pasidomėjo, kas naujo žvejybos bei medžioklės įstatuose.
„Radviliškio rajone  pensinio amžiaus žmonės gali žvejoti nemokamai, manau, tai gera naujiena. Dėl medžioklės didelių pasikeitimų nėra. Štai jeigu ūkininkas pastebėjo, kad laukiniai žvėrys jo pasėliams daro žalą, jis  per 3 darbo dienas turi kreiptis į seniūniją, žala bus įvertina ir išmokama išmoka“,- sakė T. Žukaitis.
Kai nosį riečia nemalonus kvapas…
Popietės dalyviai skundėsi svečiams dėl dažnai mieste sklindančio nemalonaus srutų kvapo iš netoliese esančios kiaulių fermos.
Šią smarvę uostome ne kasdien. Pavasarį, rudenį fermose reikia sutvarkyti mėšlą, bendrovėms ruošiami tręšimo planai. Sutikime, kad mėšlas yra trąša ir pinigai. Šiuo metu pasikeitė mėšlo laikymo technologijos, „Gražionių bekone“  laikomas skystas mėšlas. Anksčiau laikytas kraikinis mėšlas garuoja, tačiau turėdami kraikinį mėšlą prarasdavome daug azoto. Dabar prarandama mažiau naudingų medžiagų, tai didelis pliusas gamtai“,- apie nelabai kvepiančio produkto naudą paaiškino aplinkosaugininkas.
Bendruomenės pirmininkas pasiteiravo, ar negalima būtų suderinti, kad srutos nebūtų laistomos laukuose, kai vėjas į miesto pusę. 

„Galioja srutų laistymui įvairūs apribojimai: savaitgaliais, valstybinių švenčių dienomis, nesuderinus su žmogumi, kuris gyvena iki 100 metrų nuo laistomo lauko“,- sakė aplinkosaugininkas.
Bendruomenės pirmininkas popietės dalyviams priminė, kad  smarvę skleidžia ne tik srutos, laistomos laukuose, tačiau ir namų voljeruose gyvenantys augintiniai. „Kai kaimynas pasistato voljerą šuniui, galima sakyti, smarve dalinasi ir su aplinkiniais. Reikėtų prisiminti, kad voljerai įrengiami ne arčiau kaip 2 metrai nuo kaimyninio sklypo valdos. Arčiau – tik turint kaimyno raštišką leidimą. Visi mylime gyvūnus, tačiau reikia pagalvoti, kad šuns kvapas bei šuns amsėjimas trukdys kaimynui“,- sakė G. Lipnevičius.
Klausimams išsekus, bendruomenės nariai plojimais padėkojo svečiams už informatyvų pokalbį, o bendruomenės pirmininkas jiems įteikė mėnesio savaitraščio „Radviliškio kraštas“ prenumeratą.
Popietės metu jos dalyvius bei svečius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės nariai: O.Kazlovskaja, E.Siudikienė, V.Goštautienė, S.Skorkaitė, V.Aleknienė, J.Bagdžiūnienė, B.Krikščiukaitienė, A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės popietėje – diskusija su Tarybos nariais

Avatar

Paskelbta

data

Liepos 8 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai rinkosi į tradicinę „Kavos popietę“. Tarybos nario bei bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus siūlymu, šį kartą nebuvo kviesta žymių bei garsių svečių. Bendruomenės nariai diskutavo su Tarybos nariais Vilma Alekniene bei Gediminu Lipnevičiumi, o vėliau ir su LR Seimo nariu Aurimu Gaidžiūnu, kuris prie diskusijos prisijungė vėliau, aptarė praūžusią Radviliškio miesto šventę, planavo ateities renginius.
Popietės pradžioje Irena Mališkevičienė užsisakiusiems bendruomenės nariams  išdalino  europarlamentaro V. Uspaskich  dovanotas  knygas „Mano ligos ir priešai – mano geriausi mokytojai“.
Nuomonė apie miesto šventę
Nemažai bendruomenės narių dalyvavo Radviliškio miesto šventėje. Pasak jų, šventėje trūko tradicinės šventinės eisenos. Bendruomenės nariams pritarė ir  pirmininkas G. Lipnevičius: „Man taip pat šiemet trūko šventinės eisenos, kurioje gali pasirodyti Radviliškio rajone veikiančios įmonės, visos bendruomenės. Manau, labai trūko to šventiškumo“.
Buvo aptarta ir šventės vieta – kai kuriems popietės dalyviams labiau patiko, kad estrada buvo įrengta miesto parke, kitiems labiau patikdavo, kai estrada stovėdavo prie buvusio „Žaros“ viešbučio.
„Nesu ekspertas, bet šventės  pradžioje, mano nuomone, muzika buvo per garsi, rėžė ausis. Nesakau, kad atlikėjai buvo prasti, bet manau, kad tai ne miestų švenčių muzika – reikėtų lengvesnės, „užvedančios“ muzikos. Manau, kad ir miestų, ir Joninių švenčių metu roko grupėms ne vieta, nes į jas renkasi vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau miesto šventės fejerverkai buvo įspūdingi“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
Daugelis bendruomenės narių pasipiktino Taryboje priimtu konservatorių ir „valstiečių“ daugumos sprendimu švenčių metu rajone prekiauti alkoholiu. Daugelio „Radviliškio krašto bendruomenės“ narių nuomone, tokių švenčių metu visiškai nereikėtų prekiauti alkoholiu.
Pasak G. Lipnevičiaus, belieka pasidžiaugti, kad šventės metu alkoholis buvo patrauktas į šalį ir  mažai matėsi.
Aptarti rajono gyventojams aktualūs klausimai
„Į Tarybos posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas ir patvirtintas Antaniškių parko estrados pardavimo klausimas. Taryboje siūliau išimti iš aukciono sąrašo estrados pardavimą, kol nebus sutvarkytas Eibariškių parkas, tačiau partijos nubalsavo, kad radviliškiečiams šis turtas nereikalingas ir jį reikia parduoti. Buvęs administracijos direktoriaus pavaduotojas E. Mončauskas siūlė „Radviliškio krašto bendruomenei“  dalyvauti aukcione ir įsigyti šį turtą. Kokia jūsų nuomonė?“ – bendruomenės narių klausė G. Lipnevičius.
Daugelio bendruomenės narių nuomone, šią estradą reikėtų išsaugoti radviliškiečiams, o  E. Mončausko siūlymas tiesiog neetiškas, nes šis turtas – ne konservatorių, o visų Radviliškio krašto gyventojų nuosavybė.
Pasak bendruomenės pirmininko G. Lipnevičiaus, šią estradą būtų galima atgaivinti bendruomenių šventėms, o  apleistoje sporto aikštelėje įrengti laipiojimo medžiais parką, kurie  šiuo metu yra populiarūs – tai atneštų naudą rajonui: atvyktų turistai, būtų pramoga ir vietiniam jaunimui.
Antras aptartas klausimas – J. Marcinkevičiaus namelio pardavimas aukcione. „Stende parašyta, kad šis namelis – muziejus, o jis pardavinėjamas aukcione. Pagal mano pateiktą Muziejaus gatvės projektą, šiame name galėtų įsikurti ir rašytojo memorialinis muziejus, ir „gelžkeliečio“ gyvenamojo namo  muziejus“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
„Dar pateikiau vieną projektą, prie kurio pažadėjo prisidėti ir meras – bendruomenės „Laimės suolelis“, kuris stovėtų prie garvežio. Šiuo metu derinama su menininku E.Titu, kad išdrožtų  didžiulį sostą, ant kurio galėtų atsisėsti 4 žmonės. Tai būtų meninis darbas, ant kurio būtų užrašyta „Radviliškio krašto bendruomenės“ laimės suolelis“. Daugelis žmonių fotografuosis ant šio suolelio, o mūsų bendruomenės vardas pagarsės visoje Lietuvoje“,-  su nauju projektu bendruomenės narius supažindino pirmininkas.
G. Lipnevičius popietės dalyviams pristatė dar vieną savo projektą – sutvarkyti Radviliškio miesto turgelį.
„Galiu pasidžiaugti, kad Taryboje patvirtinome, jog vandens ir nuotekų tinklus turės Basanavičiaus ir Daujočių gatvės. Gal ateityje šie tinklai bus įvesti Daukanto gatvėje, tai liktų tik sodai“,- džiugią radviliškiečiams naujieną pranešė  G. Lipnevičius.
Bendruomenės nariai pageidavo, kad ateityje vanduo bei nuotekos būtų įvesti ir Talkininkų gatvėje.
„Noriu pasidžiaugti dar vienu pasiekimu – visuomeninio rinkiminio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ rinkiminėje programoje buvo įrašyta, jog sieksime, kad būtų išasfaltuotos šimtametės Radviliškio miesto gatvės. Šiuo metu jau išasfaltuotos Stiklo, Šermukšnių gatvės ir daugelis kitų bus asfaltuojamos. Dar pasidomėsiu, kodėl yra netvarka su Vaisių ir Ąžuolų gatvėmis“,- sakė bendruomenės pirmininkas ir Tarybos narys G. Lipnevičius.

Buvo aptartas ir socialinio būsto nuomos klausimas. „Yra žmonių, kurie gyvena socialiniuose būstuose, susirado geresnius darbus ir šiuo metu jų pajamos viršija sumą, kad gyventų socialiniame būste. Kokia jūsų nuomonė, ar reikėtų iš jų atimti būstus ir atiduoti laukiantiems eilėje, ar padidinti nuomos mokestį?“,- klausė G. Lipnevičius.
Daugelio bendruomenės narių nuomone, reikėtų didinti nuomos mokestį, o jau patys nuomininkai spręs, ar likti šiame būste, ar ne.
Popietės dalyviams buvo aktualus mokesčio už šiukšles klausimas – gyventojai papildomai turi mokėti šį mokestį už turimą kitą turtą, pavyzdžiui, sodo namelius, garažus. „Mano nuomone, koks yra gyventojui nustatytas mokestis už šiukšles, tiek jis turi ir mokėti, o dabar reikia mokėti ir už paveldėtą namelį, nors jame ir negyveni. Tačiau yra išeitis – reikia kreiptis į elektros tinklus, pristatyti pažymą, kad šiame būste negyveni, nevartoji elektros, ir už šiukšles mokėti nereikės. Blogybė ta, kad reikia gaišti laiką, rinkti pažymas, kad už orą pinigų nemokėtum “,- sakė  G. Lipnevičius.
Buvo aptartas ir švietimo Radviliškio rajone klausimas. „Šalia Radviliškio, prie Arimaičių ežero, atsidaro privati mokykla. Rajone mokyklos uždarinėjamos, o štai nauja atsidaro. Klausimas, kaip ji, pastatyta laukuose, išsilaikys? Blogai, kad ši mokykla atims vaikus iš rajono mokyklų ir pagreitins kai kurių kaimo mokyklų užsidarymą. Įdomu ir tai, kad Aukštelkų mokykloje daromas remontas, nors kitais metais joje mokysis tik 5 vaikai –  čia  įžvelgiamas galimas pinigų švaistymas“,-  sakė bendruomenės pirmininkas.
„Radviliškio rajone planuojama statyti vėjo jėgaines, nors nei vienas rajono bendruomenės pirmininkas apie tai nežino. Tad kam reikia skirti pinigų specialiųjų planų ruošimui, jeigu bendruomenės nariai šioms statyboms priešinsis? Planuojama pastatyti apie 30 jėgainių – vienas pliusas, kad biudžetas gaus nemažai pajamų, bus galima išasfaltuoti gatves ar rajono kelius. Bendruomenės turi būti budrios ir sekti pranešimus apie jėgainių projektavimo eigą, kad  vėjo jėgainės neatsidurtų gyventojų kiemuose“ – su projektu supažindino popietės dalyvius G. Lipnevičius.
Tarybos posėdį stebėję Bendruomenės nariai stebėjosi mero ir savivaldybės administracijos veiksmais, kad daugelis bendruomenių, tame tarpe ir „Radviliškio krašto bendruomenė“, nebuvo informuota teikti savo narių į bendruomenių tarybą. „Turbūt į tarybą kviečiamos tik „savos“ bendruomenės, kurios atstovaus ne bendruomenių, o partijos interesus“,- sakė popietės dalyviai.

„Taryboje buvo kuriozas – nepatvirtinta Etikos komisija, nes niekas nepasiūlė komisijos pirmininko. J. Povilaitis nebesutiko būti pirmininku, nes šioje komisijoje svarstomos visos negerovės. Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje žadėjo teikti teikimą, nes ši komisija turėjo būti sudaryta per du mėnesius“,- sakė G. Lipnevičius. Kodėl opozicijoje esantys socialdemokratai ir „darbiečiai“, kuriems ir priklauso šis postas, nesugebėjo pasiūlyti kandidato į Etikos komisiją: ar dėl kompetencijos stokos, ar dėl kitų priežasčių, klausimas Taryboje liko neatsakytas.
Pasak bendruomenės pirmininko, daugiausia Taryboje diskusijų sukėlė klausimas dėl E.Mončausko prašymo išeiti iš darbo. Į diskusiją įsijungė  LR Seimo narys A. Gaidžiūnas. „Mes įvedėme pataisas, kad atsisakęs tarybos nario mandato, asmuo  turi sumokėti 10 tūkst. eurų, o dabar pasimatė, kad įstatyme yra spraga, jis bus tobulinamas – E. Mončauskui šiuo atveju nereikės mokėti tokios sumos už mandato atsisakymą, nes dirbo administracijoje“,- sakė A. Gaidžiūnas.
„Manau, kad tokiu būdu valstybei nebuvo sumokėta 10 tūkst. eurų, o ar pasitvirtins šis negražus konservatorių manevras – parodys laikas. Beje, Radviliškio miesto seniūno vieta laikoma tuščia, ar nebus taip, kad E. Mončauskas grįš į seniūno pareigybes. Manau, kad tai – pasityčiojamas iš įstatymo“,- LR Seimo nariui paantrino G. Lipnevičius.

Popietės pabaigoje buvo nutarta organizuoti bendruomenės Vasaros šventę, kurioje dalyvauti bus pakviesti visų skyrių atstovai, o kad nebūtų nuobodu, šventė vyks su sportinėmis varžybomis.
„Kavos popietes“ organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės nariai: S. Skorkaitė, O. Kazlovskaja, G. Chodosovskaja, E.Siudikienė, V. Goštautienė, A.  Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija
Skaityti daugiau

Radviliškio krašto bendruomenė

Atšvęstas Radviliškio miesto gimtadienis

Avatar

Paskelbta

data

„Radviliškio krašto bendruomenė“, kartu su visais radviliškiečiai liepos 5 ir 6 dienomis tradiciškai galėjo pasidžiaugti gimtadienį švenčiančiu miestu.
Buvo ką veikti ir į ką pažiūrėti dideliems ir mažiems: sportuojančiųjų ir sportą mėgstančiųjų laukė petankės, tinklinio, teniso, naktinio futbolo, žvejų varžybos, norinčius paganyti akį kvietė dviračių akrobatų iš Latvijos šou, Baltijos galiūnų čempionatas, vakariniai koncertai, mugės ir pramogos vaikams, tradicinis kojinių mezgimo čempionatas, tarptautinio folkloro festivalio-konkurso „Saulės žiedo“ dalyvių iš Portugalijos ir Latvijos pasirodymai, Radviliškio miesto Garbės piliečio apdovanojimo ceremonija, „Tautiškos giesmės“ giedojimas bei kiti renginiai.

Į vakaro koncertus susirinkusius radviliškiečius ir Radviliškio miesto svečius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras A. Čepononis, LR Seimo narys A. Gaidžiūnas ir Katzrino miesto (Izraelis) meras D. Apartsevas, nustebinęs visus puikia lietuvių kalba.
Katzrino miestas – naujasis Radviliškio rajono savivaldybės tarptautinio bendradarbiavimo partneris, sutartis dėl abiejų savivaldybių bendradarbiavimo buvo pasirašyta Radviliškyje Valstybės dienos išvakarėse.
Radviliškio  miesto šventės renginiuose dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariai Gediminas Lipnevičius, Vilma Aleknienė, Jonas Povilaitis ir kiti.
Dar vienas Radviliškio miesto šventės akcentas – Radviliškio miesto garbės piliečio vardo įteikimo ceremonija. Šiais metais Radviliškio miesto garbės piliečio regalijos įteiktos pedagogui, buvusiam Šeduvos gimnazijos direktoriui, buvusiam Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojui Kazimierui Auguliui. Ši nominacija, teikiama miestą garsinantiems žmonės, šokiravo daugelį šventės dalyvių.
Nemažą būrį radviliškiečių bei miesto svečių džiugino dvi kompozicijos: apie valstybę ir jos ateitį susimąstyti skatinanti „Kūrybinė „Mindaugo“ manipuliacija menu“ ir inscenizacija „Aš mylėsiu ir lauksiu…“, skirta Lietuvos kariuomenės istorinės pergalės prieš bermontininkus 100-mečiui, primenanti visiems istorinę pergalę per meilės ir ilgesio prizmę. Abiejų projektų režisierė – R. Atkočiūnienė. 
Miesto šventė vakariniame koncerte radviliškiečius linksmino R. Difartas ir grupė, V. Baumila  ir „16 Hz“.
Šventėje netrūko ir prekybininkų, siūliusių šventės dalyviams įsigyti suvenyrų, maisto produktų, paskanauti giros ar alaus.
Po koncerto vakarinį miesto dangų nušvietė įspūdingi fejerverkai.

„Radviliškio krašto“ informacijaSkaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019