Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Bendrapartietė įpareigota tirti bendrapartietį

Avatar

Paskelbta

data


Kas turėtų būti padaryta, kad valdžią turintys valdininkai suprastų, jog tinkamu viešųjų ir privačių interesų deklaravimu prasideda sąžiningas tarnavimas žmonėms.

Bet kol nosį krapšto ir po jos turinį kapstosi rajono Etikos ir Antikorupcijos komisijų nariai, Vilniuje esantys VTEK dirba išsijuosusi. Šį kartą į jos akiratį pakliuvo Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas. Tas pats, kuris pabandė užtampyti redakciją po įvairias institucijas. Juk niekam net nekiltų klausimas, kad pirma savo darželyje turėjo išsikuopti, o paskui į kitus dairytis.
Atnaujintoje deklaracijoje seni duomenys
Radviliškio miesto seniūnas savo deklaraciją atnaujino šių metų spalio pabaigoje. Kad žmogus užimtas ir veiklus, niekas neabejos. Juk šalia pagrindinių pareigų, jis dar treniruoja vaikus, užsiima šunų dresiravimų ir, aišku, aistra medžioklei. Bet kad vienas asmuo vadovautų net 7 (septyniems – red.) medžiotojų būreliams, tai buvo siurprizas bent 10 apklaustų medžiotojų. „Pagirys“, „5 šernai“, „Laukymė“, „Kruojos medžiotojų būrelis“, „Mažuoliai“, „Pašilys“ ir „Šerno iltis“, kuriems valdininkas vadovavo dar iki jo tapimo seniūnu. Asmeninių santykių aiškinimasis, pasirodo, jam didesnis hobis nei pareigos vykdymas.
Įstatymas numato prievolę
Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas numato pareigą asmenims, einantiems tam tikras pareigas, deklaruoti interesus per 30 dienų. Ne po kelių mėnesių ar metų, o per vieną mėnesį – visuomenė turi žinoti, kieno interesams atstovauja valdininkai ir kada gali kilti interesų konfliktas. Ar ateityje neišaiškės, kad viešojo pirkimo komisijos nario pareigas einantis Radviliškio miesto seniūnijoje E. Mončauskas perka trinkeles už 50 eurų kvadratiniam metrui iš asmens, su kuriuo kartu medžioja? Arba priima sprendimą išasfaltuoti gatvę, kurioje gyvena klubo bendrasavininkis? Kadangi VTEK ir taip apsikrovusi darbais, tai E.Mončausko aplinkybių nagrinėjimas perduotas jo viršininkei ir bendrapartietei Jolantai Margaitienei.
Ne kokia patirtis
Dar 2016 metais Seimo narys Povilas Urbšys teigė, jog Lietuvoje egzistuoja teritorijos, kurios valdomos kaip užgrobtos, kuriose tarsi negalioja Lietuvos Respublikos įstatymai. Tarp paminėtų pavyzdžių buvo ir Radviliškis. Pora atvejų priminti galime ir mes. 2016 metų girto Sidabravo seniūno Vidmanto Blužo pasivažinėjimas buvo „įvertintas“ tik po Valstybės tarnybos departamento ir Vyriausybės atstovo reikalavimų. Radviliškio Švietimo ir Sporto paslaugų centro direktoriaus Vaidoto Jakavičiaus noras turėti nuosavą aerodromą saviškiams atrodė visai natūralus. Kol VTEK nepasisakė priešingai. Tačiau turime pastebėti, jog vienas bendras vardiklis yra priklausymas „teisingai“ partijai. Prieš ketverius metus žadėję dirbti gyventojams, jie tikrai tai pildo su kaupu, nes valdančiųjų nenuginčijamas argumentas yra toks: „Mes irgi esame gyventojai!“ Tiesa, kartais pasinaudojama įstatymu sąskaitoms suvedinėti ir nepaklusnūs pamokomi, o visiškai nepatogiais atsikratoma. Radviliškio ligoninės įstaigos ir „Radviliškio vanduo“ įmonės atvejai patys tinkamiausi. Kaip matome, valdininkai, priklausantys „teisingai“ konservatorių partijai, vis dažniau varsto VTEK’o duris dėl susipainiojimo viešuose ir privačiuosiuose interesuose.
Tyrimą stebės VTEK
Kad nenukryptų nuo įstatymo raidės, VTEK iš karto įspėjo Administracijos direktorę J.Margaitienę, jog jie turės teisę revizuoti priimtą sprendimą. Tai yra, jei sprendimas bus priimtas nesilaikant numatyto reglamentavimo, jis bus naikinamas ir VTEK tyrimą atliks pati – kaip ir buvo pasielgta V.Jakavičiaus atveju. Gaila, bet nepavyko susisiekti su seniūnu dėl komentaro. Įstatyme yra numatytos ir sankcijos. Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pripažinti pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019