Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Bendrapartietė įpareigota tirti bendrapartietį

Avatar

Paskelbta

data


Kas turėtų būti padaryta, kad valdžią turintys valdininkai suprastų, jog tinkamu viešųjų ir privačių interesų deklaravimu prasideda sąžiningas tarnavimas žmonėms.

Bet kol nosį krapšto ir po jos turinį kapstosi rajono Etikos ir Antikorupcijos komisijų nariai, Vilniuje esantys VTEK dirba išsijuosusi. Šį kartą į jos akiratį pakliuvo Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas. Tas pats, kuris pabandė užtampyti redakciją po įvairias institucijas. Juk niekam net nekiltų klausimas, kad pirma savo darželyje turėjo išsikuopti, o paskui į kitus dairytis.
Atnaujintoje deklaracijoje seni duomenys
Radviliškio miesto seniūnas savo deklaraciją atnaujino šių metų spalio pabaigoje. Kad žmogus užimtas ir veiklus, niekas neabejos. Juk šalia pagrindinių pareigų, jis dar treniruoja vaikus, užsiima šunų dresiravimų ir, aišku, aistra medžioklei. Bet kad vienas asmuo vadovautų net 7 (septyniems – red.) medžiotojų būreliams, tai buvo siurprizas bent 10 apklaustų medžiotojų. „Pagirys“, „5 šernai“, „Laukymė“, „Kruojos medžiotojų būrelis“, „Mažuoliai“, „Pašilys“ ir „Šerno iltis“, kuriems valdininkas vadovavo dar iki jo tapimo seniūnu. Asmeninių santykių aiškinimasis, pasirodo, jam didesnis hobis nei pareigos vykdymas.
Įstatymas numato prievolę
Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas numato pareigą asmenims, einantiems tam tikras pareigas, deklaruoti interesus per 30 dienų. Ne po kelių mėnesių ar metų, o per vieną mėnesį – visuomenė turi žinoti, kieno interesams atstovauja valdininkai ir kada gali kilti interesų konfliktas. Ar ateityje neišaiškės, kad viešojo pirkimo komisijos nario pareigas einantis Radviliškio miesto seniūnijoje E. Mončauskas perka trinkeles už 50 eurų kvadratiniam metrui iš asmens, su kuriuo kartu medžioja? Arba priima sprendimą išasfaltuoti gatvę, kurioje gyvena klubo bendrasavininkis? Kadangi VTEK ir taip apsikrovusi darbais, tai E.Mončausko aplinkybių nagrinėjimas perduotas jo viršininkei ir bendrapartietei Jolantai Margaitienei.
Ne kokia patirtis
Dar 2016 metais Seimo narys Povilas Urbšys teigė, jog Lietuvoje egzistuoja teritorijos, kurios valdomos kaip užgrobtos, kuriose tarsi negalioja Lietuvos Respublikos įstatymai. Tarp paminėtų pavyzdžių buvo ir Radviliškis. Pora atvejų priminti galime ir mes. 2016 metų girto Sidabravo seniūno Vidmanto Blužo pasivažinėjimas buvo „įvertintas“ tik po Valstybės tarnybos departamento ir Vyriausybės atstovo reikalavimų. Radviliškio Švietimo ir Sporto paslaugų centro direktoriaus Vaidoto Jakavičiaus noras turėti nuosavą aerodromą saviškiams atrodė visai natūralus. Kol VTEK nepasisakė priešingai. Tačiau turime pastebėti, jog vienas bendras vardiklis yra priklausymas „teisingai“ partijai. Prieš ketverius metus žadėję dirbti gyventojams, jie tikrai tai pildo su kaupu, nes valdančiųjų nenuginčijamas argumentas yra toks: „Mes irgi esame gyventojai!“ Tiesa, kartais pasinaudojama įstatymu sąskaitoms suvedinėti ir nepaklusnūs pamokomi, o visiškai nepatogiais atsikratoma. Radviliškio ligoninės įstaigos ir „Radviliškio vanduo“ įmonės atvejai patys tinkamiausi. Kaip matome, valdininkai, priklausantys „teisingai“ konservatorių partijai, vis dažniau varsto VTEK’o duris dėl susipainiojimo viešuose ir privačiuosiuose interesuose.
Tyrimą stebės VTEK
Kad nenukryptų nuo įstatymo raidės, VTEK iš karto įspėjo Administracijos direktorę J.Margaitienę, jog jie turės teisę revizuoti priimtą sprendimą. Tai yra, jei sprendimas bus priimtas nesilaikant numatyto reglamentavimo, jis bus naikinamas ir VTEK tyrimą atliks pati – kaip ir buvo pasielgta V.Jakavičiaus atveju. Gaila, bet nepavyko susisiekti su seniūnu dėl komentaro. Įstatyme yra numatytos ir sankcijos. Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pripažinti pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Raštingiausias pradinukas Vinco Kudirkos progimnazijoje

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 22 dieną Vinco Kudirkos progimnazijoje vyko 2-4 klasių geriausiai rašančio pradinuko konkursas ,,Branginkime gimtąją kalbą“, kuriame savo lietuvių kalbos žinias rašydami diktantą išbandė 33 mokiniai.

Savo klasių grupėse nugalėtojais tapo: Urtė Kucevičiūtė (2c kl. mokinė), Vestina Veseliauskaitė (3b kl. mokinė), Brigita Žiškytė (4a kl. mokinė).
Mes džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų šauniausiais!

Pagalbos mokiniui specialistė Jurgita Lukšienė

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Beždžionės testas, arba kai politikai blaškosi tarp grožio ir proto

Avatar

Paskelbta

data

Nuomonė
Kai Dievas gyvūnams dalijo grožį ir protą, vienintelė beždžionė negalėjo apsispręsti, į kurią eilę stoti. Į gražių ar protingų. Kartais tokioje kryžkelėje atsiduria ir politikai, negalėdami apsispręsti – gražūs jie ar protingi. Todėl tai, kaip tokią dilemą jie sprendžia, pavadinkime beždžionės testu.

Apie gražų politiko poelgį

Rajono socialdemokratų lyderis ir Tarybos narys Kazimieras Račkauskis man asmeniškai gražus. Grožis – skonio reikalas, todėl prašom nesiginčyti. Kas kita – proto reikalai.
Politikų protą įprastai vertiname ne iš reklaminių bukletų (ten – dažniausiai tik grožis), o atsiremdami į faktus, tai yra, kaip jie elgiasi vienoje ar kitoje situacijoje. Į tokią keblią situaciją ponas Kazimieras pateko prieš porą savaičių, kai buvo balsuojama dėl gatvių asfaltavimo.

Politikas pasielgė gražiai – nusišalino nuo balsavimo vengdamas interesų konflikto, o jo partiečiai – protingai. Nubalsavo už miškan vedančios gatvės, kuri driekiasi pro jų partijos vado sklypą Šeduvoje, asfaltavimą. Ir partijos vadui gerai, ir konservatorių merui Antanui pasimalonino. Tas nelabai gražus, bet protingas, skoloje neliks. Čia būtų galima padėti tašką, bet K. Račkauskis lygioje vietoje nusprendė užmaišyti tikrą audrą stiklinėje.

Ką gražus politikas pridarė negražaus

Reikia pripažinti, kad ir gražūs politikai kartais negražiai pridaro. Negražių darymų vieta yra facebook’ as – ten visi daro ko tik netingi, ir tai, ko padorioje vietoje įprastai nedarytų.

Po to, kai „Radviliškio krašto“ redakcija paviešino balsavimo rezultatus, K. Račkauskis savo facebook’o paskyroje padarė riebų pareiškimą, kad jokių interesų neturėjo ir neturi. „Apdarė“ kolegą nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Už tai, kad susirgo ir, jam bevelijus, negali atvykti. Iki jo sraigių ūkelio kelio pažiūrėti. Kad pažiūrėtų ir lieptų žurnalistams apie poną Kazimierą tik gražiai rašyti. Dar išvadino visokiais pavadinimais, susuko keletą sąmokslo teorijų ir pasiūlė toliau tą patį daryti komentatoriams.

Partijos kareivėliai (tie – irgi nori būti gražūs vado akyse) puolė aklai daryti.
Bet padėkime emocijas į šoną ir pamėginkime pasvarstyti, kaip viskas klostėsi ir kokios reikšmės šioje negražioje istorijoje galėjo turėti grožio ir proto reikalai.

Kuo protingas politikas skiriasi nuo gražaus

Protingas politikas, viešai apsidirbęs, pažiūrėtų į veidrodį ir nusijuoktų. Iš savo kvailumo. Arklys nėra nei gražus, nei protingas, bet ir jam turėtų būti aišku, kad asfaltuota gatvė, nepriklausomai nuo to, iš kurios pusės prieina, padidina sklypo vertę ir pagerina verslo reikalus. Pripažinęs, kad turi interesų bėris irgi nepultų aiškinti priešingai. Eitų sau kluonan ramiai šiaudų rupšnoti. Ir daryti tai, ką įprastai daro pavalgęs.

Ponas Kazimieras, nors ir labai gražus, bet Tarybos posėdyje, iš pirmo žvilgsnio, pasielgė protingai – nusišalino. Pagaliau ir po švenčių išsivadėjęs, nors ir pavėluotai, redakcijai atsiųstuose paaiškinimuose pripažino – taip, jo sklypas ribojasi su asfaltuojama Žvejų gatve. Be to, kaip dabar aiškėja, pagal
savivaldybės sumanymą, ir jau išasfaltuota gatvės dalis (dėl kurio Kazimieras tai turi interesų, tai neturi) bus geresnė padaryta. Nuties šaligatvį.

Čia ir vėl istorija galėtų baigtis, visi paplotume protingajam Kazimierui ir eitume rimtesnių darbų dirbti. Bet, kuklia mano nuomone, koją pakišo gražusis Kazimieras. Pastarajam kažkaip „susišvietė“, kad šioje vietoje nelabai gražiai atrodo.

Kaip ten „susišviečia“ smegenyse, kad politikai nei šį nei tą ima daryti, net rimti mokslo daktarai neturi šviesių atsakymų, todėl į šią temą nebesigilinkime

Kaip pasidaryti gražesniu

Ką daro gražūs politikai, kai apsidaro nelabai gražiai? Gražinimosi procedūra paprasta kaip du centai: negražiais reikia padaryti kitus. Kuo kiti negražesni, tai yra, apdaryti, tuo pats sau gražesnis. O kai pasidarai labai gražus – tai ir labai protingas, o visi kiti – labai kvaili. Tapęs gražiu ir protingu tampi dar ir labai galingas, todėl reikalauji, kad ir laikraščiai patį dar labiau išgražintų. Ir jau nebesvarbu, kokius vėjus rašinėji facebook’ uose, nes grožis nereikalauja intelektualinių aukų.

Taigi, čia ir slypi visa beždžionės testo, kaip mes jį pavadinome, paslaptis. Negali būti vienu metu ir gražus, ir protingas, nes, kaip sako lietuvių liaudis, ir gudri višta kartais uodegą įsidilgina.(Atsiprašau gyvūnų mylėtojų – nenorėjau įžeisti vištų).

Kaip tampama gražiais ir protingais?

Mokslas aiškaus atsakymo neturi. Vieni sako, kad viskuo dėti genai, kiti prideda – aplinka kalta. Dar tretisako, kad grožis – apskritai mados reikalas. Bet ilgamečiai stebėjimai rodo, kad politikų grožis ir protas pirmiausiai pasirodo rinkimuose. Pavyzdžiui, ponas Kazimieras ir jo bendražygiai žadėjo, kad po rinkimų pridarys gražių pokyčių. Nepamelavo. Pridarė. Visi – labai gražūs ir labai gražiai balsuoja taip, kaip reikia antaniniams konservatoriams (nepainioti su obuoliais) ir mažažemiams bei bežemiams valstiečiams, kurie truputį dar ir žali.

Grožio mada labai užkrečiantis dalykas. O daktarai sako, kad didžiausia grėsmė užsikrėsti – visokiuose susibūrimuose. Ypač intymiai santykiaujant su užsikrėtusiais. Todėl partijas ir tarybas galima laikyti padidintos rizikos zonomis. Ten visi įvairiais būdais intymiai bendrauja. Viešai ir paslapčia, todėl dažnai sunku atskirti, kurie priklauso pozicijai, o kurie opozicijai. Ir sprendimai po tokių santykių gimsta, jų akimis žiūrint, labai gražūs ir protingi.

O kuo čia dėta vargšė beždžionė, kuri ir graži, ir protinga? Jeigu tikėtume seneliu Darvinu, tai nulipusi nuo medžio ši gražuolė perdavė mums savo genus. Ir, čia jau mano subjektyvia nuomone, daugiausiai jų atiteko politikams.

Pagarbiai, Bežemis Valstietis
P.S. Tai buvo subjektyvi nuomonė, o subjektyvia nuomone – K. Račkauskis man labai gražus. Kiti ne tokie gražūs, todėl apie juos – kitą kartą.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019