Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Bausti negalima pasigailėti

Avatar

Paskelbta

data

Iki skausmo visiems gerai žinomas posakis, kuriuo nusakoma situacija su skirtingomis išeitimis. Dviprasmiškoje padėtyje atsidūrė Šeduvos globos namų direktorė Andžela Brazienė. Valdantiesiems konservatoriams priklausanti vadovė rajoninėje komisijoje rado „stogą“, bet Vilniuje reziduojantys Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariai tam nepritarė. Be to, Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis tik pakartotinai paragintas sudarė komisiją VTEK pavedimui išnagrinėti.

Naudojasi turtu kaip nuosavu
Dar pernai akylesni šeduviai pastebėjo, kad globos namams priklausantis 2017 metų automobilis Dacia Logan dažniau būna direktorės kieme nei Globos namuose. Jie kreipėsi į redakciją stengdamiesi paviešinti ydingą senelių globos namams vadovaujančios A.Brazienės praktiką.  Tiesa, po reorganizacijos Polekėlėje esantys globos namai buvo prijungti prie Šeduvoje esančiųjų, tad vadovei nemažus atstumus automobiliu reikia nukakti. Bet tai ne pagrindas valstybiniu turtu naudotis kaip savu. Beje, tikrai patogu, kai su tarnybiniu transportu iš namų į darbą arba iš darbo namo – kuro nuosavam automobiliui pirkti nereikia.

Kreipimasis į VTEK
Anksčiau rašėme, kad A. Brazienė netinkamai elgiasi, bet iš rajono valdžios reakcijos buvo visiškas nulis. Juk meras atskirą tarnybinį automobilį turi ir niekam už jį neatsiskaito. Jo pavaldiniai taip pat privilegijų nori turėti, o į įstatymų pažeidinėjimą meras pro pirštus žiūri. Tiesa, tai beveik būna tik tada, jei pažeidėjai – A.Čepononio bendrapartiečiai. Nors tyla – gera byla, bet ilgai neužtruko ir skundas taip pat VTEK pasiekė. Etikos sargai vasario 22 dieną merui A.Čepononiui pavedė atlikti tyrimą. Deja, kai rinkimai ant nosies, byla buvo giliai nukišta į stalčių ir pamiršta.

Pakartotinas raginimas
Praėjus net trims mėnesiams, pavedimas dar nebuvo išnagrinėtas. VTEK atstovai teigia, kad tai Radviliškio valdininkai pavedimo nevykdė. Radviliškio rajono savivaldybės administracijos atstovė spaudai Eligija Zoltnerienė apkaltino VTEK, esą jie netinkamai atliko darbą ir pavedimas dėl VTEK klaidos nepasiekė Radviliškio. Paprastas žmogus nebesupras valdininkų bereikalingo ir jokios naudos neduodančio susirašinėjimo, tačiau interesų konfliktas privalo būti išnagrinėtas. Tad VTEK specialistai dar kartą gegužės 8 dieną išsiuntė pavedimą merui dėl jam pavaldžios A.Brazienės elgesio įvertinimo.

Trūksta įrodymų?
Tai jau ne pirmas kartas, kai mero sudaryta darbo grupė bando išsukti bendrapartiečius. Taip buvo su girtu Sidabravo seniūnu Vidmantu Blužu, taip atsitiko ir su Radviliškio ŠSPC direktoriumi Vaidotu Jakavičiumi. Tiesa, VTEK tada panaikino komisijos išvadą ir atlikusi nepriklausomą tyrimą pripažino, kad perimti Raudondvario aerodromo turtą V.Jakavičius siekė pažeisdamas įstatymą. Todėl nenuostabu, kad buvusio rajono mero konservatoriaus Dariaus Brazio svainė A.Brazienė turėjo išvengti bet kokių nemalonumų. Teisingiausia rajono partija tai garantuoja. Deja, jos įtakos ribos ties rajono „rubežiumi“ kaip ir pranyksta. Šioje darbo grupėje pirmuoju smuiku grojo Arnoldas Matuzevičius, kuris buvo paskirtas pirmininku. A.Brazienės „gelbėjimo misijoje“ taip pat dalyvavo  Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Žaneta Buniuvienė, kuri niekaip nesugebėjo atsakyti į Tarybos nario klausimą, koks bus mero atlyginimas, Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė Rasa Miškinienė, kuri dirbti į Administraciją neseniai perėjo iš buvusios Darbo biržos.

VTEK atliks tyrimą patys
Etikos sargai neslepia, kad daugybė skundų dėl Radviliškio rajono valdininkų ir politikų interesų konfliktų yra pagrįsti. Juokaujama, kad galima net atskirą padalinį steigti, nes rajono valdžios vyrai nepaiso LR įstatymų normų dėl interesų konfliktų. Gegužės 29 dieną posėdžiavusi VTEK nusprendė nepritarti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos komisijos išvadai, rajoniniams valdininkams esą pritrūko faktinės informacijos. Pati Globos namų vadovė pripažįsta, kad naudojasi tarnybiniu transportu, bet bendrapartiečiams tai normalu ir jie nemato nieko blogo. Tūlas net pasakytų, kad vagiama iš bejėgių senolių ir tai tikrai nėra suderinama su konservatorių partijos deklaruojamomis krikščioniškos moralės nuostatomis. Maža to, įstaigos vadovė pati savo įsakymu pasitvirtino taisykles, kuriomis remiantis ji tarsi gali legaliai tai daryti. Gerai, kad etikos sargai Vilniuje principingesni. Jie nusprendė patys ištirti, ar Šeduvos globos namų direktorė A. Brazienė nepažeidė įstatyme įtvirtinto draudimo naudotis pareigomis asmeninei naudai gauti. Taip pat vertins, ar konservatorių partijos narė vengė interesų konflikto, o jam esant – nusišalino. Klausimas, ar A. Matuzevičius ir kiti grupės nariai bus patraukti atsakomybėn už netinkamą pareigų vykdymą, tik retorinis. Mero nurodymus vykdantys klerkai nuo atsakomybės apsaugomi, net jei jų padarytos klaidos rajono biudžetui kainuoja tūkstančius eurų. Lengva daryti brangiai kainuojančias klaidas, jei už tai netenka susimokėti iš savo kišenės…
Bus daugiau.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019