Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Bausti negalima pasigailėti

Avatar

Paskelbta

data

Iki skausmo visiems gerai žinomas posakis, kuriuo nusakoma situacija su skirtingomis išeitimis. Dviprasmiškoje padėtyje atsidūrė Šeduvos globos namų direktorė Andžela Brazienė. Valdantiesiems konservatoriams priklausanti vadovė rajoninėje komisijoje rado „stogą“, bet Vilniuje reziduojantys Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariai tam nepritarė. Be to, Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis tik pakartotinai paragintas sudarė komisiją VTEK pavedimui išnagrinėti.

Naudojasi turtu kaip nuosavu
Dar pernai akylesni šeduviai pastebėjo, kad globos namams priklausantis 2017 metų automobilis Dacia Logan dažniau būna direktorės kieme nei Globos namuose. Jie kreipėsi į redakciją stengdamiesi paviešinti ydingą senelių globos namams vadovaujančios A.Brazienės praktiką.  Tiesa, po reorganizacijos Polekėlėje esantys globos namai buvo prijungti prie Šeduvoje esančiųjų, tad vadovei nemažus atstumus automobiliu reikia nukakti. Bet tai ne pagrindas valstybiniu turtu naudotis kaip savu. Beje, tikrai patogu, kai su tarnybiniu transportu iš namų į darbą arba iš darbo namo – kuro nuosavam automobiliui pirkti nereikia.

Kreipimasis į VTEK
Anksčiau rašėme, kad A. Brazienė netinkamai elgiasi, bet iš rajono valdžios reakcijos buvo visiškas nulis. Juk meras atskirą tarnybinį automobilį turi ir niekam už jį neatsiskaito. Jo pavaldiniai taip pat privilegijų nori turėti, o į įstatymų pažeidinėjimą meras pro pirštus žiūri. Tiesa, tai beveik būna tik tada, jei pažeidėjai – A.Čepononio bendrapartiečiai. Nors tyla – gera byla, bet ilgai neužtruko ir skundas taip pat VTEK pasiekė. Etikos sargai vasario 22 dieną merui A.Čepononiui pavedė atlikti tyrimą. Deja, kai rinkimai ant nosies, byla buvo giliai nukišta į stalčių ir pamiršta.

Pakartotinas raginimas
Praėjus net trims mėnesiams, pavedimas dar nebuvo išnagrinėtas. VTEK atstovai teigia, kad tai Radviliškio valdininkai pavedimo nevykdė. Radviliškio rajono savivaldybės administracijos atstovė spaudai Eligija Zoltnerienė apkaltino VTEK, esą jie netinkamai atliko darbą ir pavedimas dėl VTEK klaidos nepasiekė Radviliškio. Paprastas žmogus nebesupras valdininkų bereikalingo ir jokios naudos neduodančio susirašinėjimo, tačiau interesų konfliktas privalo būti išnagrinėtas. Tad VTEK specialistai dar kartą gegužės 8 dieną išsiuntė pavedimą merui dėl jam pavaldžios A.Brazienės elgesio įvertinimo.

Trūksta įrodymų?
Tai jau ne pirmas kartas, kai mero sudaryta darbo grupė bando išsukti bendrapartiečius. Taip buvo su girtu Sidabravo seniūnu Vidmantu Blužu, taip atsitiko ir su Radviliškio ŠSPC direktoriumi Vaidotu Jakavičiumi. Tiesa, VTEK tada panaikino komisijos išvadą ir atlikusi nepriklausomą tyrimą pripažino, kad perimti Raudondvario aerodromo turtą V.Jakavičius siekė pažeisdamas įstatymą. Todėl nenuostabu, kad buvusio rajono mero konservatoriaus Dariaus Brazio svainė A.Brazienė turėjo išvengti bet kokių nemalonumų. Teisingiausia rajono partija tai garantuoja. Deja, jos įtakos ribos ties rajono „rubežiumi“ kaip ir pranyksta. Šioje darbo grupėje pirmuoju smuiku grojo Arnoldas Matuzevičius, kuris buvo paskirtas pirmininku. A.Brazienės „gelbėjimo misijoje“ taip pat dalyvavo  Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Žaneta Buniuvienė, kuri niekaip nesugebėjo atsakyti į Tarybos nario klausimą, koks bus mero atlyginimas, Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė Rasa Miškinienė, kuri dirbti į Administraciją neseniai perėjo iš buvusios Darbo biržos.

VTEK atliks tyrimą patys
Etikos sargai neslepia, kad daugybė skundų dėl Radviliškio rajono valdininkų ir politikų interesų konfliktų yra pagrįsti. Juokaujama, kad galima net atskirą padalinį steigti, nes rajono valdžios vyrai nepaiso LR įstatymų normų dėl interesų konfliktų. Gegužės 29 dieną posėdžiavusi VTEK nusprendė nepritarti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos komisijos išvadai, rajoniniams valdininkams esą pritrūko faktinės informacijos. Pati Globos namų vadovė pripažįsta, kad naudojasi tarnybiniu transportu, bet bendrapartiečiams tai normalu ir jie nemato nieko blogo. Tūlas net pasakytų, kad vagiama iš bejėgių senolių ir tai tikrai nėra suderinama su konservatorių partijos deklaruojamomis krikščioniškos moralės nuostatomis. Maža to, įstaigos vadovė pati savo įsakymu pasitvirtino taisykles, kuriomis remiantis ji tarsi gali legaliai tai daryti. Gerai, kad etikos sargai Vilniuje principingesni. Jie nusprendė patys ištirti, ar Šeduvos globos namų direktorė A. Brazienė nepažeidė įstatyme įtvirtinto draudimo naudotis pareigomis asmeninei naudai gauti. Taip pat vertins, ar konservatorių partijos narė vengė interesų konflikto, o jam esant – nusišalino. Klausimas, ar A. Matuzevičius ir kiti grupės nariai bus patraukti atsakomybėn už netinkamą pareigų vykdymą, tik retorinis. Mero nurodymus vykdantys klerkai nuo atsakomybės apsaugomi, net jei jų padarytos klaidos rajono biudžetui kainuoja tūkstančius eurų. Lengva daryti brangiai kainuojančias klaidas, jei už tai netenka susimokėti iš savo kišenės…
Bus daugiau.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar Smalinskams turtus neša aitvarai?

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvių mitologijoje aitvaras siejamas su turtais ir gerove. Panašu, kad asmeninį kontaktą su aitvarais turi Vaidas ir Vilma Smalinskai. Tiesa, po jų deklaracijas teko pasiknaisioti, nes išryškėjo tam tikros neigiamos tendencijos.

Bendrapartiečių proteguotas  V. Smalinskas neteisėtai dirbo didžiausioje rajono įstaigoje „Radviliškio ligoninė“, o jo žmona – Savivaldybės įmonėje UAB„Radviliškio šiluma“ atsakinga už finansus. Sutuoktinė „nežymių“ klaidelių padaro, kurios vėliau šimtais tūkstančių eurų pavirsta. Sutuoktinio vadovaujama ligoninė, galimai panaudotą (ekspozicinį) kinų gamybos operacinį stalą dvidešimt tūkstančių eurų brangiau stengiasi nupirkti negu naujas vokiškas kainuoja.

Neužtenka argumentų
Susitikime su „Radviliškio šilumos“ vyr. finansininke Vilma Smalinskiene dėl neteisingai apskaičiuotų šilumos kainų dedamųjų ji kaltina visus, bet ne save. „Kalta komisija, kalta metodika, ten viskas taip sudėtinga“, – įrodinėja ji. Be to, šilumininkai nori pasikelti darbo užmokestį, tad reikia apmokestinti tūkstančius šilumos vartotojus. Maža to, ji net atvirauja, kad jei ne Kainų komisija, Savivaldybės įmonės niekas nekontroliuotų ir nesužiūrėtų. Ar tada šilumą gaminantys ir kainą monopoliškai nustatantys Prano Mickaičio vadovaujami darbuotojai be jokio saiko apiplėšinėtų gyventojus aukštomis kainomis, liko taip ir neatsakytas. Tikriausiai, per sudėtingi klausimai. Suprantama, kad V. Smalinskienė tam kaip ir laiko neturi,nes užsiima visuomenine veikla ir vadovauja daugiabučio namo Vasario 16 -ios gatvės bendrijai. Daugiabutis, kuriame Smalinskai  du butus turi, o „Godlija“ visą apatinį aukštą iš Savivaldybės nusipirko, pateko į renovuojamų namų sąrašą. Gavusi ES ir valstybės paramą, bendrija atliko remontus.

Turtai dygsta kaip grybai po lietaus
Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ tinklalapyje vidutinis atlyginimas vadovaujantiems administracijos darbuotojams nurodomas 1534 eurai iki mokesčių. Tai nėra įspūdingas darbo užmokestis, kad rastųsi turtai. Tačiau 2014 metais tiek Vilma, tiek „Sodroje“ dirbęs Vaidas nusiperka po butą. Taip, šeima turi namą, bet perka du butus. Tam dabartinis „Radviliškio ligoninės“ direktorius išleidžia 32 000 litus. Finansininkė išnuomoja žemės sklypą ir gauna  19368 litų pajamų. 2017 metai dar kartą apsilanko aitvaras. Gerokai didesnis. V. Smalinskienė 2017 metų sausio trečią dieną išnuomoja žemę už 33 tūkst. 831 eurą, o vasarį papildomai gauna 16 tūkst. 359 eurus. Iš viso ji praturtėjo net 50 tūkst. 190 eurų. Taip pat 2017 metais jos disponuojama žemės vertė padidėjo iki 47 tūkst. 935 eurų – 2016 metais žemės vertė buvo 14 tūkst. 186 eurų. Palikimas?  Vargu. Be to, apie tai nė žodžiu nėra paminėta. Gal tai tik pigus triukas apgauti valstybę ir nemokėti mokesčių!? Maža to, tais metais V. Smalinskienės vadovaujama daugiabučio namų savininkų bendrija, kuriai priklauso ir V. Smalinskas, sutinka apmokėti skolą. Svetimą skolą. Svetimai įmonei. Redakcijos šaltinių duomenimis, bendrija apmokėjo net 40 tūkst. 890 eurų UAB „Godlija“, kuri yra pati didžiausia tos bendrijos narė! Samarietiškas dosnumas ar tiesiog akių dūmimas? Nesvarbu, tačiau keistai tai, kad „Godlija“ 2017 metais turėjo daugiau nei pusė milijono eurų nepaskirstyto pelno!

Antikorupcijos posėdyje aiškinasi sutuoktinis
Gavusi skundą dėl V. Smalinsko kišimosi į viešuosius pirkimus už korupcijos prevenciją atsakinga komisija pasikvietė ligoninės direktorių pasiaiškinti. Melas ir suktybės – tikriausiai nuolatiniai pakankamai sukto V. Smalinsko palydovai. Jo nuomone, kištis į pirkimus jis privalo. Jam antrino ir komisijos pirmininko pavaduotojas Arnoldas Matuzevičius. Romas Kalvaitis, buvęs Baisogalos seniūnas, VVG „Radviliškio lyderis“ pirmininkas, apskritai nemato jokios problemos, kad vadovas pirkimams vadovauja, nors nėra komisijos narys. Dar vienas keistų pirkimų liudininkas, baseino direktorius Jolitas Onaitis turi nuomonę, kad viskas čia tvarkoje yra. Keista, bet Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė teigia priešingai. Tačiau jiems tai ne autoritetas. Jei yra žodinis nurodymas iš aukščiau, tai ir privaloma padaryti. Klausimas, kieno kišenėje galimai atsidurtų 20 tūkstančių eurų skirtumas, liko neatsakytas. Dalis narių iš nežinojimo ar visiškos nekompetencijos nesuvokė, kokią galimai žalą tokie sprendimai daro Radviliškio ligoninei. Didesnė dalis komisijos narių neabejotinai dangstė ir gynė  V.Smalinską, tad tas iš balos sausas išlipo. Tik problemų, kaip jis sako, su nekontroliuojamu piliečiu apturėjo, net policija privalėjo išsikviesti. Bendrauja jis tik su žiniasklaida, kuriai pinigus iš anksto sumoka. Atsitiktinumas, bet viešinimo paslaugą nusipirko iš Lino Gerbenio redaguojamų „Radviliškio naujienų“. Taigi, informaciją apie nupirktą operacinį stalą neteisingai paviešino oficialus Savivaldybės laikraštis, taip įtikinėjo V. Smalinskas. Tad A. Matuzevičius galutinai reziumavo, kad visa nedėkinga operacinio stalo pirkimo istorija prasidėjo nuo nusipirkto žurnalisto nesusipratimo.

„Nupirkto“ straipsnio autoriaus komentaras
Telefonu susisiekus su „Radviliškio naujienų“ vienu iš steigėjų ir redaktoriumi Linu Gerbeniu, paprašėme paaiškinti, ar teisingai jis kaltinamas visuomenės klaidinimu. Tačiau jis nebuvo linkęs bendrauti žodžiu: „Aš nesu viešas asmuo, o darbo laikas pasibaigęs (buvo apie 17.30 val. – red.). Atsiųskite klausimus raštu, tai žiūrėsiu, ar verta bus atsakyti.“. Iki straipsnio atidavimo redakcijai, L. Gerbenis į klausimus raštu neatsakė.

Pabaigai galime pridurti, kad nevyriausybinės organizacijos „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus surinkti duomenys rodo, kad 2015-2018 metais Radviliškio rajono savivaldybė viešinimui skyrė 191 tūkst. 636 eurai. Iš jų liūto dalis – 135 tūkst. 295,67 eurai – atiteko „Radviliškio naujienas“ leidžiančioms L. Gerbenio VšĮ „ML Pilietinės iniciatyvos“. Politikų pėdomis greitai seka ir susikompromitavę įstaigų vadovai, manantys, kad už mokesčių mokėtojų lėšas perkamas įvaizdis bus priimtinesnis.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Radviliškio centre – „balanos gadynė“

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio miesto centre yra atnaujintas medinis namas. Jame gimė ir užaugo Lietuvos šviesuolis – tėvas Stanislovas. Deja, graži forma slepia ne kokį turinį – name nėra vandens ir kanalizacijos. Savivaldybės sąskaitose dulka milijonai, kai socialinio būsto, kuris priklauso savivaldybei, gyventojai daro gamtinį reikalą į naktipuodžius. Pajutę, kad yra palikti likimo valiai, šio  namo gyventojai  pagalbos kreipėsi į naujai išrinktą Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Į susitikimą su gyventojais atvyko žurnalistai bei vicemeras Mindaugas Pauliukas.
Patogumų nėra
Vidurdienį kieme šurmuliavo žmonės – jie atvykusiems išsakė bėdas. Vienas per kitą rodė, kur pilamas naktipuodžių turinys, kokiu nedideliu atstumu nuo fekalijų duobės yra geriamojo vandens šulinys, kur tenka eiti naktimis į tualetą ir taip toliau. Mero pavaduotojas nejučia ištarė: „Kaip Kazachstane.“ Suprantama, buvęs diplomatas nemažai matė ir regėjo. Tačiau lyginti Radviliškį su Vidurinės Azijos respublika…

Galimybių yra
Vos už poros šimtų metrų įsikūrusi rajono savivaldybė, už keliasdešimties metrų – Viešosios bibliotekos pastatas. Be to, per kiemą praeina vandens ir kanalizacijos trasos. Dar daugiau. Šalia stovintys du namai turi vandentiekį ir kanalizaciją. Pasirodo, kad Savivaldybės būstuose gyvenantys žmonės neturėjo lėšų papildomai prisidėti, todėl jų gerbūviu net nesirūpinta, bet kodėl jie turėtų prisidėti, juk būstų savininkas – savivaldybė. Kaip žinia, Radviliškio valdininkai milijonų eurų nepanaudoja būtent socialinės paramos srityje. Tiesa, žmonės dar turėtų džiaugtis, kad jų neapmokestina. P. Mickaičio vadovaujami šilumininkai socialinio būsto kai kuriuos abonentus priverčia mokėti tik už galimybę turėti „gyvatuką“.

Blogas planavimas
M. Pauliukas pažadėjo gyventojams kito susitikimo metu pateikti atsakymus. Ar tikrai savivaldybė nepajėgi pasirūpinti savo turtu ir jame padaryti deramas investicijas – tik retorinis klausimas. Radviliškio rajono savivaldybės kontrolierė Giedrė Sinkevičienė nustatė, kad socialinės apsaugos srityje liko nepanaudota 910 tūkst. eurų, 2017 metais – 1 mln. 663 tūkst. eurų, 2016 metais – 374 tūkst. eurų, 2015 metais – 1 mln. 981 tūkst. eurų. Paklausta, ar tai susiję su netinkamu planavimu, kontrolierė nesiryžo vertinti ir pasiūlė paklausti pačios Tarybos, kodėl suplanuotos lėšos nepanaudojamos.

 Tarybos narių komentarai
Nepartinis tarybos narys G. Lipnevičus žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Radviliškio centre esančiuose namuose Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 15 ir 26 gyventojai neturi nei kanalizacijos, nei vandens, gamtinius reikalus atlieka į „kibiriuką“ – ar tai normalu? Radviliškio centre, netoli fontano? Mere A. Čepononi,  tai kur skirti Europos Sąjungos pinigai vandens ir nuotėkų tinklams, jei pačiame Radviliškio centre „balanos gadynė“? Dar negana to, iš šių namų 7 butų net 5 priklauso savivaldybei, kuri juos išnuomavo gyventojams ir lig šiol nepasirūpino komunikacijų tinklais. O kolegos, Tarybos nario J. Povilaičio, dirbančio UAB „Radviliškio vanduo“, norisi paklausti, kodėl  tiek metų būdamas Tarybos nariu  nesugebėjo išspręsti radviliškiečiams aktualios problemos. Tikiuosi, savivaldybės vadovai neatidėlios šios problemos sprendimo, teiks siūlymus Tarybai, o aš ir kiti tarybos nariai juos patvirtinsime, nes lėšų padėti žmonėms tikrai turime“.  Dvi kadencijas mero pavaduotoju išdirbęs „valstietis“ Jonas Povilaitis, „Radviliškio vanduo“ projektų administratorius, net nenustebo, kad Radviliškio miesto centre yra namų be vandentiekio ir kanalizacijos: „Aš galėčiau dar daugiau parodyti, kur baisiau yra. Nežinau, ar tikrai reikia skubėti ir vertinti neigiamai, tačiau negaliu tiksliai pasakyti, kodėl taip atsitiko. Gal nėra arti vandens linijos, gal kitos priežastys, reikia gilintis ir aiškintis.“ Kas trukdo panaudoti socialinei paramai skirtas lėšas, kad socialiai remtiniems asmenims būtų įvestas vanduo ir kanalizacija, politikas taip pat išsisukinėjo: „Milijonai gal ir nepanaudoti, bet reikia žiūrėti, ar iš tų lėšų galima tai padaryti. Radviliškis buvo pilotinė savivaldybė, gavo fiksuotą sumą, tad ir susiklostė, kad daug pinigų susitaupė. Poreikis mažesnis yra.“
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019