Socialiniai tinklai

Radviliškio krašto bendruomenė

I. Janušonienė: „Labiausiai trūksta šeimos gydytojų ir odontologų“

Avatar

Paskelbta

data

Kovo 25 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu, bendruomenės kavos popietėje lankėsi Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė bei slaugos administratorė Žydrūnė  Motiejūnienė.
Popietės dalyvius domino patekimo pas gydytojus galimybės, gydymo paslaugų kokybė, taip pat nuskambėjo nemažai priekaištų gydytojams, tačiau buvo išsakyta  ir gerų žodžių medikams.

Įstaiga dirba pelningai
Bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius pokalbio pradžioje  paprašė prisistatyti poliklinikos vadovės ir papasakoti apie jos pirmuosius žingsnius Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centre – direktorė čia dirba jau daugiau nei 100 dienų.
„Esu panevėžietė, laimėjau konkursą Radviliškio poliklinikos direktorės vietai užimti. Šiuo metu gyvenu Radviliškyje, tad didelę dalį savo laiko galiu skirti darbui. Radviliškio rajono PSPC priklauso Psichikos sveikatos centras, 11 medicinos punktų, trys ambulatorijos – Šaukoto, Šiaulėnų ir Tyrulių. Pagrindinis veiklos tikslas – stiprinti gyventojų sveikatą, vykdyti ligų prevenciją, siekiant sumažinti sergamumą ir mirtingumą, teikti prieinamas ir tinkamas, įstaigos licencijoje nurodytas sveikatos priežiūros paslaugas. Įstaiga susiduria su šiomis problemomis: šeimos gydytojų, gydytojų- odontologų trūkumas, mažėjantis prisirašiusių pacientų skaičius dėl veikiančios privačios šeimos klinikos, bei augantis sveikatos priežiūros paslaugų poreikis dėl senstančios visuomenės. Daugelis gydytojų  brandaus amžiaus“, – apie savo vadovaujamą įstaigą pasakojo I. Janušonienė.
Pasak direktorės, su savivaldybės pagalba poliklinikoje žadama įrengti liftą arba keltuvą, nes Radviliškio rajono PSPC pastatas turi būti pritaikytas pacientams su negalia. Artimiausiu metu,bus vykdomas projektas – Pirminės asmens sveikatos priežiūros veiklos efektyvumo didinimas. Gautos lėšos bus skirtos odontologinei, laboratorinei, kompiuterinei įrangai įsigyti bei tikslinės paskirties automobiliams pacientų lankymui namuose. Įstaigos finansinis rezultatas už 2018 metus teigiamas.  Šiuo metu įstaiga turi tik 6580 eurų skolos už gruodžio mėnesio komunalinius patarnavimus.
Didžioji dalis įstaigos lėšų tenka gydytojų bei slaugytojų atlyginimams, 20 proc. lėšų lieka visoms kitoms išlaidoms. Šiuo metu poliklinikoje yra prisirašiusių 18. 953 pacientų , tame skaičiuje draustų 17.789, dirba 115 darbuotojų.
G. Lipnevičius pasiteiravo, kaip poliklinikai per tokį trumpą laiką pavyko išlipti iš 70 tūkst. eurų skolos. „Buvo atleisti 7  darbuotojai, panaikinti 8,6 etatai, atidžiai stebima, skaičiuojama, kurias paslaugas verta pirkti, o kurių reikėtų atsisakyti“,- sakė I. Janušonienė.
Tikslas – sumažinti eiles
„Kavos popietėje“ dalyvavusi slaugos administratorė Ž. Motiejūnienė sakė, kad jos darbo sritis – organizuoti slaugytojų darbą: kad laiku būtų paimti kraujai iš pacientų, kad mažėtų eilės prie procedūrinio kabineto, kad slaugytojos teiktų pacientams kokybiškas paslaugas.
Skaudulys – privati poliklinika valdiškos kieme
Popietė dalyviai domėjosi, kiek  Radviliškio poliklinika netenka pacientų, atsiradus privačiam gydymo centrui „MediCa klinika“.
„Privati klinika atima iš mūsų nemažai ligonių bei gydytojų. Per metus poliklinikoje sumažėjo 773 pacientais. Mums sunku su jais konkuruoti, o gydytojas eina ten, kur mokamas didesnis atlyginimas, geresnės darbo sąlygos. Yra kalbama, kad per dvejus metus Radviliškio rajono PSPC turėtų nelikti, tačiau kas aptarnaus kaimo ir miestelių pacientus?
„Privačios klinikos kuriasi ten, kur ligoniai gali ateiti patys – rajono centruose, taip pat  privačioms klinikoms patinka mažai sergantys pacientai. Privačios klinikos gydytojas gali nuvykti pas ligonį į namus, tačiau ši paslauga jau bus mokama, o valdiškoje poliklinikoje – nemokama. Sunkūs ligoniai iš privačios klinikos dažniausiai sugrįžta pas mus, nes jie nori, kad ir gydytojas į namus atvyktų, ir lašelinę namuose pastatytų. Beje, sugrįžti atgal iš privačios klinikos galima po 6 mėn., kitu atveju teks mokėti simbolinį mokestį“,- sakė  I. Janušonienė.
Meras džiaugiasi konkurencija
Pasak „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko G. Lipnevičiaus, rajono meras džiaugiasi atsiradusia konkurencija tarp gydymo įstaigų, nes ji verčia pasitempti „valdišką“ polikliniką, lygiuotis į privačią. „Konkurencija geras dalykas, bet ji gali atsisukti ir „kitu galu“ – išsibėgiojus pacientams, reikės išlaikyti poliklinikos pastatus, mokėti gydytojams atlyginimus ir tai gali būti nelengva našta rajono biudžetui“,- sakė G. Lipnevičius.
„Jau dabar Radviliškio poliklinikoje trūksta šeimos gydytojų bei odontologų. Norint atvilioti jauną  gydytoją, jam išmokama 15 tūkst. eurų kompensacija įsikūrimui ir jis turi Radviliškyje atidirbti 5 metus. Beje, šių pinigų jis iš karto negauna, jie išmokami per 3 metus. Manau, tai  nemaža paspirtis jaunam medikui, kurių atlyginimai nėra dideli – pirmininkui paantrino I. Janušonienė.
Nesusipratimai dėl vaistų  injekcijų
Susitikimo metu bendruomenės nariai skundėsi, kad yra prisirašę privačioje klinikoje arba Radviliškio poliklinikoje, o jų kaimo med. punkto slaugytoja atsisako suleisti gydytojo paskirtus vaistus: „Ar mums dabar dėl vaistų suleidimo reikės važiuoti į Radviliškį?“ Pasak I. Janušonienės, slaugytoja neturi teisės leisti kito gydytojų paskirtų injekcijų, nes juos paskyręs gydytojas atsako už ligonio gydymą, t.y. mes rajone teiksime paslaugas tik prie Radviliškio rajono PSPC prisirašiusiems pacientams.
Gyvenviečių ambulatorijose gali mažėti paslaugų
Kaip jau buvo minėta, rajone gyventojų sparčiai mažėja, dar sparčiau jų mažėja kaimuose bei kaimiškose gyvenvietėse. Šiuo metu Tyrulių ambulatorijoje yra prisirašiusių  apie 450 pacientų, Šaukoto – per 545, Šiaulėnuose taip pat per 600. Tyruliuose bei Šaukote šiuo metu dirba ir odontologai, tačiau jeigu pacientai išeis į privačią kliniką, turėsime mažinti paslaugų kiekį, taupyti lėšas“,- sakė viešnia.

Kaip patekti pas odontologą?

Popietės metu bendruomenės nariams iškilo „amžinasis“ klausimas, kaip patekti pas odontologą. „Šiuo metu poliklinikoje dirba 5 odontologai – viena gydytoja gyvena Radviliškyje, kiti  gydytojai atvyksta iš Kauno. Registruojami pacientai mėnesiui, nes ilgesnė registracija nepasiteisina. Susirgus gydytojui yra atšaukiami apsilankymai ir pacientai nėra patenkinti. Šiuo metu pas odontologus galima registruotis tik internetu, bet  yra ruošiama nauja registracijos tvarka, kuri bus patalpinta įstaigos internetinėje svetainėje. Šaukoto ir Tyrulių  ambulatorijose dirba  gydytoja-odontologė I. Jankauskienė. Kiek žinau, ji žada atsidaryti savo privatų kabinetą, tad kitais metais ir jos neteksime, “- paaiškino situaciją poliklinikos direktorė.
Kam skiriamos reabilitacijos paslaugos?
Pagyvenę bendruomenės nariai piktinosi, kad gydytojai jiems neskiria reikalingų reabilitacijos paslaugų. „Didžioji dalis reabilitacijos paslaugų skiriama vaikams bei darbingo amžiaus žmonės po ligos. Kam skirti reabilitacijos paslaugas, sprendimą priima gydytojas. Šiuo metu reabilitacijos paslaugos dažniausiai skiriamos darbingo amžiaus žmonėms darbingumui atstatyti. Nėra tiek pinigų, kad visiems norintiems  būtų galima skirti reabilitacijos paslaugas ir visi būtų patenkinti“,- sakė I. Janušonienė.
Kodėl nebėra „rytinių talonų“?
Bendruomenės nariai, dažnai besilankantys gydymo įstaigose, piktinosi, kodėl poliklinikoje nebėra „rytinių talonų?
„Jeigu ryte prastai pasijautėte, eikite į poliklinikos registratūrą, kur jums suteiks informaciją apie budintį  gydytoją. Jeigu  labai prastai pasijautėte, kvieskite greitąją pagalbą, jus nuveš į priėmimo skyrių ir, jeigu bus būtina, suteiks būtinąją pagalbą. Be medikų dėmesio tikrai neliksite“,- paaiškino situaciją poliklinikos direktorė.
„Austi“ neįtinkantys gydytojai
Kaip įprasta, pacientai  aptaria, apkalba, kuris gydytojas geras, o kuris nelabai koks, pas kurį  būtų galima prisiregistruoti, o nuo kurio reikėtų bėgti. Iš Tyrulių atvykę popietės dalyviai labiausiai piktinosi gydytoju A. Toleikiu, šiuo metu dirbančiu Šaukoto bei Tyrulių ambulatorijose. „Dėl šio gydytojo elgesio su pacientais buvo gauta skundų, pati buvau nuvykusi su juo pasikalbėti. Tyrulių gyvenvietėje situacija sudėtinga – ten daug nedirbančių, piktnaudžiaujančių alkoholiu žmonių, kurie iš gydytojo reikalauja įvairiausių siuntimų bei nereikalingų tyrimų, o jų negavę rašo skundus. Sutarėme, kad pacientams bus išrašomi pageidaujami tyrimai bei siuntimai, tačiau jie bus mokami. Gydytojas A. Toleikis sako neprisirišęs prie šios darbo vietos ir gali išeiti iš darbo, bet kas jį pakeis?“,- sakė I. Janušonienė.
Ką gi, ir gydytojai pavargsta nuo pacientų reikalavimų būtinai duoti siuntimą pas kitus gydytojus, kai toks siuntimas nereikalingas. „Jeigu pacientas pats žino, kaip gydyti savo ligą, kokius tyrimus jam reikia atlikti, pats sau nusistato diagnozę tai ko tada vaikščioti pas gydytojus?“- ironizavo viešnia.
Susitikimo metu kalbėta ir apie ypač opią problemą – kokią sumą reikia įdėti  gydytojui į „vokelį“, kad gydymas ar operacija būtų sėkmingos.

„Aš niekada savo gydytojams nesu davęs „pakišos“, ir taip gaunu kokybiškas gydymo paslaugas. Manau, kad gandai, jog be „pakišos“gydytojas ligonio neapžiūrės ar negydys, yra dažnai perdėti“,- sakė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.

Buvo aptartas ir Tyrulių mokyklos likimas. „Tik sužinojęs, kad  uždaroma Tyrulių pagrindinė mokykla, radau skelbimą, kad savivaldybė šį pastatą jau pardavinėja. O juk jame galėjo įsikurti ir laidojimo namai, ir ambulatorija – pastatas naujas, suremontuotas. Manau, kažkam jis skubiai reikalingas“,- sakė G. Lipnevičius. Iškilus kokioms nors problemoms ar nesusipratimams, susijusiems su Radviliškio poliklinikos darbu, direktorė I. Janušonienė pakvietė bendruomenės narius užsukti į jos kabinetą ir visi nesusipratimai bus išspręsti. Už nuoširdų pokalbį viešnioms – Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorei Irenai Janušonienei bei slaugos administratorei Žydrūnei  Motiejūnienei bendruomenės nariai padėkojo gausiais aplodismentais.
„Kavos popietę“ organizavo ir jos dalyvius kava vaišino „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas G.Lipnevičius, jam padėjo bendruomenės nariai: V. Aleknienė, S. Skorkaitė, O. Kazlovskaja, G. Chodosovskaja, I. Pankrašovienė, A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės popietėje – dviejų profesinių mokyklų prisistatymas

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 17 d.  „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, Tarybos nario bei bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus  kvietimu, lankėsi Radviliškio technologijų ir verslo centro direktorius J. Pravilonis, skyriaus vedėjas A.Vaičiulis, praktinio mokymo vadovas A. Slavinskas, taip pat Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojai Č. Abromaitis, J. Jasnauskaitė, D. Vidugirienė, A. Kairienė, A. Salinkienė, M. Bartkus.
Šį kartą popietėje buvo kalbėta apie tai, kokias profesijas galima įsigyti šiose mokyklose, kuo mokyklos yra išskirtinės ir kuo panašios. Taip pat popietėje buvo ir praktinių užsiėmimų: bendruomenės narius atvykę profesijos mokytojai pamokė  keksiukų dekoravimo, floristikos, stalo serviravimo paslapčių.
Prekybos ir verslo skyriuje mokiniams amžiaus cenzo nėra
„Prekybos ir verslo skyrius yra Šiauliuose, pas mus galite įstoti  mokytis ir įsigyti darbo rinkoje paklausią specialybę. Mokytis niekada ne vėlu, mūsų vyriausiai mokinei  buvo 66 metai“,- mokyklos pristatymą pradėjo profesijos mokytojas, atsakingas už viešuosius ryšius, Č. Abromaitis.
Profesijos mokytoja  J. Jasnauskaitė plačiau papasakojo apie  Prekybos ir verslo skyriaus veiklą: „Esame profesinė mokykla, kuri ruošia darbo rinkoje paklausias specialybes: konditerius, virėjus, logistus-ekspeditorius, prekybos įmonių vadybininkų padėjėjus, padavėjus-barmenus, apeigų ir švenčių organizatorius, elektroninės prekybos agentus ir dar daugelį kitų paklausių rinkoje specialybių. Amžiaus cenzo mokytis nėra – priimami mokiniai nuo 16 metų, vyriausias mokinys, baigęs konditerio specialybę, buvo 66 metų moteris. Šiuo metu ji turi savo verslą, namuose kepa tortus, pyragus. Pas mus dar patrauklu mokytis, nes yra nuotolinis mokymas – galima mokytis iš namų, reikia turėti tik kompiuterį. Mokslai trunka vienerius metus ir išduodamas diplomas. Mūsų skyrius labai aktyvus, mes Lietuvoje garsūs savo rekordais – jų turime jau 19, kitais mokslo metasi bus jubiliejinis – 20 rekordas. Pirmasis rekordas – tai iškeptas ilgiausias ir sunkiausias pyragas – net  132 metrų. Kad ilgiausio pyrago rekordas būtų užfiksuotas, jis niekur negalėjo būti įskilęs, konditeriai jį kepė atskirais gabaliukais, po to sujungė į visumą. Darėme rekordą iš „Skruzdėlyno“, gaminome didžiausią Velykinis zuikį, kuris buvo  net  2 m 13 cm. Bendradarbiaudami  kartu su „Rūtos“ saldainių fabriku, pagaminome  sunkiausią šokoladinį triufelio formos saldainį, kuris svėrė net 213 kilogramų. Taip pat kartui su „Rūtos“ fabriku gaminome  Velykinį šokoladinį margutį, sveriantį kiek daugiau nei  290 kilogramų, o aukštis – 1 m 10 cm. Suvėrėme ir ilgiausią „kūčiukų“ vėrinį, jo ilgis buvo 460 metrų ir  20 centimetrų. Esame pasiekę ir nevalgomų rekordų: sudeginome aukščiausią Morę, kurios ūgis siekė  21 metrą ir 9 cm; pasiuvome ilgiausias džinsines kelnes, kurių ilgis buvo  70 metrų, o juosmens apimtis – 5 m 32 cm. Beje, džinsus šioms kelnėms siūti vežėmės net iš Palangos, nes Šiauliuose dėvėtų rūbų parduotuvėse jų nebebuvo likę. Dar esame Kryžių kalną apjuosę Žolinių vainiku, kurio ilgis siekė 351 m.  Prie visų šių rekordų siekimo aktyviai prisideda mokiniai, visi rekordai yra užfiksuoti  Lietuvos rekordų knygoje. Prekybos ir verslo skyriaus mokiniai daugelio nacionalinių ir tarptautinių profesinio meistriškumo konkursų prizininkai. O ir pats skyrius yra apdovanotas ne vienu diplomu už savo vykdomą veiklą, pavyzdžiui, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro „Gerosios patirties“ konkurse už „Profesinio mokymo populiarinimą, įvaizdžio gerinimą kūrybiškumo ugdymo kontekste, II laipsnio  diplomuuž gerąją patirtį „Aš noriu būti ne tik profesionaliu, bet ir socialiai atsakingu“, specialųjį diplomą už inovacijas profesiniame mokyme ir kt.“

Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centras – aktyvus projektų dalyvis
Su Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centru „Radviliškio krašto bendruomenė“ aktyviai bendradarbiauja bei sulaukia prašomos pagalbos.
„Šio verslo mokymo centro dėka mūsų bendruomenės nariai lankėsi žirgyne, buvome labai gražiai ir šiltai priimti,  neseniai buvome pakviesti į itališko maisto degustaciją. Dėkoju Centro direktoriui J. Praviloniui, kad neatsisako padėti bendruomenei – neseniai padėjo atnaujinti šachmatų figūras, kurios buvo reikalingos šachmatų čempionatui“,- sakė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro direktorius J. Pravilonis trumpai pristatė  Centro veiklą: „Dėkoju, bendruomenės pirmininkui, kad sudarė galimybę susitikti su bendruomene ir pristatyti savo mokyklą. Kartu su manimi atvyko profesijos mokytojos R. Bučinskienė, D. Petrauskienė, L. Kasperavičienė, naujos floristikos specialybės mokytoja D. Gakštienė.  Profesijos mokytojos papasakos, kaip  ruošti sveiką maistą, jau sukasi šokolado aparatas, bus galima paragauti ir saldžių, ir sveikų užkandžių. Stengiamės suteikti profesiją jaunimui ir vyresniems asmenims  bei norintiems persikvalifikuoti. Mūsų Centre mokosi mokiniai iš 46 savivaldybių. Turime bendrabutį,  valgyklą, SUP mokiniai gauna nemokamą maitinimą, kompensuojamos kelionės išlaidos, sprendžiamos socialinės problemos. Esame aktyvūs projektinėje veikloje – 115 mokinių dalyvavo tarptautiniuose projektuose, buvo išvykę į Ispaniją, Italiją, Vokietiją. Užsienyje mokiniai įgauna ir profesinių, ir kalbinių įgūdžių. Nemažai pasiekimų yra ir sportinėje veikloje – neseniai sportininkai iš Jungtinių Arabų Emyratų parsivežė du aukso medalius. Tikrai džiaugiamės vaikų pasiekimais. Teikiame paslaugas įmonėms, įstaigoms, malonu bendrauti ir padėti jūsų bendruomenei. Mūsų pažangūs mokiniai gauna  iki 28,80 eurų stipendiją.. Esame ūkiška mokykla –  turime žemės, teikiame įvairias paslaugas. Turime svečių namus, kuriuose viešbučio darbuotojo specialybės mokiniai gali įtvirtinti praktinius įgūdžius. Mūsų mokymo programose 70 proc. laiko skiriama praktiniam mokymui. Nuo birželio 1 d. pradėtas mokinių priėmimas į mūsų Centrą, teikiamos 24 profesinio mokymo programos“. 
Šeduvos skyriaus vedėjas A.Vaičiulis bei praktinio mokymo vadovas A.Slavinskas popietės dalyviams daugiau papasakojo apie Centro Šeduvos skyrių. Bendruomenės nariai sužinojo, kad šiuo metu Šeduvos skyriuje mokosi apie 200 mokinių, jame galima įsigyti paklausių specialybių: elektriko, apskaitininko, žirgininkystės  verslo darbuotojo, virėjo bei kt. Šeduvos skyrius taip pat turi savo bendrabutį.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos skyriuje teikiama dar viena paslauga –  seni negaliojantys  traktorininkų pažymėjimai keičiami į naujus.
Praktinė popietės dalis
Po abiejų mokyklų pristatymo, popietės dalyviai turėjo galimybę paragauti ir patys pasimokyti paruošti saldžių bei sveikų užkandžių – šio meno juos mokė Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro mokytoja R. Bučinskienė.
Centro floristė  popietės dalyvius pamokė sukomponuoti Joninių puokštes – į namus daugelis moterų išėjo su pasidarytomis puokštėmis.
Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojai pasiūlė bendruomenės nariams kūrybinį darbą – patiems, pasitelkus fantaziją, pasimokyti dekoruoti keksiukus bei pasimokyti serviruoti stalą desertui.
O kad mokytis bei dirbti  nebūtų nuobodu, svečias iš Šiaulių  M. Bartkus pademonstravo savo įspūdingą balsą, atlikdamas keletą dainų.
Bendruomenės namuose „Kavos popietes“  organizuoja bei jų dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padėjo bendruomenės nariai: S. Skorkaitė, G.Chodosovskaja, V.Gerštautienė, V.Goštautienė, T.Kojelienė, A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės nariai atidarė kurortinį sezoną

Avatar

Paskelbta

data

Ankstyvą  birželio 15  dienos rytą prie miesto stadiono rinkosi „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai, pasiruošę į pirmąją šiais metais  kelionę prie Baltijos jūros.

Atvykus į kurortą, vieni bendruomenės nariai nuskubėjo pasisveikinti su Baltija, kiti pasuko Palangos bažnyčios link, treti mėgavosi Basanavičiaus gatvės atmosfera, dar kiti neskubėdami žingsniavo Birutės kalno link bei patraukė aplankyti Palangos Gintaro muziejaus. Nesvarbu, kas ir kur, svarbiausia, kad saulė ir geras oras poilsiautojus lepino iki pat vakaro. Šilta birželio  saulė nors dar kaip reikiant neįšildė Baltijos vandens, tačiau patys drąsiausi nepabūgo šalto jūros vandens ir  nėrė į saulėje mirguliuojančias bangas.
Ekskursijos dalyviai dėkingi ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui Gediminui Lipnevičiui už organizuotą kelionę bei suteiktą galimybę apsilankyti nuostabiame Lietuvos pajūryje.
Kadangi Lietuvoje vasara trumpa, autobusai prie jūros veš bendruomenės narius kiekvieną savaitgalį, jei tik bus norinčiųjų.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija“

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019