Socialiniai tinklai

Aktualijos

Viešieji pirkimai: dėl ko nesutaria perkančios organizacijos ir tiekėjai?

Avatar

Paskelbta

data

Su viešaisiais pirkimais vis dažniau susiduria tiek perkančiosios organizacijos, tiek galimi tiekėjai. Vien 2017 m. visų organizuotų viešųjų pirkimų suma siekė beveik 4 mlrd. eurų. Nenuostabu, kad augant viešųjų pirkimų skaičiui ši tema (ypač neskaidriais ar ginčytinais atvejais) plačiai aptariama ir visuomenėje. Pasak specialistų, neretai perkančiosios organizacijos ir tiekėjo konfliktą lemia nevienodai interpretuojami vertinimo kriterijai.

Ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas – kaip pasirinkti kriterijus?

Pasak advokatų kontoros COBALT partnerio ir Viešųjų pirkimų praktikos grupės vadovo dr. Deivido Soloveičik, ekonomiškai naudingiausio pirkimo metodo taikymas šiandien yra vienas didžiausių tiek perkančiųjų organizacijų, tiek tiekėjų galvos skausmų. „Taikant šį metodą, labai svarbu nustatyti tinkamus ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo kriterijus, aiškiai juos pristatyti pirkimo dokumentuose ir užtikrinti, kad visiems galimiems tiekėjams būtų sudarytos vienodos sąlygos dalyvauti. Tuo tarpu tiekėjams būtina išmokti atpažinti situacijas, kai jie yra diskriminuojami, ir pasinaudoti teise teikti pretenzijas perkančiai organizacijai dėl pirkimo dokumentų koregavimo. Jei į pretenzijas neatsižvelgiama, tiekėjai gali kreiptis į teismą, kad apgintų savo teises. “, – sako D. Soloveičik.

D. Soloveičik teigia, kad dažniausiai problemas sukelia subjektyvaus pobūdžio kriterijai: „Taip dažnai nutinka dėl to, kad objektyvaus pobūdžio kriterijų, kurie nereikalauja ekspertinio vertinimo ar specialių žinių, sąrašas palyginti trumpas – perkamo objekto specifika dažnai lemia poreikį rinktis subjektyvaus vertinimo kriterijus, tokius kaip estetinė išvaizda.“

Tobulėti reikia ir pirkėjams, ir tiekėjams

Dr. D. Soloveičik tikina, kad tokiais atvejais galioja viena auksinė taisyklė. „Viešųjų pirkimų specialistai pirmiausia turėtų maksimaliai išnaudoti objektyvių kriterijų sąrašą, o jei jo neužtenka – pateikti detalius subjektyvių vertinimo kriterijų paaiškinimus. Taip užtikrinama skaidri procedūra, padedanti išvengti nesusipratimų tiek pirkimo proceso metu, tiek po jo, tiekėjui vykdant įsipareigojimus.“

Specialistas prideda, kad bene dažniausiai pasitaikanti vertinimo kriterijų klaida – tolimesnio jų laikymosi užtikrinimo nebuvimas. „Pavyzdžiui, perkamos teisinės paslaugos. Čia paslaugos kokybę lemia asmenų kvalifikacija: kuo daugiau patirties turi tiekėjo nurodytas specialistas, tuo daugiau balų bendrame vertinime gauna pats tiekėjas. Tačiau jei sutarties tekste nėra jokių reikalavimų, kad pirkimo dokumentuose nurodytas specialistas teiktų minimas teisines paslaugas, jų kokybė pasibaigus pirkimo procesui nėra užtikrinama,“ – teigia D. Soloveičik.

Skatins specialistų tobulėjimą

Dr. Deividas Soloveičik – vienas iš Viešųjų pirkimų konferencijos „ Efektyvūs viešieji pirkimai: kaip tai užtikrinti?“ pranešėjų. Reaguodami į kylančias diskusijas ir siekdami skaidresnio bei efektyvesnio viešųjų pirkimų proceso ją organizuoja advokatų kontora COBALT ir mokymų organizatorius COUNT LINE.

Antrą kartą vyksiančios konferencijos tikslas – ne tik aptarti esamas viešųjų pirkimų sistemos problemas, bet, pasitelkiant srities profesionalus, rasti ir jų sprendimus bei suteikti viešųjų pirkimų specialistams realių, praktikoje panaudojamų žinių taip skatinant jų profesinį tobulėjimą.

Konferencijoje, be dr. D. Soloveičik, pranešimus skaitys ir patirtimi dalinsis tokie specialistai kaip Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė, Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo skyriaus vedėja Irma Urmonaitė, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės Ekonomikos audito departamento direktorius Julius Lukošius ir kiti.

Pasak konferencijos organizatorių, viešųjų pirkimų procesui Lietuvoje tobulinti itin svarbi ir užsienio ekspertų patirtis. Todėl savo įžvalgomis konferencijoje dalysis ir Šveicarijos federalinio administracinio teismo teisėjas Marc Steiner bei Varšuvos universiteto profesorius dr. Piotr Bogdanowicz.

„Viešųjų pirkimų sistemos kaita ir tobulėjimas – ilgas ir gan sunkus procesas, į kurį įsitraukti turi tiek perkančios organizacijos, tiek paslaugų tiekėjai. Tikiu, kad tokie renginiai, kaip Viešųjų pirkimų konferencija, taps pirmu žingsniu efektyvaus viešųjų pirkimų proceso Lietuvoje link“, – tikina dr. D. Soloveičik.

Daugiau informacijos: http://www.vpkonferencija.lt/

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Knygos “Prakalbinto stalo istorija” pristatymas

Avatar

Paskelbta

data

Spalio mėn. 25 d. 17.00 val. Radviliškio kultūros centre vyks kriminalinės policijos profesinė šventė, kurios metu bus pristatyta knyga “Prakalbinto stalo istorija” apie Radviliškio rajono policijos kriminalistą – ekspertą Kazimierą Liepą, kuriam šiais metais būtų suėję 60 m. Knygoje taip pat daug informacijos apie kriminalisto – eksperto profesiją,  prisiminimų iš Radviliškio policijos gyvenimo ir intriguojančių rezonansinių nusikaltimų tyrimo aplinkybių.
Knygos autoriai: buvęs kriminalinės policijos darbuotojas Gintautas
Šarauskas ir buvęs žurnalistas Sidas Aksomaitis.

Renginys nemokamas. Kviečiame dalyvauti!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Milijonas kiemams, bet jie skęsta balose

Avatar

Paskelbta

data

Neapsikentę nešamo purvo į namus ir balų kiemuose, Naujosios gatvės gyventojai pradėjo Radviliškio miesto valdžią kritikuoti socialiniuose tinkluose.

Radviliškiečiai, ypač naujai renovuotų daugiabučių gyventojai iš Naujosios gatvės, turi teisę pikti – rajono valdžia liepos mėnesį pasirašė vieno milijono eurų vertės sutartį bendro naudojimo kiemų, aikštelių, dviračių takų, privažiavimų ir kitų inžinerinių statinių paprasto remonto darbams atlikti. Deja, kol kas nė vienas kiemas nėra sutvarkytas. O ir iš milijono eurų kol kas panaudoti tik porą tūkstančių eurų, bet ne pagal paskirtį – sumalta betoninė gatvių ir šaligatvių produkcija ir paskleista ant Tyrulių vietinės reikšmės kelio.
2019 metais liepos 11 dieną Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė pasirašė trejų metų sutartį su valstybės įmonės AB „Kelių priežiūra“ generaliniu direktoriumi Rolandu Rutėnu. Sutarties vertė beveik milijonas eurų – 998 tūkst. 801,34. Nors tai atviras konkursas, tačiau CVP IS nėra duomenų, kiek dar įmonių dalyvavo šiame konkurse. Bet kokiu atveju, labai panašu, kad rajono valdžia tik demonstratyviai rodo rūpinimąsi gyventojais, tačiau realių darbų neatlieka. Beje, pakalbintas Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas buvo gerokai nustebęs išgirdęs sutarties sumą. Tiesa, prižadėjo pasidomėti. Kaip ir sakė pasidomėsiąs Naujosios gatvės daugiabučių kiemais.
Galime priminti, kad šie kiemai yra pateikiami kaip pavyzdiniai. Visus gyventojus politikai ir valdininkai ragina savo lėšomis prisidėti prie savivaldybės, bet ar tikrai kiekvienas norėtų gauti tokios kokybės kiemą? Jau kelinti metai iš eilės kiemuose po lietaus balos užsistovi, į namų laiptinės nešamas purvas ir kiti nemalonūs „siurprizai“, o iš  valdžios – tik šnekos.
P.S.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius kreipiasi į radviliškiečius socialinėje paskyroje „Facebook“ ,  kad daugiabučių namų gyventojai praneštų apie netvarkingus kiemus. Tarybos narys, surinkęs iš gyventojų informaciją, kreipsis į savivaldybės administraciją, kad ši neatidėliotinai problemas spręstų. Į Tarybos narį galima kreiptis ir el. paštu: gediminas.lipnevicius@radviliskis.lt

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019