Socialiniai tinklai

Radviliškio krašto bendruomenė

Vaistininkė: „Vaistai – ne saldainiai, jų nereikia taupyti“

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 22 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu bendruomenės namuose lankėsi „Eurovaistinės“, esančio prekybos centre „Maxima“, vedėja Danutė Rakutienė. Bendruomenės nariai domėjosi vaistų kainomis, jų poveikiu žmogaus organizmui ir į visus šiuos klausimus sulaukė atsakymų.

Vaistai pigo
Pasak farmacininkės D.Rakutienės, pastaruoju metu vaistai tikrai atpigo, padidėjo kompensuojamų vaistų sąrašas. „Labai sumažėjo vaistų, skirtų diabetikams, kainos. Diabetikams už insuliną per mėnesį reikia primokėti mažiau“,- sakė vaistinės vedėja.
Skiriasi originalių ir  generinių vaistų kainos, nemažai originalių vaistų išimta iš prekybos, kompensacijos jiems sumažėjo. Beje, generiniai vaistai pagaminti pagal originalų licenciją, veiklioji medžiaga yra ta pati, kitos tik rišamosios medžiagos. Pasak farmacininkės, generiniai vaistai organizmą gali veikti kitaip nei originalai – organizmas gali kitaip reaguoti į pagalbines medžiagas.
Bendruomenės nariai domėjosi, kodėl Lietuvoje vaistai brangesni nei Lenkijoje. Atsakymas paprastas – Lietuvos rinka labai maža.
„Anksčiau girdėjosi kalbų, kad Lenkijos, Latvijos, Estijos bei Lietuvos vaistų rinkos bus sujungtos į vieną – tada tikrai būtume turėję daug pigesnius vaistus. Bet kaip daugelis gerų sprendimų, taip ir šis, užstrigo valdininkų koridoriuose“,- viešniai paantrino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Beje, yra vaistų, kurių kainos nemažėjo, – pavyzdžiui, vadinamosios „dirbtinės ašaros“ yra gan brangios ir jų pigimo nenusimato.
Vaistai – ne saldainiai
Pasak vaistininkės D.Rakutienės, labai keista, kai žmonės sako, kad turi „pasitaupę“ vaistų nuo įvairių lėtinių ligų: „Vaistai – ne saldainiai, jeigu gydytojas išrašė, juos turime gerti kasdien. Kasdien vaistus reikia gerti nuo kraujospūdžio, turint problemų su skydliauke. Kartais žmonės atneša į vaistinę maišus vaistų, kurių galiojimas pasibaigęs – vadinasi, jie neklausė gydytojų ir jais nesigydė“.
Kodėl reikalaujama receptų?
Bendruomenės nariai piktinosi, kodėl kai kurie, atrodytų, nepavojingi vaistai, neparduodami be receptų. Pasirodo, „nepavojingų“ vaistų kaip ir nėra, o receptai sulaiko žmones nuo piktnaudžiavimo vaistais. „Žmonės piktinasi, kad pirkdami „Diclac“ vaistus prašoma recepto. Šie vaistai gan pavojingi, veikia inkstus, skrandį ir jeigu kas vartojo nemažomis dozėmis „Diclac“ vaistus, senatvėje gali prireikti net inkstų dializės.
Žmonės vaistinėse tiesiog reikalauja antibiotikų – juos vartodami gali pasidaryti „meškos paslaugą“ ir paveikti kitus organus. Pastebima, kad nemažai žmonių, net ir jaunų, piktnaudžiauja raminamaisiais bei migdomaisiais vaistai. Tačiau reikia atsiminti, kad jeigu žmogus ilgą laiką vartojo migdomuosius vaistus ir jeigu jam reikia daryti operaciją, narkozė neveiks“,- sakė D.Rakutienė. Farmacininkė patarė raminamuosius vaistus keisti arbatomis bei vaistažolėmis ir nepiktnaudžiauti antibiotikais, o receptinius vaistus be recepto parduodamas vaistininkas gali netekti licencijos.
Farmacininkė patarė nepiktnaudžiauti ir be receptų parduodamais vaistais: „Populiarus paracetamolis labai veikia kepenis, o kepenys – širdies mama, jas sugadinus bus pažeista ir širdis. Paracetamolio yra įvairiose arbatose, tokiose kaip „Teraflu“ ir kt. Beje, jeigu žmogus turi 37 laipsnius temperatūros, vaistų apskritai nepatariama gerti. Taip pat populiarus vaistas „Nimesilis“ neigiamai veikia inkstų kanalėlius ir kepenis. Geriant stiprius antibiotikus būtina gerti ir  gerąsias bakterijas – bent paprastą jogurtą“,- apie vaistų vartojimo ypatumus pasakojo viešnia.
Beje, farmacininkė patarė vaistus vartoti tokiomis dozėmis, kokiomis paskyrė gydytojas: „Vienas labai užimtas žmogus išgėrė iš karto 7 tabletes – sakė, kad neturi laiko vaistus gerti dozėmis visą dieną. Po tokios dozės vaistų gali kilti pavojus sveikatai ar net  gyvybei“.
Vaistus galima pakeisti vaistažolėmis bei daržovėmis
Farmacininkė D. Rakutienė bendruomenės nariams patarė vaistus pakeisti vaistažolėmis bei daržovėmis. „Šilkmedžio uogose yra chromo, todėl  nebesinori saldumynų, topinambai yra ateities vaistai nuo vėžio, o ciberžolė stiprina imunitetą“,- vardijo viešnia.
Granatų bei morkų sulčių farmacininkė patarė daug negerti tiems žmonėms, kurių didelis kraujo krešumas.
Norintieji pasikelti kraujospūdį, turėtų gerti žaliąją arbatą ir valgyti juodąjį šokoladą. Beje, žalioji arbata – labai stiprus antioksidantas.
Turintiems aukštą kraujospūdį žmonėms nepatartina vartoti daug druskos.
Turintiems bėdų su sąnariais patartina ant jų dėti graikinių riešutų kompresus.
Sausą kosulį patartina  gydyti šalavijais, čiobreliais, nasturtomis.
Įvairius uždegimus gydo erškėtrožės, medetkos, ramunėlės. Putino uogos gydo bronchinę astmą, spanguolės – šlapimtakius, o jonažolės – natūralus antidepresantas. 
Žalios spalvos daržovės padės apsisaugoti nuo onkologinių ligų, o kopūstai – vitamino C šaltinis.
Kmynus ir mėtas farmacininkė patarė vartoti su saiku, ypač vyrams, nes piktnaudžiaudami šiomis vaistažolėmis jie gali turėti problemų su prostata.
Susitikimo pabaigoje D.Rakutienė palinkėjo „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariams būti sveikiems, naudoti kuo mažiau chemijos, o daugiau natūralių vaistų iš gamtos.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius padėkojo viešniai už suteiktas žinias, o bendruomenės nariai savo padėką išreiškė gausiais aplodismentasi.
„Kavos popietes“ bendruomenės namuose organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės savanorės  V.Aleknienė, S.Skorkaitė, R.Radavičienė, A. Litinskas ir kiti.
Spalio 22 d. „Kavos popietę“ organizuoti padėjo O. Kazlovskaja, T.Kojelienė ir G.Chodosovskaja.

„Radviliškio krašto“ informacija 


Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės popietėje – dviejų profesinių mokyklų prisistatymas

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 17 d.  „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, Tarybos nario bei bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus  kvietimu, lankėsi Radviliškio technologijų ir verslo centro direktorius J. Pravilonis, skyriaus vedėjas A.Vaičiulis, praktinio mokymo vadovas A. Slavinskas, taip pat Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojai Č. Abromaitis, J. Jasnauskaitė, D. Vidugirienė, A. Kairienė, A. Salinkienė, M. Bartkus.
Šį kartą popietėje buvo kalbėta apie tai, kokias profesijas galima įsigyti šiose mokyklose, kuo mokyklos yra išskirtinės ir kuo panašios. Taip pat popietėje buvo ir praktinių užsiėmimų: bendruomenės narius atvykę profesijos mokytojai pamokė  keksiukų dekoravimo, floristikos, stalo serviravimo paslapčių.
Prekybos ir verslo skyriuje mokiniams amžiaus cenzo nėra
„Prekybos ir verslo skyrius yra Šiauliuose, pas mus galite įstoti  mokytis ir įsigyti darbo rinkoje paklausią specialybę. Mokytis niekada ne vėlu, mūsų vyriausiai mokinei  buvo 66 metai“,- mokyklos pristatymą pradėjo profesijos mokytojas, atsakingas už viešuosius ryšius, Č. Abromaitis.
Profesijos mokytoja  J. Jasnauskaitė plačiau papasakojo apie  Prekybos ir verslo skyriaus veiklą: „Esame profesinė mokykla, kuri ruošia darbo rinkoje paklausias specialybes: konditerius, virėjus, logistus-ekspeditorius, prekybos įmonių vadybininkų padėjėjus, padavėjus-barmenus, apeigų ir švenčių organizatorius, elektroninės prekybos agentus ir dar daugelį kitų paklausių rinkoje specialybių. Amžiaus cenzo mokytis nėra – priimami mokiniai nuo 16 metų, vyriausias mokinys, baigęs konditerio specialybę, buvo 66 metų moteris. Šiuo metu ji turi savo verslą, namuose kepa tortus, pyragus. Pas mus dar patrauklu mokytis, nes yra nuotolinis mokymas – galima mokytis iš namų, reikia turėti tik kompiuterį. Mokslai trunka vienerius metus ir išduodamas diplomas. Mūsų skyrius labai aktyvus, mes Lietuvoje garsūs savo rekordais – jų turime jau 19, kitais mokslo metasi bus jubiliejinis – 20 rekordas. Pirmasis rekordas – tai iškeptas ilgiausias ir sunkiausias pyragas – net  132 metrų. Kad ilgiausio pyrago rekordas būtų užfiksuotas, jis niekur negalėjo būti įskilęs, konditeriai jį kepė atskirais gabaliukais, po to sujungė į visumą. Darėme rekordą iš „Skruzdėlyno“, gaminome didžiausią Velykinis zuikį, kuris buvo  net  2 m 13 cm. Bendradarbiaudami  kartu su „Rūtos“ saldainių fabriku, pagaminome  sunkiausią šokoladinį triufelio formos saldainį, kuris svėrė net 213 kilogramų. Taip pat kartui su „Rūtos“ fabriku gaminome  Velykinį šokoladinį margutį, sveriantį kiek daugiau nei  290 kilogramų, o aukštis – 1 m 10 cm. Suvėrėme ir ilgiausią „kūčiukų“ vėrinį, jo ilgis buvo 460 metrų ir  20 centimetrų. Esame pasiekę ir nevalgomų rekordų: sudeginome aukščiausią Morę, kurios ūgis siekė  21 metrą ir 9 cm; pasiuvome ilgiausias džinsines kelnes, kurių ilgis buvo  70 metrų, o juosmens apimtis – 5 m 32 cm. Beje, džinsus šioms kelnėms siūti vežėmės net iš Palangos, nes Šiauliuose dėvėtų rūbų parduotuvėse jų nebebuvo likę. Dar esame Kryžių kalną apjuosę Žolinių vainiku, kurio ilgis siekė 351 m.  Prie visų šių rekordų siekimo aktyviai prisideda mokiniai, visi rekordai yra užfiksuoti  Lietuvos rekordų knygoje. Prekybos ir verslo skyriaus mokiniai daugelio nacionalinių ir tarptautinių profesinio meistriškumo konkursų prizininkai. O ir pats skyrius yra apdovanotas ne vienu diplomu už savo vykdomą veiklą, pavyzdžiui, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro „Gerosios patirties“ konkurse už „Profesinio mokymo populiarinimą, įvaizdžio gerinimą kūrybiškumo ugdymo kontekste, II laipsnio  diplomuuž gerąją patirtį „Aš noriu būti ne tik profesionaliu, bet ir socialiai atsakingu“, specialųjį diplomą už inovacijas profesiniame mokyme ir kt.“

Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centras – aktyvus projektų dalyvis
Su Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centru „Radviliškio krašto bendruomenė“ aktyviai bendradarbiauja bei sulaukia prašomos pagalbos.
„Šio verslo mokymo centro dėka mūsų bendruomenės nariai lankėsi žirgyne, buvome labai gražiai ir šiltai priimti,  neseniai buvome pakviesti į itališko maisto degustaciją. Dėkoju Centro direktoriui J. Praviloniui, kad neatsisako padėti bendruomenei – neseniai padėjo atnaujinti šachmatų figūras, kurios buvo reikalingos šachmatų čempionatui“,- sakė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro direktorius J. Pravilonis trumpai pristatė  Centro veiklą: „Dėkoju, bendruomenės pirmininkui, kad sudarė galimybę susitikti su bendruomene ir pristatyti savo mokyklą. Kartu su manimi atvyko profesijos mokytojos R. Bučinskienė, D. Petrauskienė, L. Kasperavičienė, naujos floristikos specialybės mokytoja D. Gakštienė.  Profesijos mokytojos papasakos, kaip  ruošti sveiką maistą, jau sukasi šokolado aparatas, bus galima paragauti ir saldžių, ir sveikų užkandžių. Stengiamės suteikti profesiją jaunimui ir vyresniems asmenims  bei norintiems persikvalifikuoti. Mūsų Centre mokosi mokiniai iš 46 savivaldybių. Turime bendrabutį,  valgyklą, SUP mokiniai gauna nemokamą maitinimą, kompensuojamos kelionės išlaidos, sprendžiamos socialinės problemos. Esame aktyvūs projektinėje veikloje – 115 mokinių dalyvavo tarptautiniuose projektuose, buvo išvykę į Ispaniją, Italiją, Vokietiją. Užsienyje mokiniai įgauna ir profesinių, ir kalbinių įgūdžių. Nemažai pasiekimų yra ir sportinėje veikloje – neseniai sportininkai iš Jungtinių Arabų Emyratų parsivežė du aukso medalius. Tikrai džiaugiamės vaikų pasiekimais. Teikiame paslaugas įmonėms, įstaigoms, malonu bendrauti ir padėti jūsų bendruomenei. Mūsų pažangūs mokiniai gauna  iki 28,80 eurų stipendiją.. Esame ūkiška mokykla –  turime žemės, teikiame įvairias paslaugas. Turime svečių namus, kuriuose viešbučio darbuotojo specialybės mokiniai gali įtvirtinti praktinius įgūdžius. Mūsų mokymo programose 70 proc. laiko skiriama praktiniam mokymui. Nuo birželio 1 d. pradėtas mokinių priėmimas į mūsų Centrą, teikiamos 24 profesinio mokymo programos“. 
Šeduvos skyriaus vedėjas A.Vaičiulis bei praktinio mokymo vadovas A.Slavinskas popietės dalyviams daugiau papasakojo apie Centro Šeduvos skyrių. Bendruomenės nariai sužinojo, kad šiuo metu Šeduvos skyriuje mokosi apie 200 mokinių, jame galima įsigyti paklausių specialybių: elektriko, apskaitininko, žirgininkystės  verslo darbuotojo, virėjo bei kt. Šeduvos skyrius taip pat turi savo bendrabutį.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos skyriuje teikiama dar viena paslauga –  seni negaliojantys  traktorininkų pažymėjimai keičiami į naujus.
Praktinė popietės dalis
Po abiejų mokyklų pristatymo, popietės dalyviai turėjo galimybę paragauti ir patys pasimokyti paruošti saldžių bei sveikų užkandžių – šio meno juos mokė Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro mokytoja R. Bučinskienė.
Centro floristė  popietės dalyvius pamokė sukomponuoti Joninių puokštes – į namus daugelis moterų išėjo su pasidarytomis puokštėmis.
Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojai pasiūlė bendruomenės nariams kūrybinį darbą – patiems, pasitelkus fantaziją, pasimokyti dekoruoti keksiukus bei pasimokyti serviruoti stalą desertui.
O kad mokytis bei dirbti  nebūtų nuobodu, svečias iš Šiaulių  M. Bartkus pademonstravo savo įspūdingą balsą, atlikdamas keletą dainų.
Bendruomenės namuose „Kavos popietes“  organizuoja bei jų dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, jam padėjo bendruomenės nariai: S. Skorkaitė, G.Chodosovskaja, V.Gerštautienė, V.Goštautienė, T.Kojelienė, A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės nariai atidarė kurortinį sezoną

Avatar

Paskelbta

data

Ankstyvą  birželio 15  dienos rytą prie miesto stadiono rinkosi „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai, pasiruošę į pirmąją šiais metais  kelionę prie Baltijos jūros.

Atvykus į kurortą, vieni bendruomenės nariai nuskubėjo pasisveikinti su Baltija, kiti pasuko Palangos bažnyčios link, treti mėgavosi Basanavičiaus gatvės atmosfera, dar kiti neskubėdami žingsniavo Birutės kalno link bei patraukė aplankyti Palangos Gintaro muziejaus. Nesvarbu, kas ir kur, svarbiausia, kad saulė ir geras oras poilsiautojus lepino iki pat vakaro. Šilta birželio  saulė nors dar kaip reikiant neįšildė Baltijos vandens, tačiau patys drąsiausi nepabūgo šalto jūros vandens ir  nėrė į saulėje mirguliuojančias bangas.
Ekskursijos dalyviai dėkingi ,,Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui Gediminui Lipnevičiui už organizuotą kelionę bei suteiktą galimybę apsilankyti nuostabiame Lietuvos pajūryje.
Kadangi Lietuvoje vasara trumpa, autobusai prie jūros veš bendruomenės narius kiekvieną savaitgalį, jei tik bus norinčiųjų.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ informacija“

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019