Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Trišalėje taryboje – apie pensijas, socialinių lėšų panaudojimą

Avatar

Paskelbta

data


Spalio 9 d. Rajono savivaldybėje vyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo šios tarybos nariai bei LR Seimo nariai: LR Seimo narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas bei LR Seimo narys, atstovaujantis Radviliškio rajonui, Kaimo reikalų komiteto narys Aurimas Gaidžiūnas. Trišalėje taryboje didžiausias dėmesys buvo skiriamas socialiniams klausimams.

Nauja valdžia – nauja tvarka
Trišalės tarybos posėdžio pradžioje žodis buvo suteiktas LR Seimo nariams – jie pristatė per šią kadenciją nuveiktus darbus, pasidalino planais.
„Priėmėme žemės ūkio paskirties žemės pirkimo įstatymą – nebereikia būti ūkininku, kad galėtum įsigyti žemės. Taip pat skirta daugiau lėšų melioracijai – Radviliškio rajonui skirta šiais metais 20 tūkst eurų daugiau. Nemažai lėšų skirta skurdo mažinimui, padidintos išmokos vaikams, didėjo minimali alga, vidutiniškai 20 eurų didėjo pensijos“, naujosios valdžios darbus vardijo Seimo narys.
Pasak jo, gera žinia laukia pradedančiųjų verslininkų –  metų  mokesčių bei „Sodros“ mokesčių „atostogos“ pradėjus verslą.

Valstiečių planuose – branginti dyzelinį kurą

Žadama padidinti akcizą dyzeliniams degalams – „žaliajam kurui“, kurį naudoja ūkininkai. Pasak A. Gaidžiūno, padidinus akcizą kuras brangs tik dviem centais, tačiau jis vis tiek bus pigesnis nei Latvijoje ar Estijoje.
Smulkiam verslui – naujos kliūtys
Beje, permainos laukia  asmenų, dirbančių su statybų ar autoremonto verslo liudijimais. Ateityje žadama šioms veikloms verslo liudijimų nebeišduoti ir besiverčiantys statybomis ar automobilių remontu privalės registruoti įmones. Seimo narių nuomone, tokiu būdu pavyktų nemažai lėšų ištraukti iš „šešėlio“, būtų sumažinta konkurencija automobilių servisams. Beje, kad pats klientas būtų suinteresuotas automobilį remontuoti  legaliame autoservise, pateikus čekį, jam bus grąžinti mokesčiai.

Mokesčiai mažėja, pensijos didėja
LR Seimo narys T.Tomilinas Trišalės tarybos narius informavo, kad siūlomas Socialinių iniciatyvų įstatymas, kurio pagrindu darbdaviai galės savo darbuotojams pasiūlyti socialinius paskatinimus – šiuo metu gali pasiūlyti tik draudimą, iš kurio pelnosi draudimo kompanijos.
„Pagaliau išspręsta pensijų problema, joms didinti skiriami valstybės pinigai. Nors kainavo labai daug pastangų, pensijos niekada dar tokiais tempais nedidėjo, kaip dabar. Mokesčiai bendrąja prasme taip pat mažėja per neapmokestinamų pajamų dydį“,- sakė LR Seimo narys T. Tomilinas.
Vicemero kaltinimai Seimo nariams
Vicemeras K. Augulis pasinaudojo proga „tėkštelėti“ Seimo nariams „nepatogių“ klausimų: „Aš kaupiu pensiją 2 pakopoje, jūs atėjote į valdžią ir panaikinote pensijų kaupimo fondus, gąsdinate, kad  prailginsite pensijinį amžių, taip pat žadate uždrausti rūkyti nuosavame balkone“.
„Niekas privačių pensijų kaupimo fondų nepanaikins, galite ramiai ir toliau kaupti, tik prie pensijų kaupimo valstybė prisidės savais pinigais. Be to, ar ir toliau kaupti pensiją privačiame fonde, apsisprendimui turite dar pusmetį. Noriu pabrėžti, kad asmenų, nekaupusių pensijos privačiame fonde, jos nemažės. Pensijinio amžiaus didinti tikrai nežadame, nes tam nėra poreikio, tik vyksta diskusijos, kad reikėtų didinti pensijas moterims: moterys kurį laiką augino vaikus, nedirbo, gavo mažesnį atlyginimą, tad tai, manau, būtų teisinga“,- atsakė T.Tomilinas.
Rūkymą daugiabučio namo  balkone  LR Seimo narys  prilygino kito asmens kankinimui. „Jeigu jūs rūkote balkone, o dėl to kenčia moterys, vaikai, taip pažeidžiama tų žmonių teisė kvėpuoti švariu oru. Tačiau įstatymas bus paruoštas protingai: jeigu daugiabučio namo balkone rūkantis kaimynas niekam netrukdo, tai tegul ir rūko, tačiau jeigu tos laiptinės kaimynai pasiskundžia savivaldybei, tam piliečiui rūkyti balkone turi būti uždrausta“,- sakė T.Tomilinas.
Vicemeras dar „pamėtėjo“ kaltinimą  seimūnams ir nuo verslininkų pusės – dėl noro uždaryti prekybos centrus sekmadieniais.  Pasak T.Tomilino, 70 proc. Lietuvos gyventojų palaiko prekybos centrų darbo ribojimą per šventes: „Prekybos centrų darbuotojai dažnai dirba vergiškomis sąlygomis, su darbdaviais nesusitarsi, kad leistų švęsti Kalėdas, tad  toks ribojimas būtų labai reikalingas. O kad prekybos centrai nedirbtų kiekvieną  sekmadienį, mes apie tai nekalbame“.

Kam panaudojamos socialinės lėšos?
Ne paslaptis, kad kiekvienoje savivaldybėje sutaupoma nemažai pašalpoms skirtų lėšų – Radviliškio savivaldybėje net per 4 mln. eurų. „Patvirtinome 11 punktų sąrašą, pagal kurį galima panaudoti nuo socialinių   pašalpų likusias lėšas socialinių problemų sprendimui, tačiau daugelyje rajonų jos virsta trinkelėmis – kažkam tai yra naudinga“,- sakė T.Tomilinas.

LR Seimo nariui pritarė Trišalės tarybos narys  G.Lipnevičius, atstovaujantis „Radviliškio verslininkų asociacijai“  bei „Radviliškio krašto bendruomenei“.  „Mūsų rajone socialinėms pašalpoms skirtos lėšos dažnai virsta „auksinėmis trinkelėmis“, reikėtų reglamentuoti šių lėšų panaudojimą, kad jos tikrai būtų skirto socialinei pagalbai.  Mūsų bendruomenė pateikė pasiūlymą nuo socialinių pašalpų atlikusius pinigus panaudoti pirčių dotacijoms – kad socialiai remtini rajono gyventojai galėtų nemokamai naudotis pirtimis, įrengtais dušais. Šiam pasiūlymui pritarė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis, net atsiuntė raštą. Tačiau rajono meras šiam pasiūlymui nepritarė. Planuojame dar kartą kreiptis į Tarybos narius“,- sakė G.Lipnevičius.
T.Tomilinas pritarė tokiam pasiūlymui ir sakė, kad patiems Trišalės tarybos nariams reikėtų būti aktyvesniems priimant sprendimus, kur panaudoti atlikusias  lėšas, skirtas socialinėms išmokoms.
Beje, pasak Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistės R.Miškinienės, šiemet socialinių išmokų gavėjų padidėjo 1,13 karto ir reikės išmokėti 38 tūkst. eurų daugiau. Galima daryti išvadą, kad rajono gyventojai skursta.

Pasigesta Trišalės tarybos aktyvumo
LR Seimo narys T.Tomilinas „metė akmenį“ ir  Trišalės tarybos  pusėn. „Trišalės tarybos turėtų būti aktyvesnės, priimti sprendimus. Jeigu jos nariai tik susirenka išklausyti informacijos bei statistikos, jos darosi panašios į suaugusiųjų švietimo būrelį. Aš nesiginčiju, suaugusiųjų švietimas taip pat labai svarbus“,- sakė  svečias.
Verslininkas  pastebėjo, kad Trišalė taryba nepriima sprendimų, tik pateikia rekomendacijas. „Trišalėje taryboje dalyvauja trys sprendimų priėmėjai: savivaldybės administracija, darbdaviai, verslo ir profsąjungų atstovai, jeigu jie pasirašo susitarimą, pavyzdžiui, didinti kultūros darbuotojams algas, tai jau yra teisinis dokumentas – trys šalys jį pasirašo ir vykdo nutarimą. Trišalė taryba taip pat gali rekomenduoti, kur panaudoti sutaupytas socialinių pašalpų lėšas: ar socialinių darbuotojų atlyginimams kelti, ar šeimynos globoms namams steigti. Radviliškio rajone dar yra žmonių, rūpinkitės jais: organizuokite bedarbiams mokymus, veiklas“,- ragino tarybos narius veikti aktyviau Seimo narys.

Beje, skundus, kad  į rajoną atėję didieji prekybos centrai smukdo smulkųjį verslą, T.Tomilinas taip pat atrėmė argumentu: „Jūsų rajono valdininkai patys nusprendėte juos įsileisti, niekas už juos nenusprendė. Yra miestelių, kurie neįsileido nei „Maximos“, nei kitų ir dabar tuo labai džiaugiasi“.
Trišalė taryba išsiskirstė iki kito posėdžio, kuri planuojamas gruodžio mėnesį.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Skandalingas pirkimas ligoninėje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninės traumatologai – ortopedai garsūs visoje šalyje. Jiems ir įranga turi būti pačios aukščiausios kokybės, nes operacijų mastas kaip didžiųjų miestų respublikinėse ligoninėse. Vienas gydytojų – Tomas Januševičius – teigia, kad senasis operacinis stalas toks blogas, kad operacijos metu reikia ne tik žmogų operuoti, bet ir stalą taisyti.

Rajono valdžia ir ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas stengiasi, kad operacinę pasiektų naujas operacinis stalas. Nebūtinai geriausias, svarbu brangiausias. Kinijoje pagaminta vokiškos gaminio kopija gali atsieiti 20 tūkstančių eurų brangiau negu vokiškas originalas.

Pirkinys būtinas
Ortopedijos – traumatologijos skyriuje dirbantis T. Januševičius teigia, kad naujo operacinio stalo reikėtų jau rugsėjo mėnesį. Tada vėl padaugės atliekamų operacijų. Jis neslepia, kad yra išbandęs Vokietijos ir kitų gamintojų operacinius stalus. Taip pat išbandė ir kinų gamybos HyBase operacinį stalą. Puikiai vertinamas už pasiektus aukštus rezultatus operavimo srityje ortopedas traumatologas neslepia, kad jam tai labiausiai patikęs įrenginys. Kaip ir jo kolegoms. Gydytojus reikia suprasti, kadangi ligoninė orientuojasi į specializuotų operacijų teikimo spektrą, tad įranga jiems būtina. Jaunas gydytojas neslepia, kad nesigilina į jokius viešuosius pirkimus, nes jo darbas – gydyti pacientus.

Vykdomas pirkimas
Reikia konkrečiai kinų gamybos operacinio stalo, nėra problemų, tokį ir gausite“. Taip iš šalies atrodo visas operacinio stalo viešasis pirkimas. Balandžio 25 dieną ligoninė pateikė medicininės įrangos tiekėjams paklausimą dėl operacinio stalo techninės specifikacijos. Paprastai tariant, apklausė rinką. Vos keturias dienas laukė pastabų. Gegužės 29 dieną paskelbiamas viešasis pirkimas operacinio stalo traumatologinėms operacijoms atlikti įsigyjant finansinio lizingo būdu. Išsimokėtinai. Techninė specifikacija tokia, kad rinkos dalyviai suprato, ką konkrečiai ligoninė siekia nusipirkti.

Įmonės nesivargina
Neatsitiktinai konkurse dalyvauja tik vienas tiekėjas. Redakcijos turimais duomenimis, tai „Graina“ iš Panevėžio. Suprantama, konkurentai griežia dantų dėl pasirinktos agresyvios rinkodaros taktikos. Paprašyti pakomentuoti, kodėl nedalyvavo konkurse, įmonių atstovai neslėpdami teigė, kad neapsimokėjo gaišti laiko. „Ilsanta“, „Medicinos projektai“, „Sormedica“ ir kitų įmonių atsakingi asmenys teigė supratę iš parengtų viešojo pirkimo dokumentų, kad ligoninė nusimatė konkretų pirkinį iš konkretaus pardavėjo. Bet ar ligoninės Viešųjų pirkimų komisija yra pageidavimų koncertas? Gal yra kitų priežasčių, kodėl į pirkimo procedūras kišasi direktorius Vaidas Smalinskas? Panaši praktika buvo taikoma, kai Savivaldybės administracija „pirkosi“ VW Passat automobilius.

Dangstosi apsaugos duomenų įstatymu
Priremtas įrodymų dėl neteisėto kišimosi į pirkimą, rajono valdžios proteguotas V. Smalinskas dangstosi asmens duomenų apsauga, tačiau nesiteikia atsakyti, kaip jam pavyko sužinoti pasiūlymo kainą. Viešai prieinamuose VTEK deklaracijose nėra nurodyta tokia informacija. Turi ekstrasenso galių? Vargu . Maža to, jis kišasi į komisijos darbą, raštu atsakydamas į pretenzijas. Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės Dianos Vilytės nuomone, įstaigos vadovas, jei nedalyvauja komisijoje ir dar nėra sudaryta pasiūlymų eilė, kainos neturi teisės žinoti Kyla klausimas, kodėl Tarybos nariams per posėdžius direktorius neteikia atsakymų apie viešuosius pirkimus? Dar daugiau. Gal verčia pavaldinius pažeisti konfidencialumo reikalavimus ir nesilaikyti įstatymo raidės?

Kinų gamybos brangiau nei vokiškas
Neįtikėtina, kad vokiška kokybė būtų pigiau vertinama negu kinų. O gal ne kokybėje atsakymas, o galimybėse ir viešojo pirkimo sąlygų nustatyme? 2019 metų vasario mėnesį Šiaulių Respublikinė ligoninė už 27 tūks. 830 eurų nusipirko Schimdt markės Diamond modelio traumatologinėms operacijoms skirtą stalą. Kalbama, kad su visomis pagalbinėmis detalėmis buvo išleista apie 50 tūkstančių eurų. O „Radviliškio ligoninės“ direktorius V. Smalinskas kone prieš mėnesį konstatavo, kad operacinis stalas kainavo 70 tūkst. eurų. Kaip bebūtų keista, už straipsnį buvo sumokėta iš ligoninės biudžeto. Už operacinių ir sterilizacinių įrangų pardavimą atsakingas „Grainos“ vadybininkas Saulius Raudeliūnas tvirtino, kad HyBase operaciniai stalai yra 30 procentų pigesni negu Vokietijos gamintojų originalai. Tiesa, jis nedrįso lyginti atskirų markių gaminių, nes teigė neturintis informacijos, ką Šiaulių ligoninė įsigijo.

Viskas teisėta
Įspraustas į kampą, V. Smalinskas į pagalbą kviečiasi policijos pareigūnus. Su pareigūnų pagalba paaiškėjo, kad ne tik stalo nėra, bet ir pirkimo procedūros neužbaigtos. Ligoninės direktorius žadėjo, kad į pateiktus klausimus jis atsakys įstatymų numatytais terminais. Deja, teisinį išsilavinimą turintis vadovas neatsakė, kodėl neturėdamas tam teisės kišasi į viešuosius pirkimus. Dar viena įdomi aplinkybė yra ta, kad V.Smalinskas uždraudė ligoninėje be jo atskiro leidimo filmuoti, fotografuoti ar net daryti garso įrašų. Todėl negalima pateikti nusidėvėjusio operacinio stalo nuotraukos.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Meras „susirūpino“ šilumos kainomis

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 7 d. rajono vadovas Antanas Čepononis sušaukė skubų pasitarimą. Valstybinė energetikos  kontrolės Taryba (buvusi kainų komisija – red. p.) pripažino, kad rajono politikai šilumos vartotojams nustatė kainą su pažeidimais.

Kol meras su žmona „atostogavo“ Portugalijoje, „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis su vyr. finansininke Vilma Smalinskiene prisidarė dar daugiau bėdų. Jie nesugebėjo vartotojui paaiškinti, kodėl apskaičiavo 5,35 cnt už kilovatvalandę, kai juos kontroliuojantys specialistai tvirtina 5,05 cento. Savivaldybės įmonė per 2018 metus pardavė 52 tūkstančius megavatvalandžių, tad prie kainos pridėtas trečdalis cento galėjo pavirsti į daugiau nei 150 tūkstančių eurų, kurią papildomai būtų sumokėję gyventojai ir įmonės.
Sveikintina A. Čepononio iniciatyva – privalu tiesiogiai rajono žmonių rinktam merui atstovauti jų interesams ir sutramdyti šilumininkų godumą. Į pasitarimą sukviesti atsakingi Administracijos specialistai – Agnė Grabauskienė ir Justė Kriuklienė su direktore Jolanta Margaitiene priešaky. Mero darbotvarkėje nurodytas aiškus tikslas – pasitarimas dėl šilumos kainų. Prasidėjus posėdžiui, atsiskleidė tikrasis tikslas. Meras ne gyventojų interesais rūpinasi, o savo prestižu. Dar daugiau. Jis puolė gelbėti bendrapartiečio, savo pavaduotojo partijos skyriuje Prano Mickaičio. Šis žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis valdininkas vadovauja strateginei Savivaldybės įmonei ir, matyt, apie šilumos gamybą tiek pats supratimo turi, kiek paprastas žmogus apie juodąsias skyles kosmose.  Vyr. finansininkė V. Smalinskienė rypavo, kad skaičiavimo metodika labai sunki ir nepatogi. Jai pritarė ir P. Mickaitis. Jie bandė gintis argumentais, kad peržvelgus Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) tinklalapį, esą, ir kitos šilumos gamybos įmonės darančios pažeidimų. Bet tylėjo, kad politiniu nepotizmu garsėja ne tik Radviliškis. Tai Lietuvos regionų rykštė, kai į darbą priimami ne pagal kompetencijas, o pagal atsidavimą vadovaujančios partijos skyriaus pirmininkui. Tada ir metodikos neįkandamos, ir skaičiai nesuprantami pasidaro, net du ar trys aukštieji negelbėja.
Vos penkiolika minučių trukusio pasitarimo metu buvo nuspręsta, kad prieš žmones Savivaldybė atrodys geriau, jei ne VERT vienašališkai patvirtins šilumos kainas. Reikia sutikti su mero A. Čepononio pastebėjimu, kad iš esmės tai nieko nekeičia – ar rajono politikai patvirtins 5,05 cnt/k Wh kainą, ar vadovaudamasi Šilumos ūkio įstatymo suteikta teise tai vienašališkai padarys VERT. Bet kodėl nesiimama realių priemonių išsiaiškinti, kam naudingas toks „apsiskaičiavimas“? Juk po pusę cento prie kiekvienos parduodamos kilovatvalandės padauginant iš tūkstančių gyventojų ir per sezoną sumos bus pakankamai įspūdingos. Deja, valdžios vyrų noras dėti milžiniškas pastangas atrodyti gražiai užgožia tūkstančių vartotojų teisę gauti sąžiningą informaciją.

Valdžia įžvelgia sąmokslą
Baigiantis pokalbiui, mero A. Čepononio išmonė ir nusimanymas ypatingai gerai atsiskleidė šiame baigiamajame pasisakyme  (kalba netaisyta): „Dėl visų pliotkų, dėl visų šnektų, kurių būna, paleiskime į viešumą, tegul girdi, tegul klauso, nepadarykime uždaro rato, kad nebūtų tik uždaras ratas, kad netaptų valstybine paslaptimi, valstybės saugumo departamento susidomėjimu, tai nueikime į tai, kad tai būtų visiškai paprastai … hmm.. todėl, kad visi skaičiavimai yra. Visi terminai yra išlaikyti Tarybos posėdžiui, tas, kas yra reikalinga. Išsiunčiame medžiagą, išsiųsime sprendimą, ir tada tik vieną prašymą turiu, kad padarykime, kad tai būtų tos trys dienos, kad sutiktų (VERT – red. past.). Manau, kad sutiks. Blogiausiu atveju spręsime, ką daryti. Susirinkti dėl vieno klausimo anksčiau yra įmanomi ir tokie dalykai, bet pabandykime pasidėstyti.“ Jam antrino ir P. Mickaitis: „Jo, čia geras sprendimas. Dėl praeito bazinio čia gavosi … kada neišsidiskutuojam yra terpė ir eskalavimui. Nors kainą padidinam, tą pamirštam, bet parašom, kad su pažeidimais. Kas yra patogu – parašom, kas yra nepatogu – nerašom.“ Tiesa, galima pastebėti, kad Savivaldybės įmonė ir ypač jos vadovybė stengiasi su žiniasklaida nebendrauti. Į pateiktus klausimus raštu neatsakoma jau daugiau nei dvi savaites, nors įstatymas numato vienos dienos terminą. Užtruko atsakymų derinimas, nes klausimai nepatogūs?

Direktorė J. Margaitienė nieko nežino
Savivaldybės įmonės turtinės ir neturtines teises vienasmeniškai įgyvendina Administracijos direktorė. Po pasitarimo paklausta, kodėl būtent šis VERT sprendimas tapo tokiu svarbiu, ji neslėpdama atsakė nežinanti. Galime priminti, kad buvusi Kainų komisija 2018 metų sausį vienašališkai nustatė šilumos kainas. Tačiau kodėl tuomet nei pati J.Margaitienė ar jai pavaldūs specialistai, nei meras nekėlė tokio ažiotažo, mero patikėtinė negalėjo atsakyti. Atsakomybės klausimas paprasčiausiai nebuvo keliamas, nes visi susiję tarpusavio partiniais ryšiais.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019