Socialiniai tinklai

Aktualijos

Siūloma kompensuoti nuotolinio darbo išlaidas

Avatar

Paskelbta

data

Pedagogams bei kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams, dirbantiems nuotoliniu būdu, turi būti kompensuojamos išlaidos elektrai ir kompiuterinės įrangos eksploatacijai. Tokį pasiūlymą Radviliškio rajono savivaldybės administracijai ir Tarybai pateikė  nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Idėjai pritaria profsąjungų atstovai ir kai kurių rajono mokyklų vadovai, kurie pernai priedus mokėjo iš sutaupytų lėšų, tačiau šiemet pinigų stokoja. Juo labiau, kad iki šiol rajone nėra nustatytos bendros tvarkos.

Siūlo nustatyti bendrą tvarką

„Nors viešai nenorima to pripažinti, tačiau nuotolinis darbas leidžia savivaldybei sutaupyti lėšų elektrai, vandeniui, šildymui – nėra būtinybės tuščiose klasėse mokyklose palaikyti higienines normas atitinkančią temperatūrą. Jeigu gali būti kompensuojamos asmeninių automobilių naudojimo tarnybos reikalams išlaidos, turėtų būti kompensuojamos ir kompiuterinės įrangos eksploatavimo išlaidos. Todėl Savivaldybės administracijai pateikiau siūlymą skubiai parengti tiek pedagogų, tiek kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų, dirbančių nuotoliniu būdu, patiriamų išlaidų kompensavimo tvarką. Kviečiu prie šios idėjos prisijungti ir profesines sąjungas“,- sakė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Savivaldybės administracijai pateiktame pasiūlyme G. Lipnevičius prašo skubiai, iki ateinančio Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdžio, parengti tiek pedagogų, tiek kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų, dirbančių nuotoliniu būdu, patiriamų išlaidų kompensavimo tvarką.

Kituose rajonuose pedagogai, dirbantys nuotoliniu būdu, yra paskatinami priedais prie atlyginimų, siekiančiais nuo 15 iki 30 procentų darbo užmokesčio. Pedagogams skirta priemoka už papildomą darbo krūvį gali būti iki 30 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio. Tokius rėžius numato Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymas.

Profsąjungos lyderių nuomonė

Pasidomėjome, ką apie priemokas pedagogams nuotolinio darbo metu mano profsąjungų lyderiai.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko nuomone, pedagogai galėtų prašyti priedų prie atlyginimų. „Pedagogams paprašius priedų prie atlyginimų darbdavys dažniausiai pasiūlo dirbti mokykloje nuotoliniu būdu ir mokytojai tada dažniausiai nesutinka“,- sakė A. Navickas.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas šią situaciją pakomentavo taip: „Mūsų, kaip profesinės sąjungos, pozicija paprasta – reikia vadovautis Darbo kodeksu. Darbo kodekse numatyta, jog jeigu dirbant nuotoliniu būdu patiriami nuostoliai, jie turi būti kompensuojami. Kompensacijos už papildomas išlaidas turėtų būti apmokėtos pagal faktą – mokytojas parašo raštą, prideda visas patirtas išlaidas ir darbdavys, vadovaudamasis Darbo kodeksu, jas kompensuoja. Šitos lėšos turėtų būti skirtos iš savivaldybės biudžeto“.

Ne visose švietimo įstaigose pedagogams mokami priedai

Pasiteiravome rajono švietimo įstaigų vadovų, ar pedagogams, dirbantiems nuotoliniu būdu, prie atlyginimų mokami priedai – juk darbo ir streso tikrai padaugėja.

Baisogalos gimnazijos direktorė Rita Juškevičienė suabejojo, ar ji gali teikti tokią informaciją. „Priedų mokėjimas turbūt priklauso nuo to, kiek mokykla turi lėšų. Jeigu už vandenį ir elektrą lėšų kiek ir susitaupo, tai nemažai jų išleidžiama už šildymą, nes šildomas visas mokyklos pastatas“,- sakė direktorė.

Grinkiškio J. Poderio gimnazijos direktorė Sigita Šegždienė redakciją informavo, jog mokytojams, dirbantiems nuotoliniu būdu, prie atlyginimo praėjusiais metais buvo pridedamas 30 proc. priedas. „Šiuo metu priedas nėra mokamas, nes dėliojamas naujas biudžetas. Beje, mūsų darbo vidaus taisyklėse yra numatyta, jog pedagogai sutinka naudoti savo kompiuterius bei elektros išteklius dirbdami iš namų. Taip pat mokytojams niekas nedraudžia ateiti dirbti į mokyklą – vienam užsidarius kabinete dirbti saugu“,- sakė S. Šegždienė.

Pakalbintas Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijos direktorius Vytautas Jarašiūnas sakė, jog dirbant nuotoliniu būdu yra sutaupoma nemažai lėšų, ypač už mokinių pavėžėjimą – kol kas nereikia „Emtros“ paslaugų, išsiverčiama su mokykliniais autobusiukais. „Sutaupytų lėšų už mokinių pavėžėjimą bei už komunalinius mokesčius negalime naudoti priedams prie atlyginimų mokėti, tad mokytojams, dirbantiems nuotoliniu būdu, mūsų gimnazijoje priedai nemokami“,- sakė V. Jarašiūnas.

Priedų klausimas turi būti sprendžiamas vyriausybiniu mastu

Vienintelės Radviliškio miesto gimnazijos direktorės Inos Bajarauskaitės nuomone, priedai pedagogams, dirbantiems nuotoliniu būdu, privalo būti mokami. „Mokytojams turėtų būti mokami priedai už padidėjusį krūvį ruošiantis pamokoms – paruošti internetinę pamoką yra netolygu kaip pasiruošti darbui kontaktu, kai yra įdirbis. Lizdeikos gimnazijos mokytojų amžius ir darbo stažas yra solidus, yra nemaži įdirbiai, o iššūkis prie kompiuterinės technikos yra be galo didelis ir mokytojai sugaišta daug laiko ruošdamiesi pamokoms. Priedai lapkričio ir gruodžio mėnesiais buvo mokami iš lėšų, sutaupytų per visus metus. Bet tai ne Vyriausybės numatytos lėšos, specialiai dotuoti išlaidoms ir darbo sąnaudoms, atsiradusioms dėl pandemijos. Jei mokykla nesutaupė, ji negalėjo nieko ir išmokėti. Mano nuomone, Vyriausybės turėtų būti numatytas priedas pedagogams visiems vienodas – už tokių sąlygų įgyvendinimą turėtų būti valstybinis sprendimas, o ne mokyklinis vietinis“,- sakė I. Bajarauskaitė, pritarusi idėjai, jog priedai prie atlyginimų pedagogams, dirbantiems nuotoliniu būdu, privalo būti mokamai.

Ar bus atsižvelgta  į Tarybos nario siūlymą  ir apmokėta  mokytojams bei kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams už patiriamas išlaidas dėl nuotolinio darbo, informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninėje dviejų kabinetų remontas – už milijoną…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė pastaruoju metu garsėja brangiais Viešaisiais pirkimais. Paskutinis ligoninės vadovų pageidavimas Tarybai – leisti vykdyti geriatrijos konsultacinio kabineto ir dienos stacionaro įrengimo projekto viešuosius pirkimus ir pasirašyti pirkimų sutartis.

Ar atsiras reikalingų specialistų?

Kyla klausimas, ar Radviliškio ligoninei reikalingas geriatrijos dienos stacionaras bei konsultacinis kabinetas – juk ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuris teikia paslaugas vyresnio amžiaus pacientams. Geriatrijos dienos stacionaruose 60-ies metų ir vyresnio amžiaus žmonėms teikiama kompleksinė pagalba – medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai ir lėtinių ligų paūmėjimai, stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos dėl tolimesnio gydymo.

Ir dar klausimas, ar atsiras specialistų, pageidaujančių dirbti už taip brangiai įrengtame dienos stacionare. Žinoma, jog šiuo metu Lietuvoje trūksta gydytojų geriatrų, nes tai ne pati patraukliausia sritis medikui – juk gydytojas visuomet nori matyti savo pacientą išgijusį, sustiprėjusį, o čia yra priešingai. Tačiau ligoninės direktorius nusiteikęs optimistiškai – jis planuoja pirmiausiai įvykdyti viešuosius pirkimus, o vėliau įdarbinti  ir sveikatos priežiūros specialistų komandą. Planuojama, jog komanda bus gausi, ją sudarys gydytojas geriatras, bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas.

Tik ar atsiras tokių specialistų – šiuo metu ligoninėje trūksta 15 įvairios kvalifikacijos medicinos specialistų.

Geriatrijos kabinetui – beveik 300 tūkst. eurų

Verčia suabejoti ir  šio konsultacinio kabineto  bei dienos stacionaro įrengimo kaina. Pasak Radviliškio ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko, šio projekto tikslas – VšĮ Radviliškio ligoninės II korpuso 2 aukšte esančiose patalpose įkurti geriatrijos konsultacinį kabinetą ir 6 vietų dienos stacionarą. O už projekto įgyvendinimui skirtus 283 tūkst. eurų numatyta atlikti patalpų remontą, lifto atnaujinimą bei įsigyti reikalingą medicininę, virtuvės, vonios kambario, kompiuterinę ir kitą įrangą bei įrenginius, kineziterapijos ir ergoterapijos įrangą ir priemones, baldus specialistų darbo vietoms, virtuvei, palatoms, procedūrų kabinetui, laukiamajam, pagalbinėms patalpoms. Šiuos darbus numatoma atlikti iki 2022 m. spalio 31 dienos.

Visus nustebino daugiau nei įspūdinga suma kabinetų remontui bei menkavertei įrangai įsigyti – 283 tūkst. eurų, arba suprantamiau – milijonas litais už dviejų kabinetų įrengimą, kuriame viename iš jų bus 6 lovos, o kitas – konsultacinis kabinetas. 

Kadangi  jau žinoma, jog leidimas  įrengti geriatrijos dienos centrą bei konsultacinį kabinetą Tarybos bus duotas, lauksime šio prabangaus konkurso pabaigos ir informuosime skaitytojus, kas ir už kiek buvo pirkta. 

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statinių savininkai ir naudotojai, sustiprinkite statinių priežiūrą žiemos sąlygomis

Avatar

Paskelbta

data

Prasidėjus permainingiems orams, kai dienomis temperatūra priartės prie nulio, ant namų stogų formuosis varvekliai ir susidarys pavojingos sniego nuošliaužos. Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius.
Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi organizuoti seniūnijos. Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų nedelsdami pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių: 

1. Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

2. Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

3. Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

4. Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

5. Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

6. Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

7. Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

8. Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Kad būtų išvengta varveklių susiformavimo, reikia:

1. Laiku ir saugiai pašalinti sniegą nuo stogo.

2. Įrengti tinkamą palėpės apšiltinimą, kad namų šiluma nepatektų pro stogo dangą, netirpdytų sniego ir neformuotų varveklių.

3. Įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą – neužšaltų vandens latakai ir nesusiformuotų varvekliai.

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Primename statinių savininkams ir naudotojams, kad būtina sustiprinti statinių priežiūrą žiemos sąlygomis.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, reikia būtinai stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.

Prašome visų atsakingų asmenų už statinių priežiūrą imtis reikalingų priemonių nelaimėms išvengti.

Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

Skaityti daugiau

Skaitomiausi