Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Šilumos kaina didės

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio rajono politikų vardas vėl linksniuojamas sostinėje. Vilniuje reziduojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) liepos 25 dienos posėdyje svarstė „Radviliškio šilumos“ kainos pagrįstumo klausimą. Posėdyje buvo konstatuota, kad 2018 metų gruodžio mėnesį Radviliškio šilumos vartotojams šilumos kaina nustatyta su pažeidimais. Dabar rajono valdžia įpareigota pažeidimus ištaisyti per 30 dienų. Tiesa, tai gali būti neįmanoma – politikai po vasaros atostogų į posėdį rinksis rugpjūčio 29 dieną.

Politikų darbo brokas
Vidurvasaryje susirinkę VERT nariai nagrinėjo, ką šilumininkai ir politikai iš Radviliškio padarė ne taip. Pasirodo, kad 2018 metų pabaigoje buvusioje savivaldybės Taryboje  mero Antano Čepononio vadovaujama valdančioji dauguma nesilaikė teisės aktų – jie Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ vartotojams kainą patvirtino su pažeidimais. Neatsitiktinai buvo vertinamas politikų darbas. Vietos savivaldos įstatymas nurodo, kad šilumos kainas tvirtina pačios savivaldybės, o VERT tik atlieka kontrolę. Situacija labai dviprasmiška – įstatymai reikalauja savivaldos politikus priimti sprendimus, nors, panašu, kad jie neturi reikiamos kompetencijos. Galima pastebėti, kad VERT dvejus metus iš eilės vienašališkai nustato šilumos kainas, nes rajono valdžia net ir po pabaksnojimo nesugeba ištaisyti pažeidimų.

Kaina padidės
Įvertinusi pateiktus duomenis ir kitus svarbius skaičius, VERT nariai pritarė šilumos energijos kainos padidėjimui – nuo 5,00 cnt/kWh iki 5,05 cnt/kWh. Bet ji gerokai mažesnė nei Radviliškio šilumininkų pageidavimu patvirtino rajono politikai. 2018 metų gruodį ji buvo 5,35 cnt/kWh, tad kontrolė iš Vilniaus būtina. Beveik 20 lapų pažymoje įvardijama, kad kaina didės dėl investicijų ir padidėjusio darbo užmokesčio. Nenuostabu, kad šilumos kainai  įtakos turėjo šilumininkų noras keltis atlyginimus. Dokumentuose nurodoma, kad darbo užmokesčio fondas didinamas nuo 450,6 tūkst. eurų iki 484,4 tūkst. eurų. Vilma Smalinskienė, vyriausioji įmonės finansininkė, teigia, kad darbo užmokesčio fondas padidėjo po 2019 metų sausio pirmos dienos. Skamba neįtikinamai, bet ji teigia, kad po mokestinės reformos įmonės išlaidos darbo užmokesčio apmokėjimui yra sumažėjusios. Bet kaip tada darbo užmokestis lemia padidėjusią šilumos energijos kainą? Už finansinius skaičius atsakinga V. Smalinskienė, matyt, gerokai pasiklydo. „Radviliškio šiluma“ 2018 metų gruodžio pradžioje pranešė VERT apie padidėjusį darbo užmokesčio fondą, o pritarimą gavo iš Radviliškio politikų. Iš atsakingų Savivaldybės administracijos specialistų komentarų gauti nepavyko.

Nesuderino investicijų
Šilumos gamintojai kone visas investicijas turi suderinti su VERT. Pažymos 4 puslapyje rašoma, kad direktoriaus Prano Mickaičio šilumininkai nebuvo suderinę 2017 metais atliktų investicijų. Jie prašymą įvertinimui atsiuntė tik šių metų birželį! Ką veikia Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, belieka tik spėlioti. Juk ji vienasmeniškai įgyvendina Savininko teises ir pareigas Savivaldybių UAB’uose ir privalo rūpintis vartotojų gerove. Bet bendrapartiečio vadovaujama įmonė neliečiama, tad nė plaukelis nuo galvos dėl netinkamo vadovavimo nenukris. V. Smalinskienė įrodinėja, kad būtent VERT nesiėmė vertinti investicijų. Reikia užjausti vartotojus, kad per įmonės nesusikalbėjimą su Vilniaus ekspertais, kaina didės. Paprašyta pasakyti, kiek 2 mln. eurų investicija gali turėti įtakos kainai, įmonės vyr. finansininkė pasakė, kad apie 0,3 cnt/ kWh 30 metų laikotarpiui. Tad jei įmonė gamina apie 50 MGW šilumos energijos, tai vartotojams papildomai reikia per metus surinkti apie 150 000 eurų. Per 30 metų tai sudarytų jau 4,5mln. eurų sumą. Šiuo metu Radviliškio rajono savivaldybės Kontrolės komitetas nagrinėja vartotojo skundą dėl įmonės veiksmų. Panašu, kad  turės dar daugiau darbo…
Bus daugiau

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams brangs šiluma

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. vykusiame Tarybos posėdyje be kitų klausimų buvo svarstomas ir klausimas dėl šilumos branginimo Baisogalos bei Pakiršinio gyventojams. Posėdžio metu kilo daug diskusijų – ar būtų galima šilumos kainos nedidinti baisogaliams bei pakiršiniečiams, paieškoti kitų būdų.

UAB „Baisogalos bioenergija“ šiuo metu galioja pirmiems bazinės kainos galiojimo metams perskaičiuota vienanarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 3,34 ct/kWh ir perskaičiuota dvinarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 24,35 Eur/kW per mėnesį. Sprendimo projekte teigiama, kad šilumos kaina didėja dėl sumažėjusio realizuoto šilumos kiekio ir infliacijos, tad naujai apskaičiuota šilumos vienanarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 3,48 ct/kWh, dvinarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 25,33 Eur/kW per mėnesį. Palyginus su bazinėmis šilumos kainomis, šilumos kainos pastoviosios dedamosios didėja: vienanarės kainos – 4,20 proc., dvinarės kainos – 4,02 proc.

Tarybos narių balsavimu buvo nutarta branginti šilumą UAB „Baisogalos bioenergija“ klientams, tai yra Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams.
Situacija paradoksali – šilumos tiekėjai junta infliaciją ir prašo didinti šilumos kainą, o mokesčio mokėtojai, kad ir jausdami infliaciją piniginėse, privalės mokėti už šilumą ženkliai daugiau. Už tai, kad Baisogalos ir Pakiršinio gyventojai gerokai paplonintų savo pinigines mokėdami
daugiau už šilumą, balsavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (konservatoriai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos („valstiečiai“) partijų nariai. Prieš įkainių didinimą balsavo nepartinio visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai.

Kadangi, kaip jūs žinote, partijoms atstovauja Tarybos nariai, tai už šilumos kainos didinimą baisogaliams bei Pakiršinio gyventojams balsavo Tarybos nariai: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas , T. Januševičius, I. Palionienė, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas, K. Dambrauskas, J. Povilaitis, V. Krikščiūnas. Prieš šilumos kainos didinimą balsavo nepartiniai Tarybos nariai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius.
Kiti Tarybos nariai neapsisprendė, ar didinti mokesčius baisogaliečiams bei Pakiršinio gyventojams už šilumą, ar ne.

Apie kitus Tarybos narių sprendimus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Demokratijos pamokos Radviliškio poliklinikoje

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. (ketvirtadienį) VšĮ Radviliškio r. PSPC (poliklinikoje) įvyko darbuotojų susirinkimas. Reikia pridurti, jog jie (susirinkimai) vyksta reguliariai, o esant reikalui sušaukiami skubos tvarka.

Šį kartą dienotvarkėje: atlyginimų padidinimas, galimi priedai suderinti su  Darbo taryba, naujų gydytojų priėmimas. Apsvarstytos žurnalisto Mariaus Aleksiūnio pastabos dėl registratūros darbo, taip pat pietų pertraukos derinimas atsižvelgiant į pacientų srautus. Aštriai svarstytas nepanaudotų atostogų klausimas, eilių į procedūrinį kabinetą mažinimas, teikiant itin sunkiems ligoniams šias paslaugas namuose.

Dėl sudėtingos rajono demografinės padėties (metai iš metų nuosekliai mažėja gyventojų skaičius, daugėja vyresnio amžiaus asmenų), todėl numatoma pakoreguoti medicinos punktų darbą. Ir apie tai, kad poliklinikos remonto darbai bus pradėti tik po naujų metų.
Visi poliklinikos darbuotojai turėjo galimybę nebijodami, kaip kai kuriose sveikatos įstaigose administracijos persekiojimo, išreikšti savo nuomonę, pageidavimus, pateikti dalykinius pasiūlymus.

Pasibaigus susirinkimui, „Radviliškio kraštas“ pakalbino direktoriaus pavaduotoją medicinai Aloyzą Juodį ir paprašė trumpai apibūdinti stipriąsias poliklinikos puses, kurios padėtų išgyventi šiuo sudėtingu laikotarpiu. Pasak A. Juodžio, tai struktūra. Visi reikalingiausi sveikatos priežiūros specialistai sutelkti vienoje vietoje. Yra trys ginekologui, tiek pat chirurgų, 5 odontologai (jų, tikėtina, bus daugiau) ir visi kiti profesionalai, be kurių joks darbas sveikatos priežiūros srityje būtų neįmanomas. Be to, prie struktūros galima priskirti tris ambulatorijas ( Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių) ir med. punktų tinklas, tad  kaimų gyventojai turėtų gerai pagalvoti apie prisirašymą privačiose gydymo įstaigose. Ir štai kodėl. Visų pirma privačios gydymo įstaigos neteikia paslaugų namuose (poliklinika turi transportą ir gydytojai vyksta į iškvietimus pas ligonius). Privačios struktūros neturi nei ambulatorijų, nei med. punktų  ir kaimų gyventojams šios srities paslaugų neteikia. Kadangi Radviliškio poliklinika yra ne pelno siekianti organizacija, visi pinigai už medicinines paslaugas nukreipiami pacientų reikmėm ir nereikia skirti lėšų savininkų dividendams ar panašiems dalykams.
Jei neliktų poliklinikos, būtų uždarytos ambulatorijos, med. punktai, o nemedicininių paslaugų kainos neabejotinai išaugtų ( nemedicininės paslaugos, tai profilaktiniai sveikatos patikrinimai, pažymų išdavimas ir pan.). Tad niekad nederėtų pamiršti, jog pagrindinis privatininkų siekis – pelnas, o ne kokybiškesnis, pigesnis, prieinamesnis gydymas, ypač kaimo vietovėse. Ar supras šias paprastas tiesas gyventojai, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019