Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Brangiai gyventojams kainuosianti mero užgaida

Avatar

Paskelbta

data

Retas pastebėjo, kad prie Aušros aikštėje esančio Savivaldybės pastato arčiausiai esančios automobilių stovėjimo aikštelės atsirado KET ženklas „Rezervuota“. Ir kaip kokia laukuose baidanti paukščius išskėstomis rankomis kaliausė, taip ženklas trisdešimt metrų grasins kiekvienam Savivaldybės ir kitų įstaigų interesantui.

Valdininkai duoda susiprasti – už jūsų, mokesčių mokėtojų, pinigus įrengėme aikšteles, tad, būkite malonūs, ir keliasdešimt ar šimtus metrų kulniuokite iki mūsų durų.
Kaip bebūtų gaila, bet ne tik Radviliškis, o ir dažna Lietuvos savivaldybė, ypač regionuose, tvarkoma išimtinai pagal mero norus ir poreikius. Merui ne tik paskiriamas tarnybinis automobilis, bet jis išsireikalaus ir vietos jam. Maža to, parinkta vieta yra arčiausiai durų. Tuo tarpu neįgaliesiems skirtos pora vietų – keliasdešimt metrų toliau. Ar tinka neva krikščioniškas pažiūras  ginančiam merui taip demonstruoti galią, klausimas tik retorinis. Tačiau gal tai rafinuotas būdas susirinkti iš miestiečių ir svečių rinkliavas už 3 milijonus kainavusią aikštę? Juk dažnoje Europos valstybėje apmokestinti keliai. Kaip ten bebūtų, tačiau nemažai daliai apsižioplinusių vairuotojų teks ploninti pinigines.
Paprašytas paaiškinti situaciją, Radviliškio rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkas Vidmantas Benevičius teigė, kad su jo vadovaujama komisija KET ženklo pastatymo niekas nederino. Radviliškio miesto seniūno pareigas laikinai einanti seniūno pavaduotoja Vigilija Dževečkienė raštiškame atsakyme nurodė, kad tai padaryta rangovo „Panevėžio statybos tresto“ iniciatyva. Esą tai buvo įtraukta į projektą. Eligijos Zoltnerienės atsiųstame paaiškinime nurodyta, kad visas suderinimas atliktas su Šiaulių AVPK kelių policijos tarnyba. Tiesa, nenurodyta, nei kada tai padaryta, nei kokie pareigūnai priėmė sprendimą. Dabar tampa aišku, kodėl mero iniciatyva yra dovanojami automobiliai policijos komisariatui. Panašu, kad savo kišenėje reikia turėti ne tik kišeninį prokurorą, bet ir kitas jėgos struktūras.

Gerą pavyzdį demonstruoja Švedijos savivaldybės, kurios merams net nesuteikia atskiro tarnybinio transporto. Be to, Skandinavijos šalių valdininkai ir politikai nesinaudoja tokiomis privilegijomis, kokios dar gajos buvusiose komunistinio režimo valdomose šalyse. Tad Radviliškio mero sukurtas įvaizdis tik iš išorės gražus, bet vidus perpuvęs. Kaip sakoma, „ne viskas auksas, kas auksu žiba“, o apie žmogų ne iš kalbų, bet iš darbų reikia spręsti. Neseniai išrinkto Ukrainos prezidento pavyzdys turėtų būti pamokantis ir Lietuvoje – jis paprašė valdininkų nekabinti kabinetuose jo portreto. Tad ir Radviliškio rajono gyventojų pasitikėjimą gavęs meras turėtų parodyti gerą gestą – atsisakyti privilegijų. Be to, juk ir gyvena ne per toliausiai nuo darbovietės – vos už poros šimtų metrų.
Tiesa, meras A. Čepononis, kaip visada, nieko nesakė ir nieko neįpareigojo daryti. Ant aikštės trinkelių atsiradę užrašai, identiški mero ir kitų politikų tarnybinių automobilių valstybiniams numeriams, anot atstovės spaudai E. Zoltnerienės, yra tik informacinio pobūdžio horizontalus ženklinimas. Įdomu, kas lauks tų Savivaldybės ir jos administracijos darbuotojų, kurie išdrįs toje vietoje pasistatyti automobilį, kuriam bus duotas leidimas parkuotis privilegijuotoje aikštelėje? Galimi ne tik tokie veiksmai kaip leidimo atėmimas, premijų sumažinimas, krūvio padidinimas ir kiti socialinio spaudimo elementai, kuriais garsėja į tris neformalias dalis – panašias į kastas – suskaidyta administracija.
Kodėl ženklai pastatyti be suderinimo, pažeidžiant LR įstatymus, ir kas dėl to kaltas, skaitykite kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.
Bus daugiau.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019