Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

„Savo vagies“ darbo metodai

Paskelbta

data

Radviliškio plaukimo baseino statybos artėja į pabaigą, tačiau artėjant atidarymo juostelės perkirpimui, jis vis tamsesniais maurais apauga. Gegužės 18 d. neeiliniame Tarybos posėdyje politikams reikės apsispręsti dėl senos „papildomų darbų“ finansavimo istorijos. Dar 2015 m. spalio mėnesį pasirašyta administracijos ir statybos rangovo UAB „Raseinių statyba“ sutartis dėl 125 tūkstančių eurų papildomiems darbams atlikti 2016 m. kovo mėnesį nutraukta, kai „netvirtų pamatų“ istorija buvo paviešinta ir kreiptasi į kompetentingas institucijas. Dabartiniame sprendimo projekte remiamasi kol kas neįsigaliojusia Šiaulių apygardos teismo nutartimi. Ją įvykdant Radviliškio rajono savivaldybė patirs apie 100 tūkstančių eurų išlaidų, iš jų 6  proc. – palūkanos nuo 74 tūkstančių eurų sumos ir beveik 4 tūkstančiai eurų bylinėjimosi ir žyminio mokesčio išlaidų.

Neaiškūs baseino pamatai

Visa „papildomų darbų“ istorija prasidėjo nuo baseino statybų pradžios. Nors rangovas nurodė sudėtingas hidrologines ir geologines sąlygas dėl būtinybės papildomiems statybos darbams, tačiau po pareiškimo STT ir Viešųjų pirkimų tarnybai „geranoriškai“ sutiko nutraukti papildomų darbų sutartį. Kad ištaisytų skaičiavimo klaidą, kuri buvo vos keturių kubinių metrų betono dydžio. Tiek administracija, tiek pats rangovas vis „pamiršta“ pasakyti, kad tie darbai jau buvo atlikti iki sutarties pasirašymo. Tai konstatavo Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri savo išvadoje teigė, jog buvo  imituotas pirkimas ir pati sutartis sudaryta pažeidus skaidrumo principą, nes papildomi polių įrengimo darbai buvo atlikti 2015 m. birželio mėn. antroje pusėje, o sutartį dėl jų atlikimo abi pusės pasirašė 2015 m. spalį. Nei vienas suinteresuotas asmuo nei patvirtina, nei paneigia iškeltą versiją: ar nebuvo išankstinio „slapto“ susitarimo tarp rajono aukščiausios valdžios ir rangovo dėl galimo paties plaukimo baseino projekto keitimo. Tik kartą pusę lūpų vicemeras K. Augulis yra užsiminęs, kad kitoks projektas net nebūtų gavęs „palaiminimo“ iš tuometinės socialdemokratų Vyriausybės. Žinant buvusiųjų valdžioje socdemų taikytą praktiką „skirti“ kiekvienam Seimo nariui po tam tikrą biudžeto lėšų „limitą“ savo apygardoms, suprantamas mero ir vicemero susirūpinimas gauti pritarimą kad ir apipešiotai, bet vis tik riebiai „žąsiai“.

Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių

Visoje šioje istorijoje didžiausių neaiškumų kelia realus papildomas smėlio – žvyro kiekis. Kai papildomo betono kiekio netikslumai apsiribojo vos keliolika kubinių metrų ir tai galėjo papildomai kainuoti iki 20 tūkstančių eurų, tai smėlio – žvyro kiekis viršijo net 3200 kubinių metrų. Kada buvo spėta iškasti durpinį sluoksnį ir privežti būtino mišinio, lieka neaišku, nes jau antri metai eina nuo statybos pradžios, bet šalia statomo plaukimo baseino gyvenantieji tikrai būtų pastebėję virtines sunkiasvorių, zujančių pirmyn – atgal. Viešųjų pirkimų tarnybos specialistai, vertindami pagrindinę ir papildomų darbų atlikimo sutartis, vietoje tikrino faktus. Jei dėl papildomo betono egzistavimo fakto nebuvo labai abejojama, tai dėl papildomo smėlio-žvyro kiekio net ekspertas negalėjo pasisakyti. Statybos objekto darbų žurnale atskirai nėra išskirta, kur atvežtas pagrindinis, o kur papildomas smėlis. Galima būtų įtarti, kad pelkė, ant kurios pastatytas Radviliškis, prarijo daugiau kaip 3 tūkstančius metrinių kubų smėlio – žvyro pasluoksnio nepalikdama pėdsakų. Kaip mituose ir sakmėse apie nuskendusias bažnyčias. Tik skirtingai nuo pasakų, už pradingusius be pėdsakų teks susimokėti iš rajono biudžeto, o kad taip ir nuspręs politikai, beveik neabejojama. O mero susirgimas vienai savaitei po dviejų dienų trukusios Burbiškio „Tulpių žydėjimo šventės“ tampa patogiu dėsningumu, nes į nepatogius klausimus atsakoma: „Aš nekaltas, Taryba priėmė tokį sprendimą“.

Naudojamasi  teismu

Turėdamas jau kelerių metų teisminės patirties, kaltinamasis Radviliškio rajono meras A. Čepononis remiasi teismų autoritetu, kai tik jų priimami sprendimai kokiu nors būdu yra palankūs tik jo interesams. O vienas iš jų yra, kad nebūtų apgauti verslininkai, tai yra statybų bendrovė, su kuria tikriausiai buvo susitarta iš anksto dėl papildomų darbų ir jų apmokėjimo. Suprantamas ir logiškas statybininkų reikalavimas: juk užsakovo kaprizus ir įgeidžius pildant turi būti mokama iš užsakovo kišenės. Statybininkai pateikė ieškinį teismui dėl 74 tūkstančių eurų skolos apmokėjimo. Pagal teismui pateiktus dokumentus, tai net 50 tūkstančių eurų mažiau nei planavo išleisti Radviliškio rajono aukščiausieji vadovai. Klausimas, kam buvo skirti tie likę 50 tūkstančių eurų, lieka labai labai atviras: gal dviejų direktoriaus pavaduotojų etatų darbo užmokesčio fondui, o gal kokiai nedidelei pirkelei prie ežero? Ar tai tik patvirtina Seimo nario P. Urbšio išsakytą nuomonę dėl savo „vagies“ išrinkimo į merus, paliekama vertinti skaitytojams. Bet teismas visiškai nesigilino, kodėl Viešųjų pirkimų tarnyboje viešai skelbiama 125 tūkstančių eurų su PVM suma, o savivaldybė pateikė 125 tūkstančių eurų su dar beveik 22 tūkstančių eurų PVM galutine suma. Pasirodo, kad net ir be FNTT pagalbos tikriausiai pavyko užkardyti ir galimą PVM grobstymą.

Visiškai neginama savivaldybės pozicija

Radviliškio rajono savivaldybės pozicija teisme „ginė“ juristas A. Matuzevičius. Nežinia, ar akivaizdus nekompetencijos demonstravimas, ar liepimas iš „viršaus“, bet pagrindinis argumentas teismui, kad už papildomus darbus savivaldybė neapmoka, nes … neturi finansavimo!!! Netgi sutiko, kad pelkė „prarijo“ visą privežtą smėlį su žvyru, o perfrazavus, kad darbai atlikti, bet turėdama banko sąskaitoje per 3 mln. eurų, savivaldybė neturi lėšų apmokėti už darbus!? Dėl lėšų „bado“ aplinkybė gali būti lengvai paneigta, kai pasižiūri į numatytų viešųjų pirkimų 2017 m. planą, kur nurodoma, kad Burbiškio dvarui bus skirta apie 350 tūkstančių eurų, Baisogalos PSPC remontui apie 500 tūkstančių eurų, Eibariškių parko tvarkymui beveik 600 tūkstančių, Aukštelkų seniūnijoje pastato rekonstrukcijai – 666 tūkstančiai eurų, Radviliškio kultūros namams – net 1 150 000 eurų! O paskutine „vinimi“ į sąžiningą ir atsakingą savivaldybės interesų ginimo karstą būtų tai, kad teismui net nebuvo pateikta 2016 m. spalio mėn. Viešųjų pirkimų tarnybos išvada, kurioje juodu ant balto išdėstyta, jog pirkimas tebuvo imituotas siekiant jį įteisinti ir nėra tvirtų ir neginčijamų įrodymų dėl papildomo smėlio-žvyro egzistavimo fakto. To negali patvirtinti net pats Užsakovo paskirtas valdininkas – Statybos skyriaus vedėjas G. Vičas. Tiesa, plaukimo baseino techninę priežiūrą atlieka  kaltinamasis korupcijos skandale K. Čiūdaras. Šis mero bendrapartietis kitoje byloje pripažino kaltę dėl suklastotų įvykdytų darbų atlikimo aktų. Šiandien bet kuriam akylesniam stebėtojui net nelieka abejonių, kodėl šioje byloje nebuvo teismui pateikta minėta išvada kaip įrodymas. Akivaizdu, kad rajonui vadovaujantis ir neturintis politinės atsakomybės meras A. Čepononis jau pereina į aukštesnį lygį ir tiesiogiai nusišalina nuo kiekvieno blogo sprendimo pasekmių. Kad tik atrodytų „šventas“ ir nesusitepęs prieš rinkėjus. Besivaikydamas garbės ir šlovės, jis gali užkliūti už baseino pamatinio akmens ir paskęsti toje pačioje pelkėje, kur pradingo ir smėlis su žvyru… Bet šiandien pelenės vaidmenį puikiausiai atlieka rajono Tarybos „klapčiukai“, kuriems atitenka visa kritika dėl blogų sprendimų. Jų bandymai bet kokiu būdu įsiteikti vietiniam cariukui, palengvina išrinktam savam „vagiui“ nusikratyti bet kokios atsakomybės. Juk jis tiesiai į televizijos kameras išdėstė poziciją, kad asmeniškai nusprendė neginti savivaldybės interesų dėl kelių milijonų eurų padarytos žalos „Gairelitos“ gaisro atveju. Tai keliasdešimt tūkstančių kairėn ar dešinėn – jam   mažmožis.

 

Marius Aleksiūnas

 

 

REKLAMA
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

10 svarbiausių daiginimo taisyklių

Paskelbta

data

Skelbia

Įvairių augalų daiginimas bus gerokai sklandesnis ir efektyvesnis, jei laikysitės svarbiausių daiginimo taisyklių. Nors dauguma jų atrodo labai elementarios, tačiau nesilaikant svarbiausių taisyklių sėklos gali taip ir nesudygti… Kad taip nenutiktų, pasinaudokite naudingais patarimais, kurie garantuos kur kas didesnį pasisekimą.

Pasirūpinkite tinkama daiginimo terpe

Pirmiausia vertėtų pasirūpinti, kad sėklos būtų daiginamos tam tinkamoje terpėje. Puikiu pasirinkimu gali būti specialios sėklų daigyklos, kurios gali būti labai įvairios. Pačios paprasčiausios yra plastikinės daigyklos, kurios nereikalauja didelių investicijų. Kai kurios plastikinės daigyklos taip pat turi ir plastikinius skaidrius dangtelius, kurie padeda palaikyti optimalią drėgmę ir tinkamą temperatūrą. Taip pat gali praversti ir elektrinės šildomos daigyklos arba daigyklos su lempomis: tokie įrenginiai puikiai tinka prieskoninių žolelių auginimui, lepių augalų daiginimui, ir t.t. Nors tokios daigyklos kainuoja brangiau, tačiau jos gali užtikrinti gerokai paprastesnį sėklų daiginimą net ir tada, kai dienos yra trumpos ir tamsios.

Daigyklas papildykite durpėmis

Durpės gali užtikrinti greitesnį ir efektyvesnį sėklų dygimą, todėl rekomenduojama kiekvieną daigyklos skylutę pripildyti durpėmis. Kai tai atliksite, durpes apipurkškite vandeniu, o prieš sodinimą durpes švelniai sulyginkite.

Atsargiai sėkite sėklas

Jei sėklas bersite tiesiai iš pakelio, tikėtina, kad sėklų paprasčiausiai „padauginsite“. Kad taip nenutiktų, sėklas sėkite pirštais – pasirūpinkite, kad jos būtų beriamos rekomenduojamu atstumu.

Sėklas užberkite durpėmis

Kai sėklos jau bus pasėtos, jas užberkite nedideliu durpių sluoksniu (durpių sluoksnis turi priklausyti nuo sėklų storio).

Apipurkškite vandeniu

Pasėtoms sėkloms reikia gauti pakankamai drėgmės, todėl viršutinį durpių sluoksnį apipurkškite vandeniu ir uždenkite skaidriu dangteliu.

Parinkite tinkamą vietą

Nors daigyklos dažniausiai yra laikomos ant palangių, tačiau tai ne visada yra pati tinkamiausia vieta. Sėklos sudygs greičiau, jei daigyklas laikysite tokioje vietoje, kur yra pakankamai šviesu, ir augalai gali mėgautis saulės spinduliais (žinoma, vertėtų vengti tiesioginių saulės spindulių). Jei ant palangės yra pernelyg vėsu, tokiu atveju gelbsti šildomos daigyklos, kurios garantuoja spartesnį sėklų dygimą.

Pasirūpinkite ventiliacija

Kai sėklos jau bus sudygusios, atverkite ant dangtelių esančias ventiliacijos angas. Šiuo laikotarpiu reikalingas drėgmės kiekis turi būti mažesnis nei anksčiau.

Praretinkite daigus

Ne visi daigai bus pakankamai tvirti, be to, kai kurie jų bus sudygę per tankiai. Nors kartais yra vengiama juos praretinti, tačiau nėra jokio reikalo taip elgtis. Išraukite silpnesnius daigus ir praretinkite per tankiai sudygusius daigus, nes tik tuomet daigai išaugs pakankamai tvirti.

Laiku persodinkite

Kai daigai jau bus šiek tiek ūgtelėję, juos turėsite persodinti į atskirus vazonėlius ar į didesnes daigyklas. Puikiu pasirinkimu gali būti ekologiški, greitai suyrantys vazonėliai, kurių gamybos metu nėra naudojamas plastikas. Rinkdamiesi tokius vazonėlius prisidėsite prie aplinkos tausojimo.

Neskubėkite sodinukų išnešti į lauką

Paaugusiems daigams dar reikia šiek tiek užsigrūdinti, ir tik tuomet jie gali būti sodinami lauke. Jauni augalai yra labai jautrūs šalčiui, todėl visada svarbu stebėti oro temperatūrą lauke, ir tik tada, kuomet orai yra pakankamai šilti, paūgėjusius daigus galite persodinti į daržą ar šiltnamį.

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Žiemą pamiršta terasa gali tapti mėgiamu daiktų sandėliuku arba širdžiai miela vieta

Paskelbta

data

Skelbia

Jei butas turi balkoną arba terasą, lauko erdvės įrengimas yra vienodai svarbus. Šiuo atveju erdvę sukuria baldai, o komfortą – įvairios dekoratyvinės ir funkcionalios detalės. Taigi, ko ieškoti, kad galėtumėte mėgautis laiku gryname ore?

Klausimai, kuriuos užduokite sau prieš imdamiesi konkrečių veiksmų:

1. Koks yra turimos erdvės dydis: ar tai mažas balkonas daugiabutyje, ar erdvi terasa gyvenamajame name? 

2. Kaip norite naudoti šią lauko erdvę ir kokie čia veiklos planai? 

3. Kaip dažnai leidžiate laiką su svečiais balkone ar terasoje? Kiek žmonių susirenka kartu? 

4. Koks vaizdas iš balkono ar terasos? Ar matomi praeiviai? Gal maskavimo elementas yra susijęs, jei nenorite, kad jus matytų? 

5. Į kurią pusę nukreipta jūsų lauko erdvė? 

Atsakę į klausimus galėsite žinoti, kokios terasos ar balkono jums reikia ir tuomet bus lengviau orientuotis būtent kokios terasos gamyba Jus domina.

Kalbant apie stilių, siūlomas sprendimas atspindi gyvenamojo namo projektavimo tęstinumą, tačiau taip pat svarbu išlaikyti harmoniją su pastato fasadu

 Renkantis baldus svarbu atkreipti dėmesį, kad juos tiesiogiai paveiks tiesioginiai saulės spinduliai, lietus, šalta žiema ar kiti aplinkos veiksniai. Todėl rekomenduojama ne tik atkreipti dėmesį į stilių, bet ir į gaminių kokybę. Lauko ir vidaus erdvių sujungimas. Perėjimą iš vidaus į terasą ar balkoną skiria dideli, žemę siekiantys langai, kuriuos galėsite ir norėsite plačiai atverti? Tokiu atveju abejose erdvėse pasistenkite sukurti stilistinį vientisumą. Tai įgyvendinti nesudėtinga lauko baldus ir dekorą derinant su esančiais viduje tiek spalviškai, tiek dizaino prasmėmis: rinkitės tų pačių ar kontrastingų atspalvių, raštų, tekstūrų bei audinių tekstilinius elementus, aksesuarus, planuokite atsikartojančius apšvietimo sprendimus. Toks griežtos ribos tarp lauko ir vidaus ištrynimas šiandien – itin populiarus.

Planuodami įrengti nedidelius balkonus, pagalvokite apie kompaktiškus ir daugiafunkcinius baldų sprendimus

Tuo pačiu metu nebijokite lanksčiau tikrinti turimos vietos. Ne visus baldų elementus reikia dėti ant grindų: gali tekti sujungti sulankstomą stalą prie balkono turėklų, supamąją kėdę prie lubų, o svetainės zoną ar lentyną – prie sienos. Įrengiant nedidelį balkoną, rekomenduojama pirmiausia pastatyti reikalingiausius baldus, o praėjimą laikyti patogiai. Jei norite komforto, geriausia jį kurti ne su daugybe didesnių elementų, o su tekstilės aksesuarais, mažais staliukais, lentynų dekoracijomis, lempučių girliandomis ar kabančiais augalais. Jei įrenginėjate erdvią terasą, joje galite planuoti ne tik svarbiausius baldus, bet ir atskiras funkcines zonas, išpildomas joms skirtais baldiniais elementais. Drąsiai juos derinkite su kitais akcentais – išskirtinio dizaino skulptūromis, vešlia augmenija, maisto gaminimo įranga. Vis dėlto, norint išlaikyti erdvės ir jos elementų proporciją, baldus rekomenduojama rinktis masyvesnius: taip sukursite harmoningą, išpildytą vaizdą.

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi