Socialiniai tinklai

Aktualijos

Rugsėjo mėnesio darbai darže

Avatar

Paskelbta

data

SĖJIMAS

Mėnesio pradžioje šiltesnėje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje, dar galite pasisėti špinatus. Orams atvėsus, juos uždenkite agroplėvele. Špinatai gerai žiemoja paaugę – su 2-3 lapeliais. Juos sėkite 2 cm. gylyje 6-8 cm. atstumais. Atstumai tarp eilučių – 15-20 cm. Prieš užšąlant špinatus mulčiuokite durpėmis ar pridenkite eglišakėmis.

Mėnesio pradžioje dar galite sėti krapus. 20 g žalių lapelių yra tiek vitamino C, kiek per dieną reikia suaugusiam žmogui. Krapai nebijo vėstančių orų. Labai gerai auga. Sėklos dygsta ilgai: sausu oru tai gali trukti net dvi savaites. Tris paras pamirkytos vandenyje (kasdien kelis kartus keičiant vandenį) sudygs per kelias dienas. Po to beliks purenti žemę ir laistyti, jei bus sausa.

DERLIUS

Prieš prasidedant šalnoms nuimame jautrias joms daržoves: pomidorus, agurkus, dumplainius, ankštpipirius, aguročius, cukinijas, moliūgus, patisonus.

Moliūgai, cukinijos, patisonai, aguročiai nuo virkščių ne raunami, o nupjaunami su 2–3 cm koteliu. Šios daržovės gerai išsilaiko kambario temperatūroje. Plonesne odele, jaunesnės vartojamos pirmiausia.
Nuskiname visus pomidorų vaisius. Jie baigs prinokti laikomi.

Agurkus skiname ir mažesnius, nes visi tinka laikymui žiemą – rauginimui, marinavimui.

Didesnės šalnos pakanda ir bulvienojus, todėl juos nupjauname ir kasame bulves. Pradėjusios pūti bulvės netinka nei sėklai, nei maistui.
Mokslininkai teigia, kad tinkamiausias laikas kasti bulves – nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 15 d.Bulves geriausia laikyti nešiltame rūsyje. Jeigu rūsiuose žiemą sausa ir šilta, bulves galima laikyti kaupuose, tranšėjose arba specialiai įrengtose duobėse. Rūsiuose geriausiai laikyti į dėžes supiltas bulves. Taip laikomos bulvės nepūva. Kaupuose, tranšėjose ar duobėse laikomos bulvės pilamos nestoru sluoksniu.

Nukastų bulvių iškart į sandėlius nepilkime. Palaikykime jas 12-15 dienų aukštesnėje temperatūroje. Tuomet užgyja kasant padarytos žaizdos, gumbai pasiruošia ramybės periodui.

Mėnesio pabaigoje pradedame kasti morkas, burokėlius, ir kitas šakniavaisines daržoves.

Burokėlius reikia nuimti nelaukiant stipresnių šalnų, nes iš dirvos kyšantys šakniavaisiai gali apšalti.

Morkos atsparios šalnoms, nes jų šakniavaisiai giliai dirvoje. Be to, vėliau nukastos morkos ilgiau išliks sultingos.

Beje, morkose gerokai sumažės nitratų, jei likus 2-3 dienoms iki derliaus nuėmimo daržo šakėmis ar kastuvu truputį kilstelėsime, bet neiškasime šių daržovių.

Blogai, kai morkos ir burokėliai nukasami šiltu oru ir laikomi 10-15 laipsnių temperatūroje. Taip laikomos daržovės greit apvysta.

Pradėję formuoti galvutes, žiediniai kopūstai iškasami ir baigiami auginti inspektuose arba šiltnamiuose.

Nešildomus šiltnamius tvarkome ir ruošiame žiemai. Nuimame susidėvėjusią plėvelę, atskiriame sveikus gabalus, kuriuos dar galima

panaudoti.Šildomuose šiltnamiuose dar galima auginti pomidorus, žalumynines daržoves.

Nuimdami šakniavaisines daržoves, atrenkame tipingus tai veislei, gražiausius ir sveikiausius, neperdidelius šakniavaisius ir laikome juos pasodams.

Atrenkame sėkloms gražesnius agurkus, pomidorus ir kitas vaisines daržoves.

Kaskite krienų šaknis.

Prieskonių lysvėje pjaunamos gelsvės, mėtos, raudonėliai, mairūnai, dašiai.

PRIEŽIŪRA

Porai rugsėjį dar auga. Jei jie nėra labai vešlūs, verta kas savaitę dar patręšti 0,2 proc. (20 g/10 l vandens) kokių nors kompleksinių trąšų tirpalu.
Kai pradeda gelsti rabarbarų lapai, laikas juos persodinti ir dauginti. Geriausiai tinka 2-4 metų rabarbarų šaknys, supjaustytos 3-4 cm gabalais. Kiekviena dalis turi turėti po 1-2 pumpurus. Iškastų šaknų ilgai negalima laikyti ore, sodinkite taip, kad šaknų pumpurai būtų 1-2 cm žemiau dirvos paviršiaus.

Kad žiemą turėtumėte šviežių petražolių, rugsėjo mėnesį sodinkite jas į vazonus. Tinka daržo ar smėlinga komposto žemė. Iki šalčių laikykite lauke arba inspektuose.

Mėnesio viduryje pasodinkite česnakų skilteles.
Nuėmę daržovių derlių, perkasame ar suariame žemę.
Pieš tai išrauname piktžoles, kad neišplatintumėm jų sėklomis.
Perkasdami arimą tręšiame organinėmis ir mineralinėmis kalio bei fosforo trąšomis. Mėšlu iš rudens tręšiame kopūstams, agurkams, bulvėms skirtą žemę po 40-80 kg/10 m2.

Jeigu dirva yra rūgšti ar vidutinio rūgštumo, galime ją kalkinti prieš apariant.

Nuėmus derlių, likusią laisvą daržo plotą galima užsėti rugiais. Pavasarį apkasti jie ne tik praturtins dirvą maisto medžiagomis, bet ir apvalys ją nuo ligų.

Surenkame vijoklinių pupelių atramas, pomidorų kuoliukus, padedame jas kitam sezonui.

Perkasame kompostą.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ar milijoninės vertės vamzdžių keitimas didins šilumos kainą?

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 1 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje nemažai nepatogių klausimų sulaukė UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis. Tarybos narių bei radviliškiečių akį patraukė įspūdingi skaičiai „Radviliškio šilumos“ ataskaitoje už  2020 metus – šiluminių trasų keitimas kainuos apie 2 milijonus eurų.

Ar ne per brangus projektas?

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius suabejojo, ar ne per brangiai bus keičiamos antžeminės šilumos trasos į požemines – ataskaitoje parašyta, jog 1444,52 metro magistralinių šilumos tiekimo tinklų pakeitimo kaina – apie 2 milijonus eurų. Kadangi „Radviliškio šilumos“ vadovas P. Mickaitis dar nebuvo prisijungęs prie posėdžio, šios bendrovės specialistė į klausimą atsakyti nesugebėjo.

Visos investicijos gula ant vartotojų pečių…

Klausimų „Radviliškio šilumos“ direktoriui turėjo ir prie Tarybos posėdžio prisijungęs radviliškietis. „Ar šiluminių trasų pakeitimo investicija neguls ant vartotojų pečių – kiek trasų buvo keičiama, tiek didėjo šilumos kaina – beje, Radviliškyje šildymo kaina didėja septynerius metus iš eilės. Kodėl dėl nežinomų priežasčių didėja ir šilumos kiekis, ateinantis į namą, nors ir administratorius, ir šilumininkai teigia nieko nereguliuojantys?“ – klausė gyventojas.

Beje, savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad gyventojai žiemą pastebėjo ryškų šilumos padidėjimą nakties metu.

Šiluma jau metus nebrangsta…

Prie Tarybos posėdžio prisijungęs „Radviliškio šilumos“ vadovas atsakė į Tarybos nariams bei gyventojams kylančius klausimus. Pasak  P. Mickaičio, šiluminių trasų keitimas kainavo ne 2 milijonus eurų, o tik  milijoną su trupučiu (koks tas truputis, direktorius neįvardijo). „Sąmatinė  projekto vertė buvo 2 mln. eurų, tačiau konkurse dalyvavo 10  įmonių ir suma pamažėjo“,- sakė P. Mickaitis. Šiuo metu keičiami paskutiniai antžeminių šiluminių trasų metrai iš buvusių 25 kilometrų.

„Radviliškio šilumos“ vadovas visus labai nustebino tikindamas, jog  šiluma nebrangsta jau nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio. „Šilumos pastovioji dalis 2,98  nesikeičia, o brangsta kintamoji dalis dėl kuro  kainos“,- sakė P. Mickaitis. Keistokas paaiškinimas – nors šią žiemą biržoje kuras ir buvo atpigęs, radviliškiečiai  šilumos atpigimą vargu, ar pajuto…

Pjauną šaką, ant kurios sėdi?

Buvo aptartas ir daugiabučių namų  renovacijos klausimas. Gyventojų nuomone,  Radviliškio rajone daugiabučių namų renovacija vyksta labai vangiai, nes renovacijos administratorius – „Radviliškio šiluma“. Kaip žinia, renovacijos paskirtis – taupyti šilumos energiją daugiabučiuose namuose, tad  galimai „Radviliškio šiluma“ ir nenori pjauti šakos, ant kurios sėdi – juk taupant šilumą sumažės ir šios įmonės pajamos.

Tačiau P. Mickaitis patikino, kad taip tikrai nėra ir renovacijos rūpesčius  jis su džiaugsmu atiduotų  kitam administratoriui: „Mes pradėjome administruoti daugiabučių renovaciją, nes turėjome specialistų ir jų nereikėjo papildomai samdyti – taip buvo sutaupytos biudžeto lėšos“.

Tik įdomu, nuo kada konservatoriai pradėjo rūpintis biudžeto ar gyventojų lėšų taupymu? Radviliškiečių nuomone,  jeigu galimai nuo renovacijos projekto nieko „nenubyrėtų“, vargu, ar „Radviliškio šilumos“ vadovai  jo  imtųsi – juk šio proceso metu tenka nuolat išklausyti nepatenkintų gyventojų skundų dėl renovacijos darbų  bei didelių kainų.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Informacija apie COVID-19 Radviliškio rajone: sergamumo statistika, skaičiai ir ribojama švietimo įstaigų veikla

Avatar

Paskelbta

data

Nauji atvejai – 2 (7 dienų vidurkis – 4), sergančiųjų – 63, pasveikusiųjų – 2 224, nauji atvejai per 14 d. 100 tūkst. gyventojų – 173,5. Naujų atvejų pokytis (per savaitę) – -12,1 proc. Mirtys nuo COVID-19 – 32, iš viso su Covid-19 diagnoze – 88.

Radviliškio rajone šiuo metu aktualūs protrūkiai fiksuojami vienoje transporto įmonėje, vienoje siuvimo įmonėje, Radviliškio kelių tarnyboje, Radviliškio lopšelyje-darželyje „Eglutė“, kiti susirgimai fiksuojami šeimose.

Nuo 2020 metų rugsėjo 21 d. iki šiol Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte ištirta 4 799 mėginių dėl COVID-19 ligos, iš jų 1 292 – teigiami, tame pačiame punkte nuo kovo 9 d. vykdomi profilaktiniai tyrimai greitaisiais antikūnų testais, ištirti 325 mėginiai, vienu atveju mėginys buvo teigiamas.

Radviliškio rajono švietimo įstaigose – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Informuojame, kad, siekiant taikyti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimą mažinančias priemones, infekcijų plitimą ribojantis režimas įvestas šiose Radviliškio rajono švietimo įstaigose:

 • nuo 2021 m. kovo 31 d. iki 2021 m. balandžio 6 d. – Radviliškio Vaižganto progimnazijos 4a ir 4c klasėse.
 • nuo 2021 m. kovo 30 d. iki 2021 m. balandžio 9 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ grupėje „Želmenėliai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki 2021 m. balandžio 11 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Kregždutė“ grupėje „Kačiukai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 6 d. iki 2021 m. balandžio 13 d. – Radviliškio r. Palonų daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo grupėje „Pelėdžiukai“.

Nurodytu laikotarpiu ugdymas kontaktiniu būdu nurodytose įstaigų klasėse ar grupėse sustabdomas, jis organizuojamas nuotoliniu ugdymo proceso organizavimo būdu, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais.

Vakcinavimas ir testavimas – būdai sustabdyti pandemiją

Kviečiame visus, nerimaujančius, kad su jais nesusisiekta dėl skiepijimosi, susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Kviečiame naudotis mobiliojo punkto teikiama galimybe išsitirti antikūnus ir atskirų grupių asmenis, kuriems rekomenduojama testuotis dėl vykdomos veiklos, intensyviau registruotis antikūnų testui telefonu 1808 arba internetu 1808.lt arba kreiptis į savo polikliniką ir užtikrinti savo ir savo klientų saugumą. Tyrimai atliekami Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte (Radmės g. 1, Radviliškyje) arba jūsų poliklinikoje. Šiuo metu testuotis nemokamai kviečiami kontaktiniu būdu dirbantys:

 • asmens sveikatos priežiūros darbuotojai;
 • socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai;
 • ugdymo įstaigų darbuotojai;
 • psichologai, psichoterapeutai;
 • vaistinių darbuotojai;
 • muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai;
 • profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai;
 • valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse;
 • audinių ūkių darbuotojai;
 • vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.;
 • institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę;
 • prokuratūrų, teismų, notarų biurų darbuotojai, antstoliai ir jų darbuotojai.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi