Rajono valdantieji nusprendė drastiškai didinti mokestį už šiukšles

Birželio 23 dieną Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje vyko arši  politikų diskusija dėl vietinės rinkliavos didinimo už komunalinių atliekų surinkimą.

Kaip „žaliųjų“ partijos meras Vytautas Simelis pasidžiaugė, kad  Lietuva  švarėja, nebereikia kiemuose stovėti su šiukšlių kibiriukais, atsirado konteinerių aikštelės, o teritoriniai atliekų surinkimo centrai tiesiog būtini. Tik meras nepaminėjo, kad šių centrų išlaikymas gula ant gyventojų pečių.

Tarybos posėdyje politikams buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriame numatyta šiukšlių išvežimą pabranginti kone trečdaliu.

Pinigai taškomi, o didesnius mokesčius mokės gyventojai

Kad nuolatinio kainų kėlimo kamuojamiems gyventojams nebūtų padidintas komunalinių atliekų rinkliavos mokestis, aštriai pasisakė nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius: „Šiandien nesidžiaugiu kaip meras, kad planuojama didinti komunalinių atliekų surinkimo mokestį. Šiuo sprendimu norime apmokestinti net sodų bendrijų savininkus, kuriems neteikiama komunalinių atliekų surinkimo paslauga. „Paplentės“ sodininkų apmokestinimo problema jau buvo ne kartą iškelta, administracijos direktorė žadėjo į ją atsižvelgti, bet iki šiol nieko nepadaryta. ŠRATC prarado 4 mln. eurų dėl „Snoro“ banko griūties ir ši suma guls ant vartotojų pečių. Kairių sąvartyne įvyko afera ir ŠRATC vėl prarado 1 mln. 800 tūkst. eurų, kuriuos taip pat turės sumokėti gyventojai per vietinę rinkliavą.

Metų pradžioje už komunalinių atliekų surinkimą yra 450 tūkst. gyventojų skolų, ir kai kurios, pasak  Atliekų tvarkymo centro atstovų, yra beviltiškos. Tad, kaip matome, sumos įspūdingos, pinigai taškomi į dešinę ir į kairę, o šias ŠRATC skolas turės sumokėti rajono gyventojai. Tokio sprendimo projekto negaliu palaikyti. Tik galiu padėkoti administracijai, kad iš noro padidinti mokesčius 80 procentų už papildomų konteinerių išvežimų liko tik 40 procentų“.

Kolegai pritarė ir „darbietė“ Zita Žvikienė: „Komiteto metu buvo išsakyti motyvai, kodėl reikia kelti komunalinių atliekų rinkliavos mokestį. Vienas iš jų – kituose regionuose šis mokestis jau buvo padidintas, o ŠRATC rinkliavos kainų dar nekėlė. ŠRATC  buvusieji vadovai  pridarė daug neteisingų administracinių veiksmų, tai dabar patirti nuostoliai guls ant gyventojų pečių, nes juos reikia kompensuoti. Nepalaikau šio sprendimo projekto, nes tai neteisinga“.

Tarybos posėdžio metu pasisakė ir vyriausias Tarybos narys Jonas Povilaitis. „Nenorėčiau kelti to mokesčio. Jeigu nekelti kainų – pasakykit, ką daryti. Iš kur paimsim pinigus ir kaip suvesim galus? Atsisakom ŠRATC-o paslaugų, darom savo ar ką?“,- iš kolegų konstruktyvių pasiūlymų reikalavo „valstietis“. Šis „valstiečio“ pasiūlymas nustebino Tarybos narius, nes prieš kelias minutes Tarybos narys G. Lipnevičius aiškiai nurodė priežastis, kaip švaistomi pinigai į kairę ir į dešinę, o išsprendus administravimo problemas būtų galima nedidinti mokesčių ir toliau.

ŠRATC dirba mūsų labui?

„ŠRATC-as – tai mes. O čia yra tik samdyta administracija. Jie dirbantys mūsų labui, o ŠRATC-ą sudarom mes – visos savivaldybės. Mes esam akcininkai to darinio. Ir mes turime prisiimti atsakomybę dėl Kairių sąvartyno, tačiau negalime prisiimti atsakomybės dėl „Snoro“ banko bankroto. Kiek žinau, ŠRATC administracija deda pastangas, kad šią atsakomybę prisiimtų valstybė“ – už didesnes kainas politikus ragino balsuoti meras V. Simelis.

Labai abejotina, ar ŠRATC dirba savo akcininkų labui, klastodamas dokumentus, kaip Kairių sąvartyno atveju, o visas savo administravimo klaidas permesdama ant rinkliavos mokėtojų pečių.

Nuo šiol už šiukšles reikės mokėti žymiai brangiau

Už tai, kad būtų padidintas komunalinių atliekų rinkliavos mokestis, balsavo meras, konservatoriai ir „valstiečiai“, prieš balsavo nepartiniai Tarybos nariai, „darbiečiai“ ir socialdemokratai.

Dėl tokios konservatorių ir „valstiečių“ kartu su mero V. Simelio  „malonės“ nuo šiol Radviliškio rajono gyventojai už šiukšlių išvežimą mokės beveik trečdaliu brangiau.

Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje galioja dvinarė vietinė rinkliava, kurią sudaro pastovioji ir kintamoji įmokos dalys. Pastovioji dalis skirta komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administravimo sąnaudoms padengti. Kintamoji įmokos dalis priklauso nuo suteikiamų paslaugų, daugiabučių ir individualių namų gyventojams ji taikoma skirtingai.

Pastovioji įmokos dalis nuo šiol bus vienoda visiems rajono gyventojams – ir sieks 21 eurą per metus (iki tol reikėjo mokėti 16,80 euro).

Kiekvienam daugiabučiame name savo gyvenamąją vietą deklaravusiam gyventojui taikoma kintamoji įmokos dalis dabar padidės iki 9 eurų per metus (iki šiol ji siekė 7,20 euro).

Taigi kiekvienas rajono gyventojas, per metus turės sumokėti 30 eurų (iki šiol ši kaina buvo 24 eurai). Jeigu būste deklaruota daugiau gyventojų, ši suma dauginama iš gyventojų skaičiaus.

Jeigu konteineriai bus ištuštinami dažniau, reikės mokėti dar daugiau. 

Rinkliavos mokestis dar gali didėti

Rinkliavos mokestis netolimoje ateityje gali dar padidėti – savo paslaugas nori branginti atliekų vežėjai. „Pagal įstatymą visos atliekų tvarkymo sąnaudos padengiamos per vietinę rinkliavą. Kiekvienas sąnaudų pasikeitimas lemia ir būsimas rinkliavos kainas. Didelę dalį rinkliavos kainos sudaro paslaugų teikėjai, kurie yra nuo ŠRATC nepriklausomi, mes neturime įtakos jų kainoms, išskyrus tiek, ką jie mums pasiūlo skelbiant konkursą. Visa energetinė kainų kaita taip pat neigiamai atsiliepia reikiamoms surinkti lėšoms“,- sakė Tarybos posėdyje apsilankęs ŠRATC aptarnavimo vadovas Mantas Tamošiūnas.

Pagal savivaldybės administracijos, vadovaujamos konservatorės J. Margaitienės, sprendimo projektą, sodininkams ir toliau reikės mokėti mokesčius už nesuteiktas paslaugas, nes mokėdami mokesčius „už orą“ jie prisideda prie ŠRATC išlaikymo per solidarumo principą.

Nors Lietuvoje pradėjus rūšiuoti atliekas buvo viešai žadama, jog gyventojams atpigs šiukšlių išvežimas, nes regioniniai atliekų centrai išrūšiuotas atliekas galės parduoti antrinių žaliavų supirkėjams ir taip užsidirbti papildomų pajamų, tačiau realybėje atliekų išvežimas ne tik neatpigo, bet ir nuolat brangsta. 

Šventei išsinuomojo prabangius Chaimo Frenkelio rūmus

Paradoksalu tai, jog dieną prieš rajono politikų sprendimą padidinti kainas už šiukšlių išvežimą Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras iškilmingai paminėjo savo įkūrimo 20-metį. Sunkia finansine padėtimi besiskundžiantys šiukšlyno valdytojai neapsiribojo kukliu paminėjimu savo įstaigoje, tačiau šventei išsinuomojo Šiauliuose esančius prabangius Chaimo Frenkelio rūmus.

Šventėje dalyvavo ir rajono meras V. Simelis.  
Oficialia konferencija prasidėjęs šiukšlyno valdytojų jubiliejus vėliau tęsėsi sveikinimais, kuriuos vainikavo simboliškai žalio špinatų ir serbentų skonio torto pjaustymas ir svečių sudainuotas „Ilgiausių metų“.

Į šventę suvažiavusiems aplinkinių rajonų merams ir kitiems ponams palinksminti buvo pasamdyti teatro „Kitas kampas“ aktoriai, kurie pristatė savo pasirodymą atliekų tvarkymo tematika.

Iš viešųjų ryšių specialistės pavyko išpešti tik tiek, kad šiukšlių tematika vaidinusiems aktoriams buvo „suplota“ 1600 eurų suma, o kiek mokesčių mokėtojų lėšų „skurstantys“ atliekų tvarkytojai ištratino šventei, skaitytojus informuosime vėliau – šiuo metu visas kainas žinanti specialistė atostogauja.
Beje, ŠRATC pinigus taško ne tik šventėms, bet ir savireklamai, o už viską turi sumokėti gyventojai.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
12
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Related Posts