Radviliškio rajono savivaldybė, vadovaujama mero Kazimiero Račkauskio, pastaraisiais metais vis dažniau linksniuojama ne dėl proveržių ar inovatyvių sprendimų, bet dėl itin dosnaus lėšų naudojimo. Iš vienos pusės padidinę mokesčius už darželius, atliekų tvarkymą ir išvežimą, valstybinės žemės nuomos mokestį, kita ranka rajono valdantieji, su meru priešakyje, išlaidauja įvairiems poilsinių objektų projektams, o jiems planuojamos sumos viršija milijonus. Vienas iš ryškiausių to pavyzdžių – Burbiškio dvaro sodybos infrastruktūros projektas, kurio biudžetas išpūstas tiek, kad viršija milijoną eurų.
Pats meras K. Račkauskis ir dvaro teritorijos remonto darbus propaguojantys Tarybos nariai paskutinio Tarybos posėdžio metu teigė, kad projektas „Burbiškio dvaro sodybos pritaikymas lankymui“ yra esą būtinas infrastruktūrai gerinti. Dėl reikalingumo niekas nesiginčijo tačiau, įsigilinus į planuojamus darbus, aiškėja, kad išlaidos vien dvaro teritorijoje esančios aikštelės remonto darbams yra itin didelės.
Kas bus daroma už milijoną eurų?
Vienas pagrindinių planuojamo projekto objektų – automobilių stovėjimo aikštelės, kurios neva turėtų pagerinti lankytojų pasiekiamumą ir patogumą. Pirmoji aikštelė, kurios plotas siekia 1525 kv. metrus, bus skirta 45 lengvųjų automobilių vietoms su sustiprinta žolės danga. Darbų metu numatoma ne tik įrengti automobilių stovėjimo vietas, bet ir atidengti bei restauruoti senuosius kalvės pamatus, kas esą suteiks papildomos istorinės vertės. Antroji, kur kas didesnė aikštelė, užims net 5474 kv. metrus – čia suplanuota įrengti 118 vietų lengviesiems automobiliams ir 12 vietų autobusams. Šioje aikštelėje taip pat numatyta naudoti tiek sustiprintą žolės dangą, tiek trinkeles.
Be stovėjimo aikštelių, planuojamas ir kelio, vedančio į dvaro teritoriją, atnaujinimas – asfaltas bus atnaujintas 1550 kvadratinių metrų plote. Tačiau kol kas neaišku, ar į šią kainą įskaičiuoti ir kelkraščiai, drenažo ar apšvietimo darbai, kas dažnai būna papildomai įkainojama. Visa aikštelių ir kelio atnaujinimo darbų vertė, pagal pirminį skaičiavimą, turėtų siekti apie 513 tūkstančių eurų.
Kitas ambicingas ir daug klausimų keliantis projekto elementas – medinės pavėsinės (altanos) atkūrimas, kuriai numatyta skirti net 80 200 eurų. Pavėsinė bus atkuriama remiantis istorine ikonografine medžiaga ir archeologiniais tyrimais.
Tuo tarpu bendra planuojama projekto kaina – 1,3 milijono eurų – gali tapti rimta našta rajono biudžetui. Kokie bus finansavimo šaltiniai, redakcijai kol kas nėra tiksliai žinoma.
Prabanga pavelde – ar švaistymas?
Medinės pavėsinės atkūrimas už 80 tūkstančių eurų skamba kaip itin dosnus žingsnis, kuris nėra nei gyvenamosios, nei komercinės paskirties. Už šią sumą galima pastatyti mažą gyvenamąjį namą. Tačiau, pasak projekto rengėjų, pavėsinė bus atkuriama „pagal ikonografinę medžiagą“ su profiliuotais gegnių galais, skiedrų stogu, pjaustytomis tvorelėmis ir net dviem skirtingais laiptų tipais.
Šis detalus ir brangus „autentiškumo“ siekis verčia klausti – ar tai išties būtina, ar tik pretekstas paslėpti neproporcingai išpūstas sąnaudas?
Kritika Taryboje: išlaidų pagrįstumas kelia abejonių
Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje Burbiškio dvaro parko infrastruktūros tvarkymo projektas sukėlė ne tik diskusijas, bet ir atvirą kritiką iš opozicijos pusės. Tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius, nevyniodamas žodžių į vatą, pareiškė, kad Burbiškio dvaro projektas pasižymi „akivaizdžiu išlaidavimu“, kurį, jo teigimu, įgyvendina dabartinė rajono valdžia.
Pasak G. Lipnevičiaus, oficialiai deklaruojama projekto vertė – 1 milijonas 300 tūkstančių eurų – yra gerokai išpūsta, palyginus su realiais sąnaudų skaičiavimais. Jis pateikė savo paskaičiavimus, kuriuose aiškiai matyti esminis skirtumas: viso aikštelių ir kelio atnaujinimo plotas sudaro 8549 kv. metrus, kurių įrengimas net su PVM, skaičiuojant po 60 eurų už kvadratinį metrą, turėtų kainuoti 512 940 eurų. Pridėjus pavėsinės atkūrimo darbų kainą – 80 200 eurų, bendra suma turėtų siekti maždaug 593 140 eurų. Tai reiškia, kad likusi apie 700 tūkstančių eurų suma nėra pagrįsta jokia konkrečia darbų ar medžiagų sąmata. „Skirtumas gaunasi antra tiek. O jūs dar planuojate papildomai skirti lėšų!“ – posėdžio metu piktinosi Tarybos narys.
G. Lipnevičius priminė, kad tai ne pirmas atvejis, kai Radviliškio savivaldybė, anot jo, drastiškai permoka už viešuosius pirkimus. Jis pateikė dar kelis pavyzdžius: „Baisogalos stadiono projektas mokesčių mokėtojams kainuoja milijonu eurų brangiau nei panašūs objektai kitur. Burbiškio stovėjimo aikštelių ir gatvės remontas – 700 tūkstančių eurų daugiau. O kur dar milijoninis Radviliškio ligoninės priimamojo remontas?“
Baigdamas pasisakymą G. Lipnevičius kreipėsi tiesiogiai į merą: „Mere, klausimas tik vienas jums – ar nesuplyš kostiumo kišenės nuo sunkaus darbo?“ Ši replika tapo savotišku simboliniu klausimu apie atsakomybės stoką ir didėjantį atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių ir realios veiklos.
Atsakymas į G. Lipnevičiaus kritiką meras K. Račkauskis Tarybos posėdžio metu teigė, kad, jo manymu, projekto kaina yra pagrįsta ir gerai apskaičiuota ir nesutiko su G. Lipnevičiaus pateiktu vertinimu dėl projekto kainos pagrįstumo. „Radviliškio krašto“ redakcija kreipėsi į merą, prašydama paaiškinti situaciją. Iki straipsniui pasiekiant spaudą, nebuvo sulaukta mero K. Račkauskio atsakymo. Gavę jį publikuosime kitame savaitraščio numeryje.
Pabaigai – politinė atsakomybė
Viešai, Tarybos posėdžio metu buvo paviešinti itin dideli valdančiųjų pinigų įsisavinimai, bet Meras K. Račkauskis kol kas nesiima viešai paaiškinti, kodėl Burbiškio infrastruktūros atnaujinimas staiga išsipūtė iki daugiau nei milijono eurų. O klausimų – daugiau nei atsakymų. Ar šie projektai derinami su bendruomenėmis? Kur atliekama nepriklausoma sąnaudų analizė? Burbiškio projektas – galimas dar vienas simbolis to, kas negerai su viešuoju valdymu: netrūksta ambicijų, bet stinga atsakomybės. O kai už visas išlaidavimo klaidas moka mokesčių mokėtojai – brangiai moka visa bendruomenė.
Emilija Laukagalytė


