Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Dėl politikės „užgaidos“ apkartęs gyvenimas

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio apylinkių seniūnijos Mankiškių kaimo pakraštyje dvi šeimos gyvena įtampos, nerimo bei tarpusavio ginčų sąlygomis. Į kelerių metų nesutarimus įtrauktos savivaldybės ir valstybinės institucijos. Juoda katė perbėgo dėl kelio, kuriuo naudotis turėtų visi bendrai.

Tačiau viena ginčo pusė turi stiprų užnugarį – rajono Tarybos narę V. Janulaitienę ir jos bendrapartiečius socialdemokratus. Nenuostabu, kad ir kelio ženklas, draudžiantis eismą, bei savadarbis užtvaras ant servitutinio kelio atsiranda prie politikės sodybos ribų, taip apsunkindamas tolėliau, kitoje sodyboje, gyvenančiųjų gyvenimą. Visi beveik jau 70 metų turinčios moters ir jos sūnaus skundai dėl kaimynų savivaliavimo atsiremia kaip į sieną ir lieka rajono valdininkų neišgirsti.

Konflikto užuomazgos

Prieš trejus metus, kai numirė politikės V. Janulaitienės garbaus amžiaus uošviai, jai, kaip marčiai, atiteko sodyba Mankiškių kaime. Pati politikė ten nepanoro gyventi, tačiau ir palikimo tikriausiai nenorėjo prarasti. Gyvenimo sąlygos ten nėra pačios geriausios, o sodybos atokumas, primenantis beveik Sibiro glūdumas, irgi netraukia prie civilizacijos patogumų įpratusio žmogaus. Tad ji nusprendė sodyboje leisti gyventi savo broliui Zenonui S. ir jo gyvenimo draugei. Bet politikės giminaičiai, nespėję gerai apšilti kojų, ėmėsi daryti tvarką. Pagal savo turimą supratimą. O ar tai nepažeidžia šalia gyvenančių kaimynų Danguolės ir jos sūnaus (redakcijai žinomos pavardės) interesų, nelabai juos domina.

Užtveriamas kelias, bet neužkertama savivalė

Naujakurių nesutarimai su senbuviais išsirutuliojo į tai, kad arčiau gyvenantys politikės giminaičiai sugalvojo užtverti kelią, einantį per V. Janulaitienės sklypą. Iš pradžių tik kuolus šalia kelio įkalė. Paskui pasidarė savadarbį užtvarą, liaudyje šlagbaumu vadinamą. Juo dar 2016 m. pavasarį visai užtvėrė servitutinį kelią neturėdami kaimynų sutikimo, nors jiems patiems sklypas ir sodyba net nepriklauso. Tad nutarė senbuviai su tokiais „pokštais“ nesitaikstyti ir parašė pareiškimą dėl galimo savavaldžiavimo. Policija 2016 m. balandžio mėn., surašiusi protokolą, jį tolimesniam nagrinėjimui persiuntė tuometinei veikusiai administracinei komisijai prie Radviliškio savivaldybės. Jai vadovavo politikės V. Janulaitienės bendrapartietis „bičiulis“ K. Augulis. O rajono vicemeras K. Augulis iš tos partijos, kuriai svarbus žmogus. Ne bet kuris, o tik „svarbus“. Ir tik tas, kurio paramos kartais prireikia priimant sprendimus Taryboje.

„Bičiuliai“ stipriai padeda

Policijos protokole aiškiai įvardijama, kad politikės V. Janulaitienės brolio Zenono veiksmuose yra savavaldžiavimo požymių. Tačiau įsikiša pati politikė bei paprašo atidėti šio galimo nusižengimo nagrinėjimą! Jos motyvas – ji pateikė prašymą savivaldybės Saugaus eismo komisijai dėl draudžiamojo ženklo įrengimo. Ir tarsi burtų lazdele pamojavus, K. Augulio vadovaujama administracinė komisija šio atvejo nebenagrinėja. Ar komisija turėtų vadovautis teisėtumo ir visų lygybės prieš įstatymus principais, ar asmeniniais politikų suinteresuotumais įtakoti vienaip ar kitaip priimamus sprendimus, spręsti kiekvienam, tačiau kam realiai sodyboje negyvenančiam asmeniui rašyti prašymus dėl draudžiamo ženklo įrengimo, tampa nebesuprantama. Dar daugiau. Saugaus eismo komisija savo posėdyje 2016 birželio mėn., išklausiusi tik politikę ir patį vicemerą K. Augulį, nusprendė ne tik patenkinti jos prašymą dėl draudžiamo ženklo „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“, bet ir leisti užtverti servitutinį kelią be visų juo besinaudojančiųjų pritarimo. Be to, padėjo „tašką“ ir visai nutraukė administracinę bylą dėl savavaldžiavimo prieš politikės brolį Zenoną. Šiuo metu, jausdamas stiprų užnugarį, Zenonas su gyvenimo drauge servitutinį kelią blokuoja tarp dviejų kuolų ištiesta grandine.

Policija bejėgė, o teismai baudžia

Remdamasis tokiu jau nebeveikiančios administracinės komisijos sprendimu, socdemės brolis Zenonas dar šią vasarą kreipėsi su pareiškimu į policiją dėl galimo turto sugadinimo. Sugadintu turtu jis įvardino nuverstą medinį kuolą. Policija surašė protokolą ir persiuntė nagrinėti Radviliškio rajono apylinkės teismui. Šis nepasikuklino ir patikėjo Zenono versija, kad senolės Danguolės sūnus, pravažiuodamas tarnybiniu mikroautobusu, nuversdamas kuolą padarė 2 eurų turtinę žalą. Ir skyrė net 40 eurų baudą. Net nekreipė dėmesio į pačių policijos pareigūnų surinktą bylos medžiagą, kad pats Zenonas tuos kuolus įkalė vos 2,5 metro atstumu. Galiojantis Civilinis kodeksas nustato ne mažesnį kaip 4 metrų privalomą atstumą. Taip pat šio teisės akto ketvirtojoje knygoje aiškiai reglamentuojama servituto savininko pareiga nepažeisti kitų asmenų teisių. Ar siauresniu atstumu nepriklausančioje valdoje įkalti medinius kuolus ir taip gadinti kitų automobilius yra mažesnė nuodėmė, teismas nepasisakė. Pasijautęs nebaudžiamu, Zenonas pradėjo fiziškai užsipulti kaimyną. Todėl į vis labiau aršesnį tarpusavio konfliktą įtraukiama ir policija, kurios pareigūnams tenka šiuo metu nagrinėti dar vieną pareiškimą dėl fizinio asmens užpuolimo.

Saugaus eismo komisija kaltės prisiimti nenori

Paprašytas pakomentuoti šią situaciją, dabartinis Saugaus eismo komisijos pirmininkas administracijos Juridinio skyriaus vyr. specialistas V. Benevičius, atsakingas už civilinę saugą, nesiryžo to daryti. Tačiau patvirtino, kad, jei stovi ženklas, jis ten yra teisėtai. Su visomis teigiamomis ir neigiamomis pasekmėmis. Dėl leidimo teisėtumo užtverti servitutinį kelią, jei tam prieštarauja tuo keliu kiti besinaudojantys asmenys, jis nei patvirtino, nei paneigė, bet pridūrė, jog tai nėra komisijos kompetencija. Peržvelgus praeitų metų komisijos protokolą, randama, kad komisijos darbe pasisakė ir … mero pavaduotojas K. Augulis. Nebūdamas suinteresuotu asmeniu bei komisijos nariu, jis tikriausiai piktnaudžiaudamas savo statusu išreiškė tokią poziciją: „Problema seniai žinoma ir neišspręsta. Prašau komisijos leisti įrengti užtvarą“. Iš komisijos narių niekas neprieštaravo galimam neteisėtam pritarimui, nors juristas A. Matuzevičius iš karto informavo, jog turėtų būti abipusis sutarimas kelio užtvarui.

Pati socialdemokratų politikė V. Janulaitienė patvirtino aplinkybes, kad jai priklausančioje sodyboje gyvena jos brolis su drauge, tačiau atsisakė komentuoti susidariusią situaciją.

Vis tik akivaizdu, kad partijos „bičiulių“ įsikišimas padarė „meškos“ paslaugą ne tik pačiam Saugaus eismo komisijos prestižui, bet ir apkrovė papildomu darbu policiją, valstybines įstaigas, turinčias nagrinėti begalę abiejų pusių pareiškimų. O kur dar paties politikės brolio Zenono galimas nuolatinis KET pažeidimas važiuojant pro taip pageidaujamą draudžiamą ženklą į jos seseriai priklausančią sodybą, kurioje nėra net registruotas.

Savaitraščio „Radviliškio krašto“ redakcija kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės administracija su prašymu pateikti informaciją su „keistais“ servitutinio kelio blokavimo sprendimais bei paviešinti tuos „gudručius“, kurie pritarė servitutinio kelio blokavimui bei išdavė leidimą ženklui, kuris draudžia pravažiuoti transporto priemonėms – informacija iki šiol negauta. Kurie socialdemokratų bei kitų partijų atstovai prikišo nagus prie viešo kelio uždarymo, tuo ženkliai apsunkindami garbaus amžiaus kaimynės gyvenimą (negali atvažiuoti giminaičiai, nepažeidžiant kelių taisyklių negalima parsivežti net malkų, greideris negali žiemą nuvalyti sniego), skaitykite kitame „Radviliškio krašto“ numeryje.
Bus daugiau

Marius Aleksiūnas

2 Comments

2 Comments

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi