Socialiniai tinklai

Aktualijos

Rajono biudžetas – valstybinė paslaptis?

Avatar

Paskelbta

data

Atsitiktinai sausio 3d. užsuku į savivaldybę. Naujų metų pradžia, valdininkai antra diena darbe, tad sakau, užsuksiu. Juk pernai buvau. Užsukęs žiūriu – ogi meras A. Čepononis sėdi mažojoj salėj. Per patį vidurį už apvalaus didelio stalo. Kartu su juo ten ir valdininkai, tai iš karto įdomu pasidarė, ką šį kartą rajono galingieji sprendžia. Pasirodo, biudžetą. Ką gi, aš bandau įlįsti, juk knieti paskelbti rajono bendruomenei, kam ir kiek „nukris“, kas gaus mažiau, o kam daugiau teks. Bet iš karto susidūriau su neįveikiama kliūtimi: vicemero K. Augulio nemenku stotu ir galingai atkišta krūtine. Nesistumdysiu su juo – mūsų skirtingos svorio kategorijos. O jis juk dar ir leidimą šautuvui turi, nors į bebrus nepataiko dažniau nei pataiko. Jei vis tik pataikytų į mane, galvoje netelpa, kokias kančias patirti reikėtų, tad su tokiu, žinai, menki šposai. Iš aukšto į mane žiūrėdamas ir greitakalbe berdamas žodžius kaip koks naktinio „topless” baro apsauginis iškošia per dantis: kas tu toks, ko nori, ką čia veiki, ko visur kaišai nosį? Nesvarbu, kad žurnalistas, svarbu – vadas ramiai pinigėlius skaičiuoti gali. Rodau jam pažymėjimą, bet anas nesiteikia net pažiūrėti į tą pusę. Gal bijo išsiduoti, kad skaityti nemoka? Teismui tinka, o tam – ne. Jis dar sako – duok darbo sutartį. Taip, taip. Darbo sutartį. Kokiam idiotui į galvą gali šauti mintis, kad kelių lapų sutartį aš visur su savimi tampausi. Bet tam ne tik šovė, bet ir garsiai paklausė. Gerai, kad medicininės kortelės neužsiprašė..
Bet meras A. Čepononis niekuo dėtas. Rajono vadovas tik akytes ramiausiai varto ir sako: „Vyrai, baikit, prie ko čia aš? Aš policijos nekviečiau.” Žinoma, jis ten, mažojoje salėje, taip pat tik visiškai atsitiktinai atsidūrė. Gal pro šalį ėjo ir užėjo, kur biudžetas svarstomas. Matyt, su savimi visada ir darbo sutartį nešiojasi, tad parodyti galėjo, kai apsauginiu bukaprotis dirba.
Policijai atvykus, vicemeras K. Augulis tik šast ir staiga iš foje pradingo. Į tą pačią salę, šalia mero,  atsitiktinai ten atsiradusio, susirangė. Supratęs, kad prisivirė košės daugiau nei gali išsrėbti pats, tas iš partijos „Svarbiausiai – žmogus“ dėjo į krūmus. Oi, ne į krūmus, o į salę ir iškart šalia to, kuris „ne prie ko“.
Toliau – dar smagiau. K. Augulis pabijojo net veidelį savo rodyti, kai policijos pareigūnai aiškinosi, kas galima, o kas vis tik ne. Vargsta policija, o gerokai įmitusį paršioką primenantis net nebeišlenda. Tad paslauga už paslaugą jau Arnoldas atsilyginti turėjo. „Melas“  galėtų būti jo antras vardas, nes taip klaidinti pareigūnus galėtų tik visiškas kvailelis. Sako, uždaras posėdis, bet pats veržte veržiasi ten, nors nepriklauso. Gaila, liaudis tikriausiai po tokių valdžios vyrų pakištų kiaulysčių nesupras, kad net ne Savivaldybės komitetuose, net ne Taryba ir visų rajono rinkėjų išrinkti Tarybos nariai sprendžia, kas gaus pinigų, o kam – nebeliks. Tai sprendžia tik tas, kuris visai „ne prie ko“. Žinoma, nesinori nei merui A. Čepononiui, nei vicemerui K. Auguliui išleisti džino iš maišo. Juk paskleisti nemalonią žinią, kad vienai mokyklai dar teks gerokai palaukti stadiono, nors ten ne tik vaikai kojas nusilaužti gali, bet ir velnias sprandą nusisuktų. Kad ligoninei naujos įrangos reikia, nes ligoniai laukia nesulaukia procedūrų valdiškoje įstaigoje. Kad seniūnijoms reikia lėšų keliams prižiūrėti, nes automobiliai tai ne guminiai ir lūžta tikrai dažniau nei rajono mero ir vicemero išlaikomi už mokesčių mokėtojų pinigėlius. Visa tai gali smarkiai atsirūgti per rinkimus. Taip ilgai puoselėtam įvaizdžiui išleisti tūkstančiai mokesčių mokėtojų eurų, o ne laiku ir ne vietoje pasirodęs „žurnaliūga“ – šnai per reitingus  Oi, kaip jam nesinori pokyčių. Antanui per daug pokyčių jau tada, kai po 2 kadencijų vicemerą nauju pakeisti reikia, o jei dar valdžios vadelės iš rankų bus perimtos…
Vėliau paprašius pateikti informaciją, kiek įstaigos yra pateikusios prašymus ir kokiai pinigų sumai, meras A. Čepononis atrašė, kad pirmiausiai viską padarys pats, o su biudžeto projektu bus galima susipažinti viešai. Kai bus pateiktas svarstymams. Jo pavaduotojas K. Augulis, demonstravo amnezijos požymius, nes nieko nebeatsiminė ir teigė įsivaizduojantis, jog tai galėjo būti provokacija, susijusi su rinkimais.
Laukite tęsinio.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vaistai ir saulė – ką reikėtų žinoti?

Avatar

Paskelbta

data

Vis labiau šylant orams ir dažniau mėgaujantis vasaros saule, kai kuriuos vaistus vertėtų vartoti ypač atsargiai ir atsakingai, mat galima sąveika tarp vaisto sudėtyje esančios veikliosios medžiagos ir saulės spindulių bei karščio. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai atkreipia dėmesį, kad tokiu atveju vaistai gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Ką derėtų žinoti?

Būtina, kad visi vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų VVKT. Kiekvienas pranešimas yra labai svarbus, mat padeda gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisideda prie saugaus jų vartojimo.

Kalbant apie vaistų ir saulės sąveiką, ji gali turėti trejopas pasekmes.

Fototoksinės reakcijos

Ko gero, tai – dažniausiai pasitaikančios reakcijos. Jas išprovokuoti gali bet kokia farmacinė vaisto forma: tiek geriama tabletė, piliulė ar kapsulė, tiek injekcija, tiek išoriškai vartojamas tepalas. Fototoksinė reakcija į vaistą dažniausiai pasireiškia pirmosiomis valandomis arba dienomis pabuvus saulėje – oda parausta, peršti, patinsta, ją gali dilgčioti, išmarginti dėmės, taip pat odoje gali susidaryti skausmingų pūslių ar gilesnių nudegimų. Paprastai taip sureaguoja nuo saulės nepridengtos kūno vietos: veido, kaklo, rankų oda. Pasitaiko net tokių atvejų, kad odos pažeidimai išlieka ar yra jaučiami daug metų, net nustojus vartoti vaistą.

Fotoalerginės reakcijos

Kai saulės spinduliuotė per įvairias organizme esančias fermentų sistemas šiek tiek pakeičia vartojamo vaisto struktūrą, žmogų gali ištikti fotoalerginė reakcija: odą išberia, ją nemaloniai niežti, gali atsirasti ryškiai raudonų dėmių, pleiskanų. Taip nutinka dėl to, kad imuninė sistema pasikeitusį vaistą pradeda „suprasti“ kaip svetimkūnį ir ima su juo kovoti. Fotoalerginės reakcijos, vartojant tam tikrus vaistus, paprastai pasireiškia ne iškart – į pakitusią vaisto struktūrą imunitetas sureaguoja vėliau, po antrojo ar kitų kartų pabuvimo saulėje. O rezultatas, t. y., bėrimai gali būti matomi bet kurioje kūno vietoje, net tose, kurios neturėjo tiesioginio sąlyčio su saule, mat fotoalergija yra sisteminio pobūdžio bėda. Daugiausia fotoalerginių reakcijų sukelia išoriškai tepami vaistai.

Egzema

Saulė, sąveikaudama su kai kuriais vaistais, taip pat gali sukelti ir egzemą. Tai rečiau pasitaikanti nepageidaujama reakcija, būdingesnė tiems asmenims, kurie jau yra sirgę egzema, mat tokių žmonių oda apskritai yra gerokai jautresnė karščiui, UV spinduliams, prakaitui. Odą, pasireiškus egzemai, ima niežėti, ji išsausėja, pleiskanoja, jos paviršių gali nusėti pūslės su skaidriu skysčiu.

Kokie vaistai „nedraugauja“ su saule?

– Kai kurie antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas su trimetoprimu, doksiciklinas, tetraciklinas.

– Aknei gydyti skirtas vaistas isotretinoinas bei išoriškai vartojamas benzoilo peroksidas.

– Kai kurie antimaliariniai vaistai, tokie kaip chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas.

– Kai kurie vaistai nuo depresijos ar žoliniai preparatai nuo depresijos, pavyzdžiui, jonažolė.

– Kai kurie geriamieji kontraceptikai.

– Diuretikai, tokie kaip  hidrochlorotiazidas, chlorthalidonas, chlorotiazidas, furosemidas ir triamterenas.

– Antihistamininiai vaistai, tokie kaip cetirizinas, difenhidraminas, loratadinas, prometazinas, ciproheptadinas.

– Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys preparatai, tokie kaip simvastatinas, atorvastatinas, lovastatinas, pravastatinas.

– Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.

– Vaistai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, pavyzdžiui, diltiazemas.

– Benzokainas.

– Vaistai glikemijai reguliuoti, tokie kaip glipizidas, gliburidas.

– Kai kurie neuroleptikai, tokie kaip chlorpromazinas, flupenazinas.

– Vaistai nuo aritmijų, tokie kaip amjodaronas.

– Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip flucitozinas, griseofulvinas, vorikanozolas.

Kaip saugiai vartoti vaistus ir išvengti neigiamo saulės poveikio?

Jei vasarą visgi tenka vartoti vaistų, o gydytojas ar vaistininkas nepabrėžė vaistų vartojimo būdo arba žmogui pasimiršo pateikta informacija, prieš vartojant vaistus, būtina perskaityti pakuotės lapelį. Visa informacija, kaip vartoti vaistą, yra pateikta pakuotės lapelio 3-me skyrelyje  ir tų rekomendacijų būtina paisyti.

Tuo tarpu informacija apie galimą šalutinį poveikį yra surašyta pakuotės lapelio 4-ame skyrelyje.

Pakuotės lapelis yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat jį galima rasti VVKT interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o pavyzdžiui,  tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. 

Vartojant vaistus, kurie gali sukelti fotoalerginių ar fototoksinių reakcijų, patariama vengti būti saulės atokaitoje (būtina rinktis pavėsį), nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalą, vilkėti natūralaus pluošto ir kuo daugiau kūno dengiančius drabužius, reguliariai naudoti specialią kosmetiką su plataus spektro (UVA, UVB) saulės filtrais.

Jei pakuotės lapelyje nėra įspėjimo apie galimą šalutinį poveikį, tačiau pacientas, vartodamas vaistus, visgi jį patyrė, apie tai būtina informuoti VVKT. Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Jokiu būdu nereikėtų savarankiškai liautis vartoti vaistų ar juos keisti kitais – dėl to reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Daugiau informacijos:

Aistė Tautvydienė

Atstovė spaudai

Vyriausiasis specialistas

tel. +370 608 10849,

el. p. aistetautvydiene@vvkt.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių nuoširdumas įkvepia naujiems iššūkiams

Avatar

Paskelbta

data

Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno tragedija sukrėtė daugelį žmonių ir inspiravo jų empatiją policijos bendruomenei, kasdien tarnyboje susiduriančiai su neprognozuojamu elgesiu, kurio pasekmės nenuspėjamos. Per pastarąsias dienas Šiaulių apskrities policijos pareigūnai patyrė žmonių pasitikėjimo ir nuoširdumo apraiškų, kurios jaudina ir  įkvepia jėgų naujiems iššūkiams atlaikyti.

Po tragiškų įvykių Mažeikiuose Šiauliuose buvo mobilizuojamos policijos pareigūnų pajėgos vykti į įvykio vietą. Pietiniame Šiaulių mikrorajone gyvenantis vyriausiasis patrulis Darijus Malyševas, po naktinės pamainos nespėjęs numigti, taip pat buvo iškviestas į Patrulių rinktinės dislokacijos vietą Purienų g. esančiame Šiaulių AVPK pastate. Tokiais atvejais pareigūnų operatyvumas turi būti maksimalus. Minutės bėgo, o  autobusų stotelėje mindžiukuojantis pareigūnas autobuso vis nesulaukė. Netoliese stovėjo taksi, tačiau pareigūnas su savimi grynųjų pinigų neturėjo, tik banko mokėjimo kortelę, o ja už taksi paslaugas neatsiskaitysi. Matydamas, kad išeities nėra, Darijus  žengė prie taksi vairuotojo ir papasakojo, kokioje situacijoje atsidūrė. Vairuotojas tik pasakė, kad girdėjęs apie įvykį Mažeikiuose, ir  nedvejodamas pareigūnui liepė sėsti į automobilį. Darijus operatyviai atsirado pareigūnų mobilizacijos vietoje ir kartu su kitais išvyko padėti  Mažeikių kolegoms. Kai vakare, atlikęs pareigą, jis paskambino taksi vairuotojui, norėdamas atiduoti skolą už suteiktą paslaugą, vairuotojas atlygio atsisakė ir palinkėjo gero vakaro. Tačiau Darijus jautėsi skolingas. Ne vien pinigais. Jautėsi skolingas už supratingumą bei pasitikėjimą. Kitą dieną jis susirado jam pagelbėjusį vairuotoją Žydrūną Vaičiulį ir policijos vardu padėkojo jam už pilietiškumą ir pažinčiai prisiminti įteikė arbatos puodelį su policijos atributika bei didžiulį šokoladą.

Žuvusio Mažeikių pareigūno laidotuvių dieną jo kolegas Šiauliuose sujaudino dar vienas eilinio piliečio poelgis. Į Purienų g. esantį policijos pastatą atėjo Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Ukrainos pilietis Maksimas. Priėjęs prie informacinio langelio, jis ištraukė iš piniginės 100 eurų ir padavė čia esančiai darbuotojai.

  • „Žinau apie nelaimę Mažeikiuose. Perduokit šiuos pinigus žuvusiojo šeimai. Mano sūnūs – tokio pat amžiaus kaip jis. Viską suprantu ir užjaučiu, nes gimtinėje turiu draugų, policijos pareigūnų.

Nepaprašė net pinigų gavimo kvito.Toks pasitikėjimas labai sujaudino Šiaulių apskrities policijos pareigūnus. Nepažįstamojo paaukoti pinigai jau iškeliavo žuvusiojo šeimai ir artimiausiu metu ją pasieks.

Toks nuoširdumas ir pasitikėjimas, kurį parodo žmonės kritiniais atvejais, įkvepia policijos bendruomenę naujiems iššūkiams.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019