Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariai – turtuoliai ar skurdžiai?

Daugelis žmonių net nenutuokia, kiek uždirba jų savivaldybėje dirbantys Tarybos nariai. Gal Tarybos nario alga yra tokia pati kaip mero ar Seimo nario? 

Įprastai tarybos narys atlyginimą gauną už dalyvavimą komitetų, tarybos posėdžiuose, už pasiruošimą posėdžiams. Tarybos nariai tikrai neuždirba tiek pat, kiek rajono meras, kuris, beje, irgi išrinktas tiesiogiai kaip ir visi likę Tarybos nariai. Dar daugiau – jeigu kokia nors įmonė mokėtų atlyginimus taip, kaip Radviliškio savivaldybėje, merui neužtektų atlyginimo baudoms mokėti.

Tarybos nario atlyginimas Radviliškyje – paslaptis

Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad Tarybos nario atlyginimas apskaičiuojamas pagal skelbiamą VMDU dydį atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka. Atlyginimo už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas dydį nustato savivaldybės taryba. Lietuvoje yra savivaldybių, kurios Tarybos nariams apmoka algas iki 60 valandų darbą per mėnesį. Neretai pati Taryba sprendžia, kelias darbo valandas per mėnesį reikia apmokėti.

Lyg ir būtų logiška, jei tarybos nario darbo užmokestis būtų tiesiogiai susietas su savivaldybės mero darbo užmokesčiu, nes tiek meras, tiek ir tarybos nariai yra išrinkti tiesiogiai. Tokiu atveju tarybos narys kiekvieną mėnesį gautų fiksuotą darbo užmokestį, kuris siektų, pavyzdžiui, 10 proc. nuo mero algos. Vadinasi, jei meras uždirba 3000 eurų, tai tarybos narys uždirbtų 300 eurų per mėnesį.

Didelė dalis Lietuvos savivaldybių, tarp jų ir Radviliškio, viešai neskalbia, koks yra vidutinis tarybos nario darbo užmokestis. Tokios informacijos neskelbia ir kaimyninės savivaldybės: Pakruojo, Pasvalio, Kėdainių, Akmenės, Joniškio. Pasidomėjus paaiškėjo, kad Radviliškio rajono Tarybos narys per mėnesi uždirba nuo 20 iki maždaug 40 eurų, kai tuo tarpu rajono mero atlyginimas „į rankas“ siekia pustrečio tūkstančio eurų. Panašų atlyginimą gauna ir Kaišiadorių, Molėtų tarybos nariai.

Nustato pati Taryba

Kai kurios savivaldybės pateikia duomenis apie Tarybos narių darbo užmokestį. Lietuvoje yra savivaldybių, kurios Tarybos nariams apmoka algas iki 60 valandų darbą per mėnesį. Valandos darbo užmokestis skaičiuojamas nuo vidutinio šalies darbuotojo darbo valandos užmokesčio. Neretai pati Taryba sprendžia, kelias darbo valandas per mėnesį reikia apmokėti. Pasirengimui posėdžiams tarybos narys gali sugaišti 4–5 valandas, verta atsižvelgti, kad Tarybos narys vyksta į renginius ar susitikimus su žmonėmis, juose praleidžia nemažai laiko.

Galima palyginti, kiek uždirba kitų savivaldybių tarybų nariai. Nenorima vertinti didmiesčių tarybos narių atlyginimo, nes Radviliškio savivaldybė nėra didelė. Alytaus rajono savivaldybėje yra tarybos narių, kurie uždirba apie 500 eurų, atskaičius mokesčius. Štai Panevėžio ir Raseinių tarybos nariai per mėnesį uždirba maždaug 200 eurų, Šakių ir Vilkaviškio – apie 100 eurų. Kelmės savivaldybės tarybos narių darbo užmokestis siekia nuo maždaug 100 iki 300 eurų. Galėtume vertinti, kad Kelmės tarybos narys uždirba apie 10 procentų nuo mero algos, kai tuo tarpu Radviliškio tarybos narys tik apie 2 proc. Radviliškio ir Kelmės savivaldybių dydis labai panašus, bet akivaizdu, kad kelmiškiai taiko visai kitokią tarybos nario darbo vertinimo ir užmokesčio skaičiavimo metodiką. Ko gero, yra vertinamas darbas ne tik posėdžiuose, bet ir veikla už savivaldybės ribų: pasiruošimas posėdžiams, susitikimai su rinkėjais, dokumentų nagrinėjimas, vykimas ir dalyvavimas renginiuose ir panašūs dalykai, kurie Radviliškio rajono savivaldybėje nėra vertinami ir juos atlyginimas nėra mokamas.

Nepildo darbo apskaitos formų

Tarybos nariai nepildo darbo apskaitos formų, nors yra nemažai tarybos narių, kurie per mėnesį tikrai išdirba daugiau negu šešiasdešimt valandų. Jeigu valandinis įkainis siektų apie šešis eurus, tai susidarytų maždaug 360 eurų sumą, kuri būtų pagrįsta tarybos nario veikla, kitaip tariant, tarybos narys būtų įpareigotas ne tik pildyti popierinę darbo apskaitos formą, bet ir tikrai, o ne tik formaliai vykti į renginius, susitikinėti su gyventojais, spręsti jų problemas.  

Ir pabaigai. Galima diskutuoti, daug ar mažai mokama Radviliškio rajono Tarybos nariams. Ko gero, kai kas pasakytų, jog kai kuriems politikams, kurių rinkėjai nei girdi, nei akyse mato, ir tų kelių dešimčių – per daug. Tačiau pabandykime įsivaizduoti, kaip pasielgtų darbo inspektorius privačioje įmonėje radęs tokią tvarką: be aiškios apskaitos, kažkas nedirba, bet atlyginimą gauną, kai kas dirba daugiau, bet jiems už tai nemokama? Ar užtektų tokios įmonės vadovui, o šiuo atveju Tarybos pirmininkui – merui, atlyginimo baudoms susimokėti?

(Bus daugiau)

Bežemis valstietis

Total
23
Dalinasi
Related Posts