Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Radviliškio rajone – balanos gadynė

Avatar

Paskelbta

data


Amerikietis Tomas Edisonas elektros lemputę išrado dar 1879 m., tačiau daliai lietuvių ir praėjus 138 metams ji vis dar prabanga. Viena tokių lietuvių – iš Radviliškio rajono savivaldybės būstą  nuomojanti Pakalniškių seniūnijoje, Pajulių kaime gyvenanti Vanda Vazgienė.

Keturiolika metų prie žvakės

Radviliškio rajone, Pakalniškių seniūnijoje, Pajulių kaime gyvenanti Vanda Vazgienė keturiolika metų buvo priversta gyventi be elektros, tik pasišviesdama prožektoriumi ar žvake. Gyvenimas slinko be elementarių buities patogumų: šaldytuvo, skalbimo mašinos, nekalbant jau apie televizorių.

Skaitytojams gali kilti minčių, kad moteris neturi elektros, nes ją atjungė už skolas, nes ji gyvena asocialiai. Tačiau nieko panašaus. Moteris gyvena tvarkingai, už buto nuomą skolų neturi, neturi jų ir už elektrą, nes …visus tuos metus nebuvo už ką mokėti.

Gyvenimas savivaldybės nuomojamame būste

Ponia Vanda gyvena ne nuosavame name, bet iš savivaldybės nuomojamame būste. Iš Radviliškio rajono savivaldybės gautame rašte rašoma, kad, vykstant privatizacijai, šiame būste gyvenusi V. Vazgienė jo neišsipirko, o neprivatizuotas būstas kartu su nuomininke buvo perduotas savivaldybei.

Moteris sako nežinojusi, kaip būstą išsipirkti, kokius dokumentus tvarkytis.

Na, neišsipirko, bet turi stogą virš galvos, o už būstą moka visai nedaug – per mėnesį po 4,99 euro. Atrodo nedaug, bet tai mokestis už būstą be jokių patogumų, netgi be elektros ir ne pačios geriausios būklės.

„Baisus tas būstas“,- sako moteris, bet ką darysi, kai geriau nėra.

Iš savivaldybės gautame rašte teigiama, kad, kai moteris įsikėlė į šį būstą, elektra buvo, viskas buvo gerai. Tačiau pati būsto nuomininkės tiesa kitokia. „Prieš mane šiame būste gyveno senukas, kuriam mirus čia apsigyvenau aš. Kai įsikėliau, elektros jau nebebuvo – nebuvo nei elektros skaitiklių, karojo seni laidai, kuriuos nutraukiau ir išmečiau“,- sako ponia Vanda.

To paties namo kitame gale gyvenanti  kaimynė turi elektrą, tačiau  moterys dėl kažko nesutarė ir kaimynė neleido nuo jos buto pasijungti elektros. Taip Pajulių kaimo gyventoja atsidūrė už civilizacijos ribų.

Kas sako netiesą?

Dar iš savivaldybės gautame rašte teigiama, kad būste elektros neliko, nes „nuomininkė kurį laiką būstą buvo palikusi be priežiūros, o piktavaliai asmenys, radę neprižiūrimą būstą, išdraskė elektros instaliaciją“. Pati nuomininkė su šiuo teiginiu nesutinka. „Aš niekur per tuos metus nebuvau išvykusi, nebuvau buto palikusi be priežiūros. Slaugiau netoliese gyvenančią senutę, bet vakarais visada pareidavau į namus“,- sako V.Vazgienė. Vadinasi, neva, išsisukinėja valdininkai?

Beje, valdininkų rašte pastebėtas dar vienas neatitikimas – rašoma, kad Pajulių kaimo gyventojai elektra įvesta sausio mėnesį, o iš tikrųjų šiame būste Edisono lemputė įsižiebė tik vasario 22 d.
Vadinasi, vis dėlto  išsisukinėja valdininkai?

Po keturiolikos metų prašymas išgirstas

Apsigyvenusi šiame būste, nuomininkė nesėdėjo rankų sudėjusi belaukdama civilizacijos produkto – elektros, o mynė savivaldybės valdininkų slenksčius, prašydama kuo greičiau ją įvesti. „Ateidavau į savivaldybę, prašydavau įvesti elektrą, man pasakydavo kad greitai įves ir tiek. Taip ir laukiau. Paskutinį kartą žadėjo elektrą įvesti 2016 m. gruodžio pabaigoje, liepė nusipirkti ir išsivedžioti laidus. Su šiuo metu kartu gyvenančiu sūnumi viską padarėme, padėjo ir seniūnas, manėme, kad per Naujuosius jau televizorių pažiūrėsime, tačiau nebuvo lemta –  per Naujuosius metus elektros neturėjome. Šiandien vėl buvau nuėjusi į savivaldybę, vėl žadėjo įvesti. Nebežinau, kur kreiptis, ką daryti. Turiu ir šaldytuvą, ir televizorių, bet jie gal nebeveiks po tiek metų stovėjimo“,-  sausio pradžioje atvykusi į „Radviliškio krašto“ redakcija skundėsi moteris.

Daugelis skaitytojų gal pagalvos, kad Naujuosius sutikti prie žvakių romantiška, bet kai ta „romantika“ trunka beveik 15 metų, tikrai pabosta.

„Radviliškio krašto“ redakcijai pradėjus domėtis šiuo „elektros klausimu“, reikalai pajudėjo ir į ponios Vandos namus  vasario 22  d. sugrįžo civilizacija – elektra.

„Susitvarkiau visus dokumentus, kuriuos liepė, jau turiu elektrą. Esu dėkinga „Radviliškio krašto“ redakcijai – kai apsilankiau pas jus, jau kitą savaitę  supuolė elektrikai. Jeigu savivaldybė teigia, kad elektra  buvo ir dėl mano kaltės jos nebeliko, tai kodėl tada  man ją įvedė?“- sakė moteris.

Ir tikrai, jei teigiama, kad pats gyventojas atsakingas už jam suteikto būsto apsaugą bei priežiūrą, kodėl savivaldybė savo lėšomis įvedė elektrą šiame būste?

Belieka tikėtis, kad valdininkai po daugiau nei dešimtmečio ištaisė savo neapsižiūrėjimo bei aplaidumo klaidą, per kurią  pasmerkė rajono gyventoją egzistavimui tamsoje.

Seniūnas nuopelnų neprisiima

Pakalniškių seniūnijos seniūnas Kęstutis  Ulinskas sakė žinantis apie šį atvejį, pats skubinęs valdininkus gyventojai įvesti elektrą. „Kreipiausi ir į savivaldybės darbuotojus, ir į elektros tinklus.  Elektros tinkluose sakė, kad daromas projektas, bet tas projektavimas ilgai užtruko. Buvo panašus dar vienas atvejis mūsų seniūnijoje, elektros tinklai projektą darė pusmetį. Kuo galėjau, padėjau moteriškei, bet didelių mano nuopelnų čia nėra“,- kuklinosi seniūnas.

P.S. Deja, toks atvejis, kai žmonės 21 amžiuje neturi elektros, konservatorių valdomame rajone ne pirmas (gal ir ne paskutinis). „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie Ožaičių kaimo gyventojų egzistavimą tvarte be elektros, o paieškojus tokių „tvartų“ bei tamsoje skendinčių bakūžių rajone atsirastų ne viena. Gerbiami „Radviliškio krašto“ skaitytojai, jeigu jūs žinote atvejų, kai būsto nuomininkai dėl valdininkų kaltės priversti gyventi be elektros, prašome redakcijai pranešti telefonu 8657 960 60.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi